Rozhovor: Servis Applu v ČR dnes - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Rozhovor: Servis Applu v ČR dnes

Servis Mac

6. dubna 2010, 00.00 | O rozhovor jsme požádali Jana Veselého ze společnosti iOpravna.cz, jednoho z autorizovaných servisů Applu v ČR. Jak to vypadá dnes se servisem u nás? V čem se liší od zahraničí?

iOpravna.cz je poměrně nový subjekt, můžete nám jej ve zkratce představit? Co všechno Mac uživatelům nabízí?
iOpravna nabízí záruční a pozáruční servis na produkty Apple kromě iPhonu. V rámci toho zajišťujeme i realizaci služby NBD, která byla prodávána na českém trhu v posledních třech letech. V rámci pozáručního servisu jsme schopni provádět opravy až na úroveň jednotlivých součástek, nikoli celých dílů jako většina ostatních servisů. Dobrým příkladem může být oprava zdroje pro iMacy, která se většinou musí řešit výměnou celého zdroje. Na vyžádání jsme schopni instalovat do počítačů díly třetích výrobců, které jsou často cenově výhodnější, než přímo od Applu.

Jednou ze specifických služeb je testování a certifikace použitého hardwaru, která může předejít řadě problémů při bazarových nákupech.

Trochu zasvěcenějším jistě neujde shoda řady jmen s původním servisem GS Mobile, který nějakou dobu fungoval jako autorizovaný servis Apple. Je zde nějaká přímá návaznost?
Žádná přímá návaznost zde není. Pouze díky časové shodě a omezeným možnostem českého pracovního trhu jsme zaměstnali část servisního týmu GS Mobilu, což pravděpodobně učinila i naše konkurence.

Roky se vyprávělo řada nepěkných příběhů o problémech se záručním servisem Applu. Jak přesně funguje záruční servis Applu dnes?
Podpora záručního servisu ze strany Applu se s novým servisním modelem výrazně zlepšila. Například dodávky servisních dílů jsou u většiny běžně realizovány do druhého dne, což je obrovský posun. V současné době již bez problémů funguje v ČR i model mezinárodních záručních oprav. Zákazník si může vybrat z několika servisních center, jedním z nichž jsme my.

Nějakou dobu v ČR byla nabízena Next-Business-Day rozšířená záruka, která se již nenabízí. Jak rychle, byť za příplatek, dokážete řešit servisní zásah u zákazníků, kde je nasazení Maců kritické?
V ČR je nyní dvouletá záruka, která je z pohledu Applu nadstandardem. Rozšířená tříletá záruka v zahraničí existuje v podobě placeného Apple Care programu, u kterého se dá předpokládat, že se dříve nebo později objeví i na českém trhu. Oprava u zákazníka jako služba na českém trhu bohužel chybí a tuto mezeru se snažíme vyplnit individuálně řešenými výjezdy k zákazníkům.

Stále se nás někdo ptá, jak je to se záručními a pozáručními opravami Maců individuálně dovezených ze zahraničí. Jak se k takovým zakázkám stavíte?
V tomto okamžiku funguje u nás standardní jednoletá mezinárodní záruka stejně jako kdekoli jinde. Záleží na konkrétních produktech, jaké jsou podmínky, ale servis u nás funguje v tomto ohledu stejně jako kdekoli v zahraničí.

A pomůže uživateli, pokud má k Applu ze zahraničí dokoupený třeba americký 3-letý Apple care program?
Ano, pokud si zákazník v zahraničí Apple Care zaplatí, tak jej lze uplatnit i u nás.

Apply jsou známé svou dlouhou morální životností. Dokážete poskytovat pozáruční servis na opravdu staré stroje jako třeba Apple G4ky apod? Dodnes v řadě DTP studií slouží.
Snažíme se vycházet našim zákazníkům vstříc a pokud jsou k dispozici náhradní díly, nebo je možné servisovat jednotlivé součástky. Opravujeme většinu modelů bez problémů včetně starých G4ek s výjimkou Cube, pro kterou jsou již velmi problematicky dostupné díly.

A jaká je dnes situace kolem servisu iPhonů? Kdo jej zajišťuje?
iPhony u nas distribuují pouze mobilní operátoři a servis si zajišťují sami.

S tím souvisí otázka na certifikované prohlídky starých Maců. Můžete čtenářům vysvětlit, co taková prohlídka všechno obsahuje?
Počítač projde originálními Apple testy, které do hloubky otestují všechny jednotlivé komponenty. Výstupem tohoto testu je nejen výsledek diagnostiky, ale i datum vyskladnění z Apple skladu, které slouží k určení přesné záruky. Navíc dokážeme zjistit, zda byl již počítač opravován, zda obsahuje originální či neoriginální komponenty apod. Zákazník tedy získává oficiální certifikát, který jasně prokazuje stav a původ hardwaru.

Na co by si měl dát potenciální kupce pozor při nákupu třeba použitého MacBooku nebo iMaca?
Prvním dobrým indikátorem je počet nabíjecích cyklů baterie. Samozřejmě dobré je pátrat po původu stroje a pokud jste zdatní, můžete například zkontrolovat detektory vlhkosti.

Co je potřeba pro opravu počítače?
Pro záruční opravu je potřeba kromě hardwaru pouze doklad o nákupu. Při pozáruční opravě stačí pouze počítač, který chce opravit. Jakmile je zakázka přijata, tak zákazník může sledovat stav zakázky přes web a je vždy aktuálně informován.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: