Softwarové novinky týkající se Maců - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Softwarové novinky týkající se Maců

19. října 2009, 00.00 | Vývojáři obdrželi třetí beta verzi Mac OS X 10.6.2 opravující chybu účtu Guest. Po sedmi letech vývoje přichází na trh TypeStyler pro Mac OS X. A Recosoft oznámil, že v listopadu uvede převodník PDF2Office pro iWork '08 a '09.

Samozřejmě se stále objevují novinky pro Mac OS X, zde se podíváme na tři:

Apple rozeslal externím vývojářům třetí testovací sestavení Mac OS X 10.6.2

Skoro to vypadá, že každý pátek externí vývojáři obdrží nové testovací sestavení Mac OS X 10.6.2, druhé aktualizace Snow Leoparda. To první sice Apple uvolnil v pondělí 5. října, ale druhé rozeslal předminulý pátek a minulý pátek vývojáři dostali již třetí testovací verzi.

Nové sestavení 10C527f přináší opravy pro QuickTime a iChat, především však opravuje závažnou chybu účtu hosta (účtu Guest), jež mohla za určitých okolností (když se uživatel nejprve přihlásil jako host a poté pod svým účtem) vést ke ztrátě dat, a tak vyvolala značnou mediální odezvu.

Dalo se čekat, že další aktualizace Snow Leoparda tuto chybu napraví, Apple tedy zřejmě nevydá samostatnou záplatu, ale opravu zahrne do chystané aktualizace Snow Leoparda.

Nové sestavení už má pouze jeden známý problém a obsahuje řadu různých oprav (vedle těch uvedených) ve 13 různých oblastech. Podle zasvěcenců též zvyšuje spolehlivost aplikací iWork, iLife, Aperture a Final Cut Studio, služby MobileMe, internetového úložiště iDisk a zásuvných modulů webového prohlížeče Safari.

Sestavení 10C527f údajně dále zahrnuje řadu oprav grafických ovladačů, včetně těch odstraňujících pády při práci s OpenCL, potíže s blikáním obrazovky a se zadrháváním při přehrávání 1080p obsahu v QuickTime Playeru X. A též byl vyřešen problém, co nedovoloval přehrávání některých QuickTime filmů v tomto přehrávači.

Napraveny byly rovněž mnohé potíže související s iMovie, například ty působící posuny barev a pády aplikace při letmém prohlížení zacyklených náhledů filmů.

Nové sestavení má velikost 483,5 MB, což napovídá, že stejně jako předchozí sestavení, které řešilo skoro 150 různých zájmových oblastí, přináší poměrně hodně změn. Jak vidět, Apple na dalším vývoji Snow Leoparda pracuje opravdu intenzivně, tentokrát ovšem svou roli asi sehrála i ona chyba účtu Guest.

Velké počty oprav a vyřešení většiny známých problémů napovídají, že by ostrá verze již nemusela být příliš vzdálená, ostatně je v zájmu Applu uvolnit opravu zmíněné chyby co nejdříve, doufejme však, že verze 10.6.2 napraví i většinu dalších problémů, na něž si uživatelé Snow Leoparda stěžují.

Po sedmi letech vývoje přichází na trh TypeStyler pro Mac OS X

Už v dobách původních Maců byl mezi typografy a designéry velmi oblíbený program TypeStyler firmy Strider Software, který umožňoval skutečně obsáhlé uzpůsobování písem ve formátech PostScript a TrueType a dovoloval s nimi vytvářet různé zvláštní efekty (tenhle program má opravdu dlouhou historii, firma samotná vznikla již v roce 1985 a TypeStyler přišel brzy poté).

Problém s tímto programem však spočíval v tom, že byl v poslední verzi 3 dostupný pouze pro Mac OS 9, nikoli pro Mac OS X. Pravda, dal se provozovat v prostředí Classic, to ovšem skončilo s přechodem na procesory Intel (a na PowerPC strojích ho nabízel naposledy Tiger).

Strider Software však neustále slibovala, že verze pro Mac OS X bude dostupná už brzy, na Webu se dokonce objevovaly příslušné reklamy, jenže léta ubíhala a nic se nedělo. Již to vypadalo, že z něj bude designérský Duke Nukem Forever, ale minulý čtvrtek firma konečně oznámila, že skutečně začala dodávat TypeStyler pro Mac OS X, což samozřejmě mezi příznivci programu způsobilo značný rozruch.

Podle tohoto oficiálního prohlášení trval vývoj aplikace sedm let a nejde jen o prostý přenos původní verze 3, ale o jeho úplné přepsání pro nové prostředí. Nový TypeStyler využívá technologií Mac OS X jako jsou podpora Unicode, Core Image, OpenGL, QuickTime a Quartz a zahrnuje také všechny funkce dřívějšího programu PosterMaker.

Oproti původnímu TypeStyleru 3 navíc přibyly některé nové možnosti manipulace s textem. Podrobněji je popisuje Ted Landau v článku serveru Mac Observer, na který odkazuje samotná Strider Software (svůj program totiž poskytla Landauovi ještě před jeho oficiálním uvedením).

Jednu z novinek tvoří kontejnerový text, každý textový objekt se může změnit v kontejner pro různé typy výplní včetně fotografií, takže například každé písmeno může obsahovat jiný snímek, anebo se naopak jedna fotografie rozprostře po celém textu.

A další významnou novinku představuje vizualizátor (Visualizer), v němž se dokumenty nebo rozvržení dají umisťovat na různé 3D objekty, jako jsou krabice, sáčky, lahve, koule, a tak dále.

Nový TypeStyler pro Mac OS X funguje na PowerPC strojích pod Mac OS X 10.4.11 až 10.5.8 (tedy pod Tigerem a Leopardem), na Macích s Intely pod Mac OS X 10.5.8 nebo 10.6 (pod Leopardem a Snow Leopardem). Avšak vizualizátor není funkční na PowerPC Macích a na modelech používajících integrovanou grafiku Intel GMA 950.

Zkušební verzi programu, plně funkční po dobu 60 dní, si lze stáhnout odtud (jde o 96,4 MB), za plnou verzi se samozřejmě musí zaplatit. A to ne zrovna málo, plně elektronická stažitelná verze přijde na 179,99 USD, krabicová verze s tištěnou dokumentací stojí 199,99 USD.

Vlastníci předchozí verze TypeStyleru mohou přejít za 99,99 USD, ale ti, kdo si původní program pořídili po roce 2003, by se měli obrátit přímo na Strider Software, jež jim údajně nabídne zvláštní cenu ve výši rozdílu mezi cenou běžného upgradu a tím, co dotyční již zaplatili.

TypeStyler opravdu není levný a podle prvních reakcí na Webu i po tolika letech vývoje ještě potřebuje doladit, mezi profesionálními designéry a grafiky si však zřejmě své příznivce najde.

Recosoft začne v listopadu dodávat převodník PDF2Office pro iWork

Japonská firma Recosoft Corporation už delší dobu prodává převodníky dovolující vytvářet z PDF dokumentů soubory jiných editovatelných formátů (viz tento přehled jejích produktů). Jak pro Windows, tak pro Mac OS X nabízí utilitu PDF2Office, jež z PDF souborů udělá dokumenty Microsoft Office, dodává ji v několika různých vydáních lišících se svými možnostmi (a cenou).

Microsoft Office je sice dostupná i pro Mac a s jejími dokumenty si obvykle poradí také zdarma dostupná OpenOffice, ovšem zdaleka nejpoužívanější kancelářský balík na Macu přirozeně představuje iWork.

To Recosoft samozřejmě ví, a proto oznámil, že chystá uvedení nové verze PDF2Office, která dokáže z PDF souborů vytvářet dokumenty pro iWork '08 a '09, jednotlivé stránky převede na dokumenty Keynote či Pages.

V oficiální tiskové zprávě Recosoft uvádí, že nová utilita PDF2Office for iWork ve výsledných dokumentech vytvoří odstavce, zrekonstruuje tabulky a přeskupí nezávislé grafické prvky tak, aby co nejlépe odpovídaly zdrojovému PDF souboru, jehož rozvržení se bude snažit maximálně zachovat. Utilita mimoto bude mít jednoduché a přehledné uživatelské rozhraní ve stylu balíku iWork.

Prodej tohoto softwaru však začne až v listopadu, kdy se bude nabízet s licencí pro jednoho uživatele, jako rodinné balení anebo pod SOHO licencí, konkrétní ceny ani požadavky programu dosud nebyly zveřejněny.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: