Zprávy o iPadu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Zprávy o iPadu

26. července 2010, 00.00 | iPad se začal prodávat v devíti dalších zemích, zájem vzbudil hlavně v Hongkongu. A LG Display pořád nedokáže vyrábět dostatek displejů pro iPad, což působí potíže s uspokojováním neutuchající poptávky.

Hlavní pozornost se sice nyní soustřeďuje na iPhone 4, ale pár zpráv z minulého týdne se týká také iPadu:

Z devíti nových zemí vyvolal iPad největší zájem v Hongkongu

Minulé pondělí Apple oznámil, že se iPad začne prodávat v devíti dalších zemích od pátku 23. července, a to se skutečně stalo, přístroj se nově objevil v Belgii, Hongkongu, Irsku, Lucembursku, Mexiku, Nizozemí, Novém Zélandu, Rakousku a Singapuru.

Stejně jako v předchozích zemích iPad vyvolal značný zájem zákazníků, který se nejvíce projevil v Hongkongu, Wall Street Journal cituje jednoho z tamních prodejců, podle něhož bylo uvedení iPadu „bláznivé“.

Tabletu Applu se v Hongkongu dostalo vřelého přijetí, přestože se tam dal sehnat již dříve, zmíněný prodejce ho nabízí už od dubna, pochopitelně získaný šedými importy, prostřednictvím „přátel“, co iPady nakupovali v USA a dalších zemích, kde se prodávají již od jara.

Zájem o iPad v Hongkongu ovšem způsobuje též to, že se z něj přístroj vyváží do sousedních zemí, zejména kontinentální Číny a Vietnamu, objednávky z nich se teď dále zvýšily, u dotyčného prodejce na 300 až 400 kusů týdně (z předchozích 200 až 300). A když se nyní může iPad prodávat v Hongkongu oficiálně, zájem přirozeně ještě poroste, a to jak ze strany místních obyvatel, tak zákazníků ze zmíněných sousedních zemí.

V nových devíti zemích se začaly prodávat jak WiFi, tak 3G verze iPadu, nabízí se v obchodech Applu a u autorizovaných prodejců. Zájem v Hongkongu však byl tak velký, že jeden z tamních hlavních prodejců místo fronty rovnou zřídil několikastránkový čekací seznam a předpokládá, že nejméně příští dva týdny žádné další iPady mít nebude. (Uvedení iPadu do téhle země dobře ilustruje toto video).

Kontinentální Čina se nyní jistě stane jedním z nejvýznamnějších „šedých trhů“ pro iPad, protože pro ni dosud nebylo stanoveno datum spuštění oficiálního prodeje, podle nedávných pověstí Apple teprve jedná s čínským výrobcem PC Founder o možnosti distribuce iPadu v Číně.

Founder už nyní vyvíjí lokalizované aplikace pro iPad a elektronické knihy v čínštině. Tato firma patří ke čtyřem největším čínským distributorům produktů Applu, jednání o iPadu ale přesto jistě budou nějakou dobu trvat, mezitím budou nepochybně pokračovat šedé importy z Hongkongu.

Ze zbývajících zemí mnoho zpráv nepřišlo, dá se ale předpokládat, že i v nich se bude iPad prodávat stejně dobře. Apple plánuje během letošního roku uvést ho do dalších zemí, ale zatím nesdělil přesnější plány, v čemž svou roli nejspíš hraje i to, že nestíhá uspokojit poptávku ani v těch zemích, kde se už přístroj nabízí.

LG Display stále nedokáže vyrábět dostatek LCD displejů pro iPadu

Když Apple minulé úterý zveřejnil své finanční výsledky za minulé čtvrtletí, sdělil, že prodal 3,27 milionu iPadů a nadále nedokáže plně uspokojovat poptávku po tomto přístroji, bez prodlevy prodá vše, co se vyrobí.

A tento stav asi nějakou dobu přetrvá, protože jihokorejská firma LG Display, jež vyrábí 9,7“ IPS LCD obrazovku pro iPad, pořád nedokáže vyrábět dostatečný počet těchto displejů.

Minulý čtvrtek to uvedla agentura Reuters, podle generálního ředitele LG Display sice výroba jede naplno, poptávka Applu však nadále roste a LG ji prostě nedokáže plně uspokojit. Domnívá se, že by to dokonce mohlo opozdit uvedení iPadu do dalších zemí.

LG Display zvažuje, že by převedla část výrobních kapacit z větších obrazovek LCD televizorů, kde se projevuje určitý útlum, právě na displeje iPadů, ale zřejmě ani to nebude stačit.

Situace by se mohla zlepšit, potvrdí-li se jarní zprávy o tom, že si Apple jako druhého dodavatele IPS obrazovek pro iPad najal Samsung, ten měl výrobu rozběhnout právě tento měsíc. (Samsung však dosud používal pro kvalitnější displeje technologii PVA, takže IPS obrazovky jsou pro něj novinkou a nelze vyloučit, že bude muset překonávat počáteční potíže.)

To znamená, že dokud nebudou dostupné dodatečné výrobní kapacity, poptávka po iPadu bude nadále převyšovat výrobní možnosti Applu a skutečně by to mohlo způsobit, že se pronikání na další trhy se zpomalí.

Apple zjevně byl ve svých předpokladech příliš opatrný, jeho „odvážné“ odhady počítaly s tím, že se bude prodávat milion kusů měsíčně, skutečnost je však ještě příznivější. Pochopitelně se však neví, jak dlouho bude takovýto stav trvat, ale pravděpodobně ještě nejméně několik příštích měsíců se nezmění.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: