První pohled do útrob nové Base Station - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

První pohled do útrob nové Base Station

7. února 2007, 10.00 | Opravář iPodů iFixit se podíval dovnitř nové AirPort Extreme Base Station a také provedl pár prvních testů.

Nový bezdrátový přístupový bod Applu, AirPort Extreme Base Station, už dorazil na americký trh a jak jsem předpokládal, začaly se objevovat zprávy těch, kdo se v něm blíže povrtali. Jednu z prvních reportáží přináší iFixit, web zabývající se prodejem součástek pro opravy iPodů a Maců. iFixit vám prodá potřebné součástky a zároveň nabízí podrobné průvodce, jak si vlastnoručně provést opravu, případně modernizaci.

A tak není divu, že když narazili na novou Base Station, pořádně se jí podívali na zoubek. Navíc byli zvědaví i na výkon při užití nového bezdrátového standardu. Jejich zjištění ve zhuštěné podobě najdete na MacNN, původní text se všemi fotografiemi se nalézá tady, tímto odkazem se dostanete na první stránku, po níž následují ještě tři další.

Na iFixitu mají ve zvyku to, co koupí, hned rozebrat, tentokrát se však nejprve rozhodli Base Station otestovat. Na tomto obrázku uvidíte srovnání, jak nová Base Station vypadá ve srovnání s Macem mini (ta krabička úplně dole) a předchozí verzí Base Station (kužel nahoře, logicky se tedy nová Base Station nachází uprostřed). Půdorysy Maca mini a (nové) Base Station se přesně shodují, ovšem Base Station má jen poloviční výšku. Působí docela robustně a je těžší (770 gramů) proti předchozímu modelu (550 g). V balení dostanete vlastní stanici, CD se softwarem (ani iFixit neopomněl zdůraznit, že včetně onoho tolik propíraného „n“ Enableru za 1,99 USD) a napájecí zdroj. Jak se dnes stalo všeobecným zlozvykem, ostatní kabely si musíte opatřit sami.

A nyní již ke zmiňovaným testům. Lidé z iFixitu pro ně použili MacBook Pro 15"s Core 2 Duo, „sněžnou“ AirPort Extreme Base Station 802.11g a novou AirPort Extreme Base Station 802.11n. Testy provedli třikrát a výsledky zprůměrovali. Grafy výsledků máte zde. Nejprve měřili výkon v různých vzdálenostech, konkrétně v 1,5 metru, ve 30 a v 90 metrech (oni si to samozřejmě nastavili ve stopách, tady to máte už přepočtené, proto ta „nehezká“ čísla). Pro přenos užili dva 35 MB velké QuickTime soubory, celkem tedy 70 MB. Příkazem airport z terminálu měřili kvalitu spojení (commQuality). Pro starou „g“ stanici Base Station dostali v 1,5 metru kvalitu 56, zatímco nová „n" verze poskytovala kvalitu 76. Ještě zajímavější byly přenosové rychlosti, v jednom případě dosáhli 9 MB/s, průměr v 1,5 metru činil 7,8 MB/s. A ve vzdálenosti 90 metrů „n" spojení ještě stále fungovalo, i když pouze rychlostí 500 Kb/s. Ale „g“ stanice se tak daleko vůbec nechytala. Testující tvrdí, že mají malou kancelář a již je unavovalo pořád chodit sem a tam, domnívají se však, že by spojení možná fungovalo až na dvojnásobnou vzdálenost. (Pro měření v 90 metrech už museli vyjít ven z budovy. Celkově jim vychází, že se přenosová rychlost zvýšila až 10x a účinný dosah až 3x. Samotný Apple udává pětinásobný výkon a dvojnásobný dosah). Připomínají však, že se výsledky budou hodně lišit podle konkrétního místa nasazení. Přesto jde ovšem o výsledky z praktického použití a z nich jasně plyne, že na menší vzdálenosti „n" spojení zastane v podstatě to, co kabelový Fast Ethernet.

Po testech se lidé z iFixitu pustili do své obvyklé práce – rozebírání. Nejprve museli ze dna stanice sejmout přilepenou pryžovou podložku, pak vyšroubovali pět křížových šroubů pro uvolnění perforovaného plastového dolního víka. Potom už bylo možné ze stanice vyjmout „její vnitřnosti“. V horní části pouzdra Base Station se nacházejí dva hliníkové bloky sloužící jako pasivní chladiče – kvůli nim tato část váží 400 gramů, tedy přes polovinu celkové hmotnosti. Uvnitř se opravdu ukrývají tři antény (nutné pro technologii MIMO) s barevně odlišenými kabely – anténa na čele ho má bílý, anténa vlevo šedý a anténa vpravo černý. Používají standardní anténní konektory. Všechno to vypadá takto.

Nakonec částečně odhalili samotnou logickou desku, vyvedenou v pěkné kobaltové barvě. Objevili na ní 3V baterii (zřejmě pro hodiny), dva paměťové čipy Samsungu a nějakou součástku od Applu. Hlavní procesor kryje pasivní chladič, pod ten již nešli. (Škoda, takhle nejde určit, od koho pochází vlastní bezdrátová čipová sada, z níž by se daly odvodit další vlastnosti.) Na spodní straně desky se pak nacházejí všechny porty, které vidíte venku. Vnitřnosti nové Base Station spatříte tady.

A to je vše, co zatím iFixit zjistil. Vnitřní design Base Station rozhodně působí čistě a elegantně, přístroj byl jasně navržen s ohledem na maximální kompaktnost. A mohutné pasivní chladiče nasvědčují, že bude mít nezanedbatelný příkon. Ono není divu, pro dosažení těchto přenosových rychlostí musí elektronika dost zběsile kódovat a dekódovat signál (navíc rozdělený do tří samostatných tras), což už si vyžádá slušný výpočetní výkon. V zásadě je to něco podobného jako u ADSL modemů, a pokud nějaký vlastníte, víte, že ty se také dost hřejí. (PC před 10 lety možná mělo menší výpočetní výkon než tyto kódovací a dekódovací čipy.)

Určitě se budou objevovat další testy a zkušenosti s novou Base Station (čtenář „jfk“ uvedl v komentáři jednoho mého minulého článku odkaz na další recenzi, musím však přiznat, že ta mně připadala poněkud zmatená ve své testovací metodice). Jestli budou i další výsledky podobné, lze oprávněně tvrdit, že bezdrátové sítě opravdu začaly šlapat na paty těm kabelovým. Samozřejmě gigabitový Ethernet jen tak nedoženou, ale pro většinu praktických účelů budou stačit.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: