Zprávy o iPhonu: ochrana proti zablokování aplikací, firmware 2.0.2 opravdu řeší potíže s 3G sítěmi, OpenClip chce přinést kopírování a vkládání a další informace o cenách v ČR. (21.8.08) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Zprávy o iPhonu: ochrana proti zablokování aplikací, firmware 2.0.2 opravdu řeší potíže s 3G sítěmi, OpenClip chce přinést kopírování a vkládání a další informace o cenách v ČR. (21.8.08)

21. srpna 2008, 15.00 | Steve Jobs slibuje na září opravu, jež zamezí zablokování přístupu k aplikacím třetích stran. Apple potvrdil, že se nový firmware 2.0.2 skutečně snaží napravit potíže s příjmem v 3G sítích. Otevřený vývojový rámec OpenClip hodlá přinést na iPhone kopírování a vkládání mezi aplikacemi. A ceny pro naši zemi zveřejnil také T-Mobile a Vodafone poněkud zlevnil.

Kolem iPhonu se toho děje celkem dost, a to jak v globálním měřítku, tak též u nás (vzhledem k tomu, že oficiální prodej začne již od dnešní půlnoci).

Zde se nejprve podíváme na vývoj okolo systémového softwaru iPhonu a poté na nové informace o cenách českých mobilních operátorů:

Steve Jobs slibuje opravu řešící blokování aplikací

Různé problémy iPhonu se pochopitelně těší mediální pozornosti, některé jsou však skutečně vážné. Patří k nim také to, že mnoha uživatelům firmware 2.0 náhle odmítne nahrát aplikace třetích stran, a to bez ohledu na jejich typ, telefon je chvíli sice nahrává, avšak potom náhle přeskočí zpět do domovské obrazovky. Použitelné zůstávají pouze standardní systémové aplikace. A bohužel se zatím nepodařilo najít žádné univerzálně působící řešení, problém přetrvává i s nově vydanými firmwary 2.0.1 a 2.0.2. Za pravděpodobnou příčinu se považuje nevhodné nastavení přístupových práv k provozování aplikace, ale kolem celé záležitosti panuje hodně nejasností, webové diskuse jako obvykle plní rozporné názory a zkušenosti.

Problém podle všeho má hlubší příčinu, což v podstatě potvrdil přímo Steve Jobs. Jeden ze čtenářů serveru AppleInsider mu totiž poslal dotaz na toto téma a skutečně dostal od Jobse odpověď (není to příliš časté, ale v minulosti se to již stalo několikrát, Jobs ovšem nepochybně ví, že se jeho odpověď rychle stane veřejně známou, takže vlastně jde o dobrý způsob, jak informaci „vypustit do světa“ bez oficiálního prohlášení).

V jednořádkové odpovědi Jobs uvádí, že se jedná o známou chybu iPhonu, jež bude opravena v příští softwarové aktualizaci v září.

Tato chyba rozčilila hodně uživatelů iPhonu (včetně toho, který poslal onen dotaz) a vidina dalšího několikatýdenního čekání je přirozeně příliš nenadchla. Na druhou stranu alespoň existuje naděje, že s tím Apple něco udělá. Z Jobsovy odpovědi lze rovněž vydedukovat, že se firmware 2.1 (zmíněná softwarová aktualizace těžko bude něčím jiným) opravdu objeví v září.

Firmware 2.0.2 se skutečně zaměřuje na problémy s 3G sítěmi

Když v pondělí Apple vydal firmware 2.0.2, spekulovalo se o tom, že by tato nová verze mohla řešit problémy s 3G připojením, především se špatným příjmem a s vypadáváním hovorů.

A to teď Apple potvrdil. Deník USA Today cituje mluvčí Applu, podle níž tato softwarová aktualizace zlepšuje komunikaci s 3G sítěmi.

Okolo téhle věci se nahromadila spousta spekulací, vyskytly se názory, že za problémy stojí použité 3G čipy Infineonu, ale to se ukázalo jako nepravděpodobné, protože je bez potíží používají jiné telefony. Někteří se domnívají, že se problém přehání (obvyklý efekt mediálního zviditelnění potíží) a samozřejmě zde zůstává otázka, nakolik kvalitní má svou 3G síť AT&T (začal ji budovat teprve nedávno).

Firmware 2.0.2 zřejmě řeší potíže s tím, jak rychle iPhone 3G přepne ze slabého 3G signálu na silnější EDGE signál, pokud bude na daném místě dostupný. AT&T mnohde UMTS moduly nasadil na své stávající BTS (lokální přenosové stanice, ony známé „stožáry“) pro EDGE, UMTS ovšem vyžaduje hustší pokrytí, aby se docílilo stejné kvality signálu jako pro 2G GSM síť.

Samozřejmě, se sítí AT&T Apple nic neudělá, ale aktualizace firmwaru může ovlivnit nalezení spojení i při slabším 3G signálu. Některé nezávislé testy totiž naznačují, že alespoň určité verze iPhonu 3G příliš rychle opouštějí slabší 3G signál, s nímž jiné 3G telefony pracují bez potíží.

Otázka optimálního nastavení 3G příjmu je hodně složitá, na místech se slabším signálem může předpokládaná úprava příjem skutečně zlepšit, avšak tam, kde bude pokrytí opravdu mizerné, může snaha udržet 3G připojení spíše vadit a možná povede až k výpadku hovoru.

Zřejmě bude velmi záležet na tom, ve které zemi se iPhone 3G provozuje, někde tento problém nemůže nastat již z principu. V Japonsku nový iPhone využije pouze 3G síť, protože GSM sítě tam vůbec nemají a některé evropské země přeskočily fázi nasazení EDGE rovnou ve prospěch 3G sítě. Asi by bylo vhodné zjistit, jak to vypadá s geografickým rozložením zmíněných problémů, ovšem vzhledem k tomu, že se stále nejvíce zákazníků nachází v USA, budou jejich problémy nejviditelnější.

O této věci nepochybně neslyšíme naposledy, zdá se však, že to bude řešitelné softwarovými prostředky (účetním Applu se jistě ulevilo, v případě hardwarové chyby by to bylo o hodně horší).

OpenClip hodlá přinést na iPhone kopírování a vkládání mezi aplikacemi

Rozumní uživatelé iPhonu uznávají, že tento telefon má vedle mnoha předností i některé slabiny. Snad nejvíce kritiky sklidila nepřítomnost funkce kopírování a vkládání. Apple sice už dříve prohlásil, že tuto funkci nepovažoval za tak prioritní, aby ji implementoval, ovšem podle ohlasů na Webu to uživatelé vidí jinak.

Podle některých náznaků by sice tuhle funkci mohl obsahovat chystaný firmware 2.1, není to však vůbec jisté.

Není tedy divu, že se vývojáři aplikací přestali spoléhat na Apple a začali hledat vlastní řešení. Chystaný textový editor MagicPad vzbudil rozruch tím, že bude nabízet kopírování a vkládání, avšak pouze v rámci svých dokumentů, s jinými aplikacemi v tomto směru nespolupracuje. Přitom právě v možnosti přenosu dat mezi různými aplikacemi spočívá hlavní výhoda této postrádané funkce.

To se však brzy asi změní. Na scénu přichází OpenClip, otevřený vývojový rámec, který dovoluje kopírování a vkládání mezi podporovanými aplikacemi (tedy těmi, do nichž byl tento rámec zakomponován). Využívá malou část datového úložiště iPhonu jako centrální sklad pro data schránky. Všechny aplikace užívající rámec OpenClip (jejich seznam najdete tady a jistě se bude dále rozšiřovat) si budou takto moci vyměňovat informace mezi sebou.

Na úvodní stránce webu organizace OpenClip.org, jež zastřešuje toto úsilí, se nachází ukázkové Flash video, které vypadá docela působivě.

OpenClip se sice nadále omezuje pouze na podporované aplikace, ale vzhledem k tomu, že jde o otevřený software, jeho zahrnutí do aplikací by nemělo být velkým (technickým) problémem.

Zůstává však otázkou, zda toto řešení není v rozporu s poměrně přísným licenčním ujednáním vývojářské sady (to už ovšem bude věcí právníků, doufejme ale, že to Apple nepožene tak daleko). A pochopitelně, pokud Apple přece jen přijde se systémovým řešením kopírování a vkládání, pravděpodobně s ním OpenClip nebude kompatibilní a aplikace bude nutné znovu přepracovat. Možná však OpenClip přinutí Apple tuto funkci implementovat rychleji, již to by bylo velice záslužným činem. A pokud ne, mají vývojáři alespoň nějakou alternativu.

Další vývoj okolo cen iPhonu 3G u nás

Zahájení oficiálního prodeje iPhonu 3G u nás se již blíží (začne už dnes o půlnoci), v souvislosti s tím se objevily další informace o cenách.

Předpokládám, že většina čtenářů MůjMacu si dokázala příslušné informace již vyhledat, ale pro přehlednost je zde shrnu, opět čerpám především ze serveru Mobil.cz, kde najdete bližší podrobnosti (nehodlám znovu vynalézat trakař, pokud se někde nacházejí kvalitní informace v češtině, rád na ně odkážu).

T-Mobile nabídl překvapivě výhodné ceny

Včera jako poslední z českých operátorů své ceny zveřejnil T-Mobile. (Jeho ceny najdete zde, Mobil.cz z nich vyrobil přehlednější tabulku).

Nejdříve ty horší zprávy: T-Mobile bude nabízet pouze 8GB model, iPhone s 16 GB paměti u něj vůbec nedostanete. T-Mobile to nijak nevysvětluje, ale celosvětově se oba modely s větší pamětí shánějí hůře (zejména ten v bílém provedení).

Zklamání vyvolává též skutečnost, že iPhone zatím nebude mít českou lokalizaci. Ostatní operátoři o tom nemluví, ale nejspíš na tom budou stejně, to tedy zákazníky určitě nenadchne.

A teď už ty přívětivější zprávy: Nedotovaný telefon bude u T-Mobile stát 11 999 Kč včetně DPH, v sadě s předplacenou kartou Twist s kreditem 250 Kč pak vyjde na 12 149 Kč. A telefony nebudou blokované.

Samozřejmě T-Mobile nabídne i tarify s dotovaným telefonem, u nich bude záviset na výši minimální měsíční útraty zákazníka. Oproti ostatním jsou dotace dost vysoké, při útratě přes 2 300 Kč měsíčně bude iPhone za symbolickou 1 Kč, ale i při nižších útratách vychází cena docela příznivě, již při útratě 500 Kč klesne na 5 999 Kč pro nové zákazníky, v rámci věrnostního programu bude cena ještě nižší.

T-Mobile též nabízí speciální datové tarify pro iPhone, objem přenesených dat však bude omezený, navíc pro mobilní připojení můžete využít pouze EDGE, protože tento operátor používá pro svou 3G síť nestandardní technologii vyžadující speciální samostatný modem. V rámci těchto balíčků ovšem lze užívat i WiFi body operátora, takže ve větších městech by absence 3G připojení nemusela tolik vadit (ostatně O2 ho má také jen na omezeném území).

Vodafone snížil původně ohlášené ceny

V úterý Vodafone zveřejnil své ceny iPhonu pro naši zemi, což vyvolalo hotovou smršť kritických reakcí, proti již známé nabídce O2 totiž ceny vypadaly opravdu špatně. (Vodafone si však tak trochu nechal otevřená zadní vrátka, protože tyto první údaje uvedl pouze ve svém blogu, nebyly tedy tak úplně oficiální.)

A včera ohlásil pozměněné ceny. Dotované ceny telefonu snížil oproti původním hodnotám o celé 2 000 Kč (jasný doklad toho, jak byly původní ceny nadsazené). Navíc snížil cenu za datový tarif, ten zlevnil na polovinu, tedy na 325 Kč měsíčně (tabulky v odkazovaném článku uvádějí nové nižší ceny červenou barvou).

Jak vidět, tak konkurence u nás přece jen trochu funguje, přinejmenším v takto extrémních případech.

iPhone 3G se v elektronickém obchodu Vodafonu dá objednat už dnes, zítra by se pak měl objevit ve většině kamenných prodejen operátora. Samotný Vodafone se zlevněním chlubí na svém blogu, najdete tam i další informace o prodeji telefonu.

Srovnání nabídek českých operátorů

Přehlednou analýzu nabídek českých operátorů opět zpracovali kolegové z Mobilu.cz. Všechny mají své plusy a mínusy, vybrat tu jednoznačně nejvhodnější bude skutečně dost těžké, bude to záviset na potřebách konkrétního uživatele. Samozřejmě, O2 má trumf v 3G připojení, jenže to zatím platí pouze pro obyvatele našich největších měst. Jestliže vážně přemýšlíte o koupi iPhonu od některého z našich operátorů, rozhodně doporučuji si tuto analýzu podrobně pročíst.

A upřesnění limitů datových balíčků O2 najdete tady (velká sláva to není).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: