Novinky ze světa Apple - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Novinky

Novinky ze světa Apple

16. srpna 2013, 07.00 | Apple je bez debat jednou z nejvýznamnějších technologických společností na světě. I proto neuplyne jediný týden bez toho, aby se ve světě Apple a jeho produktů nestalo něco nového a zajímavého. Stručný přehled novinek a vybraných událostí pro vás ve speciálním článku přinášíme každý pátek brzy ráno, ať si máte k ranní kávě co přečíst.

Carl Icahn investuje do Apple, akcie rostou

Jak jsme vás už informovali ve včerejším článku, jedním z největších investorů společnosti Apple se v uplynulých dnech stal americký investor Carl Icahn. Ten podle informací serveru The Wall Street Journal do technologické společnosti investoval 1.5 miliardy dolarů, tedy necelých 300 miliard Kč. Akcie společnosti Apple na to zareagovaly silným růstem o téměř 11 dolarů během jediného dne.

 

Icahn je v první řadě investorem zaměřeným na zhodnocení získaných aktiv. Za jeho investicí do Apple tak není snaha o získání určité technologie nebo záměr ovlivňovat strategii firmy, ale zájem maximalizovat vložené prostředky ve střednědobém horizontu několika let. To ostatně nepřímo potvrdil sám Icahn, když akcie společnosti Apple označil za „silně podhodnocené“. S Timem Cookem, CEO společnosti Apple, už také údajně mluvil na téma možných způsobů zvýšení jejich hodnoty. To by mělo nabýt podoby uvolnění až 150 miliard dolarů (zhruba 3 biliony Kč) do konce roku 2015 jak na zpětný odkup akcií Apple, tak na zvýšení vyplácených dividend.

 

 

Apple vyplácí čtvrtletní dividendu ve výši 3.05 dolaru na akcii

U byznysových zpráv ještě chvilku zůstaneme. Necelých 60 Kč, tedy 3.05 dolaru, získá od společnosti Apple majitel každé akcie společnosti Apple. V oběhu jich v současnosti je 908.44 milionu kusů, což znamená, že celkem Apple v nadcházejících týdnech na dividendě vyplatí 2.77 miliardy dolarů, tedy 53 miliard Kč.

 

Přestože je celková částka čtvrtletní dividendy na první pohled velmi vysoká, v kontextu společnosti Apple není nijak nepřiměřená. Podle oficiálního vyjádření drží Apple v hotovosti a krátkodobých finančních instrumentech 146.6 miliard dolarů, tedy okolo 2.84 bilionu Kč. Pro srovnání, schválený rozpočet České republiky pro rok 2013 je „pouhých“ 1.18 bilionu Kč. Problémem Apple ovšem je, že zhruba 68% prostředků se nachází mimo území USA a nejsou tak kalifornské centrále firmy přímo k dispozici. Jejich převod do USA je totiž zatížen 35% federální daní.

 

Apple také v uplynulém čtvrtletí v rámci programu zpětného odkupu z trhu stáhl 36 milionů kusů akcií v celkové hodnotě zhruba 16 miliard dolarů (310 miliard Kč). Díky tomu na současné výplatě dividend ušetří až 110 milionů dolarů, neboli více než 2 miliardy Kč.

 

Nové modely iPhone se představí už 10. září

Do premiéry nové generace chytrého telefonu iPhone pravděpodobně zbývá jen něco málo přes tři týdny. Podle dosud neoficiálních informací plánuje společnost Apple na 10. září konferenci, na které představí nové modely své vlajkové lodi na poli mobilních zařízení.

 

O podobě nástupce současného iPhone 5 toho zatím moc známo není. Obecně se předpokládá, že po vzoru předchozích generací bude nový model označen jako iPhone 5S a bude tak pouze vylepšenou variantou iPhone 5. Na základě toho lze očekávat, že design zařízení zůstane bez výraznější změn a namísto toho se jako vždy dočkáme vnitřních technických vylepšení v podobě rychlejšího procesoru, jemnějšího displeje, baterie s větší kapacitou a nebo kvalitnějšího fotoaparátu.

 

Chystaný iPhone bude postaven na nejnovější verzi operačního systému iOS, označované jako iOS 7. Ten kromě tradičního snížení hardwarové náročnosti přináší také mnoho revolučních změn v ovládání a vzhledu operačního systému.

 

Ať už to bude iPhone 5S nebo 6, podle dalších spekulací se nemusí jednat o jediný chytrý telefon Apple, který bude 10. září představen. Spolu s plnohodnotným iPhonem by měla být představena také odlehčená verze, zatím označovaná jako iPhone 5C. Ten by podle současných očekávání měl být vybaven hůře, než plnohodnotný iPhone a vyroben z méně ušlechtilých materiálů. V tomto ohledu se spekuluje především o těle přístroje vyrobeném z různobarevných plastů tak, jako to mají levnější přístroje postavené na operačních systémech Android a Windows Phone.

 

Lze předpokládat, že případné zvýšení prodejů chytrých telefonů s logem nakousnutého jablka ve znaku by se ve finále projevilo i ve vyšších prodejích aplikací a multimediálního obsahu. Tedy v oblastech, které pro Apple představují stále významnější zdroj příjmů.

 

Apple zahájil stavbu nového sídla Campus 2. Hotovo bude v roce 2016

Stavbu nového sídla společnosti Apple zahájila demolice areálu Pruneridge Campus společnosti Hewlett Packard. Ten stojí přesně v místech, kde by se už za tři roky měla tyči kruhová budova Campus 2, přezdívaná kvůli svému futuristickému tvaru „kosmická loď“. Tim Cook, CEO společnosti Apple, předpokládá, že se firma do svého nového domova přesune už v roce 2016.

 

 

Spíš než o pouhý přesun sídla představuje stavba Campus 2 snahu o konsolidaci zaměstnanců společnosti Apple. Těch by se do nového komplexu mělo vejít na 12 tisíc. Apple dnes kromě současné centrály, kampusu Infinite Loop, okupuje na 57 kancelářských budov po celém městě Cupertino a jeho okolí.

 

 

Odhadované náklady na stavbu nového sídla nejsou známy, pravděpodobně se ale budou pohybovat v řádu jednotek miliard dolarů (řádově desítky miliard Kč).

 

 

Zapomněli jsme na něco? Chtěli byste o dění kolem společnosti Apple vědět víc? Napište nám do diskuze.

 

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Novinky  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: