Recenze: ScreenFlow - když se spojí funkce s krásou - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Recenze: ScreenFlow - když se spojí funkce s krásou

Screen Flow

23. listopadu 2010, 00.00 | Nemusíte být právě blogerem nebo publicistou, abyste občas nepotřebovali zaznamenat činnost odehrávající se na monitoru počítače. Často je video mnohem názornější než textový popis. Zvlášť pro lidi technicky nepříliš zdatné.

Mac OS umí takovou akci zaznamenat pomocí QuickTime Playeru a sestříhat ji lze třeba v iMovie. Speciální aplikace tak vlastně není potřeba. Pro vytváření profesionálních záznamů však bude nejspíš nutné rozbít prasátko. V případě programu ScreenFlow od Telestream půjde spíš o pořádného vepře. Aplikace totiž vyjde na 99 dolarů.

Cena však jasně naznačuje, že ScreenFlow toho umí dost na to, abyste nákup alespoň zvážili. Podíváme se na ni pohledem člověka, který s aplikací už nějaký pátek pracuje a vyzkoušel ji nejen na recenzích.

Takto vypadá okno aplikace. Do zvukové i obrazové stopy lze přikládat další a další soubory, i takové, které byly natočeny mimo ScreenFlow.

Uživatelské prostředí

Pokud někdo přechází k Macům kvůli zvěstem, že aplikce pro Mac OS jsou tak nějak hezčí, ScreenFlow takové tvrzení potvrzuje bez zahanbení. Grafické řešení je srozumitelně členěné na tři části – tu největší zabírá samotný nasnímaný obraz, spodní pak zvuková a obrazová stopa a pravý panel patří funkcím. Tlačítka, osy, vnitřní okna – to vše má, promiňte ten výraz, vymazlený design.

Se ScreenFlow mě baví pracovat už jen pro příjemné rozhraní. Navíc, na rozdíl od iMovie, vykazuje software Telestramu větší přehlednost a jednoduchost, pochopitelně také díky menšímu počtu funkcí. Ale i tak se vývojáři vypořádali s prostorem ukázkové. Nic neruší, nepřekáží a vše je současně po ruce.

Smysluplná je také ikona v hlavnímu řádku nabídek. Díky ní víte, co aplikace právě dělá a lze odtud také ovládat nahrávání. K hlavnímu oknu se ani nemusíte po spuštění programu dostávat. Jako první totiž naskočí tmavé malé okno, v němž určíte vstupy (kamera, mikrofon – může jít o vestavěná či externí zařízení) a proces snímání pak stačí zahájit jedním klepnutím.

Kouzlo uživatelského prostředí vynikne při úpravách videa. Na obrazové a zvukové ose se lze pohodlně pohybovat a pomocí žlutého orámování poznáte, zda právě pracujete se zvukem či obrazem. Ve videostopě po nejrůznějších zásazích je přehledně vidět, kde jsme přidali titulek či efekt. Řádek nástrojů nad osami zobrazuje míru hlasitosti, takže okamžitě rozeznáte moment přechodu do červených čísel. Tyto dvě stopy (válce) jde zvětšovat a zmenšovat nebo třeba srazit tak, aby byly na displeji vidět celé. Ocenění si zaslouží také výběr barev. Jsou příjemné pro oko, nedráždí a jako celek jsou vkusné.

Při spuštění aplikace nás uvítá jednoduché tmavé okno – pomocí něj můžeme ovlivnit, zda se bude nahrávat obraz i zvuk, a jaká zařízení se o to postarají. Stěžejní pak je tlačítko Record, pomocí něhož lze bezprostředně po startu programu začít nahrávat.

Natáčení a úprava obrazu

Při konfiguraci natáčení určujete, zda bude snímáno jen děni na monitoru, zda bude snímán zvuk či ne a případně jakým mikrofonem. Pokud zaškrtnete možnost natáčení i za pomoci kamery (vestavěné nebo připojené), aplikace snímá akci před kamerou a souběžně také dění na monitoru. Video návody/recenze pak mohou být o něco osobnější, když diváci vidí také autora videa.

Natočí-li program obraz z monitoru a zároveň video z kamery, automaticky záznam kamery "upozadí", zmenší jej a dá do pravého dolního rohu. Následně jde však měnit nejen umístění, ale také velikosti obou obrazů. Tím lze během přehrávání prohodit role – záznam monitoru se zmenší, aby udělal prostor hovořící osobě.

Při úpravách pak můžete nejen měnit velikosti, úhly otočení, ale také třeba určit, že obraz bude vrhat stín nebo odraz, případně bude mírně nebo téměř zcela průhledný.

Samozřejmostí jsou detailnější nastavení úprav (barva stínu, jeho intenzita, úhel atd.), stejně jako úpravy obrazu jako takového (kontrast, jas).

Poznámka na okraj – aplikace po spuštění nahrávání odpočítává pět sekund, abyste se stihli na záznam koncentrovat.

ScreenFlow odděluje od sebe zvukovou a obrazovou stopu. Střih se podobá iMovie, s prací se zvukem je však ještě lepší.

Střih

Programy pro střih mají mnoho společného. Když vedle sebe postavíte ScreenFlow a iMovie, musíte si odmyslet rozdělení iMovie na dvě podokna – jedno s hrubým materiálem a druhé s tím už vybraným pro detailnější úpravy. Ve Screen Flow se nachází jen dvě osy – obrazová a zvuková. Funguje zde podobný systém kdy pomocí pravého tlačítka vyberete příkaz Split, rozdělujeme klip na menší části a ty můžete různě přesouvat obyčejným drag and drop. Práce s oddělenou zvukovou stopou je velmi pohodlná. Do ScreenFlow jde obyčejným přetažením vložit také další zvukový soubor a audiostop tak může být celá řada.

Totéž platí také o obrazu. Máte-li natočený záznam z kamery a nasnímaný obraz z monitoru, ale ještě také další videa, která chcete do svého díla vložit, opět je stačí jen přetáhnout na dané místo v ose. A pak upravit velikost a umístění jednotlivých obrazů.

Při střihu můžete mít také nastaveno, zda se má obraz vynořit a zase vytratit (totéž pro zvukovou stopu) a zda nemá náhodou zamrznout atd.

Jen jeden z mnoha způsobů, jak dopomoci k co nejfunkčnější demonstraci akce v obraze.

Efekty

Primárním nasazením ScreenFlow nejsou dějové filmy, ale videorecenze a návody. Proto se také efekty pojí s tím, co může taková videa nejen ozvláštnit, ale hlavně zpřehlednit. A co má zvýrazňovat určitou funkci aplikace.

Samozřejmě, že stěžejním bod představuje kurzor myši. Ne každé video ho může mít v dostatečné velikosti a při exportu ještě často zvolíte nižší kvalitu. V takových případech bude kurzor takřka nepostřehnutelný. Od toho tu je panel s nastavením. Kurzor může mít různou podobu, třeba bílý kruh nebo jiný tvar. Může být viditelný zejména v momentech, když myší někam klikáte nebo něco označujete. Při takové akci umí ScreenFlow ve videu udělat různé efekty: červenou kružnici, která se při kliknutí rozšíří jako kruh na vodní hladině apod.

Užitečné je ztmavení okolí, když chcete upozornit jen na určitou oblast - třeba právě tu, kde se pohybuje kurzor. Velikost takové oblasti lze upravovat, stejně jako to, jak moc má být okolí tmavé nebo zda má být jen rozostřené.

Mezi další pomocné efekty patří sledování klávesnice. Pokud tuto funkci zapnete, ve videu se zobrazí lišta a na ní klávesy, které jste při natáčení tiskli.

Od toho je už jen krůček k vytváření titulků. Ty lze psát, vkládat je do záběrů nebo jim vyhradit speciální místo s vybraným pozadím.

Je dobré vědět, že u zvukových stop lze upravovat jejich hlasitost a celou škálou efektů modifikovat jejich charakter (kupříkladu, že má zvuk znít jako ve větší hale).

Kromě možnosti publikovat video jako flash na web nebo na YouTube se nabízí export s řadou uzpůsobení našim potřebám.

Export

Před spuštěním exportu před sebou uvidíte okno, v němž lze nastavit jaká má být kvalita a rozlišení výsledného videa. Množstvím voleb bude jen těžko někdo neuspokojený.

Má-li být video uloženo na web, zvolte spíše cestu publikování pomocí Flashe (a vyberte grafické řešení ovládání). A nebo rovnou nechte nahrát a publikovat video na YouTube.

Závěr

Za celou dobu používání se nestalo, že by běh programu negativně ovlivňoval zatížení systému, resp. neprojevilo se na aplikaci žádné zpomalení a už vůbec ne sekání či pády. Stejně tak rychlost promptně reaguje na každý z povelů. Chvíle, kdy Mac začíná zhlubka dýchat, nastávají jen při exportu videa.

Na webových stránkách aplikace najdete řadu video instrukcí a demonstrací toho, co ScreenFlow dokáže. Jestliže to s nahráváním a úpravou videa, o kterém byla v úvodu řeč, myslíte alespoň trochu vážně, ScreenFlow vyzkoušejte.

V konkurenci obdobných programů se mi jeví ten od Telestramu jako nejvydařenější. Skvěle se v něm snoubí bohatá výbava s jednoduchým a intuitivním ovládáním.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: