Keyspan DMR: Mac na dálkové ovládání - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Periferie

Keyspan DMR: Mac na dálkové ovládání

18. února 2002, 00.00 | Jedním z poměrně netradičních doplňků pro Maca je Keyspan Digital Media Remote - infračervené ovládání ideální pro multimediální aplikace a prezentace. Jaké to v praxi je, mít Maca na "dálkové ovládání"?

Jedním z relativně neobvyklých produktů pro Macy je dálkové ovládání – je pravda, že jsme se s ním mohli potkat u řady multimediálních počítačů Performa (namátkou 630, 5200 a další), ovšem to se jednalo pouze o relativně omezené použití pro dálkové ovládání zabudované televize, případně CD přehrávače. Keyspan Digital Media Remote, který jsme měli možnost otestovat, dokáže pracovat jako dálkové infračervené ovládání pro libovolnou aplikaci, pro kterou je nastavený. Pochopitelně se už z principu hodí především pro multimediální a prezentační aplikace – dálkové ovládání pro Quark nemám moc smysl.

Keyspan Digital Media Remote se skládá ze dvou částí – přijímače, který se prostřednictvím USB připojuje k počítači, a samotného dálkového ovládání s 17 tlačítky. Základna samotná je malá krabička s oválem červeného plexiskla, dálkové ovládání je vysloveně kapesní, zhruba o ploše dvou zápalkových krabiček, ovšem výrazně plošší. Na dálkovém ovládání najdeme několik bloků tlačítek – ovládání hlasitosti včetně „mute“, kurzorový blok a potvrzování, ovládání pohybu média (play, stop, pauza) a ještě tlačítka „menu“ a „*“. Napájené je dvěma knoflíkovými bateriemi. Je důležité nezaměňovat přijímač pro ovládání s externím IrDA rozhraním, kterým rozhodně není.

Ovladače jsou dostupné pro Mac OS 9 i Mac OS X, instalace pod oběma systémy je bezproblémová, po ukončení instalace stačí připojit přijímač do USB a hotovo. V případě Mac OS X jsou v jednom programu kromě instalace také aplikace nastavování parametrů – spouští se tedy stále ten samý program, pouze s různým efektem. Zajímavé řešení. Keyspan DMR funguje i s Windows.

Po ukončení instalace lze ovládání ihned používat, pro několik nejpoužívanějších aplikací jsou již připravená nastavení, sady příkazů, které lze volit v menu. Samozřejmě lze přidávat vlastní nové sady pro další aplikace. Podívejme se teď co vlastně dálkové ovládání umožňuje.

Ovládací aplikace pouze reaguje na stisknutí tlačítka vykonáním přirazené akce. Ty mohou být různé – od emulování stisknutí kláves, přes spuštění aplikace, AppleScriptu, práce s hlasitostí až po zadávání sekvencí znaků. Jak již bylo řečeno, nastavení lze provádět pro každou aplikaci, ovšem existuje možnost takzvaného „globálního“ nastavení – toto nastavení lze pote snadno a rychle přiřadit v libovolné sadě, neplatí tedy, že by bylo globální nastavení automaticky nadřazené ostatním nastavením, je to přesně naopak. Pokud tedy nastavím globální nastavení tak, že určitým tlačítkem se spustí například iTunes, velmi snadno, pouze přiřazením globální akce pro toto tlačítko ve všech nastaveních, si tuto akci „rozkopíruju“ do všech nastavení, v nastavení pro iTunes však mohu dál tlačítko „pauza“ používat na co chci. Typickým použitím globálních tlačítek je především hlasitost – ta je ovládaná přímo ovladačem dálkového ovládání, lze ji tedy bez problému nastavovat z libovolné aplikace.

Díky širokým možnostem nastavení si lze přizpůsobit počítač takřka dokonale - některé nejoblíbenější aplikace lze spouštět z libovolného programu (pokud to počet tlačítek dovolí) a například ve Finderu lze namapovat na v podstatě všechna tlačítka nějakou aplikaci – jen si to pak pamatovat.

V praxi se dálkové ovládání pochopitelně nejvíce hodí pro multimediální aplikace – DVD přehrávač, iTunes, CD přehrávač a podobně. Je také skvěle použitelné pro prezentace – zde jsme však narazili na problém, že PowerPoint (ani verze 2001 ani verze pro OS X) nemají žádný způsob, jak spustit prezentaci pomocí klávesové zkratky, lze tak učinit pouze myší. Spuštění prezentace na dálku je tedy omezené potřebou vytvoření AppleScriptu, které prostřednictvím VisualBasicu spustí prezentaci. Zde Microsoft opět zabodoval. Každopádně, možnost prezentování bez nutností stát u počítače či mít „oklikávače“ u klávesnice je příjemná. Praktický dosah je minimálně několik metrů, výrobce sám udává 12 metrů, při našich testech jsme z odhadem 7 metrů neměli žádný problém. Ideální je však mít dálkové ovládání a přijímač v ose, při takto velkých vzdálenostech už záleží na správném nasměrování paprsku.

V praxi jsme používali Keyspan Digital Media Remote jak pro již zmiňované prezentace (kde můžeme jednoznačně doporučit), tak pro ovládání multimediálních aplikací – zde se jedná především o usnadnění, pokud nesedíme u počítače – tedy například při sledování DVD nebo poslouchání iTunes. V tomto případě se jedná především o výrazné zpříjemnění práce s počítačem, ne o vyloženě „must have“ zařízení.

Keyspan Digital Media Remote není pochopitelně zařízení pro každého, pokud ho však bude potřebovat či chtít pouze pro zjednodušení života, mělo by vám posloužit dobře – možnosti nastavení jsou bohaté, při používání jsme nenarazili na žádné problémy. Praktické použití především pro prezentace je výborné. Dobrý dojem tedy může lehce kazit cena – 3850 Kč bez DPH, což pravděpodobně omezí použití na vyložené profesionální příležitosti, jinak by se jednalo o příjemné rozšíření „digitálního multimediálního hubu“. Za zapůjčení pro recenzi děkujeme společnosti Quentin.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: