Zprávy o iPadu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Zprávy o iPadu

23. srpna 2010, 00.00 | Dodací lhůty iPadu se počínají zkracovat. Apple uvedl novou reklamu na iPad. Časopis People zřejmě předznamenává začátek bezplatné nabídky časopisů na iPadu pro předplatitele tištěných verzí. Dále se rozšiřuje nabídka videoobsahu pro iPad. A Google aktualizoval uživatelské rozhraní Gmailu pro iPad.

V minulém týdnu se toho hodně stalo také okolo iPadu, zde přinášíme výběr zpráv na tohle téma:

Dodací lhůty iPadu se postupně zkracují

Od začátku dubna, kdy se začal prodávat iPad v USA, poptávka po tomto přístroji silně převyšovala nabídku a pochopitelně se to ještě zhoršovalo s tím, jak se iPad začínal prodávat i v dalších zemích, do první skupiny těchto států dorazil koncem května a další země následovaly až v červenci.

Vysoké poptávce odpovídaly také rekordní počty prodaných kusů, při posledním oznámení finančních výsledků za čtvrtletí koncem července to bylo již 3,27 milionu a silná poptávka přetrvávala, zástupci Applu tehdy na tiskové konferenci pro investory uvedli, že se prodá vše, co se stačí vyrobit.

Projevilo se to samozřejmě též v dodacích lhůtách, webový obchod Applu pro USA dosud udával vyřízení objednávky během 7 až 10 pracovních dnů, mimo USA to bylo ještě horší, v květnu například v některých zemích dokonce obchod uváděl jako termín dodání pouze „červen“.

Teď se však zdá, že se problémy s dodávkami postupně daří řešit, minulý týden se v USA dodací lhůty zkrátily na 3 až 5 pracovních dní, tedy zhruba na polovinu a koncem týdne dokonce jen na 1 až 3 dny. A pokud jde o další země, tak v těch evropských zemích, kde se iPad už prodává, Apple slibuje dodání do 5 pracovních dní.

To pochopitelně vyvolává otázku, co je příčinou takového zkrácení lhůt. Podle všeho Apple dokázal zvýšit výrobu, nelze ovšem úplně vyloučit ani to, že poptávka po iPadu přece jenom trochu oslabuje, to se však prokáže či vyvrátí teprve poté, co Apple zveřejní výsledky prodeje iPadu za současné období a na to si budeme muset počkat až do podzimu.

Nová reklama na „delikátní iPad“

Minulé pondělí Apple uvedl novou televizní reklamu na iPad, nabízí ji jako obvykle na svém webu, ale objevila se rovněž na YouTube.

Půlminutová reklama v rychlém sledu předvádí různé schopnosti přístroje pomocí odpovídajících aplikací, přičemž základ celého šotu tvoří věta „iPad je…“ doplňovaná o různé přívlastky charakterizující právě zobrazovanou schopnost.

První záběr představuje iPad jako „delikátní“. A následují další přívlastky popisující ho jako vhodný pro učení, hry, literaturu, výtvarné práce či vědeckotechnické úlohy a samozřejmě nesmí chybět slovo magický (které si v souvislosti s iPadem tak oblíbil Steve Jobse).

Apple tak zjevně začíná měnit styl reklamy pro iPad, zatímco první reklamy nepokrytě odkazovaly na Newtona, teď se rozhodl předvádět vlastnosti iPadu bez jakéhokoli srovnávání.

Předplatitelé tištěných časopisů možná budou dostávat verzi pro iPad zdarma

Ještě před uvedením iPadu Steve Jobs intenzivně jednal s poskytovateli obsahu o verzích jejich publikací pro tento přístroj a později skutečně začaly přicházet upravené verze časopisů doplněné o nové prvky, obvykle v podobě aplikací. Potíž však až donedávna byla v tom, že vycházely dost draho, především se nenabízely žádné výhody pro předplatitele a cena elektronických verzí byla stejná jako za papírové vydání na stánku.

To se však minulý týden počalo měnit, jak informoval Fortune. Minulý čtvrtek se totiž v App Store objevila aplikace People Magazine, tedy elektronická verze týdeníku People věnujícího se celebritám a zajímavým lidským příběhům.

To by nebylo nic tak zvláštního, elektronických verzí časopisů pro iPad stále přibývá, změnilo se však to, že tahle aplikace zvýhodňuje předplatitele tištěné verze, ti ji dostanou zdarma, zatímco ostatní za ni musí zaplatit stejnou částku jako za papírovou verzi. Za každé číslo People to dělá 3,99 USD, cena ostatních časopisů vydavatelství Time Inc. sahá od 4,99 do 5,99 USD.

Aplikace časopisu People jako první používá integrovaný autentifikátor, který umožňuje zajistit těm, kdo mají předplatné tištěné verze, bezplatné stažení, zatímco ti s čistě digitálním předplatným nadále zaplatí 3,99 USD za každé nové číslo (vydávané jako samostatná aplikace), jde tak o jasnou snahu dostat k „papíru“ i ty, kdo by si jinak pořídili pouze elektronickou verzi (což se ovšem „zeleně“ smýšlejícím zákazníkům určitě nebude líbit).

Digitální verze časopisu pochopitelně proti té papírové nabízí ledacos navíc, přidává dodatečné fotografie a videa, upoutávky filmů a televizních pořadů, ukázky písní, a tak dále, jako u mnoha jiných časopisů pro iPad doplňuje dodatečný multimediální obsah (a uživatelské rozhraní pro snadný pohyb tímto obsahem). Vlastnosti aplikace blíže popisuje vydavatelství Time Inc. tady.

Očekává se, že stejnou cenovou strukturu začnou do 30 dní používat i ostatní publikace Time Inc. (časopisy Time, Sports Illustrated a Fortune), podle zdroje, který si přál zůstat v anonymitě. Oficiálně je však vydavatelství opatrnější, jeho mluvčí řekla, že zvažují různé možnosti předplatného svých titulů.

Ovšem když nyní Apple umožnil zvýhodnění pro předplatitele jednoho titulu, je jasné, že ostatní budou chtít stejný nebo alespoň podobný cenový model. Dosud to Apple nepovoloval, přičemž ani nebylo jasné, jaké důvody ho k tomu vedou. Teď se to ale začíná měnit, avšak nadále nelze přímo z App Store prodávat předplatné časopisů, což by vydavatelé pochopitelně chtěli, to Apple zatím neumožňuje.

Možná ale časem půjde i tohle, pokud časopis People opravdu spustil nový trend, bude se způsob placení za časopisy pro iPad dále měnit, dá se ovšem předpokládat, že jednání mezi vydavateli a Applem budou ještě hodně složitá.

Přicházejí další nabídky videa pro iPad

Od počátku bylo jasné, že video bude na iPadu hrát důležitou roli a přirozeně tak stále přibývají další poskytovatelé, kteří nabízejí nebo alespoň připravují video pro něj, minulý týden se objevilo několik takových případů (významné americké televizní společnosti přišly s podporou videa pro iPad už dříve):

Fios TV

Tak například Verizon, významný americký poskytovatel internetového připojení (je to také jeden z největších mobilních operátorů používající CDMA síť, právě pro ni by zřejmě měla být určena CDMA verze iPhonu, o níž koluje tolik pověstí), který v USA buduje rozsáhlou optickou síť, oznámil, že v rámci své televizní služby Fios TV, jež nabízí prostřednictvím této optické sítě řadu HD kanálů a HD pořadů na požádání, bude podporovat iPad.

Verizon předvedl prototyp aplikace pro iPad zajišťující předplatitelům služby Fios TV streaming příslušného videoobsahu, bude to samozřejmě vyžadovat WiFi připojení (viz toto video). Spuštění nové služby pro iPad se předpokládá někdy počátkem příštího roku.

Zároveň Verizon slíbil novou službu pro nákup a půjčování videa fungující jak na osobních počítačích, tak na mobilních zařízeních, ta se má spustit již na podzim, zpočátku bude podporovat jenom vybrané mobilní telefony (Droid X, Droid 2, BlackBerry Storm a přístroje s Windows Mobile 6.5), ale později dojde též na iPhone a další zařízení s iOS včetně iPadu.

HBO

Také HBO plánuje poskytovat (streamingový) přístup ke svému videoobsahu z iPadu, minulý týden to řekl v rozhovoru pro agenturu Bloomberg člen jejího vedení.

Tato televizní společnost se chystá upravit svou mobilní službu HBO Go pro iPad a další kapesní zařízení během následujících šesti měsíců Ceny zatím nejsou známy, ale HBO Go se obvykle poskytuje zdarma jako dodatečná služba pro ty, kdo mají u HBO předplacené nějaké její programy.

HBO už nyní nabízí některé své pořady ke koupi v iTunes Store a jiných podobných mediálních obchodech, ale zatím odmítala podporovat jejich streaming, to se ale zřejmě brzy změní.

Vimeo

A podporu pro iPad a další přístroje s iOS posílila též známá videoslužba Vimeo, minulý týden totiž umožnila přehrávání svých videí pomocí vloženého HTML5 přehrávače. Nové řešení automaticky přepíná mezi Flashem a HTML5 a samo poskytne vhodný formát videa podle přistupujícího zařízení a softwaru. Přístroje Applu pochopitelně použijí k přehrávání H.264, zařízení s Androidem by mohla využívat též WebM.

Tímto novým opatřením tak získala Vimeo náskok před službou YouTube, která sice přístroje s iOS podporuje v podstatě od počátku (prostřednictvím speciální aplikace), avšak nový způsob vkládání videí do HTML kódu umožňující automatickou volbu mezi Flashem a HTML Google teprve začal testovat v červenci a zatím se neví, kdy bude nasazen do ostrého provozu.

Obě služby k tomu využívají vložené rámy vytvářené HTML značkou iFrame, tento nový způsob by měl zvýšit nezávislost webového videa na přistupujících klientech a pochopitelně oslabuje i závislost na Flashi.

Google aktualizoval uživatelské rozhraní Gmailu pro iPad

Google a Apple se sice stávají stále většími soupeři, to ovšem nic nemění na tom, že Google samozřejmě chce, aby jeho webové služby využívaly také přístroje s iOS, včetně iPadu.

K nejoblíbenějším takovým službám patří elektronická pošta Gmail a minulý týden se její webové uživatelské rozhraní uzpůsobené speciálně pro iPad dočkalo dalších vylepšení.

Tým Googlu pro mobilní řešení na svém blogu minulou středu oznámil, že webové rozhraní Gmailu pro iPad doplnil o nový prvek, totiž „naskládané karty” usnadňující správu většího počtu zpráv.

Dosavadní rozhraní pro iPad nabízelo dva samostatné (ačkoli hodně podobné) nástrojové panely, jeden dole vlevo pro právě vybraná konverzační vlákna a druhý nahoře vpravo pro právě otevřenou konverzaci. To bylo značně matoucí, panely se pletly, takže bylo obtížné i třeba jenom smazat zprávu.

To přiznává samotný Google, ale nyní, díky využití přechodů a transformací CSS3 (technické podrobnosti Google probírá tady), se webové rozhraní Gmailu pro iPad hodně přiblížilo uživatelskému rozhraní poštovního klienta Mail Applu.

Vybrané zprávy se skládají na sebe a jediné menu pro práci s nimi se trvale nachází v pravém horním rohu obrazovky, druhý nástrojový panel zmizel, takže bude vždy jasné, s jakou konverzací se právě pracuje. (Názorně to předvádí tohle video.)

Nové uživatelské rozhraní Gmailu si lze na iPadu vyzkoušet, když se v Safari navštíví adresa www.gmail.com, je však zatím dostupné pouze v angličtině.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: