Upgrade na Snow Leoparda v praxi - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůMac OS X CZ

Upgrade na Snow Leoparda v praxi

Snow promo

15. září 2009, 00.00 | Pokud uvažujete o zakoupení Snow Leoparda nebo jej již vlastníte a chystáte se na upgrade počítače, nemáte se čeho bát. Vyzkoušeli jsme v praxi základní instalaci upgradu Snow Leoparda.

Snow Leopard neboli Mac OS X 10.6 se prodává již několik týdnů a přesto řada stávajících uživatelů Leoparda váhá s upgradem. Apple dokonce již vydal i verzi 10.6.1, která řeší některé drobné chybičky a uživatelé v diskuzních fórech se ve většině shodují na tom, že Snow je stabilní a bezproblémový. Co přesně znamená upgrade systému?

1. Příprava
Prvním krokem by měla být příprava. Snow Leopard je určen pro počítače osazené procesory Intel, takže se ujistěte, že nepoužíváte starší PowerPC Mac. V podstatě na všech Macích s Intel procesorem Snow Leopard poběží bez problémů a z nekompatibility strach mít nemusíte.

Druhým krokem přípravy by měla být záloha všech dat. Pokud používáte Time Machine, tak stačí jen ujištění že záloha není příliš stará. Pokud Time Machine nepoužíváte, asi nejjednodušším způsobem je zkopírovat celý systém a domovské složky na externí disk. Samozřejmě lze použít desítky dalších cest, osobně preferuji prosté přetažení ikony systémového disku na externí disk.

Třetím krokem je případné přihlášení se pod uživatelským účtem, který má administrátorská práva. Pokud používáte jediný uživatelský účet, nemusíte řešit nic.

Čtvrtým krokem je pak povypínat všechny běžící aplikace a můžeme začít instalovat.

2. Samotná instalace
Po vložení DVD Snow Leoparda se otevře okno nabízející ikony standardní instalace, dokumentace a volitelné instalace. Apple odvedl velmi dobrou práci a instalování 10.6 systému přímo na starší 10.5.x podle všech ohlasů je zcela bezproblémové. Proto jsme tuto cestu využili, je snadná a pokud máte systém v rozumné kondici, není důvod si komplikovat život čímkoli složitějším.

Po odklikání licence a cílového disku se rozeběhne instalační proces. Nevyžaduje žádnou spolupráci uživatele a trvá dle výkonu a rychlosti mechaniky 30 – 60 minut. Konkrétně na nejnovějším MacBooku Pro 17“ necelých 40 minut. Na starším MacBooku Pro 15“ trvala instalace 47minut. Na MacBooku Air s externí mechanikou přesně hodinu. V průběhu instalace se počítač 3x restartuje, což je v pořádku.

3. Po prvním přihlášení
Pokud provádíte přímý upgrade z 10.5.x na 10.6, systém si zachová všechna nastavení, data, zůstanou všechny aplikace i vše co je ve vašem keychainu. Neboli můžete okamžitě dál pracovat přesně tak jako před upgradem. Z testovaných aplikací pouze systémový Mail potřeboval po prvním spuštění několik minut pro upgrade databáze. Jinak vše fungovalo okamžitě a bez problémů.

4. Kompatibilita
Nový systém nepřináší jen nové funkce, ale i změny ve vnitřní struktuře a s tím spojené potenciální problémy s kompatibilitou. Snow Leopard naštěstí nepředstavuje příliš dramatický krok v tomto směru, takže nekompatibilních aplikací je zatím hlášeno velmi málo. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit bezproblémový běh všech systémových aplikací, Time Machine s Time Capsule, NeoOffice 2.2.5 P14, Adium 1.3.6, Skype 2.7.0.330, BBEditu 9.2.1, Transmitu 3.6.7, iWorks 09, iLife 09, Aperture 2.1.4, Adobe Creatice Suite CS4, Evernote 1.4.9, Toast 10.0.2, Things 1.2.1, VMFusion 2.0.5. Jediná aplikace, která měla trochu problém byl 1Password, který vyžadoval instalaci verze beta3, ale i ta se chová zcela korektně.

Co říct závěrem?
Instalace upgradu Snow Leoparda na Leoparda se opravdu bát nemusíte. Je to velice jednoduchý a rychlý proces, který zvládne kdokoli kdo kdy s Macem chvíli pracoval.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Mac OS X CZ  

 » Rubriky  » Agregator  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: