Aplikace pro kódování DVD - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Multimedia

Aplikace pro kódování DVD

9. června 2006, 00.00 | V minulém dílu našeho seriálu o zálohování DVD na pevný disk jsme si slíbili, že se dnes poněkud blíž podíváme na konkrétní aplikace, jež lze použít pro transkódování videa.

Více či méně politická vložka

Jen velmi stručně – v předcházejících dílech jsem zdůrazňoval několik věcí; kupříkladu, že

  • výrobce disku, užívající ochranu proti kopírování, omezuje nezákonně naše právo pořídit si záložní kopii;
  • kopie bychom měli vždy dělat pouze z disků, jež jsme si předtím koupili.

Není to již tak docela pravda; mezitím byl v tichosti přijat nový zákon, který již dokonce zhruba čtrnáct dní platí (nevíte to? Vaše chyba: neznalost neomlouvá!), a který práva diváků (a posluchačů a čtenářů, neboť se týká samozřejmě všech autorských děl, nejen filmů) velmi hrubým způsobem omezuje. Kupříkladu nadále je prolomení ochrany proti kopírování zákonem zakázané, a to i v případě, že účelem je pořízení záložní kopie pro osobní potřebu; v zákoně je řada dalších zajímavých omezení, více kupříkladu zde.

Pikantní je, že ačkoli zákon naše právo vytvářet si záložní kopie autorských děl hrubě omezuje, neomezuje nikterak uvalení zvláštní daně na nákup libovolných médií a zařízení, jež technicky mohou být k vytváření takových kopií použita. Naopak, tyto nesmyslné a hanebné poplatky, vyměřované na základě principu "má-li někdo peníze, je třeba jej potrestat za krádež, neboť je koneckonců možná mohl ukrást", se patrně budou dosti zásadním způsobem zvyšovat (více zde nebo zde).

Závěr nechť si učiní každý sám. Co se mne týká, neplatí-li první z výše uvedených bodů a vybírá-li ještě nadto OSA nemalou daň za DVD-R, na němž předávám klientům mé vlastní programy, pak již pro mne neplatí ani druhý. Zatímco ještě nedávno jsem měl na pevném disku právě dva filmy, jež jsem si předtím nebo přinejhorším bezprostředně po shlédnutí a rozhodnutí, že o ně stojím, nebyl koupil (a oba pouze proto, že se na DVD ani VHS sehnat prostě nedají), nyní již podobnými překonanými skrupulemi netrpím, a nadále (až do případné změny zákona zpět k rozumnému stavu) nehodlám koupit ani jediný film na DVD. Převážně se filmům mohu vyhýbat, obejdu se bez nich; pokud však o nějaký budu stát opravdu hodně, rozhodně již nepovažuji za ani dost málo nemorální získat jej kupříkladu z Internetu: nakoupil jsem i v budoucnosti nakoupím dostatek médií, tiskáren, pevných disků a podobných záležitostí na to, abych prostřednictvím oné nemravné daně autorům zaplatil více než dost.

Aplikace pro kódování DVD

Vraťme se k technickým záležitostem. V minulém dílu našeho seriálu o zálohování DVD na pevný disk jsme si slíbili, že se dnes poněkud blíž podíváme na konkrétní aplikace, jež lze použít pro transkódování videa (zvuku se budeme podrobně věnovat později v samostatném dílu). Takových aplikací je samozřejmě řada; my se trochu blíže seznámíme s tím, co nabízí standardní QuickTime (ačkoli pro transkódování musíme mít placenou versi QuickTime Pro, budeme se mu trochu blíže věnovat proto, že jde o vlastní standard Apple), a podíváme se na volně dostupné programy HandBrake – z trochu jiného pohledu než minule – a FFMpeg.

Minule jsme uvedli, že patrně optimální je kodek H.264, s tou výhradou, že vyžaduje poměrně výkonný hardware; pro podrobný rozbor vlastností, výhod i nevýhod konkrétních kodeků se podívejte na minulý díl seriálu; všechny tři transkodéry, jimiž se dnes budeme zabývat, podporují minimálně kodeky MPEG4 skupin ASP i AVC.

QuickTime

Systém QuickTime je standardní součástí každé instalace Mac OS X, a to, že jsou jeho možnosti uměle a celkem nesmyslně omezeny pokud si nekoupíme variantu QuickTime Pro, je spíše ostuda – stejně je např. pro programátora sestavení aplikace, jež kterékoli z omezení QuickTime obejde (s využitím zcela standardního volně dostupného API) otázka směšných několika minut.

QuickTime standardně obsahuje řadu kodeků včetně H.264; neobsahuje však velmi často užívané kodeky DivX. Ty ovšem lze snadno doplnit (www.3ivx.com, www.divx.com).

Vlastní rozhraní QuickTime Pro sice umožňuje elementární editaci a transkódování do libovolného kodeku, který je v systému k dispozici; uživatelské rozhraní je však celkem nepohodlné a neohrabané. V podstatě jde o to, že QuickTime Player v režimu Pro umožňuje film exportovat do libovolného formátu, pro nějž má QuickTime v systému kodek – nic více; požadovaný formát volíme v panelu po příkazu "Export...", a plnou paletu možností nabízí volba "Moive to Quick Time Movie..." a tlačítko "Options...":

(Mimochodem... nejsem si jist, podle čeho určuje kodek H.264 "automatický" datový tok, avšak kdykoli jsem tuto volbu zkusil, ukázal se datový tok výsledného videa být nesmyslně vysokým – mimo jiné tak zcela neguje potenciální výhody H.264. Je proto obecně lepší nastavit datový tok ručně.)

Vzhledem k těmto omezením je vhodné, máme-li k dispozici aplikaci Compressor z balíku Final Cut Studio – samozřejmě, kupovat tento balík jen kvůli ní by byl nesmysl, avšak Final Cut či DVD Studio leckdo má beztak, a pak se Compressor velmi hodí. Tato aplikace nejenže nabízí daleko pohodlnější a praktičtější uživatelské rozhraní pro vlastní transkódování; navíc můžeme "po cestě" video oříznout (to se může hodit, neboť filmy z DVD či z Internetu bývají často v letterboxu), aplikovat na něj různé filtry a podobně. Aplikaci Compressor jsme se poměrně podrobně věnovali v tomto článku.

Kodek H.264 je standardní součástí Mac OS X, takže jej máme k dispozici automaticky (máme-li QuickTime Pro nebo Compressor). Kodek není špatný, ale přinejmenším v současné versi je velmi pomalý; podle dostupných informací se jedná o kodek víceprůchodový (míněno "více než dvou", neboť dva průchody jsou pro rozumné kódování minimum), a na rychlosti je to znát. I na poměrně výkonné duální G5 se mi jen výjimečně podařilo dostat se s kodekem QuickTime nad nějakých 5 FPS, a to je opravdu hodně málo.

FFMpeg

Patrně nejbohatší možnosti a – diskutabilně – také nejvyšší rychlost převodu nabízí volně přenosný programový balík ffmpeg (daleko více podrobností, než chcete vědět :), lze nalézt na webových stránkách www.mplayerhq.hu). Samozřejmě se jedná o sadu řádkových "unixových" programů, jež bychom mohli spouštět přímo z Terminálu; navíc pro Mac OS X existuje celkem použitelné grafické uživatelské rozhraní FFMpegX (ffmpegx.com).

Moje zkušenosti jsou... smíšené. Někdy to film převedlo, jindy to spadlo. Je možné, že se staršími a lépe odladěnými kodeky ze skupiny ASP (XviD/DivX) to funguje lépe; kodek H.264 je však poměrně mladý a není kdovíjak dobře odladěný. Také rychlost se mi nezdála být o nic lepší, než u aplikace HandBrake popsané níže; možná by zde pomohla nějaká ekvilibristika s nastaveními, jichž je hodně a jsou velmi technická (tj. nerozumíte-li velmi dobře vnitřním mechanismům kodeku, nevíte jak je nastavit :))

Osobně mne tedy balík FFMpeg nepřesvědčil; může však stát za vyzkoušení.

HandBrake

Podle mého subjektivního názoru se po posčítání všech výhod i nevýhod jeví jako optimum aplikace HandBrake. Ta obsahuje vlastní kodek, umožňující enkódovat DVD do H.264 rovnou při načítání disku do počítače (nebo při zpracování jeho lokální kopie, vytvořené pomocí aplikace MacTheRipper, byl-li disk chráněn proti kopírování – jen pro jistotu připomínám, že podle současného krajně nesmyslného zákona se to nesmí ani pro osobní potřebu).

HandBrake ani zdaleka neumožňuje ovlivňovat práci kodeku v podobné míře jako FFMpeg; její možnosti nastavení jsou velmi přibližně podobné možnostem QuickTime:

Za samostatnou zmínku stojí několik malých triků:

  • pro formát souboru zvolíme "MP4"; to je (v podstatě) náš starý známý formát .MOV – kontejner QuickTime byl díky svým výhodám totiž zvolen jako standardní formát pro video ve formátu MPEG4;
  • vhodný kodek pak je samozřejmě AVC/H.264;
  • vhodný datový tok záleží hodně na konkrétním filmu; v průměru však se bude pohybovat někde kolem 1000 pro běžné širokoúhlé filmy v PALu;
  • rozhodně je třeba zvolit dvouprůchodové kódování (je sice pomalejší, ale jednoprůchodové nemá valný smysl);
  • titulky rozhodně nepoužívat! HandBrake neobsahuje OCR, a zvolíme-li titulky, "vypálí" je přímo do obrazu. Možnostmi získání titulků se budeme podrobně zabývat později, v dalších dílech našeho seriálu;
  • ohledně zvuku se musíme rozmyslet: HandBrake totiž bohužel zvuk nepřevede ve vícekanálové podobě, nýbrž jej automaticky downsampluje na stereo. Pokud nám to nevadí, můžeme takto z DVD sejmout až dva různé zvukové doprovody najednou (budou uloženy do samostatných stop v kontejneru QuickTime, takže je pak budeme moci dále zpracovávat nezávisle na sobě). Vadí-li nám to, nezbývá než sejmout video bez zvukové stopy, a o tu se postarat samostatně (tomu, jak získat z DVD vícekanálové audio, se budeme opět věnovat v samostatném dílu našeho seriálu);
  • je vhodné použít i tlačítko "Picture settings...", jež umožní poměrně pohodlným způsobem nastavit ořez (i případnou změnu velikosti snímku, chceme-li) a odstranění prokládání. Při ořezu je lepší "připravit se" o několik okrajových pixelů videa, než ponechat tenkou černou čáru – při projekci to stejně není poznat, a sebetenčí černý okraj výrazně zhorší efektivitu kódování.

Rychlost HandBrake se při kódování do H.264 pohybuje na duální G5/1.8 GHz mezi 12 a 20 FPS; žádný zázrak, ale přežít se to dá.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Multimedia  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: