Zprávy týkající se softwaru pro Macy - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Zprávy týkající se softwaru pro Macy

10. února 2010, 00.00 | Adobe slibuje, že Flash Player 10.1 bude podávat vyšší výkon jak na chytrých telefonech, tak na Macích. A příští verze Firefoxu skoro určitě už nebude podporovat Tigera.

V minulých dnech se softwarových novinek pro Macy objevilo jen velice málo (se včerejší výjimkou Aperture 3, které věnujeme zvláštní článek), proto se zde podíváme na dvě zprávy, jež se sice týkají softwaru pro Macy, ale teprve toho chystaného:

Technický ředitel Adobe slibuje, že Flash Player 10.1 bude na Macu mnohem výkonnější

Technologie Flash se v poslední době stala poněkud kontroverzním tématem, Apple (a zejména Steve Jobs) dává nepokrytě najevo, že se mu Flash nelíbí, jasně se to ukázalo při představení iPadu, kdy nový přístroj očividně nepodporoval Flash obsah, na iPhone OS má prostě Flash vstup zakázán. A ještě kritičtější byl Jobs na setkání se zaměstnanci Applu, kdy Flash přímo označil za plný chyb a prohlásil, že ho nahradí HTML 5.

Pro Mac OS X sice Flash existuje, ovšem současná implementace uživatele nenaplňuje právě nadšením, především vlastníci slabších a starších strojů si stěžují, že stránky využívající Flash silně snižují výkon. A též zhoršují stabilitu, Jobs na zmíněném setkání řekl, že Macy nejčastěji padají právě kvůli Flashi (a mnozí uživatelé s tím souhlasí).

Adobe pochopitelně takovýto postoj Applu k technologii, kterou tak usilovně prosazuje, vůbec netěší, je ovšem třeba přiznat, že zatím dávala uživatelům Maců skutečně hodně důvodů, aby Flash neměli v oblibě.

Novou nadějí má být Flash Player 10.1

Zřejmě si to však konečně uvědomila a začala alespoň slibovat zlepšení. Konkrétně její technický ředitel Kevin Lynch na blogu Adobe již 2. února, právě v reakci na to, že iPad nepodporuje Flash, zveřejnil poměrně dlouhý příspěvek, v němž pochopitelně Flash obhajuje, tvrdí, že se stal neuvěřitelně rozšířeným prostředkem obohacení obsahu na Webu, 85 procent důležitých webů nabízí Flash obsah a podporuje ho 98 procent počítačů přistupujících k Webu.

Od zástupce Adobe lze těžko čekat něco jiného, avšak Lynch navíc slibuje, že Adobe Flash dále zlepší a rozšíří ho na řadu dalších zařízení, z nichž mnohá budou schopná webového přístupu.

Verze 10.1 má lépe podporovat chytré telefony

To by měl zajistit chystaný Flash Player 10.1 pro chytré telefony, který bude dostupný pro všechny jejich výrobce kromě jednoho (Lynch nejmenuje, ale je jasné, koho myslí). Flash jim má přinést konkurenční výhodu, Adobe spolupracuje s 50 partnery v rámci projektu Open Screen Project na jeho implementaci na řadu různých zařízení (včetně špičkových televizorů), jako příklad uvádí telefon Nexus One Googlu, na němž prý bude Flash Player 10.1 podávat úžasný výkon (což má dokládat toto video na YouTube). V případě kapesních přístrojů Applu ovšem chybí potřebná spolupráce, bez níž není možné takovouto implementaci zajistit.

Pokud jde o HTML jako náhradu Flashe, Lynch s tím přirozeně nesouhlasí, sice uznává, že se HTML vyvíjí a Adobe to prý podporuje, ale prohlašuje, že v nejbližší budoucnosti se náhradou Flashe nestane, připomíná, že u HTML 5 zatím nedošlo ani ke shodě na společném formátu videa pro všechny prohlížeče (v čemž má bohužel pravdu).

Flash Player 10.1 slibuje zvýšení výkonu též pod Mac OS X

Lynchův text pochopitelně vyvolal řadu reakcí, často nepříliš vstřícných a pochopitelně se probíral i výkon Flashe na Macích, na což Lynch zareagoval dosti obsáhlým komentářem.

Připomíná, že sám používá především MacBook Pro a že Flash stále ještě podporují na strojích s PowerPC. A co se týče pádů, Adobe věnuje ohromné úsilí testování (a popisuje některé jeho podrobnosti).

Přesto však musel připustit, že pokud jde o výkon, v minulosti byl na shodném hardwaru Flash Player výkonnější pod Windows než pod Mac OS X, ale nyní se to prý zlepšilo a například vykreslování vektorové grafiky na Macu zatěžuje procesor stejně jako pod Windows.

Další zlepšení by mělo přijít s verzí 10.1, jež začne využívat CoreAnimation, což dále sníží zatížení procesoru a vykreslování grafiky by se tak mohlo na Macu proti Windows dokonce zrychlit.

Největší pozornost se však soustředila na optimalizaci přehrávání videa, Lynch uvádí jako příklad, že video ve formátu 480p na 1,8GHz Macu mini v Safari teď zatěžuje procesor na 34 procent, zatímco pod Windows (spuštěnými na stejném stroji z Boot Campu) činí zátěž jen 16 procent. Pro Flash Player 10.1 se však přehrávání videa pod Mac OS X dále optimalizuje a Adobe očekává, že zátěž procesoru sníží na polovinu, takže by se Mac OS X a Windows měly výkonnostně přiblížit i v této oblasti.

Výkon Flashe se však navíc hodně liší jak podle prohlížeče, tak podle operačního systému, na Macu v současnosti funguje nejlépe v Safari (Lynch varuje před používáním prohlížeče Chrome, který se stále ještě nachází v beta verzi a má s Flashem a jinými zásuvnými moduly dost značné potíže), vývojový tým Flashe proto Lynch požádal, aby zveřejnil statistické údaje o výkonu na jednotlivých platformách a prohlížečích, takže bude jasnější, co výkon Flashe ovlivňuje, tyto údaje prý budou dostupné již brzo.

Flash Player 10.1 by měl přinést četná významná vylepšení na všech podporovaných platformách, od loňského listopadu se už nabízí v beta verzí, zmíněná výkonnostní vylepšení se ovšem naplno projeví až v ostré verzi, jež by se měla objevit někdy v prvním pololetí letošního roku, přesnější termín však Adobe dosud nestanovila.

Sliby jsou to pěkné, ovšem reakce čtenářů na ně zatím zůstávají spíše skeptické, čemuž se však nelze divit, vzhledem k dosavadním zkušenostem.

Odstrašující příklad dlouho neřešené chyby

Jako ukázkový příklad může posloužit nedávná omluva Adobe za chybu Flashe, kterou nedokázala opravit celých 16 měsíců (jde o poměrně závažnou záležitost, proto se jí Grafika podrobněji zabývá v samostatném článku, zde uvedeme jen základní fakta).

Už v září 2008 bezpečnostní výzkumník Matthew Dempsey oznámil zranitelnost Flashe, jež se dá využít ke zhroucení každého webového prohlížeče s Flash Playerem 9 a vyšším (lze si to vyzkoušet na tomhle webu, který Dempsey zřídil jako demonstraci oné zranitelnosti – pozor, opravdu shodí prohlížeč!). Takováto zhroucení jsou pochopitelně nepříjemná, především je však mohou útočníci zneužít ke vpašování záškodnického kódu na daný stroj.

flashcrash1f.jpg

Problém spočívá v tom, že Adobe tuhle zranitelnost opravila až v beta verzi Flash Playeru 10.1, zatímco v předchozí verzi 10 chyba zůstala a teprve tuto sobotu jedna z manažerek Adobe na firemním blogu přiznala, že to byla chyba, když opravu chyby odložili až na příští verzi, tedy 10.1, místo aby ji zařadili do další bezpečnostní aktualizace Flash Playeru 10. A tak se stalo, že za 16 měsíců od zveřejnění chyby Adobe sice vydala již čtyři různé aktualizace Flash Playeru, přesto tato záležitost zůstala neopravená.

Oprava je totiž zatím dostupná jen v druhé beta verzi Flash Playeru 10.1 (vydané loni v prosinci, pro všechny podporované platformy se dá stáhnout odtud), takže ten, kdo nechce používat beta verze Flash Playeru, si bude muset ještě počkat na ostrou verzi 10.1.

Sliby Adobe prověří až praxe

Není tedy divu, že uživatelé Maců novým slibům Adobe příliš nevěří, avšak zesílené tažení Applu proti Flashi a s tím spojená publicita možná Adobe přece jen přiměla k většímu úsilí, to se ovšem prokáže teprve po uvedení ostré verze Flash Playeru 10.1.

Bylo by samozřejmě příjemné, kdyby nová verze opravdu posílila stabilitu a výkon pod Mac OS X, na dnešním Webu se nachází skutečně hodně zajímavého (nereklamního) Flash obsahu a sotva lze čekat jeho náhradu jinými webovými standardy v nejbližší budoucnosti.

Pokud jde o Flash na mobilních a kapesních zařízeních, tak bude záležet na tom, zda verze 10.1 opravdu přinese tak citelné zvýšení výkonu, Apple sice asi ani tak jeho podporu nezavede, ovšem pro konkurenční platformy (zejména Android) by se to mohlo stát jedním z důležitých marketingových argumentů (v případě iPhone OS určitou, ačkoli neplnohodnotnou alternativou možná bude tvorba aplikací pro App Store z Flash obsahu programem Flash Professional CS5), toto vše se ale vyjasní teprve za několik měsíců.

Příští verze Firefoxu už nebudou podporovat Tigera

Nejrozšířenějším webovým prohlížečem na Macu je samozřejmě Safari, avšak nezanedbatelný počet uživatelů si získal také Firefox. Až do současné verze 3.6 se tento prohlížeč dá používat pod Mac OS X 10.4 nebo vyšším, zároveň podporuje jak procesory Intel, tak PowerPC. To se však s příští verzí změní, zdá se téměř jisté, že Firefox přestane podporovat Tigera, tedy Mac OS X 10.4.

Softwarový inženýr Mozilly Josh Aas ve vývojářském diskusním foru napsal, že se nyní vývoj Firefoxu ocitl v bodu, kdy je třeba se rozhodnout, zda zachovat nebo ukončit kompatibilitu Firefoxu s Tigerem a přízeň si získalo druhé řešení.

Aas připomíná, že již v září 2009 byla ukončena podpora Tigera v mozilla-central, ale ve Firefoxu stále zůstává hodně kódu podporujícího tuto platformu, teď tedy bude třeba udělat konečné rozhodnutí o jeho úplném odstranění. Podotýká, že Tiger byl vydán v dubnu 2005 a od té doby se hodně změnilo, jeho další podpora si vyžaduje spoustu času a úsilí. Vývojáři Firefoxu by rádi využili výhod moderních technologií Mac OS X, podpora verze 10.4 jim v tom však brání, proto ji hodlají ukončit.

Opětovné vrácení podpory Mac OS X 10.4 by si totiž vyžádalo přechod na některé starší technologie, potíže by byly též s asynchronně provozovanými zásuvnými moduly, s tiskem, se systémovými menu a s podporou CoreAnimation. A navíc chystaný modul JavaPlugin2 Applu už Tigera také nebude podporovat.

Aas dodává, že ani Chrome, ani Safari se s ničím takovým vyrovnávat nemusí, v případě prohlížeče Chrome má pravdu, ten skutečně podporuje pouze Leoparda a Snow Leoparda a funguje jen na procesorech Intel, avšak Safari zatím Tigera podporuje, ale pro Apple je nepochybně mnohem snazší to zajistit.

Ze statistik používanosti ovšem vyplývá, že zhruba 25 procent uživatelů Firefoxu pod Mac OS X stále zůstává u Tigera, konkrétně podle údajů z konce ledna 24 procent uživatelů Firefoxu 3.5 provozuje Tigera, zatímco z uživatelů verze 3.6 jich na Tigeru zůstává už jen 12 procent. Zhruba polovina uživatelů Firefoxu 3.5 má alespoň Leoparda a ti provozující Firefox 3.6 užívají Snow Leoparda dokonce v 59 procentech.

Tato stále nezanedbatelná skupina uživatelů (v absolutních číslech jde asi o 1,8 milionu Maců) může ovšem nadále používat Firefox 3.6, dokud nedoslouží, a to bude až za několik měsíců po vydání následující větší aktualizace. Údaje z minulosti ukazují, že Firefox svůj podíl příliš neztrácí, když ukončí podporu starších verzí Mac OS X, protože Mozilla je opouští mezi posledními, v případě Firefoxu 3.6 je tak možné, že v době ukončení jeho podpory samotný Apple přestane vydávat bezpečnostní aktualizace Tigera.

Ze všech těchto důvodů se proto Mozilla rozhodla ukončit podporu Mac OS X 10.4 a odstranit příslušný kód z vývojového stromu, předtím ovšem hodlá vyslyšet případné námitky.

Toto rozhodnutí se dalo vcelku čekat, uvedené důvody jsou rozumné a uživatelům Firefoxu 3.6 na Tigeru zůstane ještě dost času, aby se s tím nějak vyrovnali. Mozilla obvykle podporuje danou verzi ještě šest měsíců po vydání jejího nástupce, podpora Firefoxu 3.6 by tak měla trvat až do jara či dokonce léta 2011.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: