Quark: do nebíčka, nebo do peklíčka? - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Quark: do nebíčka, nebo do peklíčka?

28. listopadu 2002, 00.00 | Společnost Quark a její produkty (resp. vlajková loď QuarkXPress) ještě donedávna patřily mezi nejdůležitější jména pro Apple a jeho uživatele. Kam však nyní Quark směřuje a jaká bude jeho podpora Apple, to je v poslední době asi jedna z nejčastějších otázek nejistých uživatelů, na kterou ovšem nikdo nezná odpověď. Častá otázka uživatelů u nás také je, jak to bude s lokalizací verze 5 - v tomto směru alespoň základní informace máme.

Společnost Quark a její produkty (resp. vlajková loď QuarkXPress) ještě donedávna patřily mezi nejdůležitější jména pro Apple a jeho uživatele. Kam však nyní Quark směřuje a jaká bude jeho podpora Apple, to je v poslední době asi jedna z nejčastějších otázek nejistých uživatelů, na kterou ovšem nikdo nezná odpověď. Častá otázka uživatelů u nás také je, jak to bude s lokalizací verze 5 - v tomto směru alespoň základní informace máme.

O tom, že Quark, Adobe a Apple spolu v podstatě vytvořily odvětví, dnes nazývané jako DTP, není pochyb. Adobe dodalo Photoshop, Illustrator a PostScript, Apple počítače a Quark svůj QuarkXPress. Díky této kombinaci se Apple na konci 80. a počátku 90. let etabloval jako "jediná" platforma pro DTP a Apple a Quark bylo (především pro nezúčastněné pozorovatele zvenčí) takřka synonymem. Situace se nástupem operačního systému Windows 95 a také díky problémům Apple začala výrazně měnit a bohužel v neprospěch Apple. Ač byly dříve programy obou společností v podstatě výhradně doménou Maců, mnoho nových uživatelů se rekrutovalo z řad uživatelů Windows - které se stále lépe a lépe daly používat i na věci, které byly dříve doménou Maců. A tak tak se už dnes nikdo nepozastaví nad tím, co by před pár lety vyvolalo maximálně pobavení (či soucitný pohled), tedy že lze "dělat DTP" na PC. Podle mnohých to jde tak dobře, že opuští platformu Apple právě na úkor Windows. Naopak, z bývalého premianta Applu se stává někdy ten poslední otloukánek vzadu - a vinu nemůžeme klást jen vývojářům, Apple si za to může z velké části sám.

Největší zlom poslední doby nastává s příchodem Mac OS X - operačního systému nové generace, přinášejícího stabilitu, rychlost a efektivitu. Bohužel, ne vždy jsou proklamace totožné s realitou, a tak je nutné stále považovat již dvouleté "baby" (první "public betaverze": září 2000) za problémové dítě, které sice roste do krásy a síly, ale stále musíme ošetřovat nějaké ty problémky, nad kterými bychom u "staršího bratříčka" Mac OS 9 jen nechápavě kroutili hlavou.

Každopádně, i přes tento stav se snaží všichni novému systému pomáhat seč mohou (a seč Apple dovolí): Adobe již uvedlo v podstatě skoro kompletní portfolio svých aplikací pro Maca, čeká se již více-méně jen na Acrobat (zde asi Adobe necítilo tak silný tlak, neboť například InDesign dokáže PDF produkovat sám, stejně tak přímo OS X nabízí tuto službu všem aplikacím). Samozřejmě, díky mládí a nevyspělosti systému (a jeho permanentnímu, poměrně zásadnímu vývoji) se objevují tu menší, tu větší problémy, ale směr je jasný a spolupráce Adobe a Apple směřuje k zářným zítřkům.

Ovšem Quark, to je jiné kafe. Firma "jednoho programu", která byla schopná oddalovat uvedení nové verze roky, ale přesto je mezi uživateli Applu někdy až nekriticky oblíbená, si s verzí svého programu QuarkXPress (Passport) pro OS X dává na čas. Letos v lednu se objevila poměrně dlouho očekávaná verze 5.0, která měla především být lepší konkurencí programu InDesign od Adobe. Ovšem zatímco Adobe již u novinek uváděných od loňského podzimu obvykle přikládal i kompatibilitu s operačním systémem Mac OS X, 5. verze Quarku vesele podporovala pouze "klasický" Mac OS a o termínu uvedení "desítkové" verze se raději nikdo nešířil. Ale to už se na jaře objevuje InDesign 2.0, který se po prvních dvou verzích 1.0 a 1,5 obvykle označuje za "použitelný" - sice s rychlostními kompromisy, ale s tak širokou nabídkou nových a užitečných funkcí, o jaké se Quarku ani nesnilo. Zatímco při příchodu verze 1.0 za naprosto fantastickou cenu kolem 15 000 Kč (vs. 50 000 za Quark) si InDesign kupoval každý, nyní se stále častěji objevují uživatelé, kteří ho také používají.

U Quarku jako by se nechumelilo. Většina pozorovatelů předpokládala (a většina uživatelů věřila) že "první opravdová konkurence", InDesign, donutí Quark ke změně svých způsobů - zlepší a zrychlí se vývoj, objeví se nové užitečně funkce (užitečnost řady novinek v Quarku 5, především podpora pro tvorbu webových stránek, je mírně diskutabilní), tak aby šel Quark s dobou, zlepší se (tradičně silně kritizovaná) podpora uživatelů - prostě, že konkurence udělá Quark lepším. Ovšem Quark, soukromě držená společnost (tedy bez kontroly veřejnosti - akcionářů) si dál šlape svou cestičkou.

Původní spekulace hovořily o tom, že verze pro Mac OS X by mohla být pouze updatem (verze 5.5) a objevit se ještě do konce roku. Ovšem nedávno Quark prolomil mlčení a v interview pro britský MacUser poskytl bližší informace: Quark pro Mac OS X se bude jmenovat Quark 6 a bude k dispozici někdy příští rok. Pro Quark je prý velmi důležité testování kvality a tak není schopen určit bližší datum - zda to bude v březnu nebo až v létě. Má se jednat o zcela přepracovanou verzi pro Mac OS X, s novými funkcemi a podporou nových vlastností - například RIPy s PostScript 3 a jemné stínování, také podpora pro práci s webovými technologiemi má být na lepší úrovni. Quark pro Mac OS X má být rychlý a stabilní. Víc se však v daný okamžik neví. Quark se již dva roky nevyskytuje na Apple výstavách (ví proč), zatímco například na CeBitu nechybí, občas proskočí zprávy "Quark se již testuje v řadě vydavatelství", ovšem nic konkrétního nikdo netuší. Žádné průsaky betaverzí (které se zákonitě objeví, pokud jsou mezi veřejnými uživateli), prostě ticho po pěšině.

Každopádně, i kdyby se Quark objevil nyní, je už trochu pozdě - uživatelé na přechod potřebují čas, otestovat vše co je potřeba, nedá se počítat s tím, že ihned po uvedení verze pro OS X všichni "naskočí" na novou verzi - bude to vyžadovat investice jak do nové verze (za kterou si Quark rád nechá dobře zaplatit, a tím se nikterak netají), tak do testování a případných úprav zabehnutých produkčních schemat.

Toto jsou oficiální informace od Quarku, ty méně oficiální však hovoří, že Quark, resp. jeho CEO Fred Ebrahimi, nemá Macy příliš v lásce. Jedna ze spekulací se týkala také nedávných změn v zastoupení Quarku ve Velké Británii (později však všichni popřeli, že by to mělo co společného s Apple), také při semináři Quarku v New Yorku se měl Fred Ebrahimi vyjádřit ve smyslu, "pokud se vám podpora Quarku pro Mac nelíbí, můžete používat jiný program", současně dodal, že použití InDesignu on považuje za sebevraždu. Rovněž podpora pro "velké" serverové technologie, jako je Quark DMS pro Mac OS X nebude, pouze jako klientské stanice. Každopádně, Quark jasně dává najevo svůj názor na trh DTP, který považuje za "mrtvý" - z důvodů klesajícího objemu inzerce, počtu tištěných stran a podobně. Proto Quark investuje do systémů, které mají vydavatelům umožnit udělat více s méně zdroji bez omezení kvality.

Kažopádně, situaci komplikuje výrazně jeden fakt - Apple, aby donutil uživatele co nejrychleji přecházet na Mac OS X, u všech strojů, ohlášených v příštím roce už nebude umožňovat používat Mac OS 9 jako samostatně bootovatelný systém, pouze jako "Classic" vrstvu v Mac OS X. Co to bude znamenat v praxi se teprve ukáže, ale vzhledem k tomu, že velká část zákazníků si kupuje Apple kvůli Quarku (a kvůli tomu používá Mac OS 9), to bude pravděpodobně přestavovat ztrátu jak pro Quark (část uživatelů dá přednost InDesignu), tak pro Apple (díky problémům s Mac OS X část profesionálních uživatelů uvažuje o "dezerci" k Windows). Zdá se tedy, že OS X je dobrou vábničkou pro běžné uživatele, grafici však z tohoto systému vždy tak "odvázaní" nejsou.

Quark 5 u nás

Současná ne zcela přehledná a ideální situace kolem Quarku se tak trochu odráží i u nás. Místní distributor Quarku, firma Quentin, která poměrně aktivně lokalizovala minulé verze (resp. verze 4.x), ani takřka rok po uvedení Quarku na trh (a půl roku po uvedení na místní trh - čekalo se na Passport) zatím nemá připravenou lokalizovanou podobu produktu. Podle aktuálních zpráv bude nejdříve připravená verze QuarkXPress Passport 5.0 CE, tedy s anglickým rozhraním, obsahující alespoň podporu pro tvorbu dokumentů v češtině a slovenštině - podporu dělení a český XT-Set. Tato verze by měla být k dispozici ještě do konce roku 2002. Stále však probíhají jednání o tom, jaká verze Quarku 5 se bude lokalizovat - cílem samozřejmě je přinést na trh produkt, který bude moci efektivněji konkurovat výrazně levnějšímu InDesignu. Jednání nejsou snadná a časový horizont, kdy bude dostupná CZ verze není známý, uživatelům je nadále nabízená lokalizovaná verze 4.11 pro Mac i PC.


Problémy kolem Quarku se nakonec rozrostly do podoby, kterou asi nikdo před rokem nečekal. Z Quarku, jednoho z největších tahounů trhu Apple, se stává asi nejvýraznější "brzda" přechodu na OS X (pokud pomineme řado problémů kolem OS X obecně). Situaci rovněž komplikují navzájem si protiřečící informace či případně fámy o negativním vztahu Quarku a Apple - uživatelé jsou pochopitelně z podobného vývoje nervózní, navíc současná situace nenasvědčuje tomu, že by vztahy obou firem byly nějak skvělé. Ve výsledku nakonec asi nejvíce utrpí uživatel, Apple a Quark, naopak situace pomůže (byť zanedbatelně) Microsoftu, protože část profesionálů "switchne" na Windows a samozřejmě také Adobe - protože InDesign bude nejpřirozenější volba náhrady jak na Macu, tak na Windows. Mac OS X se tak může ukázat nejen jako systém budoucnosti pro Macy (a přes veškeré problémy to je opravdu dobrý systém, na to nesmíme zapomínat), ale také jako systém, který pomohl Applu se zbavit "minulosti" (tedy tradičních uživatelů) lépe, než libovolná verze Windows.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Polemiky  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: