Problém s písmy v Mac OS X 10.6.7 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Problém s písmy v Mac OS X 10.6.7

6. dubna 2011, 00.00 | Změny v Mac OS X 10.6.7 vyvolaly problém se zobrazováním a tiskem OpenType PS písem v mnoha aplikacích. Ačkoli se týká jen části uživatelů, může způsobit vážné potíže, uspokojivým řešením bude až oprava Applu.

Apple 21. března vydal novou verzi Mac OS X, verzi 10.6.7, zatím poslední aktualizaci Snow Leoparda, jež měla především opravit různé chyby. Avšak jak již upozornili naši čtenáři v diskusích, tato nová verze Mac OS X jednu dost nepříjemnou chybu naopak přidala.

Některá písma se pod Mac OS X 10.6.7 zobrazují a tisknou nečitelná

Jde o to, že za určitých okolností se v Mac OS X 10.6.7 některé texty jak při zobrazování na monitoru, tak při tisku „rozhodí“ do té míry, že budou zcela nečitelné. To je samozřejmě hodně nepříjemné, zvlášť když v Mac OS X 10.6.6 a nižších verzích se tohle nestávalo. Na diskusním foru Applu už k tomuto problému vzniklo poměrně rozsáhlé vlákno a jeho příčiny podrobněji probral TidBITS.

Potíže se objevují hlavně při práci s PDF

Mac OS X 10.6.7 přinesl velké množství bezpečnostních oprav (jejich seznam najdete v tomto podpůrnému dokumentu Applu) a mimo jiné zacelil zranitelnosti související se zpracováním písem.

Avšak právě tahle oprava vedla k onomu problému, pozměněné vykreslování písem v Mac OS X 10.6.7 dá při použití určitých typů písem nečitelné výsledky. Dochází k tomu například při tisku z Wordu a Pages a často se tyto potíže vyskytují při vytváření PDF dokumentů obsahujících písma formátu OpenType PS (PostScript).

Obdobné potíže byly hlášeny i při vývoji ve Flashi Professional a obecně tato vada postihuje všechny aplikace Mac OS X, jež pro vykreslování písem používají standardní systémový mechanismus, naopak programy využívající svůj vlastní mechanismus vykreslování písem (kupříkladu Adobe InDesign) jí netrpí.

V případě PDF souborů navíc může další potíže způsobit to, že v Preview Mac OS X se zobrazí správně, avšak po načtení do Adobe Readeru či Acrobatu se text rozpadne.

Chyba zřejmě spočívá v kódování glyfů

Příčina pravděpodobně spočívá v tom, že každé písmo užité v PDF dokumentu nese popis toho, jak jsou zakódovány jeho glyfy a změny v Mac OS X 10.6.7 (vedené snahou o zvýšení bezpečnosti) způsobily, že systém poskytuje nesprávné definice kódování glyfů.

A protože Mac OS X využívá PDF též jako formát pro sdílení tiskových úloh, projevuje se problém jak při práci s PDF soubory, tak i v jiných tiskových úlohách. A Flash Professional na Macu také využívá systémového vykreslování písem, proto se ho to rovněž týká.

V Preview se postižené dokumenty zobrazí správně, což je vedlejší účinek toho, že Preview část specifikací PDF prostě ignoruje. To může mít docela závažné důsledky, protože v Preview se bude vytvořený PDF dokument jevit jako bezvadný, avšak v jiných aplikacích a na jiných počítačích může být naprosto nečitelný.

Zasažena jsou jenom OpenType PS písma

Avšak jak už jsme zmínili, tohle vše se týká pouze písem typu OpenType PostScript. Jde o jednu ze dvou hlavních variant formátu OpenType, který společně vyvinuly Adobe a Microsoft. Tento formát podporuje popisy písem typu PostScript nebo TrueType, postcriptová písma používají obvykle příponu „.otf“ a TrueType písma příponu „.ttf“ či „.ttc“ (někdy též „.tfc“ kvůli zpětné kompatibilitě).

V Mac OS X lze asi nejsnáze zjistit typ daného písma utilitou Font Book (zacházení s ní Apple popisuje v tomhle dokumentu).

Zatím se nabízejí pouze dvě provizorní řešení

V současnosti má daný problém dvě řešení. Když se na Macu s Mac OS X 10.6.7 nebudou používat žádná písma typu OpenType PS, zmíněné potíže prostě nevzniknou. (Podle některých zpráv se chyba může týkat i starších písem typu PostScript Type 1.)

To si však nemůže dovolit každý, kupříkladu některé organizace s těmito písmy pracují a přirozeně se nebudou ohlížet na chyby jedné verze Snow Leoparda. Pak nezbude, než na takový Mac prostě Mac OS X 10.6.6 zatím neinstalovat. (V nejhorším případě bude nutné Mac převést zpět na nižší verzi systému, přeinstalováním z distribučního média Snow Leoparda a poté se na něj bude muset použít kombinovaná aktualizace na verzi 10.6.6.)

Nejednotné názory na závažnost problému

Minulý pátek se k tomuto problému vyjádřil také Macworld. Nepovažuje ho za zvlášť závažný, podle jeho názoru zasáhne pouze malou část uživatelů Maců, protože Mac OS X samotný žádná písma typu OpenType OS neinstaluje. Avšak některé aplikace třetích stran ano, zejména ty od Adobe. Zjistit to lze v utilitě Font Book, když se do jejího vyhledávacího pole zapíše výraz „OpenType PostScript”. A dále Macworld doporučuje používat Preview namísto Adobe Readeru.

Avšak s takovýmto názorem mnozí uživatelé v následných diskusích nesouhlasí, připomínají, že jako OpenType PS se nabízí řada kvalitních písem, kterých by neradi zbavovali. A používání Preview může vést k velkým nepříjemnostem, budou-li se v něm prohlédnuté PDF soubory předávat dál. Příjemci na jiných platformách takto mohou obdržet zcela nečitelný PDF soubor, což v nich jistě vyvolá velkou náklonnost k odesílateli a k Macům obecně.

Vzhledem k celkovému počtu Maců v provozu ale nakonec může mít Macworld pravdu v tom, že tento problém zasáhne pouze malou část jejich uživatelů. Ti, kdo Macy používají jen k zábavě a jinými domácím účelům, se s takovýmito potížemi nejspíš opravdu nesetkají. Avšak náročnějším uživatelům to jistě vadit bude, o profesionálně využívaných Macích ani nemluvě. Sice celosvětově budou nejspíš v menšině, ale jejich počty rozhodně nejsou zanedbatelné.

Definitivním řešením bude až oprava Mac OS X 10.6.7

Výše zmíněná dvě dosavadní řešení tak jsou pouze provizorní, skutečným řešením bude teprve oprava Mac OS X 10.6.7 od Applu, jež upraví příslušné rutiny vykreslování písem. Lze jen doufat, že tak učiní brzy, jistou naději vzbuzuje skutečnost, že minulý čtvrtek vydal opravu jiného problému způsobeného Mac OS X 10.6.7, který se týkal pádů iTunes na nových 13“ MacBoocích Air.

Apple to vyřešil dodatečnou aktualizací Mac OS X 10.6.7 pro zasažené stroje (mimochodem, Macworld poznamenává, že zmíněná dodatečná aktualizace upravuje dvě systémová rozšíření AppleUpstreamUserClient.kext a AudioAUUC.kext), snad se zanedlouho dočkáme něčeho podobného také pro zacházení s OpenType PS písmy.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Už mě to potkalo

Autor: Falcon Muž

Založeno: 06.04.2011, 08:32
Odpovědí: 0

Bohužel už jsem se s tímhle problémem setkal při tisku pdf souboru, kdy mi tiskárna vytiskla nečitelnou hrůzu. Nicméně mám macy dva. iMac i7 z loňska a 3 roky starý MacBook Pro, na obou mám Mac OS 10.6.7, stejné typy písmen a tyhle problémy udělal jedině MacBook Pro. Na iMacovi se stejné dokumenty vytisknou bez problému a čitelně.

Odpovědět na příspěvek

Průs.. jak mraky

Autor: DTPák na Macu Muž

Založeno: 11.04.2011, 10:18
Odpovědí: 0

Tak se hlásím jako další oběť. Celá brožura udělaná OTF písmem Aller, které dřív fungovalo bez problému jde do stoupy, předložky se scukly se slovy. Shit.....

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: