Zprávy týkající se Maců: QuickTime 7.5.7, Pixelmator 1.3.1, Picasa pro Mac, potíže s grafikou nových notebooků a první fotografie 24“ LED monitoru. (28.11.08) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Zprávy týkající se Maců: QuickTime 7.5.7, Pixelmator 1.3.1, Picasa pro Mac, potíže s grafikou nových notebooků a první fotografie 24“ LED monitoru. (28.11.08)

28. listopadu 2008, 02.00 | QuickTime 7.5.7 umožňuje přehrávání SD videa přes DisplayPort i na monitorech nepodporujících ochranu HDCP. Pixelmator 1.3.1 rozšiřuje možnosti správy barev. Google testuje beta verzi Picasy 3 pro Mac. Nové MacBooky a MacBooky Pro zřejmě opět trpí potížemi s grafikou. A objevily se první fotografie 24“ monitoru LED Cinema Display.

Vzhledem k tomu, že se včera v USA slavil Den díkuvzdání, jeden z nejvýznamnějších tamních státních svátků, přísun zpráv poněkud ochabl, ale jako obvykle se něco našlo. (Mimochodem, dnes je v USA takzvaný Černý pátek, kdy začíná vánoční nákupní sezóna, letos ovšem nejspíš poznamenaná hospodářskými problémy, v obchodech se čekají výrazné slevy, ty se pochopitelně budou týkat též Maců a souvisejícího hardwaru a softwaru.)

V tomto článku se podíváme na dění okolo Maců, druhý dnešní článek shrnuje zprávy o iPhonu a iPodu touch.

Zde se nejprve zaměříme na software pro Macy:

QuickTime 7.5.7 řeší potíže s DisplayPortem

Nové notebooky Applu uvedené na trh v říjnu, nasadily nové zobrazovací rozhraní – DisplayPort. Způsob, jímž to Apple udělal, vyvolal značné rozpaky a navíc se ukazuje, že ochrana proti kopírování obsahu obsažená v tomto rozhraní bude působit potíže.

Šlo to dokonce tak daleko, že v úterý Apple musel vydat aktualizaci pro QuickTime.

Potíž spočívá v tom, že rozhraní DisplayPort zahrnuje také podporu pro ochranu HDCP. Jako většina podobných ochran ovšem především znepříjemňuje život běžným uživatelům, kteří si chtějí přehrávat zcela legální obsah. V daném případě jde o to, že pokud k novým notebookům připojíte stolní monitor bez ochrany HDCP (to platí pro všechna připojení přes VGA port, ale i pro připojení přes DVI na monitory nepodporující HDCP), nelze přehrávat filmy z iTunes Store ve standardním (SD) rozlišení. Poněkud ironicky se to zatím netýká obsahu iTunes Store v HD rozlišení, protože v něm se nyní nabízejí především televizní pořady a ty obvykle ochranu proti kopírování nepoužívají.

Aby alespoň trochu uklidnil situaci, uvolnil Apple aktualizaci QuickTimu na verzi 7.5.7, jež přehrávání chráněných filmů v SD rozlišení přes DisplayPort dovoluje i na monitorech bez HDCP. Tato verze se zatím nabízí jen přes Software Update na nových MacBoocích a MacBoocích Pro a na inovovaném MacBooku Air, z webu Applu stáhnout nejde.

Těžko najít uživatele, kteří by byli z podobných ochran nadšení, bohužel však bude zřejmě stále těžší se jim vyhnout. Rozhodně nechci dělat advokáta Applu, ale v tomhle směru asi příliš na výběr neměl, základní potíž vězí už v tom, že HDCP tvoří přímo součást specifikace rozhraní DisplayPort, takže by se asi vypouštěla jenom těžko. A například Windows Vista jsou podporou takovýchto ochran doslova prošpikovaná (to jistě přispívá k jejich „oblibě“).

Přes odpor uživatelů (jak ukazuje i tento případ, ne neopodstatněný) podpora takovýchto ochran stále sílí (v důsledku tlaku dodavatelů mediálního obsahu), zejména v souvislosti s prosazováním HD videa, takže se nejspíš ještě máme na co těšit. Apple je jen jedním z mnoha účastníků této záležitosti, jedná se o problém mnohem širší, dalo se ovšem čekat, že se mu nevyhnou ani nové Macy.

Pixelmator 1.3.1 posiluje správu barev a přináší další vylepšení

V úterý 11. listopadu firma Pixelmator aktualizovala svůj stejnojmenný obrazový editor na verzi 1.3. Tento levný editor přizpůsobený pro Mac OS X si již našel své příznivce a jeho výrobce stále pracuje na nových vylepšeních, o čemž svědčí vydání verze 1.3.1 tuto středu.

Ta především přidává novou paletu Color Management (správa barev) a nový nástroj Refine Selection pro zpřesnění výběru. Kreslicí nástroje programu nyní podporují mechanismus správy barev ColorSync, přibyla podpora pro kameru iSight a aplikace zlepšila kompatibilitu s formátem PSD Adobe Photoshopu.

Aktualizovaný přehled funkcí programu najdete tady. Pixelmator 1.3.1 vyžaduje Mac OS X 10.5.5 (dřívější verze omezeně fungovaly i pod Tigerem, teď už ho spustíte pouze pod Leopardem) a grafickou kartu podporující Core Image. Některé funkce navíc vyžadují mediální balík iLife.

Program stojí 59 USD, registrovaní uživatelé mají nárok na novu verzi zdarma, ta se dá stáhnout odsud.

Google údajně testuje beta verzi Picasy pro Mac

Správce digitálních fotografií Picasa od Googlu, zvlášť v nejnovější verzi 3.0, přilákal zájem řady uživatelů (bližší popis tohoto programu najdete třeba na Grafice). Program se sice zatím nabízí jen v angličtině (předchozí verze však byly lokalizovány do češtiny, takže to lze časem čekat též pro verzi 3.0), přesto si našel své příznivce i u nás.

Jenže Picasa 3.0 se zatím dodává pouze pro Windows a pro Linux (linuxová verze však využívá „nikoli emulátor“ Wine, což se pravověrným linuxářům příliš nelíbí), pro Mac OS dosud není dostupná.

To by se ale mohlo brzy změnit, AppleInsider totiž tvrdí, že podle jeho zdrojů Google právě zahájil vnitřní beta testování verze Picasy určené pro Mac.

Zatím není jasné, kdy dojde k uvolnění verze pro veřejnost, to bude zřejmě záležet na výsledcích testů a Google na dotazy k tomuto tématu nereaguje.

Google a Apple spolu sice v některých oblastech spolupracují a mnohé své lokální aplikace Google poskytuje ve verzích pro Mac (kupříkladu Google Earth), Picasa však pro Mac dosud chyběla, což pochopitelně vyvolávalo stížnosti. Google v současnosti nabízí pro Mac moduly pro přístup na webová alba Picasy z webových prohlížečů a z programu iPhoto.

Ovšem právě iPhoto lze považovat za přímého konkurenta Picasy, objevují se názory, že na Macu díky iPhotu není Picasa zdaleka tak potřebná jako na ostatních platformách. Přesto se dá předpokládat, že i na Macu by si své uživatele tenhle program našel (už třeba kvůli tomu, že se Picasa dodává zdarma, zatímco iPhoto tvoří součást komerčního balíku iLife) a nepochybně by přišel vhod těm, kteří z nějakých důvodů musí pracovat na více platformách současně.

Apple zkoumá problémy s grafikou na nových MacBoocích

Zdá se, že ani nové MacBooky (a MacBooky Pro) nebyly ušetřeny problémů se zobrazováním.

Mělo by se jednat o dvě potíže s grafikou na nových noteboocích užívajících hliníková „unibody“ pouzdra. První problém, některými uživateli nazvaný „černá obrazovka smrti“, se projevuje na nových MacBoocích Pro během hraní her. Postiženým uživatelům po několika minutách hraní zčerná obrazovka, systém se zasekne a zvuk skončí v nekonečné smyčce. Jako jediné řešení v takovém případě zůstává tvrdý reset. Problém se projevuje jak pod Mac OS X, tak pod Windows (spuštěných přes Boot Camp) a objevil se u her Call of Duty 4, World of Warcraft, Ages of Empire III, Command and Conquer, Oblivion, Company of Heroes a dalších.

Příčina není jasná, byla vyslovena podezření, že by mohla spočívat ve vadném softwarovém ovladači grafické karty nebo v nedostatečném chlazení notebooku. Někteří z uživatelů uvádějí, že se jim tyto potíže podařilo zmírnit instalací alternativních ovladačů pro mobilní grafické karty nVidie a pomocí softwarové utility SMCFancontrol dovolující ovládat chladicí větráky. Nepomohlo to však všem, v určitých případech byla nutná výměna základní desky či celého počítače, tehdy se zřejmě jednalo o hardwarovou závadu.

Podle ohlasů z webových diskusí si je Apple problému vědom, ale zatím nezjistil jeho příčinu, nyní se snaží určit, zda leží v hardwaru nebo v softwaru.

Druhá potíž se týká jak nových MacBooků, tak MacBooků Pro, projevuje se vlnícími se deformacemi zobrazení při posouvání obsahu ve webových prohlížečích, když se přehrává HD obsah. Prý k tomu dochází na většině strojů vystavených v kamenných obchodech Applu, ale jen pod Mac OS X, nikoli pod Windows, což by ukazovalo na potíže s ovladači nVidie pro Mac OS X. Podle některých se tohle objevuje také na iMacích s grafickou kartou nVidie, jiní deformace připisují kolizím mezi ovladači nVidie a WebKitem (tvořícím základ Safari).

Podle zpráv z diskusí Apple ví i o tomhle, tentokrát však již pracuje na přípravě softwarové opravy, je-li to pravda, brzy bychom se měli dočkat odpovídající aktualizace (nejspíš v podobě aktualizace firmwaru).

Obtížně se posuzuje, nakolik jsou tyto problémy u nových notebooků rozšířené (stížnostem se vždy dostane větší mediální pozornosti), ale jestliže Apple pracuje na jejich vyřešení, tak asi nebudou zase tak nevýznamné. Problémy se zobrazováním však mají nové Macy poslední dobou až příliš často (ne, že by to u jiných platforem bylo lepší), což vyvolává mnohé otázky.

První fotografie 24” monitoru LED Cinema Display

Vedle nových notebooků Apple v říjnu představil také nový 24” stolní monitor Cinema Display s LED podsvícením. Monitor se však na americký trh začal dodávat teprve tento týden, Ars Technica ho dostala ve středu a zveřejnila první fotografie přístroje. Jak již víte, tenhle monitor se zatím dá připojit pouze k novým notebookům Applu, protože nabízí jen konektor Mini DisplayPort a na trhu ještě nejsou dostupné adaptéry pro jiná zobrazovací rozhraní.

Zveřejněné první fotografie ukazují, že monitor svým vzhledem hodně připomíná iMac (mimochodem, proti němu má jenom asi o kilogram nižší hmotnost) a jeho krycí sklo se skutečně hodně leskne.

K monitoru se připojují tři kabely. Prvním z nich je napájecí šňůra, druhým kabel se třemi koncovkami propojující počítač s monitorem. Trojitá koncovka pro monitor se zapojuje do Mini DisplayPortu a dále do USB portů pro integrovanou kameru iSight, integrované reproduktory (DisplayPort sice umí přenášet i zvuk, ale reproduktory monitoru zřejmě využívají přenos přes USB) a integrovaný USB rozbočovač (se třemi porty USB 2.0).

Třetí kabel tvoří napájecí adaptér MagSafe, umožňující napájet připojený notebook z monitoru, protože „utáhne“ MacBook Pro, lze předpokládat, že dokáže dodat 85 wattů potřebných pro tento stroj.

Monitor lze provozovat jak současně s vlastním displejem připojeného notebooku, tak jako hlavní monitor při zavřeném počítači.

Díky použitým kabelům se monitor zapojí velmi snadno a Mac OS X okamžitě rozezná integrované periferie monitoru, sám přepne na kameru iSight a reproduktory v něm obsažené.

Na podrobnější testy tohoto monitoru si budeme muset ještě počkat, ze zveřejněných prvních dojmů zatím plyne pouze to, že je nový monitor o něco jasnější než obrazovka iMacu a jas lze regulovat ve větším rozmezí, to ovšem vzhledem k použitému LED podsvícení nijak nepřekvapuje. Protože tenhle monitor nyní začíná přicházet k americkým zákazníkům, určitě se na Webu brzy objeví podrobnější informace o praktických zkušenostech s ním.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: