Různorodé novinky: nová sestavení pro Mac OS X 10.4.11, aktualizace programů z balíku iLife '08, VMware Fusion 1.1 beta a Amazon spouští hudební obchod bez DRM. (27.9.07) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Různorodé novinky: nová sestavení pro Mac OS X 10.4.11, aktualizace programů z balíku iLife '08, VMware Fusion 1.1 beta a Amazon spouští hudební obchod bez DRM. (27.9.07)

27. září 2007, 06.00 | Nová vývojářská sestavení Mac OS X 10.4.11 se zaměřují hlavně na Safari. Apple vydal aktualizace jak pro jednotlivé aplikace, tak pro celý mediální balík iLife '08. VMware Fusion 1.1 beta přidává experimentální podporu DirectX 9.0. A Amazon spustil testovací verzi internetového obchodu s nechráněnou hudbou.

První dnešní článek obsahuje výběr různých zpráv nějak souvisejících s Applem, ve druhém článku probírám poněkud divokou spekulaci o údajném nástupci Newtona.

Hodně pozornosti se v poslední době věnuje Leopardovi, ale nezahálejí ani lidé pracující na poslední udržovací verzi Tigera:

Vývojáři obdrželi nová sestavení Mac OS X 10.4.11

V úterý večer vývojáři dostali nová sestavení Mac OS X 10.4.11 - 8S2157 pro Macy s procesory Intel a 8S157 pro Macy s PowerPC.

Hlavní novinku tvoří drobná oprava podpory lokalizace v Safari, sestavení pro Intely též řeší problém se správou spotřeby některých Maců s procesory Intelu. Celkový počet oprav programového kódu Mac OS X 10.4.11 tak překročil čtyřicítku.

Apple údajně požádal testující, aby mu pomohli tato nová sestavení zhodnotit v některých oblastech, k nimž patří Safari, karty PCI Express, FireWire zařízení a zvuková USB zařízení. Vývojáři byli také informováni, aby sledovali jednu menší chybu týkající se adresového řádku Safari, jež zřejmě působí potíže s překreslováním.

Zdá se, že i Mac OS X 10.4.11 se blíží konečné verzi, vychytávání chyb se zřejmě už zaměřilo na konkrétní oblasti.

Všeobecně se předpokládá, že Mac OS X 10.4.11 bude uvolněn někdy během října, nejspíš velice těsně před uvedením Leoparda na trh.

Velká dávka aktualizací pro iLife '08

Včera odpoledne Apple vydal aktualizace pro skoro všechny aplikace mediálního balíku iLife '08, zvlášť významné novinky přináší iMovie. Konkrétně se jedná o následující aktualizace (vyžadují Mac OS X 10.4.9 či vyšší):

iLife Support 8.1

Než bude možné instalovat aktualizace jednotlivých aplikací, musí uživatelé nejprve nainstalovat aktualizaci iLife Support 8.1 (stáhnout se dá odsud, zabírá 7 MB), která aktualizuje softwarové komponenty sdílené všemi aplikacemi balíku iLife '08, zvyšuje celkovou stabilitu, řeší řadu menších chyb a zvyšuje všeobecnou kompatibilitu. Zvýšení stability a kompatibility a opravy drobných chyb poskytují též aktualizace pro jednotlivé aplikace.

iMovie 7.1

Zvlášť hodně novinek přináší iMovie 7.1. Vedle opravy chyb a zvýšení stability verze 7.1 rozšiřuje možnosti střihu videa a zvuku a zvyšuje výkon při otevírání a přepínání událostí a projektů iMovie.

K novým funkcím patří vícenásobný výběr klipů, kdy uživatel může vybrat najednou více klipů pro přiřazení klíčových slov, provedení úprav nebo přeuspořádání klipů rychlejším způsobem. Funkce jemného doladění (Fine Tuning) dovoluje rychle upravit počáteční nebo koncový snímek každého klipu, aniž by bylo nutné opustit zobrazení projektu.

Nové iMovie 7.1 zavádí funkci tvorby statického snímku (Still Frame Creation), jež zmrazí video pro vytvoření dramatického zakončení a umožňuje uplatnit panorámující efekty na každý jednotlivý snímek videoklipu.

Dále přibylo ořezávání po jednotlivých snímcích, nové možnosti ovládání zvuku, možnost nastavení doby trvání pro přechody a zastavené záběry, volba pro zobrazování aktuální přehrané doby záznamu a další vylepšení, která dovolují rychlejší přepínání mezi událostmi.

iMovie 7 je vlastně nová aplikace, nikoli nová verze iMovie 6, což vyvolalo dosti rozporné odezvy, nová vylepšení se zřejmě snaží zmírnit tyto kritické výhrady.

Aktualizace na verzi 7.1 se nachází tady a má velikost 44,6 MB.

iPhoto 7.1

iPhoto 7.1 řeší problémy, k nimž docházelo při přemisťování fotografií mezi událostmi a přidává nové motivy pohlednic, včetně vánočních.

Tuto aktualizaci (o velikosti 59,3 MB) stáhnete odsud.

iDVD 7.0.1

Aktualizace iDVD pouze vylepšuje stabilitu a kompatibilitu a opravuje drobné chyby. Příslušný soubor (velký 18,6 MB) najdete zde.

GarageBand 4.1

GarageBand 4.1 řeší ojedinělé problémy se zobrazováním a kompatibilitu se zvukovým softwarem třetích stran, opravuje menší potíže s funkcí Magic GarageBand a vylepšuje celkovou kompatibilitu.

Aktualizaci stáhnete odtud, má velikost 46,1 MB.

VMware Fusion 1.1 beta přidává podporu Direct X 9

O virtualizačním programu VMware Fusion, umožňujícím vedle Mac OS X souběžně provozovat další operační systém, se na MůjMacu psalo poměrně často (najdete tu recenzi beta verze a tento článek z doby těsně před uvedením verze 1.0 na trh obsahuje odkazy na předchozí zprávy o beta verzích). Nemohu tedy pominout vydání nové beta verze 1.1.

Asi největší novinku představuje zavedení „experimentální“ podpory pro 3D grafiku DirectX 9.0 ve Windows. Díky tomu bude možné provozovat podstatně širší paletu 3D aplikací a her Windows. Raději však ještě nejásejte, „experimentálnost“ podpory spočívá mimo jiné v tom, že nepodporuje 3D shadery (stínovače). Většina novějších her (ale třeba i aplikace jako Google Earth) je ovšem vyžadují. Většina 3D aplikací Windows dnes vyžaduje alespoň DirectX 9.0c, k tomu má však Fusion ještě daleko.

Je ovšem velice pravděpodobné, že VMware časem podporu DirectX rozšíří tímto směrem, pak už by to bylo opravdu zajímavé. (Ano, Microsoft mezitím přišel s DirectX 10, jenže ten vyžaduje specifický hardware a zatím funguje jen ve Vistě, takže ještě dlouho budou hry pracovat i pod DirectX 9).

Nová verze přináší také další novinky. iPhone se bude synchronizovat s Outlookem ve virtuálních strojích Windows. Vylepšení doznala i technologie Unity umožňující těsnou integraci aplikací Mac OS X a Windows. V jejím rámci máte nově možnost zapnout a vypnout zobrazování hlavního panelu a menu Start Windows v menu View, vylepšila se podpora pro 32bitová a 64bitová vydání Visty a též pro 64bitová Windows XP. Při zobrazování pomocí Unity však nelze použít pro aplikace Windows 3D grafiku.

Dále byla vylepšena podpora Mac OS X 10.5 Leopard, zlepšilo se zjišťování diskových oddílů Boot Campu, Fusion nyní podporuje vysouvací klávesu klávesnice Applu i ve virtuálních strojích a samozřejmě byla opravena řada různých chyb. Podrobný přehled novinek a změn verze 1.1 beta najdete tady, stránka obsahuje také odkaz na stažení této beta verze (před vlastním stažením se vyžaduje registrace).

Pokud se VMware podaří podporu DirectX 9 dotáhnout do úplnější podoby, získá Fusion významný náskok před konkurenčním Parallels Desktopem 3 (ten zatím zvládá pouze DirectX 8). Parallels však nejspíš začne podnikat odpovídající opatření, ale v současnosti se zdá, že Fusion začíná mít mírně navrch.

Amazon spouští konkurenta iTunes Store

Určitý rozruch vyvolala zpráva, že známý internetový obchod Amazon (začínal jako knihkupectví, ale dnes prodává velice široký sortiment) spouští vlastní prodej digitální hudby (pod názvem AmazonMP3.com), a to zcela bez DRM ochrany. Bližší podrobnosti v češtině shrnuje CD-R server (přečtěte si i diskusi, najdete tam pár upřesnění).

Zde ve stručnosti uvedu jen to, že Amazon nabízí skladby jako MP3 soubory kódované na 256 Kb/s s proměnným datovým tokem (VBR) za ceny srovnatelné s iTunes Store, v některých případech i nižší. Zakoupené skladby lze připojit do knihovny iTunes nebo Windows Media Playeru, ale dají se stáhnout i jako normální soubory.

Obchod Amazonu nabízí skladby od EMI a Universal Music Group a nezávislých vydavatelství, již nyní má v katalogu přes 2 miliony skladeb. Jeho nabídka tedy stále zaostává za iTunes Store, ten ovšem prodává i skladby od společností, jež vyžadují DRM, nechráněných skladeb možná už má Amazon dnes víc než Apple. Amazon svůj obchod označuje jako „veřejnou beta verzi“, avšak zdá se fungovat celkem dobře. (Lze se k němu rychle dostat přes doménu amazonmp3.com.)

Tažení proti DRM ochraně hudby začal svým dopisem Steve Jobs, brzy nato EMI oznámila, že začíná prodávat digitální hudbu bez DRM. Ta se objevila na iTunes Store (ale i jinde), nyní však další významný hráč odmítající DRM přibyl mezi samotnými koncovými prodejci.

Na nějaká hlubší hodnocení je ještě brzy, ale zřejmě se vynořila první významná konkurence iTunes Store (alespoň v USA). A to vůbec nemusí být na škodu, převaha Applu v této oblasti už začínala být až příliš silná.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: