Zprávy okolo Maců: Leopard Graphics Update 1.0 urychluje OpenGL grafiku, Microsoft uvolnil starší formáty Office a Montevina bude Centrino 2. (19.2.08) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Zprávy okolo Maců: Leopard Graphics Update 1.0 urychluje OpenGL grafiku, Microsoft uvolnil starší formáty Office a Montevina bude Centrino 2. (19.2.08)

19. února 2008, 06.00 | Blog Macs! Only ukazuje, že ovladače Leopard Graphics Update 1.0 znatelně urychlují OpenGL grafiku. Microsoft uvolnil k veřejnému použití binární formáty Office. A objevily se podrobnosti k chystané mobilní platformě Centrino 2 (dosud kódově označované „Montevina“).

Ze včerejška se sešlo zpráv opravdu málo, pro dnešek se budete muset spokojit s informacemi spíše obecnějšího rázu. Zde shrnuji zprávy, které se (často dost volně) týkají Maců. Druhý dnešní článek pak přináší novinky okolo SSD disků. (To by sice tématicky mohlo též patřit sem, ale pro přehlednost jsem je vyčlenil zvlášť.)

Leopard Graphics Update 1.0 urychluje OpenGL grafiku

Jak víte, po instalaci Mac OS X 10.5.2 se nabídne instalace aktualizovaných grafických ovladačů Leopard Graphics Update 1.0, jež fungují pouze s touto nejnovější verzí Leoparda. Nové ovladače zvyšují výkon grafiky, což ukázaly testy Macworldu.

A nyní zde máme další důkaz. Blog Macs! Only přináší příspěvek Billa Foxe, který provedl předběžné testy výkonu grafiky s novými ovladači. S dosavadními verzemi Leoparda totiž ve výkonnostních testech dostával nízké výkony OpenGL grafiky, což se mu pochopitelně nelíbilo. Když teď přišel Mac OS X 10.5.2 a aktualizace grafických ovladačů, nainstaloval je na řadu Maců, mimo jiné na 15" MacBook Pro Core 2 Duo, 24” hliníkový iMac Core 2 Duo, 12” GHz PowerBook G4 1,4 GHz a PowerMac G4 Cube 1,4 GHz.

Nová verze systému se zdá fungovat na všech těchto strojích bez větších potíží. Na MacBooku Pro se rozhodl otestovat výkon grafiky, aby zjistil, zda v toto směru došlo ke zlepšení, užil obvyklé benchmarkové testy. Pro test Cinebench 9.5 OpenGL Hardware Graphics se (proti Mac OS X 10.5.1) výsledek zvedl jen mírně z 4023 na 4122, test Xbench 1.3 OpenGL už dosáhl významnějšího nárůstu ze 129 na 161. Zato test Quake III Arena UB vyskočil z 398 snímků/s na ohromných 686 snímků/s. Bill Fox plánuje provést další, podrobnější testy, ale již tato předběžná měření jasně ukazují, že s novými ovladači dosáhnete na stejném hardwaru citelně vyššího výkonu grafiky. Zdá se, že Mac OS X 10.5.2 skutečně byl důkladně optimalizován, totéž platí pro aktualizované grafické ovladače.

Microsoft uvolnil specifikace binárních formátů Office

V pátek Microsoft oznámil, že zpřístupňuje nezávislým vývojářům technické informace o binárních formátech dokumentů Office k volnému použití.

Microsoft už delší dobu zveřejňuje řadu svých technických specifikací v rámci programu Microsoft Open Specification Promise (OSP). Oficiální popis podmínek tohoto programu je plný těžko stravitelné právnické angličtiny, ale v zásadě by měl umožňovat užívání zveřejněných informací v podstatě bez omezení a Microsoft současně slibuje, že nebude vývojáře stíhat za porušení svých patentů (v případě patentů třetích stran tohle samozřejmě nezaručuje).

Microsoft zpřístupnil specifikace binárních formátů pro Word (.doc), Excel (.xls) a PowerPoint (.ppt), a to od verze 97 po verzi 2007, vedle toho také zveřejňuje binární formát ilustrací. Specifikace jednotlivých formátů si lze ve výše odkazovaném dokumentu stáhnout buď v PDF, nebo v XPS.

Nejnovější verze, Office 2007, jako výchozí formáty používá Office Open XML, umí ovšem ukládat i do binárních formátů, v podstatě shodných s těmi užívanými v Office 2003.

Open XML je poměrně otevřený již z principu, navíc Microsoft usiluje o jeho ustavení jako ISO standardu v rámci organizace ECMA, což v prvním kole neprošlo, nyní se chystá druhé kolo. Specifikace Open XML v rámci programu OSP zpřístupnil Microsoft už v roce 2006, nyní došlo i na binární formáty, částečně se o to možná zasloužilo naléhání některých účastníků standardizačního řízení k Open XML, kteří požadovali zpřístupnění informací o starších formátech Office.

Program OSP dovoluje vývojářům tyto informace využívat v podstatě bez omezení, nemusí uzavírat žádné licenční ujednání a mohou je užít ve svých výtvorech. A navíc zde máme onen slib, že proti nim Microsoft nepovede soudní spory. Microsoft si však stále uchovává vlastnictví těchto formátů, nejde tedy o skutečně otevřenou licenci.

V rámci programu OSP najdete řadu dalších specifikací, především pro webové služby, úplný soupis specifikací uvolněných pod OSP předkládá tento seznam.

Nově zveřejněné specifikace binárních formátů Office by měly dále usnadnit vývoj aplikací pracujících s dokumenty Office. Je pravda, že Microsoft popisy svých formátů nabízel už dříve, například v rámci vývojářského programu MSDN, jenže tehdejší licence prakticky znemožňovala jejich užití pro psaní aplikací. Přesto se objevily alternativní kancelářské balíky schopné s formáty Office pracovat (především OpenOffice), ty k tomu ovšem musely využít reverzního inženýrství.

Nyní by tedy mělo být podstatně snazší psát aplikace pracující s binárními formáty Office. Jistě toho využije OpenOffice a její odnože, ale i další obdobné programy. A nepochybně to přijde vhod také kancelářskému balíku Apple iWork.

Nejnovější verze Office sice již používá formát Open XML, avšak binární formáty Office rozhodně stále nelze zanedbávat, protože v nich bylo vytvořeno ohromné množství dokumentů, nemluvě o tom, že mnozí pořád používají starší verze Office.

Právě uzavřenost formátů byla jedním z faktorů, který přispěl k rozšíření Microsoft Office na úkor konkurence, teď se ovšem podmínky změnily natolik, že Microsoft přikročil k jejich otevření. Mimoto sponzoruje projekt s otevřeným zdrojovým kódem na SourceForge, který by měl umožnit převádět binární formáty Office do Open XML.

Vývojářům bude určitě chvíli trvat, než zveřejněné informace zahrnou do svých aplikací, ale tímto krokem se nepochybně zvýšila pravděpodobnost, že brzy budou mnohé alternativní kancelářské balíky schopné skutečně hladce pracovat s dokumenty všech verzí Microsoft Office.

Platforma Montevina se bude jmenovat Centrino 2

Intel své rámcové plány ohledně procesorů a čipových sad zveřejňuje s poměrně značným předstihem, takže už dost dlouho víme, že příští mobilní platformou bude „Montevina“. Nyní se k ní objevily bližší podrobnosti.

Tchajwanský server DigiTimes informuje, že se tato platforma bude oficiálně jmenovat Centrino 2 a bude představena na výstavě Computex v tchajwanském hlavním městě Tchaj-pej, jež se bude konat od 3. do 7. Června.

Intel používá označení Centrino pro své notebookové platformy již dlouho, jenže pod tuto jedinou značku stačil schovat celé čtyři generace čipových sad a procesorů - platformy Carmel, Sonoma, Napa a Santa Rosa, což způsobovalo mezi zákazníky značná nedorozumění. To by se mělo s „Montevinou“ změnit, označení Centrino 2 jasně určuje, že jde o nový hardware. Intel doufá, že tím posílí zájem zákazníků o novinku.

Nová platforma bude nabízet systémovou sběrnici na 1066 MHz, současně s tím Intel uvede šest mobilních 45nm procesorů podporujících tuto sběrnici. Procesory budou pracovat s taktovacími frekvencemi od 2,26 do 3,06 GHz. Pro srovnání, současné mobilní procesory dosahují maximální frekvence 2,6 GHz a obsluhují 800MHz sběrnici.

DigiTimes dále tvrdí, že později, ve třetím čtvrtletí, Intel uvede ještě sedm dalších 45nm procesorů se zmenšeným pouzdrem, podobných tomu, jaký užívá MacBook Air (ten se ovšem vyrábí 65nm technologií), určené pro subnotebooky.

Je dost pravděpodobné, že Apple využije platformu Centrino 2 k výraznější modernizaci jak MacBooků, tak MacBooků Pro, pravděpodobně ji načasuje tak, aby se stihla sezóna letních nákupů vybavení pro školy. Procesory se zmenšeným pouzdrem si nepochybně najdou cestu do MacBooku Air, v jeho případě se bude Apple nejspíš snažit, aby přišel včas pro vánoční sezónu. Nasazení 45nm procesoru by mělo zvýšit výkon stroje, aniž by to zkrátilo jeho výdrž na baterii.

Intel dodává 45nm mobilní procesory už nyní, ty jsou ovšem určeny pro stávající platformu Santa Rosa s 800MHz systémovou sběrnicí. Všeobecně se očekává, že v nejbližší budoucnosti Apple představí MacBooky Pro vybavené těmito procesory (a zřejmě i trackpadem s podporu složitějších gest, jaký se nachází v MacBooku Air). Žádné další novinky nelze u modernizovaných MacBooků Pro očekávat, vzhledem k tomu, že modely s Centrinem 2 by měly přijít již za několik měsíců.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: