Zprávy spojené s Macy: tajemné kovově šedé MacBooky, Apple možná chystá nové monitory, Default Folder X 4.0 se integruje s Leopardem a Data Backup 3 podporuje Leoparda. (14.12.07) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Zprávy spojené s Macy: tajemné kovově šedé MacBooky, Apple možná chystá nové monitory, Default Folder X 4.0 se integruje s Leopardem a Data Backup 3 podporuje Leoparda. (14.12.07)

14. prosince 2007, 05.00 | V areálu Applu byly spatřeny prototypy kovově šedých štíhlých notebooků. Změny v americkém webovém obchodu možná naznačují, že Apple chystá nové monitory Cinema Display. Utilita Default Folder X 4.0 se plně integruje s Leopardem a využívá jeho novinek. A zálohovací program Data Backup 3 je plně kompatibilní s Leopardem.

Zpráv je pořád méně, předvánoční útlum začíná být znát. V tomto článku předkládám několik zpráv souvisejících s Macy, druhý dnešní článek se jako obvykle zabývá novinkami kolem iPhonu.

První zpráva se týká údajných spatření neobvyklého MacBooku:

Spatřeny tajemné kovově šedé MacBooky

Všeobecně se očekává, že na lednovém Macworldu Apple představí nové modely Maců, zejména notebooků. A tak není divu, že se areál Applu v Cupertinu nachází pod bedlivým dohledem zvědavých očí příznivců Maců. Tito pozorovatelé už nějakou dobu hlásí spatření neobvyklého modelu MacBooku.

Nejnověji jeden takový zdroj popsal AppleInsideru notebook v barvě „tmavě šedé“ či „dělového bronzu“ se štíhlým proporcemi, pohybující se v místech, kde Apple tradičně provádí zátěžové testy. Notebook měl být znatelně tenčí, ale jinak rozměry podobný 13“ MacBooku, zdál se však mít povrch s kovovým leskem narozdíl od současných černých MacBooků.

Toto pozorování zapadá do dřívějších zpráv o přenášení páru štíhlých notebooků po areálu Applu, z nichž jeden měl tradiční a druhý černé hliníkové pouzdro.

Z takovýchto pokoutních sledování se však nedá jasně usoudit, zda se jedná o pověstmi tolik opředené nové subnotebooky, s jejichž uvedením se počítá právě na Macworld Expu. Samotné objevení notebooků neobvyklých tvarů a barev v areálu Applu ještě nemusí znamenat, že jde o konečný vzhled produktu, stejně dobře to mohou být vývojové mezičlánky. Navíc je pravděpodobné, že Apple pracuje i na vylepšení dnešních MacBooků (mimo jiné na jejich ztenčení), takže dotyční mohli vidět jejich prototypy. (MacBooky budou pravděpodobně modernizovány až později v roce 2008, protože poslední aktualizace se dočkaly začátkem letošního listopadu.)

V lednu v San Franciscu by se mělo ukázat, zda se některé z těchto prototypů skutečně dostanou na trh.

Změny webového obchodu Apple Store možná ukazují na příchod nových monitorů

Jason D. O'Grady v blogu ZDNetu věnujícímu se Applu poukazuje na to, že Apple ve svém americkém webovém obchodu z úvodní stránky odstranil všechny přímé zmínky o monitorech Cinema Display, odkaz na ně schoval do levé navigační lišty Accessories (příslušenství) pod položku Displays (zobrazovače).

O'Grady v tom vidí možnou známku toho, že se Apple chystá ohlásit nové monitory, připomíná, že současné monitory Cinema Display byly uvedeny na trh v rámci vývojářské konference WWDC v červnu 2004 a tři a půl roku znamená ve spotřební elektronice hotovou věčnost.

Domnívá se, že nové monitory by mohly přinést HDMI port, integrovanou kameru iSight a nový design. Případně by též mohly nasadit LED podsvícení. Stolních monitorů s LED podsvícením sice zatím mnoho není a nepatří k právě nejlevnějším (to ovšem ani monitory Applu), přesto se už dnes dají sehnat (když se podíváte na monitory Samsung XL20, XL24 a XL30, lze si udělat představu o tom, jak by asi mohly vypadat, tyto modely sice postrádají HDMI port, ale ostatními parametry by se na nástupce dnešních monitorů Cinema Display docela hodily). Otázkou ovšem je, jakou Apple zvolí úpravu povrchu, za sebe O'Grady prohlašuje, že pokud se budou dodávat pouze s lesklou povrchovou úpravou, spustí bojkot a protest – patří tedy k těm, kdo lesklé monitory nesnášejí. (Polemik na toto téma se na MůjMacu již rozvinulo docela dost, raději to tedy ponechám bez komentáře.)

Jako nejpravděpodobnější datum jejich uvedení na trh se jeví opět lednové Macworld Expo.

O'Grady zároveň ovšem připouští, že skeptici vysvětlí změny webového obchodu Applu prostě tím, že si Apple na úvodní stránce vytvořil více místa pro nabízené vánoční dárky, on sám však toto vysvětlení nebere.

A tak tu máme další možnou novinku pro Macworld, musím však připomenout, že nové monitory s HDMI portem se očekávaly už pro letošní Macworld, ten ovšem opanoval iPhone (a též Apple TV) a pro Macy se neobjevilo vůbec nic. Macworld 2008 by se podle všeho měl Macům věnovat více, avšak co přesně se tam objeví, to zatím ví asi jen hrstka lidí v Cupertinu.

Default Folder X 4.0 se integruje s Leopardem

Utilita Default Folder X, vylepšující dialogy pro otevírání a ukládání souborů, existuje už hodně dlouho. Měla ostatně svého předchůdce Default Folder v podobě rozšíření souborových dialogů starého Mac OS, Default Folder X vznikla především jako reakce na poměrně chudé dialogy nastupujícího Mac OS X. O úplných začátcích utility si můžete přečíst tady. S vývojem Mac OS X se pochopitelně vyvíjela i ona, zde najdete stručný popis vlastností verze 3.

A ve středu vydal výrobce St. Clair Software Default Folder X 4.0, významnou aktualizaci programu. Přehled všech novinek verze 4.0 obsahuje tato stránka.

K hlavním novinkám patří plná kompatibilita s Leopardem, včetně podpory 64bitových aplikací typu Xcode (předchozí verze utility pod Leopardem sice fungují, ale neumí využívat jeho nových možností a existují některé drobné konflikty), elegantní uživatelské rozhraní pro rozšiřující prvky souborových dialogů a nové náhledové okno, jež plove pod každým dialogem Otevřít.

Pod Leopardem Default Folder X využívá QuickLook ke generování náhledů, zobrazuje informace o souboru a dovoluje zobrazovat a měnit visačky Finderu a další atributy souboru. Klepnutí na ikonu v náhledovém okně vyvolá celoobrazovkový náhled. Barvu visačky Finderu lze nastavit, když se nacházíte v souborovém dialogu. Nový příkaz „Reveal in Finder“ (ukázat ve Finderu) umožňuje najít vybranou položku pomocí Finderu.

Předchozí poloha dialogů Otevřít a Uložit se dá uložit, tuto možnost Apple v Leopardovi odstranil, utilita ji vrací zpět. V okně komentářů Spotlightu lze naposledy použitá klíčová slova procházet horní a dolní šipkou.

Verze 4.0 přináší také řadu dalších menších změn a oprav, jako třeba lepší podporu japonštiny a řešení problémů kompatibility s programy Microsoft Office, Mail, Graphic Converter, Amadeus Pro, TagBot, YummyFTP a dalšími.

Zde rozhodně nejde popsat všechny možnosti tohoto programu, web výrobce předkládá celkem podrobnou uživatelskou příručku.

Default Folder X 4.0 funguje pod Mac OS X 10.4 a vyšším, tedy pod Tigerem a Leopardem. Stále se ještě nabízí starší verze 3.0, ta se dá spustit i pod Mac OS X 10.3.9. Utilita podporuje obě procesorové platformy, tedy jak PowerPC, tak Intely.

Utilita nadále zůstává sharewarem, zkušební verzi si lze stáhnout (například odtud, pro verzi 4.0 jde o 7,6 MB) a používat po dobu 30 dní. Plná cena programu činí 35 USD, upgrade z předchozí verze 15 USD, ale pokud jste si Default Folder X koupili po 1. červnu 2007, můžete na verzi 4.0 přejít zdarma.

Data Backup aktualizován pro Leoparda

Stále se objevují nové verze programů zajišťující kompatibilitu s Leopardem, včera se k nim připojil zálohovací program Data Backup 3 od firmy Prosoft Engineering. (Ta se věnuje hlavně softwaru pro ochranu dat, pochází od ní též program Data Rescue II, nedávno rovněž aktualizovaný pro Leoparda). Tento program můžete občas najít přiložený k některým externím diskům, co neignorují Macy.

Včera firma vydala Data Backup ve verzi 3.0, jež především zajišťuje plnou kompatibilitu s Leopardem. Zálohovací řešení pro Leoparda se ovšem dnes musí poměřovat se softwarem Time Machine, který dostanete v ceně systému. Prosoft Engineering na to odpovídá, že mnozí uživatelé Maců hledají při zálohování širší možnosti ovládání, než jaké v současnosti poskytuje Time Machine, což pro ně dělá z programu Data Backup 3 ideální volbu. Bližší informace o programu najdete tady.

Stávající uživatelé budu na novou verzi upozorněni funkcí automatické aktualizace, případně si lze aktualizaci na verzi 3.0.4 stáhnout z webu výrobce. Data Backup 3 pro jednoho uživatele stojí 59 USD, upgrade z předchozích verzí přijde na 35 USD, program vyžaduje Mac OS X 10.3.x nebo vyšší a běží jak na PowerPC, tak na Intelech.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: