Proč si koupím či nekoupím Cube? - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Proč si koupím či nekoupím Cube?

8. srpna 2000, 00.00 | Pro koho je určena Cube a pro koho ne? Bude mít prodejní úspěch? Co se dočteme na zahraničních serverech?

Ani po více než týdnu neutuchá diskuze o nových modelech počítačů Apple. I na stránkách českých zpravodajských a odborných serverů se objevila řada článků o nových strojích, doprovázena přirozeně množstvím reakcí a komentářů. Není divu, kladný či záporný názor, zejména na Cube, si musí udělat doslova každý. Diskutujeme o designu, o parametrech, o tom, zda měl či neměl být počítač rozšiřitelný. A někteří zvláště pozorní čtenáři se dokonce zamyslí nad tím, zda do DVD šachty nebudou nadmíru padat drobečky z hamburgerů, kterými se američtí operátoři obvykle ládují. A k čemu jinému by měla zasvěcená diskuze dospět, když ne k odhadu, jak že se ta nová Cube bude prodávat.

A protože by si jeden měl rozšiřovat obzory, není bez zajímavosti sledovat i diskuze na amerických serverech. Asi zdaleka nejvíc se přitom diskutuje na fóru prestižního magazínu MacWEEK (z rodiny serverů Zdnet) - počty ohlasů na nejzajímavější články jdou do stovek, setkávají se tu příznivci a uživatelé všech platforem a všech výkonových kategorií. Nedávno tu vyšel výběr nejzajímavějších příspěvků na téma Cube (doprovázen opět smrští reakcí, zejména Jack Campbell to schytal).
Z diskuze lze odpozorovat leccos. Mimo jiné i to, že některé věci jsou zkrátka nepřenosné. Pokusíme-li se je hodnotit, vybaveni nekompatibilními životními zkušenostmi, přizpůsobeni jinému způsobu života, někteří navzdory tomu dokonce přesvědčeni o své schopnosti jasnozřivosti, pravděpodobně dojdeme k chybným závěrům.
To je důvod, který mne vedl k volnému překladu článku - smysl formulací jsem se střežil zachovat, některé slangové fráze byly ovšem nad mé síly. Občas jsme krátili, i tak je článek podstatně delší, než bývá zvykem. Předkládám tyto ohlasy jako pohled z druhé strany. Plný listing příspěvků, ze kterých redakce MacWEEku vybírala, je na serveru kdykoliv k dispozici.

Co si myslí?
Design je výborný, cena špatná. Dal bych přednost Cube, třeba s cenou 1599 USD, ale s procesorem G3/600 MHz. Lidé přece myslí v MHz. Ta věc se mi líbí, ale nekoupím si ji. Podle mne si zákazník pomyslí tohle:
Wow, to chci, to je krásné!
Kolik že to stojí?
1799 USD .. OK
A co monitor? Ano, chci monitor, který se hodí k Cube (třeba 15" LCD)
To je 1000 USD navíc.
Aha, mohu si to tedy pořídit za 2 799 USD
No, ještě si to rozmyslím.
Můj názor je, že obyčejní lidé zůstanou u iMac a ti, co potřebují výkon si koupí duální G4. Střední proud se vždycky můžou přidat na jednu nebo druhou stranu. Vidím velký trh pro design a eleganci Cube, ale žádné reálné zákazníky pro její cenu. Apple vyrobil další 20th Anniversary Mac.
Eric

Cube bude mít velký úspěch
Tohle není počítač pro lidi, jako jsme my, kdo upgradujeme svoje systémy - já jsem si proto vybral tower G4. Většina lidí, ve firmách i doma, nikdy nebude systém rozšiřovat, zbytek si koupí nanejvýš RAM. Musím akceptovat, že proti nim tvořím velmi malou menšinu.
Cube je pro lidi, kteří si zakládají na stylu a chtějí nejen více výkonu ale i více prestiže, než nabízí iMac. V důsledku - není pro ně už tak důležité, aby udělali finančně dobrý obchod.
Nynější ekonomický růst vyprodukoval velmi mnoho dobře postavených lidí. Jsem doma v SF Bay Area, a milionáři jsou tu prakticky střední třída. Musíte vydělat miliardu, abyste tady byli za boháče. Apple ve výrobě ostatních modelů pokračuje, nevidím důvod, proč by nemohl zaplnit i tuhle mezeru. Myslím, že Cube bude velmi úspěšná. A tento úspěch, a z něj plynoucí peníze, umožní Apple prodávat ostatní systémy za ještě lepší ceny. Vidím to jako velké vítězství pro Apple a jejich zákazníky.
Bob Peterson

Jsem hudebník a používám Mac pro vícestopé záznamy a editaci zvuku v nahrávacím studiu. Byl jsem nadšen, když jsem viděl, že Cube nemá větrák - to minimalizuje šumy ve studiu. Bylo by to skvělé, ale Apple nenechal v Cube ani jedno PCI. Nemůžu tak používat Digi001, Unicorn 2408mkII, prostě nic s PCI interface. Na trhu jsou sice expanzní PCI boxy, pak ale ztrácí smysl malý počítač.
Acadia

Kolej a přenosný počítač
Chci počítač, který můžu snadno vzít a odnést z koleje domů během prázdnin. S Cube dostanu za pár stovek dolarů navíc (proti nejlevnějšímu PowerBooku) přenosný počítač s daleko větší obrazovkou (15" LCD), a k tomu lepší klávesnici a myš. Pořád není tak velký, abych si ho nemohl, stejně jako laptop, v noci a když jsem ve škole, uklidit a zamknout na koleji. Cube mi vyhovuje, protože má G4 procesor. iBook je slabý a má pro mne moc malý displej (12"), a iMac zase zabírá moc místa. Doufám, že si Cube příští rok koupím.
David Esposito

Cube mne málem dostala
Ani tentokrát jsi mne ještě nedostal, Steve … ale už to málem bylo. Já vím, je to ostuda, protože jsem dlouholetý uživatel Wintelu. Už předtím jsem občas pracoval na Apple, a myslím, že Steve Jobs a spol. mají správnou představu o tom, jak má vypadat komunikace člověka s počítačem. Od té doby, co Apple uvedl G3, jsem tím strojem přitahován - ale pár věcí mě pořád drží zpátky, pre-emptivní multitasking je asi ta hlavní. Můj známý má grafické studio, občas jsem viděl při práci jeho G3. Vždycky mě štvalo, když systém padl třeba při kopírování velkého souboru - to je velmi protivné. Ale nehledě na to všechno, Cube jsem málem koupil, hned jak jsem ji viděl. Ze všech počítačů, co jsem kdy viděl, je tenhle nejvíc cool. Ives a jeho tým designérů to přesně trefili, klobouk dolů před nimi. Jen ještě sundejte 200 USD a dejte tam Mac OS X.
Stephan Eldon

Já jsem trh
Mám modrou G3 a iMac v kanceláři, a hned od zítřka bych G3 nahradil jednou z těch nových Cube. Všichni podceňují sílu jednoduchosti. G3 mi zabere polovinu prostoru pod stolem. Můj 19" monitor zabere polovinu prostoru na stole. Na stole, pod ním a okolo něj mám zbytečně mnoho kabelů. Hned, jak to půjde, koupím si Cube a jeden z těch LDC panelů. Kdybych celý den pracoval s Photoshopem, nebo s Final Cut Pro, možná bych potřeboval tower s PCI a duální G4, ale já to nepotřebuji. Jestli chcete tower pro práci s Photoshopem, Apple vám ji rád prodá. Ale já pracuji s Office, a Cube má více síly, než by pro Office potřebovala - a navíc mi ušetří spoustu místa v kanceláři. A jak tu někdo řekl před chvílí, Cube bude stejně populární v malých místnostech na kolejích. Cube je bez pochyby nejlepší počítač, co jsem kdy viděl. Myslím, že pro Apple přinese nový prodejní rekord. Když mi zbudou po nákupu Cube peníze, koupím si za ně další akcie Apple.
John

Jobs to podělal
Ta věc je pěkná na pohled, ale už ne pro peněženku. Bez PCI slotů není rozšiřitelná. Procesor G4 je pro náročné uživatele, a ti chtějí rozšiřitelnou skříň. Je to počítač bez trhu. Pokud by Cube byla založena na G3 a zůstala s cenou kolem ceny iMaců, pak ano. Ale za 1800 a 2300 USD se počítač s G4 bez PCI prodávat nebude. Když přidám 200 USD, můžu si přece koupit duální G4/450. Koupit si za ty peníze počítač jen proto, že je bez větráku, to je pro lidi, co si mohou dovolit vyhazovat peníze.
OG

Pracuji jako poradce marketingového oddělení high-tech firmy. Toto oddělení má týdenní rozpočet na hardware a software 7500 USD (vyšší výdaje podléhají schválení). Když jsem se vracel z letiště (byl jsem na MacWorldu) zastavil jsem se tam. Jeden z kreativních ředitelů se mne zeptal na Cube, dal jsem mu specifikace a odpověděl na pár otázek. Když jsem odcházel z jeho kanceláře, připojoval se už na web Apple. Po chvíli mi dal vědět, že objednal 450MHz Cube. Než jsem odešel domů, hlavní šéf kreativního oddělení si objednal 500MHz Cube. Myslím, že tito VP lidé z marketingu a komunikací budou uvažovat jen nad tím, jestli si koupit 500MHz Cube s velkou RAM a větším HD, nebo sice základní Cube ale s 22" LDC Apple Cinema monitorem.
Jobs a marketing Apple se přesně strefili do trhu!!! Cube se klidně může jmenovat eMac. Trh jsou vedoucí pracovníci high-end firem, kteří nepotřebují PCI, druhý monitor, SCSI kartu, MIDI výstup ani další vnitřní disky.
Ian

Procesor G4 využijete jen s náročnými grafickými aplikacemi, které jsou optimalizovány pro Velocity engine. Ale proto si přece lidé nemusí kupovat Cube, koupí si duální G4. Je potřeba udělat to, co zde mnozí radí. Dát do Cube procesor G3, a sundat cenu na 1000 USD. Nyní je za 799 USD iMac s monitorem. Už motherboard iMacu je dost malý, aby se vešel do Cube - takže neberu řeči, že "menší je dražší". Až bude Cube na této ceně, koupí si ji lidé, co by chtěli iMac, ale s větším monitorem. Takhle je ale lepší si koupit duální G4, nebo PowerBook.
Scot Walker

Jednu jsem koupil. Vadí vám to?
Nemůžu pochopit, proč je celý Internet plný řečí, proč lidé na boardech, jako je tento, odsuzují nový počítač. Dívám se kolem, a celý Mac svět diskutuje o té malé nevinné věci.
Úžasné.
A teď - můj názor: je mi 42 a jsem VP jedné velké energetické firmy. Mám krásnou kancelář, stůl za 6000 USD a židli od Herman Miller za 2000 USD. Za tímto stolem pracuji každý týden 50 hodin, a druhých 50 hodin odpracuji za podobným stolem doma. Třicet vteřin poté, co jsem uviděl novou Cube, zkusil jsem ji v Apple Store koupit. Stránka ale byla přetížená, a tak jsem to zkusil příští noc. Nyní jsem už hrdým majitelem potvrzené objednávky na Cube, 15" LCD a 256MB RAM.
Firmu stojí můj čas 400 USD za hodinu, každý den. Nebudu přece uvažovat o tom, jestli dát 2000 nebo 3000 USD za skvělé, malé a tiché zařízení, na kterém poběží moje tabulky a můj browser. Upřímně, dám svou tři měsíce starou G4/450 s 256MB dceři (je jí 12), a její devět měsíců starý 333 MHz iMac zase daruji do kanceláře našeho kostela.
1. Já jsem trh Cube. 2. Asi si koupím i druhou, do domácí kanceláře. 3. Můj šéf, který má ještě hezčí stůl, si Cube objednal dnes v noci. 4. Budu muset najít nové místo pro svůj 15" IBM LCD displej, protože si asi koupím ještě 22" LCD Apple Cinema.
Znám stovky úspěšných lidí, kteří dennodenně pracují s počítačem, zároveň jim ale záleží na stylu. To znamená, že nejsem sám.
Apple stvořil počítač přesně postavený, s přesnou cenou pro mě. Vadí vám to?
Jack Campbell

Tak ke kterému z názorů se přikloníte? Není to snadné, že? Osobně si myslím, že je mnoho pravdy na názorech lidí, podepsaných jako Ian, John a Jack Campbell. Jen čas ukáže, ale vždyť nemusíme chodit pro příklady moc daleko. Jaký vidíte rozdíl mezi tím, když si někdo koupí horské kolo za 80.000, a tím, kdo si za 80.000 koupí Cube. Oba přece mohli mít kvalitní zařízení za 50.000. Je blázen jeden z nich, nebo snad oba?

Další relevantní články:

Rozpaky kolem monitorů Apple
Apple představilo nový hardware
Apple s procesorem Alpha?
Sleva 98,5%? Jen u Apple !!
Apple: Novinky ze San Jose I.
Vrták: Proč se k nám Apple otočilo zády?
Nové počítače Apple

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Polemiky  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: