Softwarové zprávy: řada nových aktualizací Applu, Firefox se přizpůsobuje Leopardovi a videoprůvodce Leopardem. (22.10.07) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Softwarové zprávy: řada nových aktualizací Applu, Firefox se přizpůsobuje Leopardovi a videoprůvodce Leopardem. (22.10.07)

22. října 2007, 00.00 | Vyšly aktualizace pro firmware karty ATI Radeon X1900 XT, Apple Remote Desktop 3.2 a Xsan 1.4.2. Firefox 2.0.0.8 mimo jiné zlepšuje kompatibilitu s Leopardem. A Apple vydal videoprůvodce novinkami Leoparda.

Přes víkend mnoho nových zpráv nepřišlo, hlavní události se čekají až tento týden. Dnes Apple ohlásí své finanční výsledky za čtvrtletí a v pátek přijde na trh Leopard. A tak se na dnešek musíte spokojit jen s informačními paběrky.

V tomto článku shrnuji zprávy související alespoň vzdáleně se softwarem pro Macy, druhý článek si všímá spíše obchodních a finančních záležitostí.

Nyní se tedy podívejme, co se dělo kolem macovského softwaru:

Další dávka aktualizací firmwaru a softwaru od Applu

Minulý týden Apple vydal několik aktualizací firmwaru a softwaru pro Macy, zde předkládám jejich stručný přehled:

ATI Radeon X1900 XT Firmware Update

Tato aktualizace zmodernizuje firmware všech grafických karet ATI Radeon X1900 XT s 512 GDDR3 paměti nainstalovaných v Macu Pro. Aktualizační aplikace se nainstaluje do složky /Applications/Utilities. Apple neudává, co nového přináší, lze předpokládat, že vylepšuje zobrazování v profesionálních aplikacích.

Aktualizace se dá stáhnout odtud, zabírá 668 KB a vyžaduje Mac OS X 10.4.10 či vyšší.

Apple Remote Desktop 3.2

Apple Remote Desktop umožňuje snadno spravovat síť počítačů s Mac OS X, seznámení se základními možnostmi tohoto softwaru najdete zde.

Minulý týden Apple uvolnil novou verzi Apple Remote Desktopu, verzi 3.2. Nová verze přináší řadu vylepšení (ty blíže popisuje tento dokument), mimo jiné zvyšuje spolehlivost kopírování položek při distribuci softwaru, zlepšuje správu aktiv (v oznamovacích oknech se nyní zobrazují přesná data namísto relativních časových údajů), dálkové ovládání teď spouští aplikace na klientech s procesory Intel, správně se mapují evropské znaky s diakritikou, okna pro ovládání a pozorování vzdálených počítačů, jejichž velikost uživatelé změnili, si zachovávají své nové rozměry a kodek s adaptivní kvalitou zvyšuje výkon sdílení obrazovky přes pomalejší síťová připojení (například přes DSL linky).

K dalším vylepšením patří zvýšená spolehlivost při práci s pomalu reagujícími DNS servery, obnovení minimalizovaného Apple Remote Desktopu z doku už funguje bezchybně, sloupec zobrazující verzi operačního systému ve výpisu počítačů správně určuje stroje s Mac OS X 10.4.10, tlačítko Stop v oknech úloh zabraňuje neúmyslnému spouštění duplicitních úloh a seznamy obsahující velké počty klientských počítačů se nyní zpracovávají svižněji. Nová verze rovněž zesiluje kompatibilitu s Mac OS X 10.5 Leopard, podporuje jeho nastavení vzdálené správy. A je kompatibilní též s VNC prohlížeči a servery třetích stran.

Apple Remote Desktop 3.2 nabízí dva aktualizační balíky, pro správní utilitu Admin a pro klienta:

Apple Remote Desktop 3.2 Admin

Aktualizace Apple Remote Desktop 3.2 Admin modernizuje správní část softwaru a přináší výše popsaná vylepšení a novinky, plus další opravy chyb. Stáhnout ji můžete odtud (zabírá 34,6 MB).

Apple Remote Desktop 3.2 Client

Aktualizaci klienta na verzi 3.2 získáte odsud (zabírá 4,1 MB). Apple Remote Desktop 3.2 sice může spolupracovat i s klienty verze 3.0 a 3.1, ale zpětná kompatibilita bude pouze omezená, proto se nanejvýš doporučuje jejich aktulizace na verzi 3.2.

Apple Remote Desktop 3.2 vyžaduje Mac OS X 10.3.9 či vyšší, propojení počítačů přes IP síť a Apple Remote Desktop 3.0 nebo 3.1.

Aktualizace pro Xsan 1.4.2 Filesystem a Admin

Xsan je software, umožňující přistupovat více počítačům současně k rozsáhlým diskovým úložištím v diskových polích Xserve RAID přes rychlé spojení Fibre Channel (vytváří z nich takzvanou úložnou síť – SAN).

Aktualizace pro souborový systém a správní utilitu Xsanu přinášejí opravy chyb a vylepšení spolehlivosti, použitelnosti a kompatibility.

Konkrétně nové verze dovolují připojovat Fibre Channel LUN jednotky pod Mac OS X Leopard, zajišťují havarijní převzetí řadiče metadat při výpadcích proudu a odpojení sítě, napravují s pamětí související chyby, které mohou vést ke snížení výkonu nebo zaseknutí, snižují fragmentaci velkých souborů a výpadky datových rámců při zahlcení sítě, zabraňují porušení metadat souborového systému, hostí Xsan svazky na řadičích metadat s procesory Intel, defragmentují soubory po navýšení přenosové kapacity pro daný svazek a vylepšují kompatibilitu s aplikacemi Applu a třetích stran.

Aktualizace souborového systému se nalézá tady (15,5 MB) a správní utility Admin zde (9,1 MB). Vyžadují Mac OS X 10.4.10 či vyšší. Vzhledem k tomu, že jde o dost náročné profesionální řešení, není instalace úplně triviální, Apple k ní poskytuje dodatečné informace.

Xsan 1.4.2 Uninstaller

Pro odstranění softwaru Xsan z počítače slouží Xsan Uninstaller, aktualizaci na verzi 1.4.2 najdete tady (jedná se pouhých 224 KB). Při odinstalování se odstraní i aplikace Admin a dokumentační soubory, před odstraněním Xsanu se doporučuje zazálohování všech dat a svazků.

Aktualizace Firefoxu pro Leoparda

Na příchod Leoparda zareagovala také organizace Mozilla Foundation, nová udržovací verze jejího webového prohlížeče Firefox, verze 2.0.0.8, přináší zvýšenou kompatibilitu s novým operačním systémem.

Verze 2.0.0.0.8 poskytuje další bezpečnostní opravy a vylepšení stability pro všechny podporované operační systémy (Mac OS X, Linux a Windows), macovská verze pak specificky přidává právě lepší podporu Leoparda. Uživatelům Firefoxu 2.x se automaticky objeví oznámení o existence nové verze a pokud to odsouhlasí, sama se jim nainstaluje.

Mozilla Foundation se snažila svůj prohlížeč Leopardovi co nejlépe přizpůsobit, ale připouští, že přetrvávají určité problémy, zejména s takovými prostředky mediálního přehrávání jako jsou Flash a Java.

„Pravověrní“ uživatelé Maců sice sáhnou spíše po Safari, ovšem Firefox též představuje dobře použitelný prohlížeč. A musíte-li pracovat na více různých platformách, může přijít vhod, protože si tak zajistíte shodné prostředí pro práci s Webem na všech svých strojích.

Seznam odkazů ke stažení českých i anglických verzí Firefoxu pro všechny podporované platformy najdete třeba tady.

Apple vydal videoprůvodce Leopardem

Do oficiálního uvedení Leoparda na trh zbývá již jen několik dní, na což samozřejmě Apple nezapomíná upozorňovat. V pátek k této příležitosti vydal videoprůvodce Leopardem. Na téhle stránce si můžete průvodce buď proudově přehrát v jedné ze tří nabízených kvalit, nebo si lze video stáhnout pro lokální uložení a přehrávání.

Pro iPod se ke stažení nabízí 108 MB velký soubor, tento soubor o velikosti 379 MB poskytuje video ve vysoké kvalitě.

Videoprůvodce trvá přes 27 minut a představuje většinu novinek Leoparda. Ukazuje nový 3D dok, „stohy“ (Stacks) položek automaticky se rozbalující jedním klepnutím, vylepšený Finder s integrovanou technologií CoverFlow, rychlé náhledy obsahu dokumentů QuickLook, zálohovací systém Time Machine, virtuální pracovní plochy Spaces, novou verzi poštovního klienta Mail a vylepšený videokonferenční systém iChat. Průvodce předvádí tyto novinky intuitivním, snadno pochopitelným způsobem a také ukazuje divákům, jak tyto funkce vzájemně spolupracují.

Většina těchto novinek je sice už dávno známá, Steve Jobs je odhalil již na červnové konferenci WWDC, videoprůvodce to ovšem předvádí skutečně názorně.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: