Přibývá pověstí o tabletu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Přibývá pověstí o tabletu

4. ledna 2010, 00.00 | Konec roku 2009 byl ve znamení zvýšeného přísunu pověstí o tabletu Applu, jeho představení se očekává 26. ledna. A objevily se také jeho možné názvy a některé další podrobnosti.

K nejhouževnatějším pověstem o chystaných novinkách Applu již dlouho patří ty o tabletu, ovšem koncem loňského roku příliv pověstí na tohle téma výrazně zesílil, zdá se, že se skutečně něco chystá. Podívejme se, co se zatím objevilo na Webu:

Vydatná dávka předvánočních pověstí

První konkrétnější pověsti o tabletu se začaly vynořovat těsně před Vánoci, velké dohady vyvolala zpráva o tom, že Apple vyzval vývojáře, aby připravili nové verze svých aplikací pro vyšší rozlišení obrazovky. Přišel s tím ve středu 23. prosince Silicon Alley Insider.

Článek tvrdil, že Apple připravuje nové mobilní zařízení vybavené displejem o vyšším rozlišení na leden, podle „zasvěceného zdroje“ z mobilního průmyslu. A dále uváděl, že vývojáři byli požádáni, aby na leden 2010 přichystali ukázky aplikací pro iPhone OS, jež budou podporovat plné rozlišení obrazovky namísto pevného rozlišení 320 x 480 iPhonu a iPodu touch. Aplikace schopné přizpůsobit se větší obrazovce by měly na novém zařízení fungovat bez potíží.

Nový přístroj se však nemá začít prodávat už v lednu, půjde pouze o jeho předvedení, Apple nejspíš chce dát dalším vývojářům dost času, aby své aplikace přizpůsobili pro fungování na větší obrazovce.

Oním novým přístrojem by pravděpodobně měl být právě tablet, ve shodě s dřívějšími pověstmi zřejmě půjde o zařízení provozující iPhone OS, kompatibilní s iPhonem a iPodem touch, podporující však vyšší rozlišení. A také načasování by souhlasilo, podle dřívějších náznaků by masová výroba mohla začít již v únoru, s příchodem na trh se pak počítá v březnu.

Ve stejnou dobu se objevily pověsti o 7” tabletu, přinesl je blog The Boy Genius Report (BGR), ten tvrdil, že podle jeho velice spolehlivého zdroje se objeví tablet se 7“ obrazovkou.

Samotný BGR sice předtím stejně jako ostatní weby předpokládal tablet s 10”obrazovkou, ale podle citovaného zdroje má být v lednu předveden 7” model a uvedení 10” tabletu není jisté. Avšak nikdo jiný o 7“ obrazovce nemluví a BGR se již dříve vícekrát spletl, proto se tato informace musí brát s velkými výhradami.

Tablet má přinést překvapivé uživatelské rozhraní

S dalšími informacemi o tabletu Applu přišel před Vánoci také deník New York Times. Článek Nicka Biltona „2010: rok tabletu“ se sice zabývá tablety obecněji, ale pochopitelně hodně prostoru věnuje tabletu Applu. Podle něj ostatní výrobci čekají na to, s čím přijde Apple, uvedení jeho tabletu považuje za v podstatě jisté, přičemž nevychází jen z pověstí, připomíná řadu již zveřejněných patentů, které s tabletem zjevně souvisejí. A obdobný názor zastávají také vydavatelé a tvůrci obsahu, s nimiž Bilton mluvil.

A určité náznaky získal Bilton též od zaměstnanců Applu. Jeden z nich měl říci, že sice zatím nemůže prozradit nic bližšího, ale Steve Jobs je údajně s tabletem v jeho současné podobě velmi spokojený. Další tipy poskytli bývalí zaměstnanci Applu, podle jednoho z nich budou uživatelé překvapeni způsobem, jímž se bude s novým tabletem pracovat.

Bývalý zaměstnanec Applu, který na tabletu pracoval před pěti lety a je autorem některých patentů, Biltonovi prozradil, že když Steve Jobs zrušil první verzi tabletu, řada jeho prvků se dostala do jiných produktů, iPhone je například údajně zmenšeninou časné verze tabletu.

Nyní by se tedy měla objevit verze podstatně vylepšená, dá se předpokládat, že půjde o dále rozvinutou koncepci iPhonu. A oproti časným fázím vývoje tabletu byla vyřešena také otázka aplikací, díky App Store a zájmu vydavatelů o dodávku obsahu by tablet neměl mít potíže se softwarovou podporou.

Předvedení nového zařízení lze čekat 26. ledna

A došlo též k upřesnění data, kdy by Apple měl nový přístroj předvést, tím datem by měl být 26. leden. Přišel s tím deník Financial Times, na jeho blogu se objevila zpráva, že si Apple pronajal na několik dní na konci ledna sál v sanfranciském středisku Yerba Buena Center for the Arts (YBCA) a předpokládá se, že Apple tam oznámí nový produkt v úterý 26. ledna (podle některých náznaků si Apple najme menší prostory střediska YBCA již několik dní předem, aby si mohl celou akci nacvičit).

Právě ve středisku YBCA Apple loni v září představil nové iPody a iTunes 9 a stejně tomu bylo i v předchozích letech, lze proto předpokládat, že by také nový produkt měl být něčím podobným a pochopitelně se nabízí předvedení tabletu.

Ten by ovšem neměl být jen „přerostlým iPhonem“, sice bude (jak naznačily předchozí pověsti) s aplikacemi iPhone OS kompatibilní, ale podle dalších zpráv Apple jedná jednak s televizními společnostmi, a jednak s vydavateli tištěných publikací o dodávce obsahu pro své nové zařízení, první výsledky těchto jednání by mohly být vidět 26. ledna.

A 30. prosince přišlo „potvrzení“ tohoto termínu, server Fox News uvedl, že mu zdroj z Applu potvrdil konání velké akce 26. ledna v San Franciscu, akce má být zaměřena na mobilní oblast.

Předvánoční pověsti posílily akcie Applu

Zmíněné předvánoční pověsti o tabletu měly vliv rovněž na akcie Applu, jejich kurs na Štědrý den vyšplhal na rekordní hodnotu 209 USD a analytici se jako obvykle předháněli v optimismu. U mnohých to ovšem naopak vyvolalo podezření, zda v pozadí zmíněných pověstí nestojí snahy o manipulaci s kursem, to by se však mělo vyjasnit již koncem ledna.

„Podezřelé“ domény a ochranné známky

V atmosféře všeobecného očekávání tabletu značnou pozornost vzbudily také některé domény a ochranné známky v držení Applu, jež by mohly mít s tabletem nějakou spojitost.

Na Štědrý den server MacRumors upozornil, že Apple již v roce 2007 získal doménu „iSlate.com“. Tu si původně v roce 2004 zaregistrovala firma Eurobox Ltd. a po několikeré změně vlastníka se dostala do držení registrátora MarkMonitor.

Ten vyřizuje registrace domén a ochranných zmínek pro mnoho různých velkých firem včetně Applu, přičemž jméno skutečného vlastníka domény ukrývá. MacRumors však zjistil, že několik týdnů na konci roku 2007 doménu „iSlate.com“ skutečně vlastnil Apple a nejspíš zůstává jejím vlastníkem i nadále.

To pochopitelně vzbuzuje podezření, že by se tablet mohl jmenovat „iSlate“ (slovo „slate“ označuje v angličtině břidlicovou tabulku na psaní, ale v přeneseném významu se používá též pro tablety bez fyzické klávesnice).

iSlate a Magic Slate

A existuje také ochranná známka „iSlate“, kterou vlastní neznámá firma Slate Computing LLC (registrovaná ve státě Delaware, kde se díky tamní legislativě dají velice snadno zřizovat firmy), je však dost pravděpodobné, že jde o pouhou „prázdnou skořápku” (krycí firmu), kterou rovněž vlastní Apple. Jak zjistily servery TechCrunch a MacRumors, Slate Computing si známku iSlate v USA zaregistrovala již v listopadu 2006, evropskou registraci tohoto slova obstarala právní firma využívaná Applem.

A další pátrání opravdu ukázalo, že Apple nejspíš stojí jak za označením „iSlate“, tak za Slate Computing, registrace totiž vyřizovala Regina Porter a stejnojmennou ženu Apple zaměstnává jako specialistku na ochranné známky. Všechno to dobře zapadá do sebe a navíc německý blog fscklog odhalil, že Slate Computing vlastní též ochrannou známku „Magic Slate“, což hodně připomíná nedávno uvedenou myš „Magic Mouse“.

iGuide

Objevil se však další kandidát na oficiální název tabletu, MacRumors totiž našel další krycí firmu registrovanou v Delaware, nazvanou iGuide Media, LLC, jejímž jediným účelem zřejmě bylo získat potřebnou ochrannou známku pro Apple. Firma požádala o registraci ochranné známky „iGuide“ v prosinci 2007, za žádostí přitom opět stojí Regina Porter a právní záležitosti navíc vyřizuje stejný právník, který totéž zařizoval v případě ochranné známky na iPhone.

TechCrunch však vypátral, že narozdíl od označení „iSlate“ Apple nevlastní žádnou doménu zahrnující slovo „iGuide“, jako nejpravděpodobnější se mu proto jeví, že samotný tablet by se skutečně mohl jmenovat iSlate, Magic Slate by mohla být nějaká doplňující periférie a iGuide služba spojená s tabletem. Zároveň ovšem připouští, že to také může všechno být úplně jinak.

Apple údajně již objednal 10” displeje a odolné skleněné panely

Jak se dalo čekat, koncem prosince se svou troškou pověstí k tabletu přišly též zdroje z Asie (jež mají nejblíže k vlastní výrobě).

Podle tchajwanského serveru DigiTimes bude prvotním dodavatelem 10“ LCD panelů pro tablet Applu Innolux, divize Foxconnu, později začne displeje dodávat také Wintek (hlavní dodavatel displejů pro iPhone), tablet přitom bude vyrábět právě Foxconn.

Tyto informace DigiTimes získal od zdrojů mezi dodavateli komponent Applu, od nich se dozvěděl též to, že Apple hledá řešení, jak zpevnit krycí sklo 10“ panelu tabletu, což mělo přispět k opožděnému uvedení tabletu na trh až v prvním čtvrtletí letošního roku.

Blíže neurčený proces zpevňování krycího skla má zajišťovat divize Foxconnu G-Tech Optoelectronics, zatímco potřebné komponenty dodá tchajwanský výrobce optických filmů Wah Hong Industrial.

Na základě analýzy dodacích plánů hlavních dodavatelů komponent tabletu pak DigiTimes dochází k závěru, že by Apple tablet mohl oznámit v lednu (nejspíš tedy 26. ledna), masová výroba však začne až v březnu či v dubnu (bylo by to tedy dost podobné jako v případě původního iPhonu), což víceméně odpovídá dřívějším pověstem.

A navíc tchajwanský deník Economic Daily přinesl (v čínštině) zprávu, že firma Cheng Uei Precision dostala velkou objednávku na konektory pro nové tabletové PC pro Apple, tvrdí však, že tyto komponenty začne dodávat až ve třetím čtvrtletí letošního roku, což naznačuje, že se v tomto případě bude jednat o něco jiného (že by příprava na tabletový Mac?).

Bývalý prezident Google China prozradil další podrobnosti o tabletu Applu

Nové podrobnosti o tabletu prozradil na svém mikroblogu bývalý prezident čínské pobočky Googlu (anglický překlad čínského originálu přináší Gadget Mix).

Kaifu Lee, jenž býval prezidentem Google China, uvádí, že tablet Applu vypadá jako zvětšený iPhone, který nabízí úžasné uživatelské rozhraní na nádherné 10,1” obrazovce. Tablet podle něj kombinuje funkce netbooku a čtečky elektronických knih (jako je Kindle Amazonu). Má virtuální klávesnici pro vkládání textu a čelní webovou kameru pro videokonference. Většina těchto informací odpovídá dosavadním pověstem a náznakům, úplnou novinku představuje jen zmínka o dodatečné čelní videokameře.

Lee se to měl dozvědět od svého „informovaného přítele“, což je docela dobře možné, protože Lee udržuje velmi dobré vztahy s Foxconnem, o němž z předchozí zprávy víme, že má tablet vyrábět, takže nejspíš již obdržel jeho prototypy. Ostatně podobně byly na čínských diskusních forech a blozích předem prozrazeny podrobnosti k iPhonu 3GS, jež se později potvrdily, možná se stejná situace opakuje i u tabletu.

Více se sice zřejmě dozvíme teprve 26. ledna, ale můžeme-li věřit dosavadním zprávám, hlavní předností tabletu bude jeho uživatelské rozhraní, mohlo by to být podobné jako s iPhonem, který změnil pohled na dotykové ovládání mobilních telefonů.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: