Softwarové zprávy: Safari 3.2.1, Camera Raw 5.2, HandBrake 0.9.3 a Default Folder X 4.1. (26.11.08) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Softwarové zprávy: Safari 3.2.1, Camera Raw 5.2, HandBrake 0.9.3 a Default Folder X 4.1. (26.11.08)

26. listopadu 2008, 00.00 | Apple vydal Safari 3.2.1 posilující stabilitu. Adobe Camera Raw 5.2 přidává podporu RAW formátů pro dalších 7 fotoaparátů. Videoutilita HandBrake 0.9.3 přináší stovky vylepšení. A utilita Default Folder X 4.1 doplňuje podporu pro OpenOffice 3.

Na dnešek se nesešlo zpráv nijak mnoho, ale nakonec vydaly na tři články (rozdělil jsem jednotlivé příspěvky do menších celků kvůli přehlednosti). V tomto článku se podíváme na software pro Macy, druhý dnešní článek obsahuje zprávy související s hardwarem Maců a třetí článek pojednává o iPhonu a iPodu touch.

Zde máme softwarové novinky pro Mac OS X:

Safari 3.2.1 zvyšuje stabilitu

Ve čtvrtek 13. listopadu Apple uvolnil Safari 3.2, novou verzi svého webového prohlížeče, která přidala především funkce na ochranu proti phishingu. Zároveň se však objevily stížnosti, že verze 3.2 některým uživatelům často padá a působí jiné chyby. Nebylo úplně jasné, co pády působí, uvažovalo se o nové verzi WebKitu s doplněnými bezpečnostními funkcemi, ale také o vlivu některých rozšíření, zejména reklamy blokujícího doplňku PithHelmet.

Apple se ke stížnostem na Safari 3.2 sice oficiálně nevyjádřil, avšak zřejmě na nich něco bylo, protože v pondělí vydal Safari 3.2.1. A v doprovodné poznámce uvádí, že tato aktualizace přináší vylepšení stability (jako obvykle bez bližšího upřesnění) a doporučuje ji pro všechny uživatele Safari.

Nová verze se nabízí pod Mac OS X buď přes Software Update, anebo se dá stáhnout z firemního webu, verzi pro Leoparda (Mac OS X 10.5.5) najdete tady (má velikost 39 MB), verze pro Tigera (Mac OS X 10.4.11) se nalézá zde (25,7 MB). Vedle příslušné verze Mac OS X musíte mít nainstalovanou bezpečnostní aktualizaci Security Update 2007. Safari 3.2.1 přirozeně existuje i pro Windows, lze ho stáhnout odsud (19 MB).

Adobe Camera Raw 5.2 rozšiřuje podporu o další fotoaparáty

Adobe včera uvolnila aktualizaci svého zásuvného modulu Camera Raw na verzi 5.2. Tento modul obstarává podporu RAW formátů v programech Adobe pro zpracování obrazu, konkrétně se jedná o programy a aplikační balíky Adobe Creative Suite 4, Photoshop CS4 a Photoshop Elements 6 (nižší verze těchto programů vyžadují starší verze modulu).

Camera Raw 5.2 přidává podporu pro 7 nových digitálních fotoaparátů, pro modely Canon EOS 5D Mark II, Canon PowerShot G10, Panasonic DMC-G1, Panasonic DMC-FX150, Panasonic DMC-FZ28, Panasonic DMC LX3 a Leica D-LUX 4.

Program Photoshop Lightroom integruje technologii Camera Raw přímo do sebe, podporu výše uvedených fotoaparátů by podle Adobe měla přidat budoucí aktualizace programu.

Nová verze přináší též další vylepšení, patří k nim nástroj Targeted Adjustment Tool pro vylepšování obrazu a pro zaostření výstupu jak pro tisk, tak pro zobrazení na monitoru. Navíc lze teď vytvořit stavový snímek všech úprav provedených na snímku a uložit si ho jako záložku pro budoucí použití.

Adobe rovněž aktualizovala profily fotoaparátů nyní dostupné přímo v modulu Camera Raw 5.2 a převodník DNG Converter 5.2, umožňující převádět RAW snímky z jednotlivých podporovaných fotoaparátů do formátu DNG, který se Adobe snaží prosadit jako „digitální negativ“. Profily fotoaparátů slouží jako výchozí bod pro fotografy zpracovávající RAW snímky, Adobe dodává mnoho různých stylů těchto profilů a zároveň dovoluje jejich uzpůsobování.

Podrobný popis novinek modulu Camera Raw 5.2 obsahuje tento PDF dokument, změny v DNG Converteru 5.2 popisuje tenhle PDF soubor.

Verze modulu Camera Raw 5.2 pro Mac (pochopitelně existuje také verze pro Windows) se dá stáhnout odtud (jde o 40,8 MB velký DMG soubor), DNG Converter 5.2 se nabízí tady (41,5 MB).

HandBrake 0.9.3 přináší opravdu hodně změn

Práce s videem už dávno není výhradním hájemstvím profesionálů, a tak se velké oblibě těší utility schopné převádět video mezi různými formáty. K nejoblíbenějším z nich patří pod Mac OS X otevřená utilita HandBrake, jež se v nové verzi 0.9.3 dočkala skutečně výrazných vylepšení.

Postavení téhle utility navíc teď ještě nejspíš dále posílí, protože jiný oblíbený nástroj pro zpracování videa, VisualHub, prochází značně obtížným obdobím, jeho tvůrce se nejprve rozhodl ukončit činnost a přestat VisualHub nabízet, nakonec však dal zdrojový kód svých hlavních projektů k dispozici vývojářskému společenství jako otevřený software.

VisualHub tedy má šanci pokračovat dál, přesto lze čekat, že v tomto přechodném období mnozí upřednostní HandBrake. Tato utilita, od počátku vyvíjená jako otevřený software, podporuje více platforem (dodává se pro Mac OS X, Linux a Windows) a již nyní i na Macu našla hodně uživatelů (například Macworld ji používá v rámci svých aplikačních testů prověřujících výkon Maců v praktických úlohách).

Nová verze 0.9.3 přináší opravdu velké množství změn a vylepšení, jejich počet vede Ars Technicu k tvrzení, že by se dalo mluvit o spíše o verzi 1.0.

HandBrake se nyní už neomezuje jenom na DVD, ale dokáže pracovat s prakticky libovolným zdrojem videa, včetně souborů již přítomných na daném počítači, z utility se tedy stal univerzální nástroj pro převod téměř veškerého videa, o to se zasloužilo především začlenění podpory projektu FFmpeg.

Při kódování do formátu H.264 se údajně dramaticky zvýšila kvalita výsledného videa a převod se zrychlil (využívá se vylepšení z projektu x264), lze plně ovládat zpracování vícenásobných zvukových stop, nové trvalé fronty úloh přežijí i pád aplikace, vylepšily se filtry pro odstranění prokládání a odstranění prokládání využívá vícevláknové zpracování, přibyly nové přednastavené konfigurační hodnoty a zlepšilo se jejich uspořádání a objevilo se ještě mnoho dalšího.

Jedna věc se však asi líbit nebude, HandBrake 0.9.3 nadále neobsahuje knihovny potřebné pro dešifrování DVD (s CSS ochranou). Tato možnost ovšem nezmizela, HandBrake k tomuhle účelu teď užívá knihovny obsažené v mediálním přehrávači VLC (jeho bližší popis najdete na Grafice, samozřejmě má i svůj web), ten se tedy musí nainstalovat na příslušný počítač, aby bylo možné nadále pracovat s chráněnými DVD.

Pokud jde o příčinu odstranění DVD knihoven z utility HandBrake, Ars Technice se nakonec podařilo zjistit skutečný důvod: Jeden z vývojářů utility pracuje pro velkou firmu a měl obavy, aby jeho práce ve volném čase nevyvolala problémy s otázkami duševního vlastnictví. (Těžko se mu divit, uvážíme-li, co vše se v tomto směru děje.) Proto o tuto změnu požádal již před rokem, avšak úprava utility takovým způsobem, aby toto vypuštění nepoškodilo uživatele, zabrala hodně času.

HandBrake 0.9.3 lze pro všechny podporované platformy stáhnout odsud. Verze pro Mac vyžadují Mac OS X 10.5 (tedy Leoparda), zvlášť se nabízejí varianty pro Intely a pro PowerPC, mimoto lze stáhnout buď verzi s grafickým uživatelským rozhraním, anebo verzi ovládanou z příkazové řádky (ta je přirozeně určena jen pokročilejším uživatelům). Příslušné soubory mají velikosti od 5 do 6 MB.

Default Folder X 4.1 přidává podporu OpenOffice 3

Utilita Default Folder X výrazně vylepšuje dialogy pro otevírání a ukládání souborů. Její tvůrce, firma St. Claire Software, svou utilitu pravidelně aktualizuje (letos v červenci uvolnila verzi 4.0.7, z příslušného článku se dostanete i k odkazům na značně dlouhou historii této softwarové pomůcky.)

A včera St. Claire Software vydala novou verzi 4.1. Její hlavní novinku tvoří přidání plné podpory OpenOffice 3 (jež ve verzi pro Macy doznala opravdu výrazných změn), kromě toho přináší také další vylepšení a opravy chyb.

Verze 4.1 rychleji zobrazuje nástrojovou lištu, zmizela dřívější prodleva při spuštění aplikace. Přibyla též podpora přehrávání zvukových souborů v náhledovém okně.

Jako obvykle byly opraveny některé chyby, kupříkladu se vyřešily potíže s okny, k nimž docházelo při používání virtuálních pracovních ploch Spaces Mac OS X 10.5 (Leoparda), obsahy disků používajících souborový systém FAT32 se nyní správně setřídí v hierarchických menu utility a dočasné složky využívané některými tiskárnami se již nezobrazují v seznamu naposledy použitých složek. Úplný seznam novinek verze 4.1 najdete tady. Na webu výrobce se nachází také příručka programu, z níž se lze s tímto softwarem seznámit blíže.

Default Folder X 4.1 se dá stáhnout odtud, utilita vyžaduje Mac OS X 10.4 nebo vyšší. Po stažení program funguje jako zkušební verze s 30denní platností, pro plnou funkčnost musíte zakoupit licenci. Ta v současnosti stojí 32,45 EUR (anebo 34,95 USD), přechod ze starší verze vyjde na 13,95 EUR, registrovaní uživatelé verze 4 získávají tyto menší aktualizace zdarma.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: