Softwarové zprávy: Mac OS X 10.5.2 se blíží ostré verzi, bezpečnostní problémy instalace Office 2008 a další varování před QuickTimem 7.4. (28.1.08) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Softwarové zprávy: Mac OS X 10.5.2 se blíží ostré verzi, bezpečnostní problémy instalace Office 2008 a další varování před QuickTimem 7.4. (28.1.08)

28. ledna 2008, 00.00 | Apple vydal další testovací sestavení Mac OS X 10.5.2, ostrá verze již by neměla být příliš daleko. Instalátor Microsoft Office 2008 vytváří potenciální bezpečnostní problémy, Microsoft slibuje jejich brzké vyřešení. A Adobe a Red varují před instalací QuickTimu 7.4.

Přes víkend se sešly dost různorodé zprávy, pro přehlednost je dělím do tří článků. Zde najdete několik málo softwarových zpráv. Druhý článek shrnuje informace o iPhonu. A konečně třetí článek popisuje první testy a recenze MacBooku Air. (Z provozních důvodů třetí článek vyjde až později během dne.)

Nejprve se tedy podíváme na dění v oblasti softwaru, konkrétně kolem Leoparda:

Apple opět vydal nové sestavení Mac OS X 10.5.2

Apple skutečně usilovně pracuje na nové aktualizaci Leoparda, verzi 10.5.2. Minulý týden nejprve vydal testovací sestavení 9C20, tím však neskončil, protože už ve čtvrtek rozeslal vývojářům další testovací verzi, sestavení 9C23. Doprovodná dokumentace stejně jako v případě předchozího sestavení neuvádí žádné známé problémy, navíc naznačuje, že potíže související s vlivem aktualizace na X11 X Window Systém byly zmírněny.

Vývojáři se mají dále soustředit již jen na 10 oblastí namísto předchozích 11, svou pozornost mají zacílit na Active Directory, AirPort, Back To My Mac, dok, Finder, grafické ovladače, Safari, SMB, Spotlight a Time Machine.

Přibylo dalšího půl tuctu oprav programového kódu, seznam dokumentovaných oprav pro verzi 10.5.2 se tak rozšířil na plných 125. Nejnovější opravy se týkají Time Machine, podpory klávesnice, přehrávání DVD a obrázků v pozadí.

Zřejmě už nepřibyly žádné nové funkce, ostatně ty, o nichž se již ví, by docela stačily, budou-li skutečně dělat to, co se od nich očekává.

Takto vysoká frekvence vydávání testovacích verzí nepochybně svědčí o tom, že ostrá verze nemůže už být příliš daleko, konkrétní termín uvedení ovšem nadále zůstává předmětem dohadů. Možná se objeví již během tohoto týdne, pokud ne, lze čekat,že přijde nejpozději počátkem února.

Ať už dorazí kdykoli, vzhledem k ohromnému množství oprav existuje dost velká naděje, že konečně bude k dispozici opravdu spolehlivá verze Leoparda.

Instalace Microsoft Office 2008 vyvolává bezpečnostní problémy

Od poloviny ledna se na americkém trhu prodává Microsoft Office 2008 pro Mac. Jako většina softwaru Microsoftu vyvolává i tento kancelářský balík protichůdné názory, ale tím se zde zabývat nebudu.

Určitý problém ovšem může představovat již samotná instalace Office 2008, ukazuje se totiž, že vytváří prostor pro potenciální bezpečnostní problémy.

Přišel na to uživatel Joel Bruner, svá zjištění zveřejnil na svém blogu. První potíž spočívá v tom, že každý uživatelský účet na Macu má související identifikační číslo (UID) a Mac OS X právě podle UID sleduje práva uživatelů k souborům a složkám. První uživatelský účet má UID 501 a zajišťuje správcovský přístup k souborům. Druhý účet dostane UID 502 a jeho přístupová práva určí správce. Třetí účet ponese UID 5023 a tak dále.

Při běžné instalaci softwaru jednotlivé soubory bude vlastnit systém, nebo konkrétní uživatelský účet určený při instalaci, anebo účet instalaci provádějící. Avšak instalace Office 2008 místo toho jako vlastníka skoro všech svých souborů (a jejich příslušných složek) nastaví uživatele s UID 502, bez ohledu na to, kdo instalaci provádí.

Pokud účet s UID 502 má správcovská práva, celkem nic se neděje. Avšak bude-li mít tento druhý účet omezenější práva, přesto si nadále zachová plnou vládu nad všemi prvky Office, včetně možnosti smazání důležitých komponent nebo jejich nahrazení.

Problém by tedy mohl vzniknout v tom případě, že druhý účet (s UID 502) zřídíte jako účet se záměrně omezenými právy pro každodenní práci, protože Office 2008 tento účet ve skutečnosti vůbec chránit nebude. Zvlášť ve víceuživatelském prostředí to může působit nepříjemnosti, uživatel bez správcovských práv by tak teoreticky mohl měnit soubory Office.

Jestliže na Macu druhý uživatelský účet nebude, problém zmizí, protože soubory Office bude vlastnit neexistující uživatel, který samozřejmě nic měnit nemůže.

Druhý problém objevený Joelem Brunerem spočívá v tom, že všechny soubory v instalaci Office 2008 jsou spustitelné. Mac OS X je tedy vidí jako „programy“, kód, co se dá spustit.

Běžné užívání Office by to sice nemělo ovlivnit, ale z bezpečnostního hlediska se tím zbytečně zvyšuje riziko, protože každý spustitelný soubor může teoreticky posloužit jako nosič záškodnického kódu. Vždy je snaha omezit počet spustitelných souborů pouze na ty nezbytně potřebné.

Výše popsané bezpečnostní problémy sice přinášejí zatím spíše jen teoretická rizika, podceňovat by se ovšem též neměly. Bezpečnostní experti z nich přirozeně nejsou nadšení a upozorňují, že vzhledem k tomu, jaký důraz na bezpečnost Microsoft v poslední době klade, jde o překvapivá opomenutí.

Zástupci divize Microsoft Mac BU, jež připravuje software pro Macy, oznámili, že si jsou závažnosti problému vědomi a pracují na řešení. Oficiální blog pro Mac Office nabízí postup, jak pomocí příkazů Terminalu změnit vlastnictví souborů Office a tím vyřešit první problém. Záležitost s příliš velkým počtem spustitelných souborů se však tak snadno rozřešit nedá, protože některé soubory musíte nechat spustitelné a ruční selektivní změna atributů souborů je vzhledem k jejich počtu prakticky neproveditelná.

Mac BU slibuje, že co nejdříve připraví aktualizaci Office 2008, která tohle vše napraví automaticky. Aktualizace se bude nabízet jednak prostřednictvím nástroje automatických aktualizací Office, jednak k ručnímu stažení na Webu.

Další firmy varují před QuickTimem 7.4

Když Apple na Macworld Expu 2008 spustil svou internetovou půjčovnu filmů (zatím pro USA), vydal současně s tím novou verzi iTunes (7.6), jež ji podporuje, a také novou verzi QuickTimu. QuickTime 7.4 by měl podporovat nové funkce iTunes (a též opravovat bezpečnostní chyby).

Jenže právě QuickTime 7.4 se stal zdrojem mnoha problémů, minulý týden si na něj začali stěžovat četní uživatelé.

A potíže s verzí 7.4 již potvrdily i některé firmy. Produktový manažer Adobe pro After Effects na firemním blogu uvedl, že aktualizace na QuickTime 7.4 způsobuje vážné problémy s kompatibilitou pro After Effects a Premiere Pro, z tohoto důvodu uživatelům doporučuje na QuickTime 7.4 zatím nepřecházet. Adobe údajně s Applem spolupracuje na řešení.

Obdobné varování vydala také firma Red, známá především svou unikátní digitální kamerou Red ONE. Firemní podpora varuje, že QuickTime 7.4 způsobuje problémy se stabilitou systému při zpracovávání nahrávek z kamer Red jak ve firemním softwaru Red Alert!, tak ve Final Cutu Pro.

Problém začíná být docela vážný. Kamery Red na to, co umí, jsou vlastně levné, ovšem neprodávají se zrovna za hubičku, takže uživatele takovýto „dárek“ od Applu jistě potěší. Ostatně After Effects a Premiere Pro využívají ke zpracování videa i mnozí profesionálové, ti též určitě nejásají.

Apple zatím reaguje svým obvyklým způsobem – mlčí. Pokud ovšem vydají oficiální varování významné firmy, těžko lze problém popírat. Příčina potíží není zatím jasná, mohla by však spočívat v podpoře DRM technologie pro stahované filmy z půjčovny v nové verzi QuickTimu. QuickTime údajně pravidelně kontroluje filmy, zda neporušují DRM, jenže programy Adobe nezapisují hlavičky filmů, dokud je nezpracují, takže se jejich používání nejspíš vyhodnotí jako porušení DRM pravidel.

Bez ohledu na skutečnou příčinu problémů se tohle Applu opravdu hodně nepovedlo. Je v jeho vlastním zájmu rychle přijít s řešením. Prozatím se však musí uživatelé spoléhat hlavně sami na sebe.

Nejvhodnější bude QuickTime 7.4 vůbec neinstalovat. Ti, kteří to už udělali a mají Leoparda, mohou využít Time Machine a vrátit systém zpět do stavu před instalací verze 7.4. A další zajímavé řešení s pomocí softwaru Pacifist nabízí náš čtenář Broe hlavně pro ty, kdo Time Machine nemají, podrobnosti najdete v tomto komentáři.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: