Současné MacBooky Air mají potíže s 3D grafikou pod Mac OS X 10.6.7 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Současné MacBooky Air mají potíže s 3D grafikou pod Mac OS X 10.6.7

18. dubna 2011, 00.00 | Macworld při svých testech zjistil, že výkon 3D grafiky současných MacBooků Air prudce klesl po přechodu na Mac OS X 10.6.7.

Koncem března Apple vydal Mac OS X 10.6.7, který přinesl opravu řady chyb. Avšak jak se brzy začalo ukazovat, tato nová verze Snow Leoparda sama některé nové potíže působí, přinejmenším na určitých modelech Maců.

Na současném 13“ MacBooku Air pod Mac OS X 10.6.7 padaly iTunes, to ovšem Apple již opravil, avšak řadě uživatelů dost ztrpčil život problém s porušeným zobrazováním OpenType PS písem v některých aplikacích.

Výkon 3D grafiky na současných MacBoocích Air klesá pod Mac OS X 10.6.7

A minulý týden Macworld oznámil, že Mac OS X 10.6.7 má velmi nepříznivý vliv též na výkon 3D grafiky na současných MacBoocích Air.

Tyto ultratenké stroje využívající jako datové úložiště výlučně kompaktní SSD disky se prodávají od loňského října, Macworld samozřejmě brzy poté provedl jejich výkonnostní testy a zjistil, že právě díky užití SSD disků podávají docela služné výkony, přestože obsahují poměrně slabé procesory (ve srovnání s ostatními dnešními Macy).

Macworld k testování výkonu Maců využívá svou sadu benchmarkových testů Speedmark 6.5, přičemž zmíněné výkonnostní testy MacBooků Air prováděl pod Mac OS X 10.6.4.

Když se objevil Mac OS X 10.6.7, zkusil tyto testy zopakovat pod ním a přitom narazil na nečekané problémy s 3D grafikou. Stávající MacBooky Air používají v čipové sadě integrovanou grafiku NVIDIA GeForce 320M, jež poskytuje docela slušný výkon i v 3D grafice, avšak po přechodu na Mac OS X 10.6.7 se výsledky 3D testů dramaticky zhoršily.

Ke zhoršení dochází jak ve hrách, tak v jiných 3D aplikacích

Macworld s pomocí kombinovaného aktualizátoru převedl 11“ MacBook Air s 1,4GHz procesorem Core 2 Duo z Mac OS X 10.6.4 přímo na Mac OS X 10.6.7 a zjistil, že v testu hry Call of Duty 4 spadly dosahované snímkové rychlosti z původních dobře hratelných 37 snímků/s na pouhých (pro hraní naprosto nepoužitelných) 9,2 snímků/s. A v testu CineBench R11.5 využívajícím grafický procesor obdobně klesl výkon z 11 na 1,8 snímku/s. (Test Call of Duty 4 měří výkon 3D her, test Cinebench zkoumá výkon aplikací pro tvorbu 3D obsahu.)

Obdobně se choval také 13“ MacBook Air s 1,86GHz procesorem Core 2 Duo. V Call of Duty 4 se výsledky zřítily ze 40,3 snímku/s na 9,2 snímku/s po přechodu na Mac OS X 10.6.7, v testu Cinebench skóre kleslo z 13,1 na 1,8 snímku/s.

Po opětovném nainstalování Mac OS X 10.6.4 opět počal 11“ MacBook Air podávat původní výkony a ty se nezměnily ani po přechodu na Mac OS X 10.6.6. Avšak když se poté dále aktualizoval na Mac OS X 10.6.7, znovu došlo k výše popsanému propadu výkonu.

Problém se týká jen MacBooků Air z roku 2010

Ve stejných testech provedených na MacBooku Air z roku 2008 a také na novém letošním 13“ MacBooku Pro pod Mac OS X 10.6.7 se však výsledky 3D grafiky nijak nezhoršily. A i na MacBoocích Air z roku 2010 se zhoršení výsledků pod Mac OS X 10.6.7 naštěstí týkalo jen 3D grafiky, ostatní dílčí testy žádné změny nezaznamenaly. Macworld svá zjištění pochopitelně sdělil Applu, ale dosud od něj neobdržel oficiální stanovisko.

Řešení se zatím hledá

Samotný Macworld podotýká, že nejde o příliš závažný problém, protože jen málokdo bude MacBooky Air využívat hlavně ke hraní 3D her či tvorbě 3D obsahu. Na druhou stranu, díky užité grafice GeForce 320M jsou méně náročné 3D hry a jiné 3D aplikace na těchto strojích celkem použitelné, ovšem jenom pod Mac OS X nižší verze než 10.6.7.

Není sice úplně jisté, že tento problém postihuje všechny současné MacBooky Air s Mac OS X 10.6.7, ale zjevně tu takovéto riziko existuje a příjemné to rozhodně není. Doufejme, že se brzy podaří najít příčinu tohoto chování a následně i řešení daného problému.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: