Zprávy o softwaru pro Macy - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Zprávy o softwaru pro Macy

11. dubna 2011, 00.00 | Aktualizace Boot Campu pro nové MacBooky Pro působí potíže s nastavováním jasu. TextEdit v Mac OS X Lion doplňuje grafický nástrojový panel a podporu svislého psaní. e-on Software nabízí předběžnou verzi 9.5 svých generátorů krajin Vue. A nová aplikace TerraRay slibuje generování krajin za nízkou cenu.

Také koncem týdne se objevilo několik softwarových novinek týkajících se Maců, nejprve se však ještě vrátíme k jedné softwarové aktualizaci Applu z minulého týdne:

Aktualizace Boot Campu pro nové MacBooky Pro vyvolává potíže s jasem

Minulý pátek jsme zmínili, že Apple minulý čtvrtek vydal aktualizaci Boot Camp 3.2 Update for MacBook Pro (early 2011) řešící některé chyby Boot Campu 3.2 na letošních nových MacBoocích Pro.

Bohužel však sama působí nové potíže, řada uživatelů dotčených strojů hlásí, že po jejím nainstalování nemohou ve Windows spuštěných z Boot Campu nastavovat jas obrazovky, na diskusním foru Applu k tomu vzniklo již docela obsáhlé vlákno.

Stisk kombinace kláves pro nastavení jasu (Fn + F1) sice způsobí, že se objeví malá ikona jasu a posouvá se nahoru nebo dolů, avšak skutečný jas obrazovky se nezmění a zůstává stále na 100 procentech. Tohle se stalo více uživatelům, a to i s novými instalacemi Windows 7. Podle některých problém vyřešilo nainstalování 32bitové verze Windows 7 namísto 64bitové, ale takové řešení se asi mnoha uživatelům nebude zamlouvat.

Další způsob, jak problém obejít, spočívá v nastavení jasu pod Mac OS X (tam to funguje bez potíží) a zpětném restartu do Windows. Mac si zjevně hodnotu jasu nastavenou pod Mac OS X zapamatuje a po restartu systému ji přenese i pod Windows, jde ovšem o hodně nepohodlný postup. Na vyjádření Applu k téhle věci je asi ještě příliš brzo, lze však doufat, že některá z následných oprav vyřeší i tento problém.

TextEdit v Lionu přidává grafický nástrojový panel a svislé psaní

O novinkách chystaného nástupce Snow Leoparda, Mac OS X Lion, zřejmě v největší míře informuje AppleInsider a my mnohá jeho zjištění zmiňujeme. (Seznam všech dosavadních článků AppleInsideru o Lionu najdete tady.) Ve svém nejnovějším příspěvku AppleInsider popisuje, k jakým změnám došlo v editoru TextEdit.

Ve Snow Leopardovi se nachází verze 1.6 tohoto programu, Lion přináší jeho vylepšenou verzi 1.7. Ta samozřejmě podporuje automatické ukládání (funkci Auto Save) a správu verzí Lionu, jež nahrazují dosavadní jednoduché automatické ukládání dokumentu (nastavené na pořízení zálohy každých 30 sekund). Tyto nové možnosti Lionu jsme už dříve podrobněji popsali zde.

Vedle podpory nového systémového automatického ukládání však TextEdit 1.7 přináší ještě další drobná vylepšení. To nejviditelnější představuje nový nástrojový panel, změnil se z původního nestandardního silně textového panelu v nový, opět nestandardní panel, který je již grafický. Nadále v něm lze nastavit styly odstavce, řádkování a volby pro seznamy. Nově však panel poskytuje prvky pro výběr rodiny, řezu a velikosti písma, prvky pro nastavení barvy textu a jeho zvýraznění a tlačítka pro nastavení tučného, kurzívního a podtrženého písma.

A dále editor nyní též podporuje jazyky, v nichž se píše svisle. To se týká především východoasijských jazyků jako je čínština, japonština či korejština, verze 1.7 dovoluje nastavit svislé rozvržení textu.

Když se zvolí takovéto rozvržení, znaky latinkových písem se prostě otočí o 90 stupňů, ale některé východoasijské skripty své znaky uspořádají svisle pod sebe. Umožňuje to API rozhraní Core Text Mac OS X a nový TextEdit Lionu jeho schopností umí využít. (AppleInsider uvádí příklady kombinující anglický a japonský text. Zatímco anglický text udává, o jakou orientaci rozvržení se jedná, japonský text podle ohlasů z diskuse říká „To je Janponsko“. Mělo to tam asi stát „japonsky“, avšak AppleInsider udělal malou chybu, na čemž ovšem zase až tolik nezáleží.)

Lze předpokládat, že svislé psaní budou podporovat také další aplikace Lionu, což se jistě bude hodit zejména v zemích, kde se takové jazyky používají. A právě v těchto východoasijských zemích v poslední době zastoupení Maců významně roste, není proto divu, že se jim Apple snaží vyjít vstříc.

Programy Vue 9.5 vylepšují práci s oblaky a mnoho dalších věcí

Firma e-On Software už dlouho prodává programy řady Vue pro generování realisticky vyhlížejících krajin a jejich animací. Koncem loňského listopadu začala dodávat jejich novou verzi 9, nejprve pouze těch nejvybavenějších a nejdražších z nich, ale brzy poté na verzi 9 převedla úplně všechny.

Tím ovšem vývoj tohoto softwaru samozřejmě nekončí a minulý týden e-on stávajícím uživatelům dala možnost přechodu na novou (zatím předběžnou) verzi 9.5. Jako obvykle se to zatím týká jen nejdražších variant, programů Vue Infinite (samostatné aplikace) a Vue xStream (zásuvného modulu pro nejpoužívanější modelovací 3D aplikace jako jsou Maya, Cinema4D, Lightwave, Softimage či 3ds Max).

Verze 9.5 přináší řadu nových funkcí, dále rozšiřujících možnosti tvorby krajin. Programy Vue sice už dříve poskytovaly nástroje pro tvorbu a animaci oblaků, ale ve verzi 9.5 se jejich editace a vykreslování dále zlepšily. Nové „zóny omezení oblaků“ umožňují omezit pohyb oblaků jenom na místa, kde mají skutečně být a jejich nové „offsetové“ animace dovolí vykreslovat oblaky letící nad krajinou.

Dále přibylo interaktivní umisťování textur, nový nástroj pro manipulace s texturami dovoluje umisťování, natáčení a měnění velikosti texturových map přímo na deformační síti. A náhledy všech těchto manipulací si lze prohlížet v reálném času. Nový hybridní „2,5D“ algoritmus umožňuje vykreslovat efekty simulující hloubku ostrosti čtyřikrát rychleji než předchozí verze.

Dále verze 9.5 podporuje modely obsahující samostatné UV vrstvy, což zvyšuje kompatibilitu s jinými 3D programy a funkce změny osvětlení byla rozšířena tak, aby dovolovala nastavovat i okolní a nepřímé osvětlení. Malování prvků vegetace s pomocí modulu EcoSystem se též zlepšilo, v aplikacích 3ds Max a Cinema4D lze na jejich vlastní objekty malovat celým štětcem (nikoli pouze jeho středem). Pro vykreslování noční oblohy se teď dají používat i vlastní hvězdné mapy, které si uživatel nahraje.

Přibyla rovněž podpora souborového formátu MDD, který umožňuje zachycování deformační sítě jako přesné geometrie pro animační snímky.

Verze 9.5 toho přináší ještě mnohem víc, umí urychlovat vyhlazování pomocí grafického procesoru, vylepšila uzly vektorové kvantizace a označování snímků, přidává kompozitní vrstvy pro matné stíny a odrazivé materiály a vykresluje efekty pohybového rozmazání. (Nové možnosti práce s oblaky a interaktivní umisťování textur e-on Software názorně předvádí pomocí videoukázek na YouTube.)

Předběžné verze 9.5 programů Vue xStream a Infinite jsou již dostupné pro uživatele, co mají zaplacenou podporu. Ti, kdo nemají, si ji mohou pořídit teď, získají tak nárok na bezplatné pořízení jak verze 9.5, tak též budoucí verze 10. (Cenové podmínky podpory se popisují tady.)

Konečné verze programů Vue 9.5 xStream a Infinite by se měly objevit v průběhu tohoto čtvrtletí. Ti, kdo si zakoupí verzi 9 do 30 dnů od uvedení verze 9.5, budou také mít nárok na bezplatný přechod.

Pro nové uživatele to nebude zrovna levný software, Vue 9.5 xStream bude stát 1 495 USD (1 790 USD s jedním rokem podpory) a Vue 9.5 Infinite přijde na 995 USD (1 190 USD s jednoroční podporou). Upgrade z verzí 8.x bude možný za 495 USD pro xStream a za 395 USD pro Infinite. Po uvedení konečných verzí e-on Software upřesní jak vlastnosti programů, tak též cenové podmínky.

Zmíněné programy se dodávají jak pro Windows (vyžadují Windows XP nebo vyšší), tak pro Mac OS X (podporovány jsou pouze Macy s procesory Intel a Mac OS X 10.5 nebo vyšší, tedy přinejmenším Leopard). Vue 9.5 xStream bude spolupracovat s aktuálními verzemi 3D aplikací 3ds Max, Maya, Softimage, Cinema4D a Lightwave.

TerraRay nabízí levný prostředek generování krajin

Pro profesionální generování krajin budou výše popsané programy Vue vhodným řešením, ovšem jejich schopnostem odpovídá i cena (e-on Software ale nabízí také levnější a samozřejmě i méně vybavené programy Vue, včetně zcela bezplatného Vue Pioneer, ty se však ve verzi 9.5 začnou dodávat až později) a tak nepřekvapuje, že se na tento trh snaží proniknout další výrobci softwaru.

Patří k nim i německá firma AvisNocturna, jež začala nabízet svůj software TerraRay. Též tento program umožňuje vytvářet realisticky vyhlížející krajiny s prvky jako jsou vegetace, skály, oblaky a voda. Aplikace slibuje snadnou tvorbu krajin za nízkou cenu (možnostem Vue se pochopitelně nevyrovná, ale pro domácí pokusy stačí).

Dodává se s ní řada předdefinovaných materiálů a filtrů, poskytuje integrovaný editor elevačních map s několika štětci a filtry a dovoluje pracovat s procedurálními materiály včetně bump mapování a reflexních map. Nabízí editor osvětlení umožňující nastavovat polohu slunce, dodatečná světla a vlastnosti stínů, užité raytracingové algoritmy YafaRay by měly zajišťovat přirozeně vypadající osvětlení scén.

Lze vyvářet realistické oblohy včetně oblaků, navíc je možné nastavit denní nebo noční režim. Rovněž realisticky umí zobrazovat vodu, dají se pro ni konfigurovat vlny, lom světla, jeho absorpce a odrazy. Dále TerraRay zahrnuje flexibilní systém tvorby trávy a vegetace obecně, poskytuje řadu dalších voleb včetně mnoha přednastavených hodnot a pro všechna nastavení se nabízejí průběžné náhledy. A to vše AvisNocturna předkládá ve snadno ovladatelném uživatelském rozhraní.

TerraRay vyžaduje procesor Intel, 2 GB RAM a Mac OS X 10.6.6 nebo vyšší. Tento požadavek napovídá, že se prodává v Mac App Store, do 13. dubna se nabízí za sníženou cenu 9,99 USD (v Evropě 7,99 EUR), poté se cena zvýší na 14,99 USD (11,99 EUR).

AvisNocturna na programu dále pracuje, o víkendu se v Mac App Store objevila nová verze 1.1. Ta dále urychlila vykreslování, zejména při použití mnoha různých vrstev textur, nabízí více materiálů a opravila několik chyb.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: