Rozpaky kolem monitorů Apple - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Rozpaky kolem monitorů Apple

25. července 2000, 00.00 | Uvedení nových modelů počítačů a příslušenství Apple v New Yorku provázejí i určité rozpaky - proč chybí střední třída?

Jak se jindy o počítačích Apple více mlčí, než mluví, představení nových modelů vyvolalo oslavnou řetězovou reakci. Přesto nelze v zájmu objektivity přehlédnout i určité zklamání, nebo spíše nejistotu, která v zahraničí provází představení nové řady monitorů. Jaké monitory Apple uvádí, a o jakou nejistotu jde?

Apple Cinema Display

Současná nabídka značkových monitorů Apple sestává ze tří modelů. Na prvním místě jmenujme čtenářům dobře známý Apple Cinema Display, skvělý 22" LCD panel s rozlišením 1600x1200 pixelů s mnoha technickými finesami. Na opačné straně "barikády" stojí dva zbývající, nově uvedené, modely, 17" klasický CRT monitor a 15" LCD panel, oba pod firemním označením Apple Studio Display. Co se týká technických parametrů, oba stojí, jak se nakonec od značkových kusů očekává, na pomyslné špičce. Klasická 17-ka je osazena superplochou obrazovkou Natural Flat Diamondtron, která se od většiny plochých obrazovek liší tím, že je plochá v obou směrech. Viditelná plocha je 16", velikost bodu 0,25mm a monitor pracuje s maximálním rozlišením až 1600x1200 pixelů, to ale již při nepříliš ergonomické frekvenci 65Hz.

Vzhledem k novému interface Apple Display Connector si monitor vystačí při propojení s počítačem s jedním kabelem. Na monitoru kromě toho nalezneme ještě dva USB porty pro periferie a tlačítko uspávání/probouzení/vypínání počítače (tak, jak jsme zvyklí z klávesnice, nebo "monitoru" iMac). Většina parametrů monitoru je nastavitelná softwarově, patří sem třeba obě konvergence, natočení, paralelogram a další. Kromě toho těží monitor ze zkušeností svých předchůdců, a opět obsahuje patentovanou technologii vnitřní kalibrace. Ve spolupráci s ColorSync monitor sleduje a modifikuje funkci elektronového děla, tak, aby se parametry paprsků shodovaly s továrním nastavením. Kromě toho je monitor schopen kompenzovat i barevné posuny vzniklé změnami okolního osvětlení. Speciální pozornost byla při konstrukci věnována co nejpřesnější reprodukci barev Pantone (všechny barvy Pantone bohužel zatím zobrazit neumíme, ale to je problém principiální). Připomínáme, že nejde o nový princip, za dobu, kdy Apple ColorSync monitory dodává pomohly mnoha, zejména začínajícím studiím, protože minimalizují možné chyby při práci s barvami. Tato pěkná 17-ka ale jistě najde své kupce nejen v grafických studiích, spotřebněji orientovaný uživatel jistě ocení Theather Mode, novou technologii, která automaticky modifikuje zobrazování při sledování videa (DVD, iMovie, QuickTime). Výsledkem má být zejména úprava jasu, ale na první subjektivní zkušenosti si musíme ještě počkat.

Druhým zástupcem mezi dostupnějšími monitory je LCD panel o úhlopříčce 15" (rozměr viditelné plochy se již tradičně shoduje). Plně digitální monitor je osazen aktivním displejem s opět (po Apple Cinema) velmi dobrými technickými parametry. Monitor může pracovat v celkem třech rozlišeních, a to 640x480, 800x600 a 1024x768 pixelů, přičemž poslední rozlišení je zároveň rozlišením optimálním. Pozorovací úhly jsou 120° horizontálně a 90°vertikálně. Monitor vyzáří 230 cd/m2 a dosáhne kontrastu 300:1. Právě těmito hodnotami způsobil Apple Cinema před časem malou revoluci. Od té doby stejné či podobné parametry vídáme často, proto je důležité až porovnání v praxi - k čemu je mnoha panelům velký viditelný úhel, když již při malé odchylce od kolmého směru dojde k znatelnému posunu v barevnosti. Opět nezbývá, než počkat na praktické ohlasy, nicméně úspěch a potvrzená kvalita jeho předchůdce hodně slibují. Plně digitální zpracování videosignálu se určitě kladně projeví v precizní ostrosti obrazu.

A kde jsou ony rozpaky? Především jde o to, že Apple zjevně, minimálně dočasně, rezignuje na celé spektrum možných typů, kterými by bylo možné pokrýt velkou mezeru mezi oběma menšími typy a monitorem Apple Cinema Display na druhé straně. Mezeru nejen kvalitativní, ale zejména cenovou. Mnozí očekávali rozšíření nabídky o 17" nebo 18" LCD, nebo o kvalitní a moderní 21" klasický monitor. Ve výsledku tak ale vedle sebe stojí dva monitory za 500 a 1000 USD, na protipólu pak luxusní monitor za 4000 USD. Vše ještě komplikuje skutečnost, že nové monitory nejsou připojitelné k původním ATI kartám, staré monitory zase nebudou umět pracovat s rozhraním Apple Display Connector. A nakonec, i majitelé prvních (a i na americké poměry dodnes superdrahých) modelů Apple Cinema Display mají smůlu, ani jejich rozhraní není kompatibilní. Proč nepřiznat, že podle ohlasů to berou minimálně jako nevděk.

Na celou situaci existují asi dva hlavní názory. Podle prvního nepovažuje Apple trh s monitory, vyplňujícími zmíněnou mezeru, za perspektivní, a přenechává ho třetím výrobcům. Lidé opačného názoru tvrdí, že uvedení postrádaných modelů je jen odsunuto kvůli výrobním problémům, a Apple s nimi přijde nejpozději během příštích několika měsíců. Prozatím se jako velmi pravděpodobná jeví nepotvrzená zpráva, že Apple usilovně jedná s hlavními výrobci kabelů a adaptérů, tak aby do dvou či tří měsíců bylo k dispozici dostatečné množství různých řešení, umožňujících vzájemné propojování starších i nových zařízení.

Nejbližší další významná akce se ostatně blíží, možná už na Seyboldu v San Franciscu budeme moudřejší - v poslední době rozhodně není u Apple zvykem nechávat uživatele na holičkách.

Další související články:

Apple představilo nový hardware
Apple s procesorem Alpha?
Sleva 98,5%? Jen u Apple !!
Apple: Novinky ze San Jose I.
Vrták: Proč se k nám Apple otočilo zády?
Nové počítače Apple
Apple představilo nové počítače iMac
Zpravodajstvi z AppleExpo 99 France
Apple představilo nové počítače iMac
Zpravodajstvi z AppleExpo 99 France

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Polemiky  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: