Zprávy týkající se iPadu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Zprávy týkající se iPadu

8. února 2010, 00.00 | Steve Jobs údajně dále jedná s vydavateli významných amerických deníků a časopisů o obsahu pro iPad. A rakouský operátor 3 oznámil plán na dotování iPadů a přibalování vlastního 3G modemu.

Rozruch vyvolaný představením iPadu předminulý týden sice již začíná utichat, ale zprávy na toto téma se samozřejmě objevují i nadále:

Jobs zřejmě jedná s vydavateli významných novin a časopisů o obsahu pro iPad

Názory na iPad se sice značně různí, ale je jasné, že pokud má tento přístroj uspět, bude velmi důležitým faktorem, zejména v USA, dostupnost pro něj přizpůsobeného obsahu. Steve Jobs v tomto směru zjevně nehodlá nic ponechat náhodě, už při představení iPadu oznámil uzavření smluv s významnými knižními nakladatelstvími, všeobecně se ovšem očekává, že by se iPad mohl stát též významným distribučním prostředkem pro noviny a časopisy.

Minulý týden proto Jobs údajně navštívil vydavatele známých deníků New York Times a Wall Street Journal (alespoň to tvrdí Valleywag, sběratel klepů o dění v Křemíkovém údolí), sešel se s redakcí Timesů na přísně utajené schůzce, ale podle jednoho z účastníků se nyní snaží iPad připravit pro noviny a časopisy. Knihy pro něj sice měly vyšší prioritu, takže je předváděl již při představení iPadu, teď tedy následují periodika, jímž se na úvodní akci příliš nevěnoval.

A podle dalšího zdroje navštívil Jobs také redakci Wall Street Journalu (WSJ), tato schůzka však byla ještě uzavřenější než ta s lidmi z Timesů, jednalo se ve skrytu, takže ho většina zvědavých zaměstnanců WSJ ani nezahlédla.

A podle New York Magazine se navíc Jobs sešel na obchodní večeři se zástupci vedení New York Times (obecná média se sklony k bulvárnosti budou asi rozebírat hlavně to, že Jobs prý přišel s cylindrem, karikatury takto vyšňořeného Jobse už samozřejmě kolují po Webu), kterou Jobs strávil v přátelském rozhovoru s vydavatelem Timesů Arthurem Sulzbergerem.

Zřejmě však jen předváděl iPad a jeho funkce a předestřel svůj pohled na budoucnost médií, k nějakým konkrétním dohodám nejspíš nedošlo, vedení Timesů váhá uzavřít s Applem exkluzivní smlouvu, i když pochopitelně hledá každou příležitost ke zvýšení klesajících příjmů. Mimochodem, samotný Jobs měl na večeři přiznat, že ačkoli čte New York Times na Internetu každý den, sám rád podrží v rukou nedělní papírové vydání.

A podle dalších zpráv navštívil Jobs v pátek též redakci Time Inc., vydavatele mnoha známých amerických časopisů, Fortune k tomu ve svém komentáři uvádí, že to ukazuje, jak naléhavě se obě strany, tedy Apple s iPadem a vydavatelé amerických novin a časopisů, navzájem potřebují.

iPad sice má proti ostatním tabletům výhodu v tom, že pro něj již existuje ohromná nabídka aplikací App Store, Apple však bude potřebovat mediální partnery, má-li dosáhnout stejně masového úspěchu jako s iPody a iPhony.

Vyjednávací podmínky pro získání jednotlivých druhů obsahu se značně různí

Nové Jobsovy aktivity vyvolávají dohady, že přece jen usiluje o začlenění periodik do nabídky knižního obchodu iBook Store. Při představení iPadu totiž tento obchod nabízel pouze jednotlivé knižní tituly, zatímco v případě deníků a časopisů se zdálo, že se Apple spolehne na specializované aplikace, jako byla předvedená čtečka New York Times upravená speciálně pro iPad.

A dosud není ani jasné, zda bude Apple nabízet nějakou formu předplatného novin a časopisů, vyloučit se to ovšem nedá, ostatně pro televizní pořady už něco podobného iTunes Store poskytuje, program Season Pass dovoluje zaplatit jednou a poté automaticky stahovat všechny epizody určitého seriálu, jakmile se objeví.

V případě knih má iPad lepší výchozí postavení, protože řada nakladatelů ho vidí jako prostředek nátlaku na Amazon, jenž dosud svou čtečkou Kindle v podstatě ovládá (americký) trh elektronických knih (to se ovšem s příchodem nových čteček začíná měnit).

Samozřejmě mnozí v téhle souvislosti zmiňují Jobsův výrok, že „lidé už nečtou“, který pronesl v rozhovoru pro deník New York Times před dvěma roky, když Amazon uvedl Kindle. Jobs tehdy celou koncepci specializované elektronické čtečky považoval za od počátku chybnou, ale nakonec se s iPadem do tohoto podnikání též pustil a doufá, že jeho knižní obchod svými lepšími podmínkami Amazonu přebere část trhu (zjevně tedy není až tak nezajímavý), iPad navíc má výhodu i v tom, že narozdíl od čtečky Kindle podporuje barvy, vložené video a bohatší formátování (avšak teprve praxe ukáže, jak bude delší čtení z displeje iPad působit na oči uživatelů).

Co se týče filmů a televizních pořadů, tam nemá iPad ani zdaleka tak dobré výchozí podmínky, kina a DVD stále přinášejí slušné příjmy, takže filmová studia údajně váhají přistoupit na nabídku dodávat vlastníkům iPadu výběr toho nejlepšího z televizních pořadů za předplatné (mluví se o 30 USD měsíčně).

Nový odbytový kanál však potřebují především vydavatelé novin a časopisů, jimž Web prudce ubírá zákazníky tištěné formy, a tak zoufale hledají nové zdroje příjmů. iPad se jim podle všeho jeví jako nová naděje, proto ta jednání s Jobsem, zároveň však zbývá dořešit spoustu detailů případné spolupráce (především otázky cen, rozdělován příjmů a zpracování údajů zákazníků).

Samozřejmě teprve budoucnost ukáže, jak toto vše dopadne, ale Steve Jobs se nepochybně snaží, aby přinejmenším v USA se iPad stal jedním z hlavním prostředků „konzumace“ textového obsahu podobně, jako se mu to povedlo v případě hudby s iPody, oproti hudbě to však bude mnohem těžší úkol.

Rakouský operátor 3 již zveřejnil své plány pro iPad

Při představení iPadu v San Franciscu Steve Jobs také oznámil cenové podmínky datového připojení svého nového přístroje v USA, pro dražší modely s 3G modemy bude poskytovat datovou službu operátor AT&T za docela příznivé paušály.

Nyní však své záměry s iPadem zveřejnil též jeden evropský operátor, a to dokonce z blízké sousední země, totiž z Rakouska.

Překvapivě rakouská pobočka nadnárodního mobilního operátora 3 (tohoto opravdu stručně pojmenovaného operátora zaměřujícího se na 3G služby vlastní nadnárodní investiční konsorcium Hutchison) oznámila ústy svého ředitele, že začne nabízet iPad za dotované ceny, jakmile bude dostupný, a to za stejných podmínek, jaké poskytuje pro datové připojení notebooků.

Každý kupec iPadu, který se zároveň na dva roky upíše ke službě s měsíčním paušálem 29 EUR, dostane slevu 333 EUR, služba dovoluje přenést 5 GB dat měsíčně přes 3G síť operátora.

A protože Apple začne dodávat modely iPadu s 3G modemem až o měsíc později než základní modely s WiFi připojením, rozhodl se operátor 3 zpočátku prodávat iPady s vlastním 3G řešením, „bezdrátovým WiFi směrovačem“ Huawei i-Mo, ohlášeným minulý pátek.

Čínský výrobce tvrdí, že to je nejmenší a nejlehčí USB 3G modem na světě, oficiálně bude představen až 16. února (na kongresu Mobile World Congress ve Španělsku), kdy by měly být zveřejněny též ceny. Modem zajišťuje HSPA připojení do 3G sítí s rychlostí stahování až 7,2 Mb/s, v opačném směru podporuje rychlosti až 5,76 Mb/s. A díky podpoře WiFi standardu 802.11b/g může zároveň sloužit i jako bezdrátový přípojný bod. Prodej modemu by měl začít někdy na jaře (iPad se má objevit koncem března, počítá se tak se současnou dostupností obou zařízení).

Není jasné, zda tato nová nabídka byla nějak dohodnuta s Applem, ovšem podmínky pro iPad jsou mnohem volnější než byly pro původní iPhone (ani 3G modemy od Applu nebudou blokované), takže je možné, že se podobných nabídek objeví víc, bude záležet na důvěře jednotlivých operátorů v nový přístroj, pro některé z nich by se možná mohl stát alternativou k dnes nabízeným netbookům.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: