Vlastní ikonky snadno a rychle - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Vlastní ikonky snadno a rychle

ikony tutoriál

3. května 2007, 16.00 | Tutoriál pro začátečníky. Upravte si ikonky ve svém systému v několika jednoduchých krocích.

Při brouzdání Internetem jsem narazil na zajímavý tutoriál, který vám umožní upravit ikonu v několika jednoduchých krocích. Původní tutoriál je v angličtině a zabývá se přípravou ikony v TIFF. V tomto formátu je potřeba pracovat s alfa-kanálem, což není vhodné pro začátečníky. V mém tutoriálu budeme používat formát PNG, s nímž je práce s průhledností velmi jednoduchá.

Někteří uživatelé nejsou nikdy spokojeni se vzhledem systému, a jednou z častých úprav je změna ikonek disků, složek či souborů. K práci ikon a jejich editaci slouží mnoho programů, které umí například i globální záměny systémových ikon za jiné. Vytvoření dobré ikonky není zrovna triviální záležitost.Využít můžete například některé dostupné na Internetu.

Zajímavé ikonky naleznete například na pixelgirlpresents, kde je ke stažení velké množství různých ikonek.

Tento tutoriál se zabývá jedním ze způsobů úpravy ikony.

1. Potřebné softwarové vybavení

Pro celý postup budeme potřebovat aplikace Photoshop (stejným způsobem lze použít i jiné obdobné grafické aplikace či starší, cenově dostupné verze Photoshopu, nutná je pouze podpora alfa-kanálu/průhlednosti PNG souboru), Preview/Náhled a img2icns. Preview/Náhled máte již obsažený instalaci v systému, img2icns je zdarma ke stažení například na macupdate a grafickou aplikaci zvolte dle svých možností (v mém případě Photoshop CS1).

Img2icns zdarma ke stažení. Photoshop Trial trial verze ke stažení. Více informací na této stránce.

2. Získání zdrojů pro editaci ikon

Já se zde budu věnovat úpravě již stávajících ikon v systému, respektive jejich kombinaci. Toto můžete využít například, pokud chcete mít ikonku složky pro určité druhy souborů označenou jinak než jen pouhou systémovou.

Vyberte si ikonku, kterou chcete upravit. Já si vezmu pro příklad ikonu složky a ikonu QuickTime. Zvolte si soubor s ikonou (jedním kliknutím) a stiskněte kombinaci kláves Apple+I. Zobrazí se informace o souboru. Pokud kliknete na malou ikonku tohoto okna vlevo nahoře, vyberete ji a toho je vám potvrzeno modrou září kolem ikonky, viz obrázek níže.

Jednodušeji lze toto také udělat takto. Klikněte na soubor s požadovanou ikonou a zmáčkněte kombinaci kláves Apple+C (zkopíruje ikonu do schránky).

3. Preview/Náhled

Nyní si spusťte aplikaci Preview/Náhled, zvolte v menu File/Soubor => New From Clipboard/Nový ze schránky. Preview/Náhled vytvoří dokument s ikonou. Zvolte v menu opět File/Soubor => Save As…/Uložit jako… a uložte dokument ve formátu PNG (vznikne soubor s průhledností). Toto opakujte i s druhou ikonou. Já si vytvořil dva soubory "složka zdroj.png" a "QT zdroj.png".




4. Photoshop CS1 a editace

Oba soubory PNG otevřeme v Adobe Photoshopu (či jiném dle vašich možností). V náhledu vidíte, že soubory mají použitu průhlednost. Zde je vidět, jak je práce s průhledností s PNG jednoduchá. Každá nová vrstva bude obsahovat průhlednost tak, jak si ji nastavíte, a při exportu budou jednoduše průhlednosti sloučeny, a vznikne tak Alfakanál.

Zvolte si soubor "QT zdroj.png" a vyberte vše (Apple+A), čímž vložíte obraz do schránky. Klikněte na soubor "složka zdroj.png" a vložte objekt ze schránky (Apple+V). Vytvoříte tak druhou vrstvu. Nyní nastavte stín pod ikonou z menu Vrstvy => Styl vrstvy => Vržený stín.


Nyní vyberte v menu Úpravy =;> Transformovat =;> Změnit velikost a pomocí bodů rámečku upravte velikost ikonky QuickTime. Nyní zvolte vrstvu s ikonou složky a stiskněte Apple+U a upravte barevnost složky. Já jsem jen upravil barevnost na šedivou barvu.


Takto upravenou ikonu uložte Soubor => Uložit pro web jako PNG. Vznikne nám soubor PNG, který dále upravíme v programu img2icns. Já jsem jej pojmenoval "ikona-upravená.png".


5. img2icns

Aplikace img2icns je jednoúčelová, prostá a skvěle pracující. Vytvořený a upravený grafický soubor prostě pouze přetáhnete do vyznačeného prostoru okna aplikace a ten vytvoří soubor s již vygenerovanou ikonkou.

Spusťte aplikaci img2icns. V nastavení zvolte "folder icon". Uchopte soubor "ikona-upravená.png" a přetáhněte ji na kruh v img2incs. Program vytvoří soubor s ikonou na Desktop/Plochu (základní nastavení, místo, kam program vytvoří ikonu, se dá měnit).


6. Umístění ikony

Vložení ikonky je již záležitostí jednoduchou. Zvolte soubor s upravenou ikonou a stiskněte klávesovou kombinaci Apple+C. Zvolte položku, které chcete novou ikonku přidělit a stiskněte Apple+I, zobrazí se vám informace o položce. Klikněte na malou ikonku v levém horním rohu informačního okna (její okraj se zbarví modře) a stiskněte Apple+V. Ikona bude vložena a informační okno můžete zavřít. Pokud se vám časem znelíbí, stačí opět otevřít informační okno položky, kliknout na ikonku a stisknout klávesu Backspace.

Ikony lze samozřejmě připravovat a editovat i v dalších k tomu určených programech. V případě vašeho zájmu si prohlédněte weby macupdate a versiontracker, kde naleznete více takových programů v různých cenových relacích. Naleznete zde také aplikace pro globální úpravy systémových ikon (záměna těch stávajících za jiné). Vaše zkušenosti samozřejmě uvítám v diskusi pod článkem.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy z Internetu  

 » Rubriky  » Tipy a Triky  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: