První recenze MacBooku Air: představení na NBC, první dojmy Walta Mossberga, recenze na Engadgetu a výkonnostní testy Gizmoda. (28.1.08) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

První recenze MacBooku Air: představení na NBC, první dojmy Walta Mossberga, recenze na Engadgetu a výkonnostní testy Gizmoda. (28.1.08)

28. ledna 2008, 23.00 | MacBook Air se objevil v televizi NBC. Walt Mossberg sděluje své první dojmy z MacBooku Air. Engadget přináší obsáhlejší recenzi tohoto notebooku. A Gizmodo provedlo jeho první aplikační výkonnostní testy.

Apple koncem minulého týdne rozeslal první vzorky MacBooku Air počítačovým zpravodajským serverům a dalším periodikům, takže se začaly objevovat první obsáhlejší recenze tohoto ultratenkého notebooku.

MacBook Air v televizi NBC

Televizní stanice NBC představila MacBook Air v krátkém šotu. Pozornost se pochopitelně soustředila hlavně na vnější vzhled stroje, ale přesto padla zmínka o omezeném výběru portů a účastníci pořadu také zdůraznili, že se při navrhování tohoto stroje bral ohled na životní prostředí. Videozáznam pořadu (o délce 3 minut) najdete na YouTube.

První dojmy Walta Mossberga

Jako jeden z prvních dostal do rukou MacBook Air Walt Mossberg, autor technických sloupků prestižního deníku Wall Street Journal. Mossberg a Steve Jobs k sobě mají osobně dost blízko, a tak novinky Applu dostává tento autor jako jeden z prvních.

Své první dojmy z MacBooku Air Mossberg popisuje zde. V článku najdete též video (ve formátu Flash) o délce 8 minut, v němž Mossberg stroj představuje vizuálně. MacBook Air měl k dispozici po několik dní.

Apple tímto strojem vstoupil na trh subnotebooků, uvedl lehký notebook určený pro mobilní profesionály. Ale, jak podotýká Mossberg, Apple jako obvykle použil jiný přístup než jeho konkurenti. Výsledek tvoří nádherný, úžasně tenký počítač, který však svými neobvyklými kompromisy může některé často cestující uživatele odradit.

Mossberg nejprve vypichuje základní vlastnosti stroje. MacBook Air je velice tenký a zavádí některé novátorské rysy, jako třeba prsty prováděná gesta na touchpadu.

Oproti jiným subnotebookům Apple odmítl obvyklé kompromisy vedoucí ke zmenšení stroje, nabízí obrazovku o úhlopříčce 13,3“ a klávesnici plné velikosti. Mossberg tvrdí, že je skoro nemožné vyjádřit, jak příjemně a překvapivě tento počítač působí, když ho dostanete do rukou. Jeho neuvěřitelná štíhlost v zavřeném stavu výrazně kontrastuje s tím, když objevíte velkou obrazovku a klávesnici.

Ovšem za tento design je třeba zaplatit, Apple se musel vzdát některých prvků, jež mnozí považují za standardní výbavu subnotebooků. Mossberg za hlavní nedostatek považuje nevýměnnou baterii. Záleží ovšem na stylu práce a na tom, čeho si ceníte nejvíce, zda vám to bude vadit.

Pokud jde o cenu, 1800 USD za model s 80GB pevným diskem a 2 GB RAM, jde o obvyklou částku mezi subnotebooky, i když se některé modely dají sehnat levněji. Druhý model se 64GB SSD diskem ovšem stojí závratných 3100 USD (právě kvůli SSD disku).

Obrazovka a klávesnice se Mossbergovi používaly příjemně a stroj působil jako rychlý, i když provozoval více programů současně. Za další klad považuje Mossberg operační systém, tedy Leoparda. Zkusil však také nainstalovat a provozovat Windows XP pomocí Parallels Desktopu, což fungovalo hladce.

Mossberg ovšem nezapomíná zmínit ani kompromisy vynucené designem MacBooku Air. Nevýměnná baterie znamená, že s sebou nemůžete nosit rezervní baterii a při výměně musíte do servisu. Není zde integrovaná optická mechanika, do tenkého pouzdra se nevejde větší pevný disk a stroji chybí mnohé běžné porty a konektory.

Schází mu Ethernet konektor a vyhrazený konektor pro mobilní modemy, což znamená, že rychlé připojení k Internetu bude po vybalení možné pouze přes WiFi. Mimo dosah WiFi signálu nezbude, než si pořídit volitelný Ethernet adaptér za 30 USD nebo mobilní modem připojovaný přes USB.

Jediný USB port na stroji považuje Mossberg za problém, protože USB dnes používá tolik periférií. Sice si lze koupit malý levný USB rozbočovač, jenže to znamená nosit s sebou další věc.

Chybějící DVD mechaniku do jisté míry nahrazuje přiložený software umožňující „vypůjčit si“ DVD mechaniku od jiného Maca nebo PC s Windows v síti. Tak lze přenášet soubory nebo instalovat software z CD či DVD. V testech to Mossbergovi fungovalo hladce, na strojích s Windows však musel vypnout firewally nepocházející od Microsoftu. Nelze tak však nainstalovat Windows, sledovat DVD filmy nebo přehrávat hudbu. Na to budete potřebovat externí DVD mechaniku za 99 USD.

Samozřejmě otestoval též výdrž na baterii. Ve standardním testu s jasem obrazovky na maximu, zapnutým WiFi připojením a při přehrávání nekonečné hudební smyčky, vydržel MacBook Air na svou baterii pracovat 3 hodiny 24 minut. To by při běžném stylu práce mohlo znamenat 4,5 hodiny, což už se dost blíží Applem udávaným 5 hodinám.

Další slabinu stroje představuje výška jeho obrazovky. Protože má větší úhlopříčku, víko se při otevření vyklápí výše než u většiny ostatních subnotebooků. To může působit potíže například v letadle, jestliže si cestující před vámi sklopí opěradlo.

Mossbergův závěr zní: Pokud si na subnotebooku ceníte štíhlosti, velké obrazovky a klávesnice, v letadlech se nedíváte na DVD a nepožadujete rezervní baterii, mohl by MacBook Air být tím pravým pro vás. Ale jestliže využíváte rezervní baterie, očekáváte obvyklou paletu portů nebo se rádi díváte na DVD během cestování v letadle, není to počítač, co byste si měli koupit.

Obsáhlá recenze Engadgetu

Podrobnou recenzi MacBooku Air přináší Engadget, článek doplňuje řada fotografií.

Redakce Engadgetu se shoduje na tom, že MacBook Air je nejhezčí notebook, jaký po dlouhé době viděli. Apple měl při navrhování tohoto stroje jasný cíl: vytvořit Mac pro často létající zákazníky, kterým by se mohli pyšnit a jehož nošení by je příliš neobtěžovalo. To se povedlo, má to však háček – MacBook Air nemá dostatečný výkon na to, aby byl hlavním strojem uživatele a zároveň chybí řada prvků, jež obchodní cestující považují za nutnost.

Na svou kategorii přesto MacBook Air poskytuje slušný výkon díky použití speciální verze procesoru Core 2 Duo (bližší informace najdete tady). Engadget sice zklamalo, že nebyla použita nová 45nm architektura Penryn, ale při testování zjistil, že užitý procesor nijak zvlášť nehřeje – uživatelé mužského pohlaví se rozhodně nemusí bát o svou plodnost, když budou pracovat s tímto notebookem na klíně.

Výkonnostní testy

Engadget již stačil provést poměrně podrobné benchmarkové testy, aby zjistil, jak si MacBook Air stojí proti jiným Macům. MacBook Air na 1,6 GHz porovnal se dvěma MacBooky Pro (osazenými procesory Core Duo na 2,16 GHz a Core 2 Duo na 2,2 GHz), s MacBookem s Core 2 Duo na 2,2 GHz a iMacem (vybaveným Core 2 Duo na 2,4 GHz). Všechny stroje pracovaly pod Leopardem s výjimkou 2,2GHz MacBooku, ten používal Tigera. Stroje byly vybaveny 2 GB RAM, vyjma MacBooku, jenž obsahoval pouze 1 GB.

Všechny počítače prošly testovací sadou Xbench 1.3. Nijak překvapivě dal nejslabší výsledky právě MacBook Air. Ze všech strojů měl nejníže taktovaný procesor, v grafických operacích se projevil vliv integrované grafiky a 1,8“ pevný disk rovněž na výkonu nepřidá.

MacBook Air je v současnosti nejslabší Mac na trhu, musíte si však uvědomit, do jaké kategorie náleží – mezi subnotebooky případně ultrapřenosnými notebooky rozhodně patří k těmi silnějším, proti strojům s LV či dokonce ULV procesory má značný náskok.

Obrazovka a klávesnice

Obrazovka o úhlopříčce 13“ nabízí mnohem větší zobrazovací prostor než 10“ či 11“ displeje ostatních subnotebooků a díky LED podsvícení poskytuje ostrý a jasný obraz. Dodává se však pouze s lesklou povrchovou úpravou, což se nemusí každému zamlouvat. (Apple ovšem v poslední době dodává lesklé displeje s většinou svých počítačů, takže v tomhle není MacBook Air žádnou výjimkou). Engadgetu se příliš nezamlouvá poměrně silný rámeček displeje a nemožnost sklopit displej více dozadu, to je ovšem spíše otázka osobního vkusu.

Klávesnice plné velikosti, navíc s vlastním podsvícením, se svým uspořádáním podobá klávesnici MacBooku či iMacu, působí solidním a robustním dojmem. Proti většině ostatních subnotebooků je psaní na MacBooku Air příjemné.

Možnosti připojení

WiFi připojení (standardu 802.11n) fungovalo dobře, ve spojení s 802.11n směrovačem D-Link přenosové rychlosti dosahovaly 3 až 4 MB/s. Též Bluetooth připojení fungovalo hladce.

Narozdíl od moha jiných strojů nemá MacBook Air porty a výstupy po okrajích, přípojky vystupují jen na dvou místech – vlevo dole MagSafe konektor pro napájení a vpravo se nacházejí výklopná dvířka, jež nejde otevřít, když notebook leží na stole. Ta odhalí jediné tři porty MacBooku Air: port USB 2.0, micro-DVI port a zdířku sluchátek.

Výdrž na baterii

Právě tady se začínají projevovat oběti, které Apple přinesl ultratenkému designu notebooku. Stroj především nemá výměnnou baterii, což nemusí každému vyhovovat. Engadget provedl vlastní měření výdrže na baterii, při plném jasu obrazovky, zapnutém WiFi a Bluetooth připojení dosáhl při běžném používání (brouzdání po Webu a přehrávání H.264 filmu) výdrže 2 hodin 45 minut. Při úspornějším vyžívání stroje (brouzdání po Webu a přehrávání pouze hudby, nikoli filmů) se výdrž prodloužila na 3 hodiny 55 minut. To je dobrý výsledek, Apple ovšem udává výdrž až 5 hodin, jenže tato hodnota platí pro ideální podmínky, jakých v praxi těžko docílíte.

Další hardwarové rysy

Napájecí adaptér MacBooku Air odpovídá rozměrům vlastního notebooku, takže nebude příliš obtížné ho nosit s sebou. S jinými současnými MagSafe adaptéry stroj použít nejde kvůli umístění napájecího konektoru, to by ovšem stejně nemělo být třeba. Trochu větší problém představuje umístění USB portu, některé 3G modemy a flash disky k němu nepřipojíte bez prodlužovacího kabelu, což není příliš elegantní řešení. Potíže mohou být i s připojením některých sluchátek.

Micro–DVI port vyžaduje adaptéry pro VGA a DVI konektory, ty naštěstí Apple ke stroji přikládá. Vzhledem k omezenému výkonu integrované grafiky lze připojit nanejvýš 24“ externí monitor, to by ovšem mělo většinou stačit.

Stroj se dodává se 2 GB RAM, ty však nelze rozšířit, protož paměť je přímo připájená na miniaturní základní desku. To se Engadgetu nelíbí, protože zatímco procesor se u subnotebooků mění málokdy, rozšíření RAM může přijít vhod.

Jako pevný disk se používá 80GB 1,8“ model, tedy stejný jako v některých iPodech a jiných přehrávačích. Takovýto disk je sice mechanicky dost odolný, ale nenabízí zdaleka tak vysoký výkon jako 2,5“ disky v běžných noteboocích. Volitelný 64GB SSD disk přinese vyšší výkon a také prodloužení výdrže na baterii, musíte na to však vynaložit o hodně víc peněz (rozdíl činí zhruba 1 000 USD).Engadget sice toto řešení doporučuje, otázkou však je, kolik uživatelů bude ochotno vydat takovou částku.

K MacBooku Air se kupodivu nedodává dálkové ovládání Apple Remote. Stroj sice zřejmě má infračervené čidlo, ale ovládání samotné k němu nedostanete. Kameru iSight však obsahuje, jde o VGA variantu.

Přes všechna výše zmíněná omezení MacBook Air působí solidně a odolně, především díky svému hliníkovému pouzdru. Nevyjasněná pochopitelně zůstává dlouhodobá výdrž stroje a protože se jednalo o vzorek od Applu, Engadget nemohl testovat odolnost vůči pádům.

Operační systém

Pokud jde o software, MacBook Air provozuje Leoparda jako všechny současné Macy, ale trochu odlišné sestavení (9B2324). Změny v systému se týkají hlavně podpory gest prstů pro touchpad, systémové předvolby nabízejí příslušný panel. Apple dodává i ukázková videa předvádějící, jak tato gesta používat, třeba pro pohyb vpřed a vzad v Safari nebo pro otáčení obrázku dvěma prsty v iPhotu. Apple ještě nezveřejnil informace pro nezávislé vývojáře, jak tato gesta podporovat, takže ta zatím mohou plně využívat pouze aplikace Applu. Je pravděpodobné, že se časem obdobné možnosti objeví na dalších strojích (takovéto pověsti již kolují). Apple tvrdí, že současný hardware tyto vstupní možnosti podporovat nedokáže, takže softwarové aktualizace pro stávající touchpady nelze čekat.

Další nový rys operačního systému tvoří Remote Disk, funkce umožňující MacBooku Air bez vnitřní optické mechaniky sdílet mechaniku s Macy a PC v sítí. Jak však zjistil právě Engadget, oproti fyzické mechanice takto nemůžete dělat spoustu věcí – nelze přehrávat média, extrahovat či vypalovat disky. (Totéž ostatně uvádí Walt Mossberg ve své recenzi.) Remote Disk je skutečně určen pouze pro instalaci aplikací, stahování dat a přeinstalování operačního systému – to však zvládá dobře.

Z toho důvodu se Engadget domnívá, že externí mechanika SuperDrive (mimochodem se dá použít jen s MacBookem Air) tvoří nezbytné vybavení, protože softwarově prostě zatím nelze nahradit všechny její funkce. Na druhou stanu optickou mechaniku nepotřebujete vždy, takže její oddělení od vlastního stroje považuje za uspokojivé řešení. Domnívá se však, že by ji Apple měl dodávat spolu s MacBookem Air, nutnost přikupovat ji za 99 USD se mu nelíbí.

Závěrečné hodnocení

Podle Engadgetu je MacBook Air dost těžké zhodnotit. Na jedné straně by to měl být nekompromisní ultrapřenosný notebook, jenže na druhou stranu dělá řadu kompromisů ve věcech, jež mnozí mobilní profesionálové chtějí. Server sice vítá odstranění nikoli nezbytných prvků, připomíná však, že se notebooky ve stále větší míře stávají hlavním (a někdy jediným) počítačem uživatele. Z tohoto důvodu se mu nelíbí především cena MacBooku Air, těžko se ospravedlňuje výdaj skoro dvou tisíc dolarů za druhý notebook (či třetí počítač) jenom pro cestovní potřeby. Navíc v takovém případě by měl být zajištěn zcela hladký přenos dat mezi stroji. Není tedy příliš pravděpodobné, že by MacBook Air nahradil pracovní notebooky většiny lidí.

Engadget by změnil svůj názor, kdyby se MacBook Air více blížil ceně běžného MacBooku (uvažuje o 1500 USD) a navíc by dodávka zahrnovala mechaniku SuperDrive a Ethernet adaptér. Je ovšem realista a ví, že ve skutečnosti tento notebook není určen pro každého. Ale těm, kdo chtějí supertenký, lehký stroj a mají peníze na to, aby si za tuto ultrapřenosnost zaplatili, vyhoví MacBook Air jako máloco jiného.

Někteří MacBook Air nazývají iPodem mezi notebooky. S takovým názorem lze z mnoha hledisek polemizovat, avšak z MacBooku Air vyplývá hlavně to, že Apple dokázal udělat další krok v miniaturizaci svých notebooků. Zdaleka ne všichni uživatelé Maců po této novince sáhnou, pro Apple to však znamená návrat do světa ultrapřenosných počítačů. Největší přínos tohoto stroje by ale nakonec mohl spočívat v něčem úplně jiném. Lze totiž předpokládat, že postupy užité k zeštíhlení a vylehčení MacBooku Air by se časem mohly objevit i v ostatních řadách notebooků Applu. Engadget by za ideální považoval stroj vzniklý ze spojení MacBooku Air a MacBooku Pro.

Aplikační výkonnostní testy Gizmoda

Engadget v rámci své recenze provedl též benchmarkové testy MacBooku Air, užil však syntetické testy, jež sice dobře porovnávají jednotlivé stroje, ale nedávají tak jasný obraz o chování počítače při zpracovávání běžných aplikací.

Takovéto testy provedlo Gizmodo. Samozřejmě i tento server porovnával několik strojů, konkrétně MacBook Air se starším MacBookem a MacBookem Pro.

MacBook Air byl základní model s procesorem na 1,6 GHz, 2 GB RAM a 80GB 1,8 diskem (se 4200 ot./min). Proti němu Gizmodo postavilo MacBook předchozí generace s procesorem Core 2 Duo na 2 GHz, s 1 GB RAM a 120GB 2,5“ pevným diskem (s 5400 ot./min). A konečně se testů účastnil MacBook Pro předchozí generace osazený procesorem Core 2 Duo na 2,2 GHz, se 2 GB RAM a se 160GB diskem (byl to 2.5“ model Seagate s 5400 ot/.min). Všechny stroje používají RAM na 667 MHz.

Gizmodo provedlo celkem čtyři testy, v nichž se testovalo kódování MP3 souborů, převod videa, přenos ZIP souboru z flash disku na počítač a duplikace souborů na flash disku. Během testů neběžely žádné jiné aplikace a všechny stroje byly nastaveny pro co nejvyšší výkon. Dále se také měřil čas potřebný pro spuštění systému.

Výsledky testů shrnuje tato tabulka. Naměřené hodnoty žádné velké překvapení nepřinesly, MacBook Air pochopitelně většinou podal nejnižší výkon, o něco ho překonal MacBook a nejlépe si vedl MacBook Pro. Na druhou stranu rozdíly mezi MacBookem Air a MacBookem nebyly nijak velké (je však třeba připomenout, že MacBook měl pouze 1 GB RAM). A v testu kódování MP3 souborů dokonce MacBook Air skončil na prvním místě. Co se týče doby spouštění, MacBook Air potřeboval 45 sekund, MacBook 41 sekund, tedy opět žádný velký rozdíl, zatímco MacBook Pro naskočil již za 30 sekund.

MacBook Air se zde srovnává se staršími modely notebooků Applu, ty dnešní podávají výkony o něco vyšší, na druhou stranu tyto stroje dodnes používá spousta lidí.

Z těchto výsledků lze dovodit, že v praxi bude MacBook Air podávat výkon téměř odpovídající výkonu MacBooků předchozí generace, což by pro běžnou práci mělo celkem stačit. Poměr ceny a výkonu oproti jiným notebookům Applu nevychází zrovna příznivě, musíte však stále pamatovat na to, že tento nijak oslnivý výkon dostáváte zabalený v ultratenkém provedení. A v kategorii ultrapřenosných notebooků, kam MacBook Air náleží, jeho výkon naopak patří k nejvyšším a cena se nijak zvlášť nevymyká. Uživatelská obec takového stroje ovšem pochopitelně bude mnohem užší než pro běžné notebooky.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: