Softwarové zprávy: Google Gadgets také pro Macy, Boot Camp pro Tigera definitivně končí a Intel aktualizoval své nástroje pro Leoparda. (29.11.07) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Softwarové zprávy: Google Gadgets také pro Macy, Boot Camp pro Tigera definitivně končí a Intel aktualizoval své nástroje pro Leoparda. (29.11.07)

29. listopadu 2007, 07.00 | Dnes Google poprvé zpřístupní své Gadgets pro Macy. Apple rozeslal upozornění, že 31. prosince končí platnost licence Boot Campu pro Tigera. A Intel aktualizoval své vývojové nástroje pro Leoparda.

Pozornost se nyní zaměřila především na iPhone a jeho vstup do Francie, ale objevují se i jiné informace, pro tento článek jsem shromáždil tři zprávy týkající se softwaru pro Macy:

Google Gadgets ode dneška k dispozici pro Macy

Google už nějakou dobu nabízí své Google Gadgets, webové miniaplikace, jež po vložení do stránky zajišťují uživatelům rychlý přístup k dynamicky se měnícím informacím. Jistě si říkáte, že něco takového v Mac OS X též znáte – widgety pro Dashboard, zavedené v Tigeru. Gadgety a widgety si jsou hodně podobné, a tak Google přišel s logickým řešením: ode dneška budou Google Gadgets dostupné pro Macy. Google tvrdí, že je půjde provozovat spolu s widgety v Dashboardu Mac OS X.

Pro uživatele to znamená, že budou moci jedním klepnutím nainstalovat stovky dostupných gadgetů a spouštět je v Dashboardu. Také je budou moci použít ve svých webovýcb stránkách, když zkopírují HTML kód gadgetu do zdrojového kódu své stránky.

Pro vývojáře by měl Google dnes zveřejnit nové API rozhraní, které jim umožní napsat sadu gadgetů schopnou pracovat na různých platformách.

Pro Macy sice již existuje ohromné množství widgetů, ale díky tomuto tahu Googlu se výběr ještě dále rozšíří, je ovšem třeba počítat s tím, že Google Gadgets, narozdíl od widgetů, nejsou psané pro jednu určitou platformu.

Platnost licence Boot Campu pro Tigera brzy skončí

Další zpráva se týká programu Boot Camp, který umožňuje Mac místo do Mac OS X spustit do Windows. (O počátcích Boot Campu se více dozvíte tady.)

Včera Apple rozeslal zákazníkům elektronickou poštou poznámku, v níž uživatelům sice děkuje, že pomáhali testovat Boot Camp, avšak zároveň jim sděluje, že platnost licence této beta verze skončí 31.prosince 2007.

V poznámce se přímo píše, že s uvedením Leoparda skončil beta program Boot Campu. (Boot Camp pro Tigera byl stále označovaný za beta verzi.) Platnost beta verze skončí 31. prosince a Apple už nebude nabízet další aktualizace (poslední nesla číslo 1.4) beta verze Boot Campu pro Mac OS X Tiger.

Tady musím přiznat, že jsem dřívější vyjádření Applu okolo Boot Campu špatně pochopil a neinformoval jsem zde úplně přesně.

Již počátkem října Apple upozorňoval na blížící se konec platnosti licence Boot Campu a uváděl, že platnost Boot Campu 1.3 a 1.4 skončí s uvedením Leoparda na trh. Z tohoto důvodu jsem se domníval, že Boot Camp pro Tiger má neplatnou licenci už teď, ale podle výše zmíněné poznámky skončil jenom beta program Boot Campu pod Tigera jako takový, zatímco samotný Boot Camp zůstane platný ještě do konce roku.

I po skončení platnosti budou v Tigeru nadále funkční dosavadní instalace Windows, avšak již nespustíte pomocné programy umožňující přípravu příslušného diskového oddílu pro Windows, takže pokud si svůj oddíl Boot Campu poškodíte, máte pod Tigerem smůlu. A už nebudou žádné další aktualizace pro Boot Camp 1.x (beta).

Jediným řešením zůstává přechod na Leoparda. Mac OS X 10.5 Leopard obsahuje Boot Camp jako svou integrální součást, nainstaluje-li se na Maca s již vytvořeným oddílem Boot Campu, pozná ho a provede potřebné aktualizace.

Na Leoparda sice přešlo už hodně lidí, ale spousta strojů nadále používá Tiger, takže není divu, že ukončení Boot Campu pro Tigera vyvolalo mnohé stížnosti. Apple se však podle všeho rozhodl, že Boot Camp patří jen pod Leoparda a s tím těžko něco uděláme, působí to ovšem poněkud „vistózně“.

Dlouho se spekulovalo, že by po uvedení Leoparda mohl Apple nabídnout pro Tigera Boot Camp jako samostatný placený program, ovšem z nového vyjádření jasně plyne, že nic takového Apple neplánuje, všechny zájemce o Boot Camp nahání plamenným mečem pod Leoparda. Z Boot Campu se tak stává další důvod k přechodu, zároveň je již celkem jasné, proč Boot Camp pro Tigera stále nesl status beta verze. Za beta verzi se nijak neručí a není problém s ní skoncovat tak, jako nyní s Boot Campem 1.x.

Intel aktualizoval své vývojové nástroje pro Leoparda

Včera Intel vydal aktualizované verze svých vývojových nástrojů v rámci podpory Leoparda, oficiální tiskovou zprávu najdete tady.

Nejnovější verze 10.1 kompilátorů Intel C++ a Intel Fortran a také nástroje Intel Threading Blocks, Math Kernel Libraries a Performance Primitives byly optimalizovány pro Leoparda a Xcode 3.0.

Kombinace kompilátorů Intelu, Leoparda a Xcode 3.0 by měla vývojářům umožnit naplno využít výkonu vícejádrových procesorů Intelu. Kompilátory Intelu umí automaticky paralelizovat kód a nabízejí knihovny a stavební bloky pro vícevláknové zpracování pod Mac OS X, přičemž Leopard samotný byl plně optimalizován pro vícejádrová prostředí a pro vývoj vícevláknových aplikací.

Z procesorů Intelu by tak mělo být možné vyždímat ještě více výkonu, teoreticky by tedy mohly být aplikace pro Leoparda výkonnější na stejném hardwaru.

Intel tvrdí, že jeho kompilátory používají významní vývojáři softwaru pro Mac, včetně samotného vývojového týmu Leoparda a programátorů Adobe a Autodesku, od té doby, co Intel uvedl sadu vývojových nástrojů pro Mac OS X v lednu 2006 (tedy v době přechodu na jeho procesory).

Toto oznámení zároveň posílilo spekulace o tom, že Apple plánuje brzy uvést Macy s procesory Penryn, protože zmíněné nástroje obsahují též podporu pro instrukční sadu SSE4 a další novinky, jež Penryny přinesou.

Na trhu se už nacházejí první čipy s architekturou Penryn, 45nm Xeony, které by se mohly objevit v nových Macích Pro. A právě na nich by byly oznámené softwarové nástroje Intelu velice vítané, protože umožní profesionálním ( 64bitovým) aplikacím vyždímat z nových procesorů maximum.

Apple sice sám žádné plány na nasazení Penrynů neohlásil, to ovšem nedělá nikdy a už z důvodu zachování konkurenceschopnosti po nich nakonec bude muset sáhnout. Jako obvykle nejsou jisté žádné termíny, mnozí si však v tomto bodu hodně slibují od Macworldu 2008, který se bude konat v polovině ledna 2008 v San Franciscu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: