Softwarové zprávy: vydán Mac OS X 10.5.2, Acrobat 8.1.2 kompatibilní s Leopardem a nové Safari bude mnohem rychlejší. (12.2.08) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Softwarové zprávy: vydán Mac OS X 10.5.2, Acrobat 8.1.2 kompatibilní s Leopardem a nové Safari bude mnohem rychlejší. (12.2.08)

12. února 2008, 05.00 | Apple uvolnil ostrou verzi Mac OS X 10.5.2. Adobe Acrobat 8.1.2 je konečně kompatibilní s Leopardem. A podle předběžných testů se zdá, že nová verze Safari bude podstatně rychlejší než ta stávající.

Dnešní zprávy se týkají hlavně softwaru, nejdůležitější novinku představuje uvolnění nové verze Leoparda:

Apple vydal ostrou verzi Mac OS X 10.5.2

Včera Apple konečně uvolnil ostrou verzi Mac OS X 10.5.2. Pokud čtete MůjMac pravidelně, tak víte, že tomu předcházelo vydání řady testovacích meziverzí, v nichž se postupně opravovaly různé chyby.

A v pondělí konečně přišla definitivní verze, jež podle očekávání reaguje na časté stížnosti uživatelů na některé novinky Leoparda, přidává pár nových prvků a opravuje velké množství chyb.

Nové prvky systému

Co týče nových prvků systému, podrobnější popis některých z nich přináší Macworld:

Z novinek, které přinesl Leopard v doku, se zdaleka největší kritika snesla na nové sady (Stacks). Nejvíce na nich ovšem vadilo to, že s jejich zavedením z Leoparda zmizel jiný oblíbený prvek, totiž hierarchická menu v doku. V Pantherovi a v Tigeru (Mac OS X 10.3 a 10.4) bylo možné do doku umístit složku a procházet její obsah v podobě hierarchického menu. Namísto toho přišly sady zobrazující obsah složky jako vějíř nebo mřížku ikon.

Mac OS X 10.5.2 to však napravuje, každá sada nabízí vlastní menu voleb (to se dá vyvolat, když na ikonu sady v doku klepnete levým tlačítkem myši s přidrženou klávesou Ctrl anebo pokud klepnete pravým tlačítkem myši).

Jak ukazuje tento obrázek, příkaz View content as (zobrazovat obsah jako) nabízí možnost List (seznam), jež umožňuje zobrazit obsah dané sady jako hierarchické menu. Samozřejmě nadále zůstává možnost zobrazit sadu jako vějíř či mřížku ikon. Příkaz Display as (zobrazit jako) dovoluje při nastavení volby Folder (složka) změnit ikonu sady v ikonu skutečné složky (dají se přitom využívat i vlastní ikony složky vytvořené příslušnými utilitami).

Oproti doku v Tigeru navíc přibyla možnost určit, podle čeho se hierarchické menu setřídí, v menu Sort by (setřídit podle) se nabízí třídění podle jména, data přidání, data změny, data vytvoření nebo podle druhu. Nové sady tak v Leopardovi 10.5.2 poskytují ještě více možností než doková menu Tigeru.

Tyto volby však platí jen pro danou sadu, preferovaný způsob zobrazování zřejmě nejde nastavit globálně pro všechny sady.

Další kritizovanou novinkou Leoparda byla lišta menu, jejíž pozadí je narozdíl od předchozích verzí průsvitné, takže pod ním vidíte pracovní plochu. To ovšem v řadě případů výrazně zhoršovalo čitelnost příkazů menu. Objevily se způsoby, jak průsvitnost pozadí menu vypnout (například pomocí bezplatných utilit), to však nebyla oficiální řešení.

Mac OS X 10.5.2 k tomu nyní nabízí nastavení v systémových předvolbách, v podobě zatrhávací volby Translucent Menu Bar (průsvitná lišta menu) v panelu předvoleb obrazovky. Avšak i když se průsvitnost vypne, nevrátí se bílé pozadí menu, místo toho dostanete pozadí světle šedé, což by však nemělo vadit, příkazy menu budou také dobře vidět a pozadí nyní nevyniká tolik jako to bílé. Navíc, i když necháte průsvitnost menu zapnutou, nebude pozadí tolik průsvitné, takže bude o něco čitelnější než v předchozích verzích Leoparda.

A konečně k drobné, ale vítané úpravě došlo v menu Time Machine. V první verzi Leoparda nebylo příliš jasné, kdy dochází k zálohování a pokud jste chtěli spustit zálohování ručně, museli jste nechat Time Machine v doku nebo nechat otevřené okno Finderu s viditelným postranním panelem, protož pouze v kontextových menu těchto prvků byl dostupný příslušný příkaz.

Time Machine ve Mac OS X 10.5.2 přidává do své lišty menu ikonu v podobě hodin obkroužených šipkou. Klepnutí na tuto ikonu zobrazí datum a čas poslední zálohy. Mimoto se objeví další příkazy menu (viz tento obrázek). Ty umožňují ručně spustit zálohování, vstoupit do Time Machine (pro obnovu souborů) a otevřít předvolby Time Machine. A protože se jedná o standardní menu Mac OS X, můžete si pro tyto příkazy nastavit v předvolbách vlastní klávesové zkratky.

A když Time Machine právě zálohuje, signalizuje to animace této ikony, ručičky hodin a kruhová šipka se otáčejí opačným směrem.

V Time Machine byly dále opraveny problémy, kvůli nimž se nerozeznávaly některé externí disky.

Nejdůležitější opravy

Další vylepšení a opravy probereme stručněji:

Vylepšen byl rovněž Dashboard, měl by se zvýšit výkon widgetů a byla v něm opravena chyba, k níž docházelo při přechodu z účtu s aktivovanou rodičovskou kontrolou.

Kalendář iCal získal hned několik vylepšení, nyní by měl správně zpracovávat opakující se schůzky a už by v něm neměly zůstávat zrušené schůzky. Též se zlepšila stabilita při synchronizaci se službou .Mac.

Další opravy se týkají iChatu, byly vyřešeny problémy s Time Machine a s textovou konverzací, kdy uživatelé nemuseli dostávat zprávy od odesílatele. Vyřešeny byly také potíže s opětovným připojováním k AIM bez restartu iChatu.

Ve Finderu by již nemělo docházet k neočekávaným ukončením a byla opravena chyba, jež zabraňovala nastavovat práva na zástupci složky.

V poštovním klientovi Mail se zlepšila přesnost datových detektorů a byl opraven problém zabraňující dodávání RSS kanálů. Nápravy se dočkal i problém s některými MIME strukturami, které se v předchozí verzi někdy nezobrazovaly. A GrowMail 1.1.2 se nyní automaticky vypojí, aby nedocházelo ke kolizi s Mailem.

Rodičovská kontrola a náhledová aplikace Preview zvýšily svou stabilitu a Safari nyní spolehlivě zpracovává dříve problémové domény.

Novinek je ve skutečnosti mnohem víc, rozsáhlý popis oprav a novinek Mac OS X 10.5.2 najdete v tomto dokumentu Applu. Co se týče bezpečnostních záležitostí, ty popisuje samostatný dokument. Mac OS X 10.5.2 obsahuje řadu bezpečnostních oprav, jež jsou současně k dispozici i jako samostatná aktualizace Security Update 2008-001 (blíže k tomu níže).

Možnosti získání Mac OS X 10.5.2

Mac OS X 10.5.2 se nabízí buď přes Software Update, anebo se dá stáhnout ručně z webu Applu. Po nainstalování nové verze operačního systému se ještě nabídne samostatná aktualizace grafických ovladačů „Leopard Graphics Update 1.0“. Toto rozdělení zřejmě má zmenšit velikost příslušných souborů, stejně se však připravte na značné objemy. Aktualizace na Mac OS X 10.5.2 přes Software Update má velikost 180 MB, avšak kombinovaný aktualizátor, který lze použít na každého Maca s Leopardem, zabírá plných 343 MB. Zmiňovaná aktualizace grafických ovladačů se dá stáhnout odtud, jde o 48,9 MB velký soubor, užít se však dá pouze na Mac OS X 10.5.2. Apple k ní jako obvykle neuvádí nic bližšího, než že zvyšuje stabilitu a kompatibilitu Maca, pravděpodobně bude obsahovat optimalizované verze ovladačů a ovladače pro nové grafické karty.

Další související aktualizace

Aktualizace na verzi 10.5.2 vyšla také pro serverovou verzi Leoparda, kombinovaný aktualizátor pro Mac OS X Server 10.5.2 o velikosti 382 MB najdete tady, bližší popis novinek Serveru 10.5.2 poskytuje tenhle dokument.

Současně Apple vydal bezpečnostní aktualizaci Security Update 2008-001, její univerzální verze se nachází zde. Má velikost 28,8 MB a lze ji použít od Mac OS X 10.4.11 (jak pro server, tak pro klienta). Mac OS X 10.5.2 ji v sobě již obsahuje, pro předchozí verze systému ji musíte nainstalovat samostatně.

A když už jsme u nových aktualizací, tak Apple uvolnil též WebObjects 5.4, aktualizaci sady nástrojů pro tvorbu webových služeb a javových aplikací dodávanou s Leopardem. Je 153 MB velká a lze ji nainstalovat na všechny verze Leoparda (Mac OS X 10.5).

Shrnutí

Tohle jsou první informace o Mac OS X 10.5.2, v příštích dnech se nepochybně objeví podrobnější popisy a recenze, jež ukážou, jak se nová verze Leoparda chová v praxi.

Dosavadní zjištění vypadají příznivě, zdá se, že Apple vyslyšel většinu stížností uživatelů na sporné novinky Leoparda a nabízí řešení, která by měla stěžovatele upokojit. Velké množství opravených chyb navíc slibuje, že nová verze systému bude stabilnější a spolehlivější, to však bude ještě třeba ověřit.

Bude-li Mac O X 10.5.2 skutečně tak spolehlivý, jak se očekává, přechod na Leoparda se dále urychlí, navíc dnes již jsou s ním kompatibilní prakticky všechny důležité aplikace.

Acrobat 8.1.2 poskytuje kompatibilitu s Leopardem

Když už mluvíme o zlepšování kompatibility aplikací s Leopardem, minulý týden k nim Adobe přidala jednu svou důležitou aplikaci, totiž Acrobat.

Šéfredaktorka serveru Creativepro stále provozuje svůj Mac pod Pantherem (Mac OS X 10.3), přechodu na Leoparda (Mac OS X 10.5.) se obávala právě kvůli tomu, že Acrobat 8 Professional s ním ještě kompatibilní nebyl, narozdíl od jejích ostatních aplikací.

Minulou středu však Adobe vydala aktualizaci Acrobatu Professional na verzi 8.1.2, jež vylepšila podporu Leoparda. Nová verze také přináší řešení některých problémů souvisejících s PDF formuláři a dále zvyšuje stabilitu programu.

Brzy tedy asi přibude jeden další uživatel Leoparda, vydání Mac OS X 10.5.2 a stále se zlepšující kompatibilita aplikací nepochybně podíl Leoparda dále zvýší.

Aktualizaci na Acrobat 8.1.2 si lze stáhnout z webu Adobe, jde o 5,5 MB velký soubor.

Nová verze Safari bude podstatně rychlejší

Webový prohlížeč Safari staví na otevřeném vývojovém rámci WebKit, který pochází z webového jádra KHTML (to zajišťuje funkce webového prohlížeče v grafickém uživatelském prostředí KDE, jež se nejčastěji používá pro Linux, ale najdete ho i na jiných unixových systémech).

Apple na WebKitu neustále pracuje, v poslední době ho však skutečně hodně zlepšil. Přibyla řada nových vlastností, které se objeví v chystaném Safari 3.1, o tom o se více dočtete tady. Zároveň však WebKit též podstatně zvýšil svou rychlost.

Svými testy to dokazuje Seth Weintraub z Computerworldu. Otestoval WebKit r30090 (už jsou dostupná novější sestavení) proti Safari 3.04 z Leoparda. Testování probíhalo na 2GHz MacBooku Pro se 2 GB RAM připojeném k Internetu optickým vláknem rychlostí 100 Mb/s, hardware tedy rozhodně prohlížeče nebrzdil. Oba dva prohlížeče Weintraub testoval vedle sebe na 30“ monitoru.

Testování webového prohlížeče je ovšem dost ošemetná věc, při brouzdání po webových stránkách si sice lze udělat představu o rychlosti jejich nahrávání, (WebKit se delší stránky zdál nahrávat dvakrát rychleji než Safari), těžko to však lze považovat za objektivní srovnání. WebKit.org ovšem nabízí některé testy pro JavaScript.

K nim patří test Sunspider, zaměřený právě na výkon JavaScriptu. WebKit byl skutečně výrazně rychlejší, test dokončil za 4484,0 ms +/- 1.8 %, zatímco Safari potřebovalo 11932,0 ms +/- 0.9 %. Weintraub sledoval i zatížení procesoru, to sice bylo pro WebKit vyšší, ale pouze o 1 či 2 procenta. Závěr testování zní jasně: Nový WebKit je 2,5krát rychlejší.

Test Slickspeed testuje další prvky vykreslovacího jádra prohlížeče. Také zde WebKit překonal Safari ve všech jednotlivých testech (viz tento obrázek).

Safari je přitom už teď docela rychlé, o to více vyniká nový WebKit. Ten bude pochopitelně integrován do nové verze Safari, navíc lze předpokládat další optimalizaci ze strany Applu. Safari 3.1 by tedy nejenom mělo nabízet řadu nových možností,ale zároveň zřejmě bude i o hodně rychlejší. Na jeho vydání si však budeme muset ještě chvíli počkat, Mac OS X 10.5.2 ho samozřejmě obsahovat nemůže.

Safari se ovšem nenabízí jenom pro Mac OS X a Windows, najdete ho také v mobilních zařízeních. Pochopitelně ho používají iPhone a iPod touch, ale i mobilní telefony se systémem Symbian. Též na těchto přístrojích by nová verze Safari měla pracovat rychleji, což u přístrojů s podporou 3G sítí (k nimž se snad ještě letos zařadí též iPhone) může být docela důležité, ani nemluvě o výkonu webových aplikací.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: