Vlastní ikonky snadno a rychle, ale jinak - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Vlastní ikonky snadno a rychle, ale jinak

ikony tutoriál

6. června 2007, 10.00 | Tentokrát to není tutoriál, ale tipy na software, který vám práci s ikonkami snad usnadní. Nevýhodou je, že to není "zadarmo" a až tak snadné, jak by se mohlo zdát.

V diskusi pod článkem Tutoriál - ikonky snadno a rychle se objevil názor, že to samé lze udělat jednodušeji. Ač jsem příznivcem jednoduchých a často jednoúčelových programů (pokud svou funkci plní správně), v minulosti mne programy na úpravu ikon, které jsem se pokusil použít, nepřesvědčily o jejich přínosu. Přesto jsem se rozhodl vyzkoušet, zda jsem něco nepřehlédl.

Nečekejte však návody na práci s těmito programy, jejich funkce popíši jen letmo. Do výběru jsem zařadil cenově dostupnější aplikace.

iconCompo
PPC/Intel
Shareware 17 USD

program ke stažení

Prvním z programů na úpravu ikonek je iconCompo. Tento program mě nejdříve zaujal rozhraním, které se mi zdálo na první pohled přehledné a jasné. Při zkoušení jsem zjistil, že iconCompo disponuje mnoha možnostmi úprav. Po krátké době zkoušení jsem však bohužel zjistil, že to s úpravami až tak snadné není.

Program pracuje s obrazem pozadí a popředí (dva náhledy) a náhledem konečné podoby ikonky. Šikovnou funkcí může být pro někoho možnost automaticky vytvořit i otevřenou variantu ikonky.

U pozadí i popředí lze nastavovat barevnost, úhel naklonění a zešikmení i orientaci objektu. Do pozadí i popředí lze vždy vložit buď objekt, nebo text (teoreticky lze vložit vždy oba dva typy objektů, ale v praxi to bylo poněkud obtížné). Možnosti úprav jsou široké.

Pokud chcete vědět o programu iconCompo více, zkuste si jej stáhnout a ve zkušební verzi vyzkoušet. Nevím, zda šlo o neduhy zkušební verze, ale program byl vzhledem k typu a velikosti zpracovávaných dat velmi pomalý. Program je zapotřebí instalovat.

Rozhodně mě nepřesvědčil, abych jím nahradil postup z tutoriálu, který je rychlejší a pro mne rozhodně jednodušší (Photoshop používám k práci denně).

Iconographer
PPC
Shareware 15 USD

program ke stažení

Dalším nástrojem na editaci ikon je Iconographer. Popravdě z tohoto programu jsem byl zmatený. K dispozici máte paletu nástrojů, náhledu, barev a ikony s alfakanálem. Kombinace dvou různých ikon či grafik zde provedete přes schránku, u které definujete, co vše chcete z otevřeného souboru přenést (typicky grafika a alfakanál).

Program nepracuje s vrstvami, a tak neumožňuje příliš možností úprav grafiky ikony. Kromě otočení v pravém úhlu, převrácení a inverze lze využít již jen efekty (což není příliš přínosné). Pro editaci grafiky ikony využívá program externí editor, dle vašich možností.

Iconographer nenahradí postup v uvedeném tutoriálu a není v něm práce jednodušší. Při zkoušení mi aplikace dokonce spadla. Pro vyzkoušení vám jej ani nedoporučím.

FolderBrander
PPC/Intel
Shareware 11.95 USD

program ke stažení

Třetím zkoušeným programem byl FolderBrander, který umožňuje jednoduše umístit na ikonu složky text. Nevýhodou je, že umožňuje pouze editaci ikony složky.

Program disponuje čtyřmi sadami barevných ikonek složek, které lze rozšiřovat o další. Zpracování je nadmíru jednoduché. Do vyznačeného místa v okně umístíte ikonu složky, kterou chcete změnit. Zvolíte si typ i barvu složky a napíšete požadovaný text. Libovolně můžete volit typ fontu a barvu, omezeně velikost a proklad. U textu lze upravit zkosení, úhel natočení a umístění.

Jako bonus je možnost zvolit jedno ze tří barevných podsvícení či jeden ze tří typů stínů. Pak už jen aplikujete úpravy na ikonu tlačítkem Apply.

FolderBrander je jednoúčelový program, který však plní svůj účel obstojně a rozhodně jej lze ke snadné úpravě ikon použít. Škoda, že takto nepracuje i s grafikou.

Folder Icon X 3.0.2
PPC
Shareware 15 USD

program ke stažení

Čtvrtou aplikací se mi stal Folder Icon X. Další jednoúčelová a naštěstí jednoduchá aplikace. Vložíte ikonu na pozadí a ikonu či grafiku na popředí, upravíte velikost a průhlednost a uložíte hotovou ikonu. Jak snadné. Samozřejmě je toto řešení omezující, ale ke kombinaci dvou ikon je Folder Icon X nadmíru vhodný.

Příjemnou vlastností je hlídání okrajů ikony, tak aby objekty nepřesáhly rozměry ikony. Dále lze využít předlohy ikon grafických, hudebních a textových souborů přímo z menu. Také lze použít pozadí pro celou ikonu. Nelze však grafikou otáčet.

Folder Icon X společně s FolderBrander může posloužit k rychlé, snadné a přehledné editaci ikon (s již zmíněnými omezeními).

CandyBar
PPC/Intel
Shareware 12.95 USD

program ke stažení

Nakonec jsem si nechal software CandyBar, který umožňuje globálně měnit ikony systémů, aplikací a médií. Nahrazení ikony je nadmíru snadné a přehledné. Využít můžete kolekce ikon z Internetu, a snadno tak změnit vzhled těch standardních.

Osobně nemám pro takovýto software využití. Ikony potřebuji měnit jen u určitých složek, které tak snadno odliším od ostatních, a ulehčím si tak orientaci mezi nimi. CandyBar uvádím jen pro doplnění ukázky aplikací pro práci s ikonami.

Na Internetu naleznete i další aplikace pro práci s ikonami. Cílem tohoto článku však není představení všech možných programů, natož pak srovnání jejich možností. Z aktuálních aplikací jsem vybral několik, které jsem vyzkoušel. Bohužel komplexnější z nich mě nepřesvědčily, abych je využíval. Pro občasné využití určitě nepotěší nutnost registrace a samozřejmě zaplacení těchto programů.

Příště se ještě koukneme na obdobné programy, které však můžete získat a používat zdarma. Překvapivě mě potěšily více než ty placené.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy z Internetu  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

FinderIcon CM

Autor: jerry Muž

Založeno: 06.06.2007, 12:54
Odpovědí: 0

A co takhle Finder Icon CM plugin( je zadara a umí 80% funkcí z těchto programů) Nevýhoda je že je jen pro PPC a pro intelmac ho již autor nepředělá.

Odpovědět na příspěvek

Iconeer

Autor: Dusan Muž

Založeno: 06.06.2007, 14:10
Odpovědí: 0

Existuje aj Iconeer (avsak asi iba PPC):
http://www.version
tracker.com/dyn/moreinfo/
macosx/13698

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: