Různé zprávy: Změna designu webu Applu, první aplikace pro iPhone a potíže Safari 3 (14.6.07) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Různé zprávy: Změna designu webu Applu, první aplikace pro iPhone a potíže Safari 3 (14.6.07)

14. června 2007, 06.00 | Americký web Applu změnil design do stylu Leoparda, objevily se první dvě webové aplikace pro iPhone a Safari 3 nestartuje právě hladce.

Dnešní zprávy zahrnují různá témata, mimo jiné se objevilo dost informací k Leopardu. Ty jsem proto vydělil do druhého dnešního článku, zde najdete zbytek.

Americký web Applu změnil design

Apple poměrně výrazně přepracoval design svého amerického webu. Nejlepší obraz si uděláte, když ho navštívíte, zde řeknu pouze tolik, že přešel na šedivý styl zavedený beta verzí Leoparda. Změna designu je dost výrazná, týká se však pouze amerického webu, všechny ostatní národní weby, včetně britského, si podržely svůj stávající vzhled. Mnozí z toho usuzují, že tato změna souvisí s uvedením iPhonu, zřejmě mu tento design bude lépe vyhovovat.

Změna se přirozeně týká i amerického webového obchodu Applu. Když před Jobsovým proslovem na WWDC přestal být obchod na několik hodin dostupný, mnozí doufali, že to značí uvedení nového hardwaru (obvykle to tak bývá). V tomto případě však jedinou novinkou byl nový design webu.

První aplikace pro iPhone

Na konci již zmíněného proslovu Jobs oznámil, že třetí strany mohou psát software pro iPhone jako webové aplikace. A jak informuje tato krátká zpráva na iLounge, už se první dvě takové aplikace objevily. Jednou z nich je uživatelské rozhraní pro sociální obsahový web Digg. Druhou OneTrip Shopping, tvoří nákupní seznam potravin, který umožňuje procházet různé druhy potravin a sestavit z nich editovatelný seznam pro nákup (korektně pracuje pouze v Safari).

Tento způsob psaní aplikací pro iPhone vyvolává četné polemiky, často zaznívají námitky vůči psaní aplikací, jež budou potřebovat trvalé připojení k Internetu. Samozřejmě bude hodně záležet na typu aplikace, pokud budou určeny přímo pro práci s Webem, je to jedno, ale lze si snadno představit řadu aplikací, jež by mohly být lokální. Ovšem, jak ukazuje tento článek na Lupě, tvůrci příslušných standardů a technologií si to uvědomují a podnikají kroky, které mají umožnit psaní offline webových aplikací. Mimo jiné se tam zmiňuje řešení Google Gears. Tyto prostředky jsou sice teprve ve vývoji, ale jistě není příliš těžké si představit, že se časem něco podobného objeví také pro iPhone.

Strastiplné začátky Safari 3

Safari 3 vyvolalo na MůjMacu značný počet komentářů a jinde tomu není jinak. MacNN shrnuje všechny potíže nového prohlížeče do tohoto článku.

Bezpečnostní chyby

Apple na stránkách Safari jako jeden z důvodů, proč ho používat, uvádí bezpečnost. Avšak bezpečnostní výzkumníci v něm již našli celkem 18 chyb, přičemž některé z nich by se daly využít ke spuštění neoprávněného kódu na počítači oběti. V této souvislosti tvrzení, že „Inženýři Applu navrhovali Safari jako bezpečné od prvního dne“, vyznívá dosti nepatřičně. Objevitelé chyb se vyjadřovali možná až příliš ostře, samotný článek InfoWorldu připomíná, že to je beta verze, v níž se dají chyby čekat, ale na to jeden z objevitelů chyb namítá, že pokud chcete úspěšně provést beta testy webového prohlížeče, musí ho lidé používat ve skutečném světě, a to je nakonec vystaví škodlivému softwaru.

Apple samotný na tato zjištění odpověděl obecnou větou, že bere bezpečnost velice vážně a že tyto zprávy zkoumá, blíže komentovat je odmítl.

Dohady o rychlosti

Zpochybnění se dočkalo také tvrzení Applu o rychlosti Safari. Jobs na WWDC tvrdil, že je výrazně rychlejší než Internet Explorer a Firefox. Avšak tento příspěvek na blogu webu Wired tvrdí pravý opak. Jeho autor otestoval Safari 3 na poště a kalendáři Googlu a naměřil Safari horší časy než pro IE7 a Firefox. Pochopitelně to vyvolalo řadu komentářů, mnozí čtenáři tam oprávněně argumentují tím, že použitá metodika není právě nejobjektivnější. Jobs a Apple obecně se odvolávají na testy iBench, což jsou skutečně standardizované testy používané ke srovnávání prohlížečů. Ovšem, jak ukazuje i tento „test“, v praxi mohou nastat situace, které výsledky laboratorních testů popírají. Přesto by bylo vhodné, aby časem nějaké takové testy provedl někdo skutečně nezávislý, i když ani to nemůže plně popsat chování prohlížeče na dnešním tak různorodém Webu.

Různící se recenze

Wired zveřejnil též tuto značně kritickou recenzi Safari, jež dochází k závěru, že neexistuje přesvědčivý důvod k přechodu na něj, což pochopitelně vyvolalo lavinu nesouhlasných komentářů.

Verzi Safari pro Windows recenzoval eWeek. Recenze nevyznívá pro Safari nijak špatně, oceňuje řadu možnosti prohlížeče, podotýká však, že Safari i pod Windows hodně připomíná Mac, což jistě nebude vadit uživatelům Maců, zato uživatelé Windows se mohou cítit nejistě. (Možná je to ovšem od Applu záměr, jak nalákat další uživatele na Macy.)

Recenzenti vytýkají verzi pro Windows hlavně malé možnosti rozšiřování, menší i proti Safari na Macu. Oceňují přehledné preference programu, ale zároveň jim schází možnost důkladnějšího konfigurování pro náročnější uživatele. A také připomínají, že Safari na Macu se dá rozšiřovat pomocí AppleScriptu, jenže tyto skripty zatím pod Windows nefungují.

Co se týče výkonu, považují ho za dobrý, zvlášť na beta verzi, připomínají však, že současná generace prohlížečů obecně dává dobré výkony a rozdíly bývají v praxi velmi malé.

Mimochodem, na Safari pod Windows se podívali též na CD-R Serveru. Recenze to je objektivní a poučená, ovšem i tam se setkali s některými chybami beta verze.

Otázka vykreslování písem

Též se objevily stížnosti na to, že písma v Safari pro Windows jsou rozmazanější než v jiných aplikacích. Důvod spočívá v tom, že Apple implementoval vlastní algoritmus vykreslování písem, který dává poněkud odlišné výsledky než technologie ClearType užívaná ve Windows. V obou případech se sice využívá vyhlazování pomocí subpixelů, ale liší se základní pojetí tohoto vykreslování. Zatímco Apple se snaží v maximální míře zachovat původní vzhled písma (vykreslit ho na obrazovce co nejblíže tomu, jak by se vytisklo), Microsoft dává přednost lepší čitelnosti na obrazovce na úkor změny vzhledu písma.

Uživatelé Windows, zvyklí na řešení Microsoftu, pak pochopitelně mohu mít výhrady vůči odlišně vykreslovaným písmům v Safari.

Shrnutí

Ve všech hodnoceních Safari je třeba mít na paměti, že jde o beta verzi. Na druhou stanu, Apple vydal Safari 3 s tak sebevědomými prohlášeními a olepil ho tolika superlativy, že se těžko může divit podrážděným reakcím na chyby. Bezchybná beta verze by sice byl protimluv, ale množství ohlašovaných chyb je opravdu dost velké. Možná se na tom podepsal i časový tlak, když se Apple snažil mít beta verzi hotovou do zahájení WWDC. Teď bude záležet hlavně na tom, jak rychle a dobře budou nalezené chyby odstraňovány.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: