Vedoucí pracovníci Applu prozradili své plány na zvýšení tržního podílu iPhonu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Vedoucí pracovníci Applu prozradili své plány na zvýšení tržního podílu iPhonu

18. května 2009, 04.00 | Lidé z vedení Applu věří, že iPhone je pořád teprve na začátku své dráhy a – poněkud nezvykle - prozradili, jaké kroky by mohli v nejbližší budoucnosti podniknout, aby napomohli dalšímu zvětšení jeho tržního podílu.

Apple dosud o svých plánech pro budoucnost nevyjevoval téměř nic, ale minulý týden několik členů vedení firmy bylo nečekaně sdílných při setkání s analytiky investiční firmy Oppenheimer & Co. Inc. Ti se minulý čtvrtek zastavili v cupertinském areálu Applu v rámci své cesty po vedení významných firem zabývajících se moderními technologiemi, navštívili ještě Synaptics, Trimble Navigation, Zoran a Cypress Semiconductor.

V pátek poté analytik Yair Reiner klientům zaslal zprávu, v níž uvádí, že se Apple sice vyhnul přímým odpovědím na otázky po nových produktech (zase až tak otevřený přece jenom není), ale zůstává optimistický ohledně možností výrazného růstu tržního podílu dvou z jeho tří hlavních oborů podnikání – totiž Maců a iPhonu.

Macy mají nejlepší vyhlídky mimo USA

Co se týče Maců, Apple předpokládá, že nejlepší vyhlídky pro další růst skýtají mimoamerické trhy, jež v poslední době již rostly rychleji než trh v USA, například výsledky za minulé čtvrtletí ukazují, že se prodej Maců v Evropě vyvíjel lépe než na amerických kontinentech.

Pro iPhone lze čekat více různých modelů a nižší ceny

Pokud jde o iPhone, zástupci Applu řekli, že se podle nich nachází teprve na počátku své životní dráhy a mohl by získat větší podíl na trhu tím, že poskytne více funkcí, sníží se jeho cena, pronikne do dalších geografických regionů, anebo tím, že se pokusí oslovit jednotlivé segmenty trhu různými modely.

To jsou na Apple nezvykle konkrétní slova, proto se AppleInsider spojil přímo s Reinerem, aby si ujasnil, co byla slova opravdu vyřčená lidmi z Applu a co jenom analytické dohady. Překvapivě tohle pracovníci Applu skutečně řekli, s tím, že nemusí učinit všechny tyto kroky, ale že paleta možností v zásadě vypadá právě takhle.

Členové vedení firmy tak poprvé veřejně uvedli, že uvažují o oslovení širší zákaznické obce tím, že by z iPhonu udělali celou rodinu telefonů lišících se funkcemi a cenou.

V beta verzích firmwaru 3.0 skutečně byly objeveny odkazy na více dosud neznámých modelů iPhonu, což podporuje domněnku, že se na rozšíření modelové řady už delší dobu pracuje.

07mm17052009f.jpg

A samozřejmě slova o snížení cen zajímají prakticky každého, ale podobné poznámky vedoucí pracovníci Applu pronesli již při předchozích debatách s analytiky (ostatně podíváme-li se na dosavadní historii iPhonu, tak k jeho zlevnění už několikrát došlo).

Yair Reiner osobně očekává, že se nějaká kombinace některých z těchto možností projeví na trhu během příštích šesti měsíců. Při rozhovoru s AppleInsiderem navíc dodal, že co se týče rozčlenění na různé modely, Apple prohlásil, že jedna věc se nezmění: iPhone zůstane zařízením zaměřeným na software.

Areál Applu v poslední době navštívili i další analytici, předminulý týden se tam zastavil Shaw Wu z Kaufman Bros. Ten mluvil s finančním ředitelem Peterem Oppenheimerem a s Tomem Bogerem, vedoucím divize Maců.

Velké naděje se vkládají do Číny

Ani jemu neprozradili bližší podrobnosti o nových produktech, přesto Wu odcházel s přesvědčením, že Apple má dobré vyhlídky do budoucnosti (Wu ovšem proslul právě svými často až nekriticky optimistickými hodnoceními Applu).

Apple si hodně slibuje především od čínského trhu, nechtěl však blíže specifikovat časové termíny. To zřejmě jde hlavně o zahájení prodeje iPhonu na tomto obrovském trhu, k němuž by mohlo dojít možná již letos v létě.

Podle oficiálních čínských statistik je v Číně už 600 milionů uživatelů mobilních telefonů a analytická firma iSuppli odhaduje, že jenom tento rok přibude dalších 90 milionů zákazníků, ukrývá se tam tedy ohromný potenciál, z něhož by Apple jistě rád získal svůj díl.

Nebude to však snadné, probíhající jednání s Applem v minulosti potvrdil jak China Mobile, největší čínský i světový operátor, tak China Mobile, další menší čínský operátor, vývoj v poslední době ale naznačuje, že větší šance má China Unicom.

Spekuluje se též o tom, že by Apple mohl na čínský trh uvést speciální verzi iPhonu přizpůsobenou čínským podmínkám (v beta verzích firmwaru 3.0 byly opravdu nalezeny odkazy na přístroj „ChinaBrick“, tedy „čínskou cihlu“), avšak nic konkrétnějšího se dosud neví.

V případě Číny nelze vyloučit ani to, že by tam iPhone mohlo prodávat více operátorů, naznačili vedoucí pracovníci Applu Wuovi při jejich setkání. Při hovoru o nových operátorech sice řekli, že v USA jsou spokojení s AT&T (výlučným americkým distributorem iPhonu), ale obecně považují konkurenci mezi operátory za dobrou a jako příklad citovali Austrálii, kde iPhone prodávají tři operátoři (u nás sice také, jenže australský trh je pro vedení Applu asi přece jen zajímavější než ten český).

Závěrečné shrnutí

K výrokům analytiků se sice musí přistupovat zdrženlivě (zvlášť když uvážíme, jak „úspěšně“ předpověděli současnou celkovou situaci), ale v tomto případě se zdá, že se skutečně jedná o autentické výroky vedoucích pracovníků Applu, kteří prozradili ze svých plánů víc, než bývalo obvyklé.

Co se týče Maců, výše uvedená zmínka by mohla nasvědčovat, že se Apple konečně počne více věnovat mimoamerickým trhům, zůstává však otevřenou otázkou, zda to bude platit i pro naši zemi – doufejme, že ano (mohlo by to začít zařazením češtiny do základní distribuce Mac OS X).

V případě iPhonu to vypadá, že se brzy dočkáme pestřejší modelové nabídky za nižší ceny, Apple by tak zřejmě opustil dosavadní „filozofii Fordu T“ a více se přiblížil ostatním výrobcům mobilních telefonů, zároveň si ovšem pochopitelně ponechá konkurenční výhodu v podobě své mobilní softwarové platformy a ohromné nabídky aplikací pro ni. Není však jasné, jestli se tato nová strategie projeví už teď v létě, anebo až později.

A samozřejmě má Apple zájem o obrovský čínský trh, vzhledem k jeho potenciálu se dá předpokládat, že kvůli vstupu na něj bude ochoten učinit i poměrně velké ústupky.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: