Zprávy k iPhonu: iPhone v Evropě, dění kolem odblokování a Apple hodlá začít prodávat vyzvánění. (3.9.07) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Zprávy k iPhonu: iPhone v Evropě, dění kolem odblokování a Apple hodlá začít prodávat vyzvánění. (3.9.07)

3. září 2007, 06.00 | Jednání o prodeji iPhonu v Evropě stále ještě pokračují, smlouvy zřejmě zatím uzavřeny nebyly. Také firma UniquePhones zveřejnila důkaz, že umí telefon softwarově odblokovat. A Apple údajně chce začít s prodejem vyzvánění pro iPhone.

Poslední dnešní článek shrnuje novinky související s iPhonem, ovšem ani těch mnoho nebylo:

Nové zprávy o iPhonu v Evropě

Uplynuly již skoro dva týdny od zprávy Financial Times, že Apple uzavřel dohody se třemi evropskými operátory o prodeji iPhonu ve Velké Británii, Francii a Německu. Následné informace však tato tvrzení příliš nepotvrzují, podle všeho probíhají další jednání a k uzavření smluv ještě nedošlo.

Za minulý týden se na toto téma objevila jediná významnější informace, totiž potvrzení, že s Applem o iPhonu jedná Deutsche Telekom. Ovšem i to byl spíše takový „mimoděčný únik“ na tiskové konferenci minulou středu, pořádané před zahájením veletrhu IFA 2007 v Berlíně. Generální ředitel mobilní divize T-Mobile International Hamid Akhavan mimo jiné zmínil, že s Applem o iPhonu jednají, ale nic bližšího sdělit nemůže.

Akhavan ještě dodal, že by Apple měl své evropské partnery pro iPhone oznámit s dostatečným předstihem před zahájením vánoční nákupní sezóny, avšak žádné další podrobnosti neprozradil, ostatně cílem tiskové konference bylo představení nových telekomunikačních služeb a tahle otázka padla až v debatě s novináři.

Když už mluvíme o veletrhu IFA 2007, ten začal v Berlíně v pátek a potrvá až do středy. Právě na něm se čekalo oznámení o evropských partnerech pro iPhone, ale nyní se nezdá být příliš pravděpodobné, že by k něčemu takovému došlo. Na veletrhu sice byla představena řada nových mobilních telefonů, avšak o iPhonu se mnoho nemluvilo.

Přes Google News se mně podařilo vyštrachat tuto zprávičku, podle níž Apple na veletrhu IFA nic neoznámí. Informace údajně pochází přímo od zdrojů Applu a ty potvrdily též to, že žádné podobné oznámení nezazní ani na akci pořádané 5. září (probírané v dnešních zprávách o iPodech).

Podle všeho se Financial Times se svými informacemi nestrefily, jak vidět, někdy se utne i mistr tesař. Ostatně podle oněch „zdrojů“ všechny tyto pověsti vznikly kvůli plánované sérii tiskových konferencí v Berlíně, jež mají propagovat nové iMacy. (Web nám funguje jako tichá pošta.)

Další vývoj kolem odblokování

Větší rozruch kolem iPhonu minulý týdne působila jiná záležitost, totiž otázka jejich odblokování. Podrobněji jsem se tomuto tématu věnoval v tomhle článku. Mimo jiné jsem tam zmiňoval firmu iPhoneSimFree.com, která údajně našla čistě softwarový způsob odblokování iPhonu a předvedla to lidem ze serveru Engadget. Na softwaru pro odblokování iPhonu pracuje rovněž firma UniquePhones ze severoirského Belfastu (podrobnosti viz odkazovaný článek) a také ta se rozhodla zveřejnit důkaz.

Ten dostal podobu videa na YouTube. Bohužel, video bylo natočeno telefonem Nokia N95, navíc za slabého osvětlení, takže má opravdu mizernou kvalitu a mnoho tam nevidíte, což vzbudilo jisté pochybnosti o tom, co se to vlastně předvádí. Zakladatel firmy John McLaughlin ve videu bere nový iPhone a synchronizuje ho s PC se speciálním softwarem, pak nahrazuje původní SIM kartu jinou vyjmutou z telefonu BlackBerry aktivovaného u Vodafonu. Z iPhonu poté uskuteční dva hovory, jeden do USA a druhý na britskou službu přesného času. Bohužel neostrý záznam nedovoluje pořádně rozeznat, co se vlastně na displejích zobrazuje.

Možná jde ovšem o záměr, protože zakladateli této firmy se již ozvali právníci zastupující AT&T, což ho donutilo prozatím odložit zahájení prodeje příslušného softwaru a UniquePhones jistě nechce dávat protistraně do rukou případné důkazy.

Okolo legálnosti odblokování iPhonu se rozvinula docela rozsáhlá debata, jenže jakmile věci dostanou do rukou právníci, určitě se to pořádně zkomplikuje. Stručné české shrnutí dosavadního stavu přinášejí kolegové z CD-R serveru, i jim se to jeví jako prozatím otevřená záležitost.

Apple hodlá začít s prodejem vyzvánění pro iPhone

S otázkou otevírání iPhonu (tentokrát však ve smyslu jeho operačního systému) souvisí i poslední dnešní zpráva na téma iPhonu.

Podle této zprávy z pátku hodlá Apple na oné už tolikrát zmiňované středeční akci uvést novou službu prodeje vyzvánění, jež dovolí uživatelům iPhonu změnit prakticky libovolnou skladbu z iTunes na vyzvánění, ovšem za poplatek.

Přišly s tím noviny New York Post, které to mají jako obvykle ze svého „zdroje“.

Přesné ceny zatím nejsou známy, ale údajně by se vyzvánění měla prodávat podobně jako se dnes nabízejí kvalitnější, nechráněné hudební soubory od EMI, jinými slovy za příplatek. Apple by též měl dovolit převod skladeb již dříve zakoupených v iTunes Store na vyzvánění.

Uživatelé prý dostanou možnost vybrat si libovolnou část skladby, co chtějí jako vyzvánění a tu jim služba převede. Vedle toho se mají prodávat i tradiční hudební vyzvánění.

Není divu, že se Apple chce vydat také do těchto lovišť, vyzvánění dnes představují velice výhodný obchod, v USA se celkový objem jejich prodeje za rok 2006 odhaduje na 600 milionů USD a celosvětově dokonce na 3,5 miliardy USD. Apple si pochopitelně hodlá z tak výživného koláče též ukousnout svůj díl.

V této souvislosti ovšem asi nebude hledět příliš vlídně na hackerské postupy, které umožňují změnit vyzvánění iPhonu bez jakékoli dodatečné služby. Existuje řada utilit (mnohé z nich poskytované zdarma), jež dovolují přístup k souborovému systému iPhonu. (Vžil se pro to termín „jailbreak“, tedy vlastně „útěk z vězení“.) A tím získáte přístup také k vyzváněním, protože na iPhonu prostě stačí umístit příslušné MP3 či AAC soubory do adresáře určeného pro vyzvánění a je hotovo. Jinými slovy, výše zmíněná „služba“ bude spočívat v podstatě jenom v přenosu souboru, případně ve vytvoření výseku z něj. Uvidíme, kolik si bude Apple za vyzvánění účtovat, ovšem skutečné náklady budou celkem zanedbatelné.

A pro úplné laiky existuje utilita iToner za 15 USD, která na Macu s Intelem zařídí (výše popsaným postupem) přeměnu MP3 a AAC souborů ve vyzvánění.

Vzhledem k tomu, že takovéto metody ukusují z potenciálních zisků Applu, dá se očekávat, že právníci začnou vymýšlet, proč tyto postupy nejsou legální (možná to půjde navléknout na autorská práva k vyzváněním). A hned se nám rýsuje další potenciální zdroj konfliktů.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: