Softwarové novinky týkající se Maců - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Softwarové novinky týkající se Maců

27. října 2010, 00.00 | Apple ještě urychlil vydávání testovacích sestavení Mac OS X 10.6.5. Přechod na iPhoto ’11 může způsobit ztrátu fotografických knihoven. Začala se prodávat Microsoft Office for Mac 2011. Utilita Data Rescue 3.1 přidává podporu 64bitového režimu. Vyšla verze 1.0 obrazového editoru Red Pill. A počal se nabízet Panda Antivirus for Mac.

Minulý týden Apple představil řadu novinek z oblasti softwaru pro Macy, ale nezaháleli ani jiní výrobci softwaru, zde se pokusíme shrnout dění v oblasti softwaru pro Macy za minulé dny:

Apple dále urychlil vydávání beta verzí Mac OS X 10.6.5

Už v pondělí jsme zmínili, že Apple zvyšuje tempo uvolňování testovacích sestavení Mac OS X 10.6.5 pro externí vývojáře, což patrně naznačuje blížící se vydání ostré verze.

To dále potvrdil, když v pondělí vydal další sestavení 10H563, tedy již za 4 dny po tom předchozím. Nepřináší významné změny, stále nemá žádné známé problémy, proto se dá čekat, že Mac OS X 10.6.5 bude dostupný pro všechny uživatele během několika málo dní.

Přechod na iPhoto ’11 může způsobit ztrátu dat

Minulou středu Apple mimo jiné uvedl novou verzi ’11 svého mediálního balíku iLife, který zahrnuje také inovovaný program iPhoto ’11 pro správu a zpracování fotografií.

Avšak ti, kdo přecházejí z předchozí verze iPhoto ’09, často narážejí na nepříjemný problém, v diskusních forech se objevuje řada stížností, že při přechodu na novou verzi uživatelé přišli o některé nebo dokonce o všechny své stávající fotografické knihovny. Při přechodu tak bude nutná zvýšená opatrnost a knihovny bude třeba zálohovat (což by se ovšem mělo dělat tak jako tak).

Podle všeho příčina spočívá v porušení přístupových práv k některým složkám knihoven při přechodu na novou verzi, jedno údajně funkční řešení nabízí tato stránka, ale snad se k věci brzy vyjádří samotný Apple a něco s tím udělá (problém se sice zřejmě netýká všech uživatelů iLife, avšak postižených bude asi docela dost).

Zdá se, že iLife ’11 byl dokončován dost narychlo a zůstaly v něm některé nedodělky, které pravděpodobně odstraní až následná dodatečná aktualizace.

Začala se prodávat Microsoft Office for Mac 2011

Už koncem září Microsoft oznámil, že novou verzi 2011 svého kancelářského balíku Office for Mac počne prodávat od 26. října.

To bylo včera a skutečně se tak stalo, českou oficiální tiskovou zprávu jsme vydali samostatně (najdete v ní i ceny pro český trh) a začaly pochopitelně fungovat též webové stránky tohoto balíku, kde o něm najdete další informace.

Utilita Data Rescue 3.1 podporuje 64bitový režim

Loni v říjnu firma Prosoft Engineering vydala verzi 3 své utility Data Rescue pro obnovu dat, schopné zachránit data i ze značně poškozených svazků, včetně těch, co se odmítají připojit (přirozeně umí obnovit také nechtěně smazané soubory).

A minulý týden se objevila (téměř po roce) další menší aktualizace na verzi 3.1. Ta především přináší kompatibilitu se 64bitovým režimem Snow Leoparda, což dovolí rychlejší běh programu a využíti veškeré paměti stroje, mělo by to vést ke zkrácení času potřebného k prohlížení svazků a k obnově souborů (Prosoft Engineering k tomu vydala tuhle tiskovou zprávu).

Verze 3.1 obsahuje ještě další změny, uvítací okno poskytuje přímější přístup k pozastaveným a k dokončeným prohlídkám, zjednodušila se práce se složkou pracovního prostoru a s domovskou složkou, přibyla podpora pro obnovu ORF obrazů a expertní režim pro vymazávání svazků na HFS+ a nově lze hledat a obnovovat DMG soubory bez tabulky oddílů.

A samozřejmě verze 3.1 zahrnuje řadu oprav chyb verze 3, například zlepšuje obnovu fragmentovaných katalogových souborů, obnovuje výmazovou funkci pod Tigerem, zlepšuje grafiku pro uživatele Snow Leoparda, a tak dále (seznam všech změn se dá najít třeba zde).

Utilita potřebuje Mac OS X 10.4.11 nebo vyšší, podporuje jak procesory Intel, tak PowertPC, 64bitový režim ovšem vyžaduje Snow Leoparda a odpovídající Mac. Zkušební verzi si lze vyžádat odtud, pro registrované uživatele bude aktualizace na novou verzi 3.1 dostupná zdarma.

Plná verze programu pro jednoho uživatele přijde na 99 USD, za 249 USD se nabízí licence pro profesionální uživatele (dovolující komerční využití aplikace). Utilita se však prodává i u nás, za cenu okolo 3 000 Kč.

Vyšla ostrá verze 1.0 obrazového editoru Red Pill

Počátkem října se objevila pátá veřejná beta verze obrazového editoru Red Pill, jednoduššího programu pro úpravu bitově mapovaných obrázků, který však zahrnuje některé nástroje podobné těm ve Photoshopu.

A nyní, po třech týdnech, už dorazila ostrá verze 1.0 tohoto díla německého vývojáře Jakoba Weicka (vystupujícího jako firma Times For Fun).

Program nabízí zhruba tucet vyspělejších nástrojů, včetně klonovacího razítka, kouzelné hůlky a inteligentního vyplňování (po způsobu Photoshopu CS5). Dále poskytuje neomezený počet odvolání provedených změn, filtry pro transformace a úpravy obrázku, správce souborů a dávkové zpracování. Verze 1.0 ještě přidává nový rychlý režim a dodatečná nastavení dialogového okna inteligentního vyplňování.

Zkušební verze se dá stáhnout tady (zabírá jenom 1,4 MB), po sedmi spuštěních začne zobrazovat výzvu k registraci a do výstupů vkládá vodoznak, v plnou verzi se změní zakoupením sériového čísla za 17 EUR. K programu se volně nabízí též (velice stručná) uživatelská příručka v podobě PDF dokumentu.

Red Pill 1.0 vyžaduje Mac OS X 10.5 nebo vyšší, tedy přinejmenším Leoparda a podporuje jak procesory Intel, tak PowerPC.

Začal se nabízet Panda Antivirus for Mac

Málokterý software pro Mac OS X vyvolává takové spory a vášnivé diskuse jako antivirové programy, mnozí uživatelé stále zůstávají přesvědčeni, že nejsou vůbec potřeba.

Přesto však jejich výrobci přicházejí stále častěji s nabídkami i pro tuto platformu, tvrdí, že s rostoucí uživatelskou základnou počet hrozeb poroste (především ovšem cítí obchodní příležitost, jestliže Apple odhaduje, že se v současnosti používá okolo 50 milionů Maců, jde již o docela zajímavý trh).

Minulý týden se k nim připojila také Panda Security, počala nabízet Panda Antivirus for Mac, odvozený z obdobného softwaru pro Windows.

Prohlíží soubory a zprávy elektronické pošty na výskyt různého škodlivého softwaru jako jsou viry, trojští koně, adware či monitory klávesnice (keyloggery), blokuje jak hrozby pro Mac OS X, tak pro Windows a umí prohlížet též přístroje s iOS. Jeden kontrolní systém zajišťuje trvalé monitorování v reálném času, druhý se spouští jenom tehdy, když se nechá ručně prohlédnout systém nebo jeho části. Definice hrozeb se samozřejmě automaticky aktualizují.

Panda Antivirus for Mac vyžaduje Mac OS X 10.5 nebo vyšší (pouze klientské varianty, Server nepodporuje), alespoň 512 MB RAM, 80 MB prostoru na disku a připojení k Internetu. Cena s aktualizacemi na jeden rok činí 49,95 USD.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: