Speciální znaky v dokumentech - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Speciální znaky v dokumentech

Klávesy

22. ledna 2001, 00.00 | Narazili jste někdy na problém, jak napsat nějaký speciální znak? A co třeba značky kláves? Řešení není vždy snadé, ale existuje!

Dnes se věnujeme problémku, který ale kromě těch, kdo opravdu začínají, může potrápit i trochu zkušenější majitele Maca - jak dostat do textového dokumentu označení kláves, jako jsou třeba Option, Command, nebo Backspace?

Obecně vzato, tyto znaky jsou dostupné po stisku kombinace kláves Ctrl a Option a některé z dalších kláves, v cestě nám ale stojí dva menší problémy.

Problémek první - ne každý font příslušné znaky obsahuje. Proto také, kdo otevře v menu Apple aplikaci Klávesy, kde celkem pochopitelně hledáme pomoc, může snadno podlehnout dojmu, že požadované znaky takto získat nelze. Takto například vypadá okno aplikace klávesnice, když ponecháme aktivní font Helvetica (nebo Helvetica CE).

Řešení je nasnadě, je třeba vybrat odpovídající font - z těch častých jsou to Gadget, Charcoal, Chicago a Capitals (a jejich české protějšky). Po stisku kláves Ctrl a Option se konečně kýžené znaky objeví. Vyzkoušejte si i další kombinace kláves a fontů.

Jednou z možností tedy je potřebný znak zkopírovat a poté do dokumentu vložit. Pro snazší orientaci uvádíme kombinace nejčastějších znaků i s jejich anglickými významy.

Problémek druhý - ne vždy se podaří tyto znaky v některých aplikacích využít. Zejména proto, že klávesa Ctrl je nyní použita pro vyvolání kontextového menu, tak může být vložení znaku pouhým stiskem kombinace kláves blokováno. Poradit nelze jednotně, protože chování aplikací se v tomto případě navzájem liší. Bez problémů je vložení znaků například ve Wordu, tuhý odpor naopak klade Photoshop. Nejen, že je klávesa Ctrl blokována, nefunguje ani vložení znaku přes schránku. Proto pokud potřebujete tyto znaky dostat do obrázku, doporučuji Graphic Converter, který sice také umí kontextuální menu, pro vložení znaků ale potřebné klávesy neblokuje.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Začínáme s  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: