Zprávy o iPhonu: Ceny iPhonu 3G v Japonsku a v Itálii, iSuppli přišla se svým odhadem nákladů a dění okolo Androida a Symbianu. (25.6.08) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Zprávy o iPhonu: Ceny iPhonu 3G v Japonsku a v Itálii, iSuppli přišla se svým odhadem nákladů a dění okolo Androida a Symbianu. (25.6.08)

25. června 2008, 09.00 | SoftBank oznámila ceny iPhonu 3G pro Japonsko. Také se objevily bližší informace o cenách v Itálii. iSuppli přinesla vlastní odhad výrobních nákladů iPhonu 3G. Uvedení platformy Android Googlu se opozdí a Nokia vykoupí Symbian.

Během několika posledních dní se objevily též nové zprávy týkající se iPhonu, ty shrnuje tenhle článek:

SoftBank oznámila ceny iPhonu 3G v Japonsku

V Japonsku bude výlučným prodejcem nového iPhonu 3G firma SoftBank. To víme již od počátku června, ale v pondělí SoftBank přinesla konkrétnější informace o podmínkách prodeje v zemi vycházejícího slunce, především o cenách.

Pořizovací cena iPhonu 3G bude začínat na 23 040 JPY (215 USD, 3 300 Kč) za 8GB model, tedy zhruba na stejné úrovni jako v USA. Model s 16 GB paměti bude stát 34 560 JPY (320 USD, 4900 Kč).

Měsíční paušál placený zákazníky by podle agentury Reuters měl činit 7 280 JPY (68 USD, 1040 Kč), v této ceně bude zahrnut neomezený přenos dat a bezplatná volání jiným zákazníkům SoftBank po větší část dne.

Proti obvyklým cenám SoftBank se jedná asi o 70 procent vyšší částku, ředitel firmy Masajoši Son si je proto jistý, že iPhone zvýší jejich příjmy. V minulém čtvrtletí přitom průměrný příjem SoftBank na jednoho zákazníka činil jen 4 310 JPY (40 USD, 615 Kč). Son očekává, že nabídka SoftBank přetáhne četné uživatele od konkurenčních operátorů, jež přiláká nejenom cena, ale i vlastnosti iPhonu. To je dost odvážné tvrzení, vzhledem k tomu, že v Japonsku jsou na náročné telefony zvyklí, ovšem ovládání a brzká nabídka aplikací třetích stran by skutečně zájem vzbudit mohly (mnohé mladé Japonce a Japonky možná bude lákat i módnost iPhonu).

SoftBank bude zatím jediným prodejcem v Japonsku, ovšem o toto právo soupeřil ještě největší japonský operátor DoCoMo (s více než 50 miliony zákazníků, SoftBank jich má přes 18 milionů), ten se údajně stále nevzdává a s Applem nadále jedná.

Japonsko bude v první vlně 21 zemí, které začnou prodávat iPhone 3G od 11. července, SoftBank si však není úplně jistá, zda dokáže plně uspokojit počáteční poptávku po iPhonu. Firma očekává, že první dodávka bude vyprodána téměř okamžitě a předpokládá, že zpočátku budou zásoby telefonu nedostatečné, pravděpodobně jich nebude dost ani pro vlastní zaměstnance.

Tohle bude pochopitelně záviset na tom, kolik iPhonů 3G Apple do Japonka dodá, důležitější ovšem bude, jak se bude poptávka vyvíjet poté, co opadne prvotní zájem nadšenců. V Japonsku Apple vstupuje na jeden z nejnáročnějších mobilních trhů světa, kde se opravdu ukáže, jak si nový iPhone stojí vůči konkurenci.

Ceny zveřejnil také italský TIM a prosákly též tamní plány Vodafonu

Bližší informace o cenách nového iPhonu se objevily rovněž v Itálii. Tam budou prodejci dva, Telecom Italia Mobile (TIM) a Vodafone.

TIM již oznámil ceny telefonu, při uzavření dlouhodobé smlouvy bude cena začínat na 199 EUR s nejnižším paušálem, zákazníci s vysokými paušály dostanou telefon zdarma (podobně jako to nabízí O2 v Británii). Samotné tarify však TIM zatím nezveřejnil, uvedl pouze, že každý zaručuje přenos alespoň 1 GB měsíčně zdarma, což naznačuje, že přenos dat asi bude omezený. Nepříliš lákavé, zvlášť ve spojení s rychlým 3G připojením, v řadě zemí začínají převažovat tarify s (alespoň teoreticky) neomezeným přenosem dat.

Vodafone zatím žádné podrobnosti k Itálii nesdělil, avšak „anonymní zdroje“ už něco prozradily, podle nich Vodafone v Itálii začne iPhone 3G s paušálem nabízet až od 21. července, tedy 10 dní po oficiálním zahájení prodeje. Nedočkavci si budou muset pořídit neblokovaný telefon za plnou cenu 499 či 569 EUR podle modelu. A za datové přenosy si má Vodafone v Itálii účtovat 3 EUR za týden nebo 10 EUR za měsíc. Od 21. července pak Vodafone počne poskytovat tarify s měsíčním paušálem 19, 49 a 89 EUR. Pořizovací cena telefonu (míní se zřejmě model s 8 GB paměti) bude činit 199, respektive 99 EUR pro první dva tarify, zákazníci platící měsíčně 89 EUR by měli telefon získat zadarmo.

Je dost pravděpodobné, že v ostatních zemích eurozóny budou ceny podobné a nejspíš ani ceny u nás se nebudou příliš lišit, jasněji v tomto ohledu bude po 11. červenci, kdy se iPhone 3G začne prodávat v řadě evropských zemí.

iSuppli zveřejnila svůj odhad výrobních nákladů iPhonu 3G

K oblíbeným disciplínám patří odhadování výrobních nákladů produktů Applu. To pochopitelně platí též pro iPhone 3G.

Před týdnem se o takovýto odhad pokusila firma Portelligent, ta došla k závěru, že komponenty 8GB iPhonu 3G stojí 100 USD.

Nyní se svým vlastním odhadem přišla dosti známá firma iSuppli, jež se rovněž zabývá takovýmito cenovými odhady. Její analýza tvrdí, že komponenty a montáž 8GB iPhonu 3G přijdou Apple na 173 USD, tedy o 53 USD levněji než předchozí iPhone s 8 GB paměti (s náklady ve výši 226 USD).

Snížení nákladů způsobuje hlavně to, že v telefonu zůstala nezměněná řada komponent z předchozího modelu. 3G čipová sada Infineon a GPS přijímač Global Locate (nyní vlastněné Broadcomem) jsou nové, ale procesor Samsung (s architekturou ARM), flash paměť a mnohé další komponenty se shodují s těmi z předchozího iPhonu. Ty přirozeně za rok zlevnily, což vyvažuje nárůst nákladů daný doplněním podpory 3G a GPS.

Podle iSuppli Apple odvedl dobrou práci, když použil to, co dobře fungovalo v prvním modelu a nasadil vylepšení tam, kde to mělo smysl.

Dost významnou část nákladů tvoří licenční poplatky (na ty zřejmě Portelligent zapomněla), poplatky za 3G licenci pro Qualcom a další firmy, držící příslušné patenty, údajně činí 45 USD na telefon, přesto Apple celkové náklady citelně snížil.

Oproti předchozímu modelu se však dost těžko určuje koncová cena nového telefonu, na konferenci WWDC oznámené ceny jsou dotované a platí jen v případě dlouhodobějšího úvazku u operátora, ostatně jak ukazují výše zmíněné příklady, řada operátorů bude telefon dotovat ještě silněji, v případě dražších tarifů až k nulové ceně.

iSuppli odhaduje, že plná nedotovaná cena činí 499 USD (v Itálii bude ještě vyšší), což dává zisk 281 USD na jednom telefonu, neboli ziskovou marži ve výši 56 procent. Ve skutečnosti to ovšem bude méně, protože odhad nákladů nezahrnuje vývoj, marketing, vlastní distribuci a další podobné položky, ale při předpokládaných objemech prodeje jejich podíl nebude příliš výrazný. Ještě výhodněji pro Apple vychází 16GB model, protože dodatečných 8 GB flash paměti dnes přijde na 23 USD, avšak Apple koncovou cenu zvyšuje o 100 USD.

Přesné stanovení výrobních nákladů sice může být předmětem sporu, ale na iPhonu 3G Apple rozhodně neprodělá, iSuppli navíc předpovídá, že postupem času náklady Applu ještě výrazněji klesnou, do roku 2009 by se mohly snížit až na 148 USD, což by marži Applu dále zvýšilo (případně to dovolí Applu přístroj zlevnit).

Dění u konkurenčních platforem mobilních telefonů

Za zmínku stojí též události týkající se konkurenčních platforem chytrých mobilních telefonů.

Android se opozdí

Už loni v listopadu Google oznámil svou otevřenou mobilní platformu Android. Tehdy se předpokládalo, že se první telefony s tímto softwarem objeví ve druhé polovině letošního roku.

Jenže se ukazuje, že to tak hladce nepůjde, první skutečné telefony s Androidem na trh zřejmě dorazí až ke konci letošního roku.

Tuto zprávu přináší deník The Wall Street Journal, tedy zdroj velice seriózní. Google na uvedení přístrojů s Androidem spolupracuje s asi 30 partnery, někteří z nich však zjišťují, že implementaci mobilního softwaru Googlu nezvládnou ani do konce roku.

Wall Street Journal například uvádí, že první telefon T-Mobile s Androidem by se sice měl objevit ve čtvrtém čtvrtletí 2008, avšak projekt spotřebovává tolik ze zdrojů Googlu, že obdobná iniciativa operátora Sprint Nextel nebude letos hotová.

Sprint údajně chtěl vyvinout své vlastní služby pro svou stávající 3G síť, namísto standardních služeb integrovaných Googlem do jeho platformy. Tyto plány byly pozastaveny, Sprint uvažuje o jejich zrušení ve prospěch vývoje telefonu, který by fungoval v budoucí 4G síti.

Totéž platí pro největšího mobilního operátora na světě, China Mobile, jenž předpokládal uvedení telefonu s Androidem již ve třetím čtvrtletí (při jeho 400 milionech zákazníků je potenciální trh pro takovéhle přístroje ohromný), ale podle zasvěcenců byly tyto plány zřejmě odloženy až na počátek příštího roku.

China Mobile prý má potíže zkombinovat software Googlu se svými vlastními službami, problémy působí také převod Androida z latinky na čínské znaky.

Android navíc zatím postrádá podporu velkých vývojářů mobilního softwaru, situaci ztěžuje to, že Google svou platformu ještě úplně nedokončil a stále provádí některé změny.

Hlavní problém spočívá v tom, že Android jako otevřená platforma musí zvládat podporu četných dodavatelů hardwaru, softwaru a služeb, naproti tomu Apple, s pevnou vládou jak nad softwarem, tak nad hardwarem iPhonu 3G, se s takovýmito potížemi potýkat nemusí.

iPhone 3G tak bude mít při nástupu na trh a při zahájení distribuce aplikací třetích stran volný prostor. Osobně se sice domnívám, že mobilní trh je tak velký, že se na něj vejdou jak iPhone, tak přístroje s Androidem, zpoždění platformy Googlu však nepochybně nástupu nového iPhonu pomůže (hlavně z mediálního hlediska).

Velké plány Nokie se Symbianem

Zato však nejspíš zesílí konkurence ze strany další významné mobilní platformy, totiž Symbianu. Tento operační systém, následník systému EPOC pro kapesní počítače Psion (o nichž by mohl hodně vyprávět Ondřej Čada) se už dnes nachází v řadě mobilních telefonů.

Britskou společnost Symbian, jež se stará o vývoj této mobilní softwarové platformy, společně vlastní firmy Nokia, Sony Ericsson, Ericsson, Panasonic, Samsung a Siemens. Tohle uspořádání však není úplně ideální, proto se Nokia rozhodla k ráznému kroku, hodlá vykoupit podíly ostatních vlastníků, na její návrh prý již přistoupily všechny výše uvedené firmy kromě Samsungu, ale ten se údajně brzy též připojí.

Nokia už nyní vlastní 48 procent Symbianu, za zbývajících 52 procent zaplatí 264 milionů EUR. Až se zmocní vlády nad Symbianem, chce Nokia provést smělé kroky, hodlá software otevřít a nabízet volně bez licenčních poplatků.

Symbian se již teď nachází ve zhruba ve dvou třetinách chytrých telefonů, nové kroky Nokie jeho podporu zřejmě ještě více posílí. Tato platforma však ohrozí zejména postavení přístrojů s Windows Mobile Microsoftu, pro iPhone 3G na trhu jistě stále zbude dost místa.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: