Zprávy o iPhonu: pověsti okolo chystané vývojářské sady. (3.3.08) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Zprávy o iPhonu: pověsti okolo chystané vývojářské sady. (3.3.08)

3. března 2008, 06.00 | Podle kolujících pověstí bude ve čtvrtek představena jen beta verze vývojářské sady, aplikace se budou šířit přes iTunes Store a Apple bude rozhodovat o jejich osudu. Je však možné, že pro aplikace nabízené zdarma nebude Apple uplatňovat tak přísná měřítka.

Na čtvrtek 6. března Apple oznámil uvedení vývojářské sady pro iPhone (a iPod touch), jež umožní psát aplikace třetím stranám. Na této mediální akci bychom se měli dozvědět, jak bude sada vypadat a za jakých podmínek bude možné tvořit a distribuovat aplikace. Apple jako obvykle žádné bližší podrobnosti předem nesdělil, a tak se zákonitě vyrojila řada pověstí.

iLounge shrnuje pesimistické pověsti

Server iLounge, přinášející informace o iPodech a iPhonu, shrnul všechny kolující pověsti o vývojářské sadě, jež ovšem vyznívají dost pesimisticky.

Pouze beta verze vývojářské sady

Ve čtvrtek by podle nich totiž Apple měl vydat jenom neúplnou beta verzi sady, která byla původně slíbena již na únor. Vlastní úplná sada se prý začne dodávat v červnu, souběžně s vývojářskou konferencí WWDC v San Franciscu.

Na čtvrteční akci by Apple měl navíc vydat dodatečná oznámení ke kompatibilitě iPhonu s podnikovým softwarem, včetně Microsoft Exchange a Lotus Notes, ve snaze přesvědčit podnikové uživatele k přijetí iPhonu, vůči němuž podniky zatím chovají dost silné výhrady (mnozí se stále nedokážou smířit s virtuální klávesnicí a nestačí jim současné možnosti elektronické pošty).

Apple by ve čtvrtek též měl oznámit řadu omezení pro vývoj a distribuci aplikací, pokud k tomu skutečně dojde, asi to vzbudí dost rozporné reakce.

Ústřední postavení iTunes Store

Celkem očekávaně bude jako centrum distribuce aplikací sloužit iTunes Store. Budou se přes něj šířit všechny aplikace, každý, kdo bude chtít prohlížet nabídku softwaru pro iPhone a iPod touch a případně si zakoupit aplikace, bude muset vstoupit do iTunes Store.

S tím by se ještě dalo celkem souhlasit, i když lze mít odlišné názory na nejlepší způsob distribuce, méně se však bude líbit to, že Apple bude údajně rozhodovat, zda daná aplikace vytvořená vývojářskou sadou vůbec bude k distribuci připuštěna. Apple bude fungovat jako vrátný pro aplikace, bude rozhodovat, jaký program si zaslouží vydat a na iTunes Store bude zveřejňovat pouze takto schválené aplikace. Bude se to tedy podobat současnému prodeji her pro iPody.

Otázkou je, jak dlouho bude Applu schvalování aplikací trvat, objevily se obavy, že by to mohlo vydávání aplikací citelně zpožďovat. Není také jasné, zda bude Apple obdobné schvalování vyžadovat pro následné aktualizace schválených aplikací, což by opět mohlo jejich rozvoj zpožďovat.

Omezený přístup k příslušenství

Hodně nepříjemně vypadá další tvrzení. Vývojáři totiž údajně nedostanou s vývojářskou sadou možnost přímého přístupu k příslušenství iPhonu a iPodu touch připojovanému přes dokový konektor – toto rozhodnutí by mohlo poškodit vývoj nového příslušenství jako jsou například fyzické klávesnice. Podle jednoho zdroje se tak omezení aplikací z vývojářské sady nebudou příliš lišit od omezení současných webových aplikací.

Na druhou stranu vývojáři přece jen dostanou přístup k telefonním funkcím, k WiFi připojení a k fotoaparátu, což dovolí tvorbu širší palety aplikací než dosud. iPhone nabízí Bluetooth 2.0, ale v současnosti toto připojení dovoluje pouze monofonní přenos telefonických hovorů. Není zatím jasné, zda vývojářskou sadu bude možné využít pro zpřístupnění dalších možností Bluetooth připojení (tedy jestli půjde vytvářet nové Bluetooth profily).

Šiřitelé výše zmíněných pověstí tvrdí, že důsledkem těchto rozhodnutí Applu bude utlumení vývoje třetích stran právě v rozhodujícím okamžiku, kdy by volnější vývoj aplikací a příslušenství mohl vést k prudkému rozvoji. A prohlašují, že vývojáři využívající pro tvorbu aplikací hackerských metod budou mít náskok proti těm pracujícím s oficiálními nástroji Applu. To je ovšem dost odvážné tvrzení, už jen kvůli tomu, že neoficiální aplikace vždy budou víceméně bez záruky (každá aktualizace firmwaru může ukončit jejich fungování), těžko si lze představit, že by se takto vyvíjely komerční aplikace. A vzhledem k tomu, že v současnosti třetí strany nemohou oficiální aplikace vyvíjet vůbec, bude přínosem i omezená možnost jejich tvorby.

Na bezplatné aplikace Apple možná nebude tak přísný

Z výše uvedeného plyne, že na aplikace vytvořené vývojářskou sadou Apple zřejmě bude uplatňovat velmi tvrdá omezení, objevila se však možnost, že na bezplatné programy bude Apple používat méně přísná měřítka. Jeden zdroj, jehož předchozí informace se ukázaly jako spolehlivé, tvrdí, že bezplatné aplikace nebudou podléhat stejným omezením jako programy, za jejichž stahování se bude platit. Bezplatný software by Apple neměl podrobovat příliš zevrubné kontrole.

Tímto tahem zřejmě chce podnítit vývoj aplikací pro iPhone. To se zdá docela rozumné, jiné služby distribuce softwaru pro mobilní zařízení (jako třeba Handango) nabízejí pouze placený obsah, doplnění o nekomerční software paletu aplikací nepochybně rozšíří, stejně jako počty uživatelů.

U placeného obsahu však dojde k dalším důležitým změnám. Nejenom že Apple bude takové aplikace podrobně zkoumat a povolí jejich prodej výhradně přes iTunes Store, ale navíc si z ceny aplikace část vezme ve svůj prospěch. Jinými slovy, bude se to podobat prodeji ostatního obsahu na iTunes Store, kde si Apple též bere určitý podíl z prodejní ceny. Ostatně mnohé již fungující služby distribuce mobilních aplikací užívají úplně stejný obchodní model a žijí právě z podílů na ceně aplikací. Bude ovšem hodně záležet na tom, jak velký podíl bude Apple žádat.

Shrnutí

Teprve ve čtvrtek zjistíme, které z těchto pověstí jsou pravdivé. Bude rozhodně nepříjemné, jestli Apple skutečně vydá jen beta verzi vývojářské sady, pokud ano, bude hodně záležet na tom, jaké aplikace s ní půjde tvořit už teď.

Soustředění distribuce aplikací na iTunes Store vypadá jako celkem pravděpodobné, zapadá to do ostatních aktivit Applu v oblasti obsahu. Zároveň to ovšem bude znamenat, že k softwaru bude přístup pouze v zemích, kde iTunes Store funguje.

Stejně pravděpodobně vypadá schvalování aplikací k distribuci. Jistě si pamatujete, že Steve Jobs dlouho odůvodňoval nemožnost psaní aplikací třetích stran tím, že nemůže zajistit jejich bezpečnost. A právě schvalování pro distribuci by mohlo sloužit jako bezpečnostní síto. Jestliže ano, pak nejspíš určitou kontrolou s ohledem na bezpečnost budou procházet všechny aplikace včetně těch bezplatných.

Nyní nám nezbývá, než počkat do čtvrtka, co Apple pro iPhone a iPod touch na poli tvorby aplikací skutečně nabídne.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: