Zprávy o službách a softwaru: Apple otevřeně promluvil o MobileMe, aktualizace softwaru pro AirPort Extreme pod Tigerem, PDFpen 3.5 a moduly Slick pro Final Cut. (28.7.08) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Zprávy o službách a softwaru: Apple otevřeně promluvil o MobileMe, aktualizace softwaru pro AirPort Extreme pod Tigerem, PDFpen 3.5 a moduly Slick pro Final Cut. (28.7.08)

28. července 2008, 02.00 | Apple začal na popud Steva Jobse otevřeněji a častěji informovat o problémech služby MobileMe. Vyšla aktualizace softwaru pro AirPort Extreme pod Mac OS X 10.4.11. PDFpen 3.5 si poradí i s novějšími a nestandardními PDF soubory. Zásuvné moduly Slick určené původně pro iMovie jsou nyní dostupné také pro Final Cut Express a Pro.

Přes víkend se přece jen nějaké zprávy nashromáždily. Zde najdete informace o nejnovějším vývoji kolem služby MobileMe a o několika softwarových novinkách. Druhý dnešní článek se věnuje dění okolo iPhonu.

Apple se konečně postavil čelem k problémům se službou MobileMe:

Apple přiznal potíže služby MobileMe a slíbil častější aktualizace informací o ní

O potížích služby MobileMe se napsalo už hodně, ostatně MůjMac nebyl výjimkou. V prvních dnech po spuštění služby Apple hrál spíše mrtvého brouka, ale postupně začínal být sdílnější, nakonec přišel s první omluvou a odškodněním

.

A nyní se zdá, že se Apple k celé věci postavil skutečně čelem. V prohlášení na stavové stránce služby nejmenovaný zaměstnanec Applu tvrdí, že ho pověřil přímo Steve Jobs, aby zhruba každý druhý den informoval veřejnost o tom, co se kolem služby děje, dotyčný přímo spolupracuje s týmem MobileMe.

Tento zaměstnanec přiznává, že prvních 14 dní od spuštění služby bylo krušných a některým lidem služba způsobila strádání. Ujišťuje, že zaměstnanci Applu nepřetržitě pracují na nápravě a budou podávat aktuální informace o stavu služby, i kdyby to mělo znamenat vydávání následných oprav nebo aktualizací.

Ve svém prvním stavovém prohlášení k MobileMe Apple tvrdí, že „závažný problém“ s poštovními servery znemožnil přístup k asi jednomu procentu účtů MobileMe, ale teď uvádí, že některé z těchto účtů dostaly přístup ke svým zprávám přes Web a úplná obnova přístupu by měla být zajištěna do týdne, tedy počátkem srpna. Informující zaměstnanec však zároveň varuje, že až 10 procent zpráv dodaných mezi 16. a 18. červencem na tyto účty se ztratilo.

Dodává, že mnohé potíže se službou MobileMe vyvolal vzestup síťového provozu po uvedení iPhonu 3G a vydání firmwaru 2.0, který daleko předčil očekávání, což vyřadilo webový přístup ke všem funkcím MobileMe. Apple tvrdí, že nejenom posílil své kapacity, ale podnikl též preventivní kroky ve svém softwaru, aby se ochránil proti takovýmto výpadkům.

Tým služby MobileMe také opravil asi 70 chyb, včetně té, jež zabraňovala IMAP složkám MobileMe ve správné synchronizaci mezi webovou aplikací a poštovními klienty Mail či Outlook, další opravy vyřešily problémy se zobrazováním v kalendáři a celkově zvýšily výkon webových aplikací služby.

Tato zpráva se objevila již v pátek, druhou aktualizaci slibuje ještě během víkendu, avšak včera tam nic nového nebylo. Současně Apple odpovídajícím způsobem aktualizoval podpůrný dokument k řešení výpadků pošty MobileMe.

Situace okolo MobileMe tak začíná vypadat nadějněji. Vzhledem k tomu, jak silnou negativní publicitu dosavadní potíže vyvolávaly, není divu, že se do věci vložil samotný Steve Jobs, takovýhle marketing si určitě nepřál. Svou úlohu možná sehrála (i když to nelze dokázat) recenze Walta Mossberga ve Wall Street Journalu, která pro MobileMe nevyzněla zrovna příznivě právě kvůli chybám. Opravy zmíněné ve stavovém prohlášení se totiž do značné míry týkají právě chyb kritizovaných Mossbergem.

Apple by tak snad mohl v brzké době odstranit největší problémy a dovést službu MobileMe do přijatelného stavu, její možnosti jsou totiž docela široké (to ostatně uznává i Mossberg), zatím však odrazuje její praktická implementace. Dosavadní vývoj ovšem stále více nasvědčuje tomu, že služba byla uvedena do ostrého provozu předčasně. Důvodem nepochybně byla snaha rozběhnout službu současně s uvedením iPhonu 3G, je ovšem otázkou, zda by nakonec odložený start služby nenapáchal menší mediální škody než zvolené řešení. S tím se teď však už nic nenadělá, můžeme pouze doufat, že se situace bude dále již jen zlepšovat.

Aktualizace softwaru pro AirPort Extreme pod Tigera

Ve čtvrtek Apple vydal aktualizaci AirPort Extreme Update 2008-002. Jde o software pro spolupráci Maců s bezdrátovým přístupovým bodem AirPort Extreme Base Station, který Apple doporučuje pro všechny Macy s procesorem Intel provozující Mac OS X 10.4.11 Tiger (pro stroje s Leopardem tedy není potřeba). Podle doprovodných poznámek tato aktualizace vylepšuje celkovou spolehlivost spojení mezi počítačem a Base Station a také řeší několik problémů kompatibility se zvukovými aplikacemi, jako jsou GarageBand, Logic, MainStage a další. Jako obvykle ovšem Apple blíže neupřesňuje povahu těchto problémů.

Aktualizace se dá získat přes Software Update, anebo ji lze stáhnout z webu Applu (jde o pouhého 1,96 MB).

PDFPen 3.5 si poradí se širší paletou PDF dokumentů a přidává další vylepšení

Firma SmileOnMyMac prodává různé užitečné utility pro Mac, o některých z nich se již zde objevila zmínka (patří k nim třeba TextExpander pro klávesová makra).

Firemní nabídka zahrnuje též program PDFpen, nástroj pro editaci PDF dokumentů, a ten se minulý týden objevil v nové verzi 3.5 Ta především zvyšuje schopnost programu otvírat novější a nestandardní PDF soubory. Dále řeší některé problémy s funkcí opravy textu, zejména případy, kdy se text dříve zkomolil nebo zmizel a přidává další opravy a posílení stability.

PDFpen umí nahradit text v daném PDF dokumentu, může měnit velikost obrázků, kopírovat je nebo odstraňovat a dokáže předkládat text a obrázky přes původní obsah. Také lze vkládat, odstraňovat a přeuspořádávat stránky ve vícestránkových PDF dokumentech. A utilita podporuje AppleScript, takže se složitější úlohy dají automatizovat. Přehled všech možností programu najdete na téhle stránce.

PDFpen se hodí, pokud potřebujete provést úpravy PDF dokumentů. Jistě, Preview v Leopardovi rovněž umožňuje určité úpravy, ale v mnohem menší míře. Na druhou stranu PDFpen pochopitelně nemá editační možnosti „plného“ Acrobatu (zvláště jeho profesionálních vydání), vychází však daleko levněji.

PDFpen je určen výlučně pro Mac, funguje pod Mac OS X 10.4 nebo vyšším. Základní vydání programu stojí 50 USD (případně 34 EUR), vedle toho se nabízí ještě vydání Pro, jež přidává možnost tvorby vyplňovatelných PDF formulářů nezávislých na platformě, za tyto rozšířené možnosti zaplatíte 100 USD (anebo 64 EUR). Zkušební verzi programu lze stáhnout odsud (umí totéž, co ostrá verze, avšak do editovaných dokumentů přidává logo SmileOnMyMac).

Zásuvné moduly Slick se nyní nabízejí pro Final Cut Express a Final Cut Pro

Firma Gee Three dlouhá léta vyvíjela sadu zásuvných modulů pro software iMovie Applu pod značku Slick. To fungovalo až do iMovie 6, ale pak, v rámci balíku iLife ’08, přišla verze iMovie 7. To je ovšem v podstatně úplně nový program, nekompatibilní se svými předchůdci, který dosavadní zásuvné moduly již nepodporuje. (Tato zásadní změna tehdy vyvolala značně nejednoznačné reakce, dnes už ovšem celá záležitost poněkud zapadla.)

Gee Three přirozeně nechtěla výsledky svého úsilí zahodit, a tak se rozhodla své moduly přizpůsobit pro Final Cut Express a Final Cut Pro, prostřednictvím architektury „FxPlug“ a vytvořila z nich novou sadu SlickFX.

Sada zahrnuje přes 60 zásuvných modulů včetně přechodů, filtrů, titulků a generátorů vhodných pro širokou paletu videoprojektů. Moduly mají přednastavené výchozí hodnoty pomáhající začít s jejich používáním. Web výrobce nabízí skoro stovku ukázkových filmů, z nichž si lze udělat obraz, co tyto moduly zvládají. Podrobnější popis modulů SlickFX, včetně ukázkových videí, najdete na této stránce.

Sada modulů SlickFX stojí 99 USD a vyžaduje Mac OS X 10.4 nebo vyšší, Final Cut Express 4 či vyšší, případně Final Cut 5.1.2 nebo vyšší. Jedná se o univerzální binární aplikace, takže naplno využívají jak Maců s Intely, tak s PowerPC (právě pro zpracování videa pořád hodně lidí používá G5 Macy). Gee Three samozřejmě i nadále nabízí moduly Slick pro iMovie (ono uživatelů iMovie HD 6 zůstává stále ještě celkem dost.)

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: