Předběžné shrnutí středečních novinek Applu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Předběžné shrnutí středečních novinek Applu

21. července 2011, 00.00 | Apple začal prodávat Mac OS X Lion a zároveň uvedl modernizované MacBooky Air a Macy mini. A dále oznámil monitor Apple Thunderbolt Display.

Na včerejšek Apple přislíbil zahájení prodeje Lionu a čekalo se také uvedení nových Maců. K obojímu opravdu došlo, podrobnější zprávy přineseme koncem týdne, zde jen stručně shrneme základní vlastnosti středečních novinek.

Lion a další softwarové novinky

Samozřejmě se začal prodávat Mac OS X Lion (viz tato tisková zpráva), nabízí se v Mac App Store za 23,99 EUR a mezi podporovanými jazyky je i čeština. Lion Server se dá získat v Mac App Store jako doplněk za 39,99 EUR. Zatím si lze Lion pořídit pouze v Mac App Store, ale pro ty, kdo by s tím měli potíže, začne Apple v srpnu nabízet též variantu Lionu na USB flash disku, ta však bude stát 69 USD (v USA).

Současně Apple ve středu vydal několik aktualizací svých programů, jež doplnily podporu Lionu, například iTunes 10.4, iWork 9.1 a Safari 5.1 a vyšla rovněž Java pro Lion (všechny tyto nové verze se nacházejí na obvyklé stránce pro stahování softwarových aktualizací). Dále se v Mac App Store začalo zdarma nabízet integrované vývojové prostředí Xcode 4.1 pro Lion.

Zároveň Apple ve středu ukončil prodej většiny svého krabicového softwaru, přestaly se nabízet krabicové verze iWork '09, Aperture 3, iLife '11, Apple Remote Desktopu a rozšíření Jam Pack pro GarageBand, příslušné aplikace tak půjde získat jen v Mac App Store.

Hardwarové novinky

Dorazily ale také četné hardwarové novinky, dokonce v ještě větším počtu, než se předpokládalo. Apple totiž uvedl nejenom modernizované MacBooky Air, ale též nové Macy mini a ohlásil nový monitor s rozhraním Thunderbolt. Nové Macy se již prodávají v zemích, kde Apple působí přímo, k nám by podle neoficiálních vyjádření tuzemských distributorů měly dorazit zhruba za dva týdny.

MacBookům Air se vrátily podsvícené klávesnice

Nové MacBooky Air (popisované touto tiskovou zprávou) podle očekávání dostaly procesory Sandy Bridge, rozhraní Thunderbolt a podsvícené klávesnice, pouzdra a porty zůstaly v podstatě stejné.

Pokud jde o kapacity RAM a SSD disků, nejlevnější 11,6“ model sice stále má jen 2 GB RAM a 64GB úložiště, ale všechny ostatní modely se již dodávají se 4 GB RAM a se 128GB či větším SSD diskem (viz srovnání technických specifikací jednotlivých modelů). Ceny zůstaly (přinejmenším v USA) stejné jako pro předchozí modely.

Letošní Macy mini už nemají optickou mechaniku

Modernizace se však dočkaly také Macy mini, u nichž došlo k docela významným změnám. Nové modely přirozeně používají procesory Sandy Bridge, hodně se však liší grafický hardware. Zatímco nižší klientský a serverový model používají integrovanou grafiku Intel HD 3000 nových procesorů, vyšší klientský model je vybaven samostatnou grafikou AMD Radeon HD6630M.

Další významnou změnu představuje odstranění optické mechaniky, letošní Macy mini tak již nemají vnitřní mechaniku SuperDrive. Místo toho mohou používat externí mechaniku SuperDrive, dosud určenou jenom pro MacBooky Air a stejně jako ony podporují sdílení optických mechanik. Je ale jasné, že se tento krok mnohým zákazníkům zamlouvat nebude.

Nové Macy mini samozřejmě dostaly též rozhraní Thunderbolt, ostatní porty zůstaly stejné a příliš se nezměnily ani nabízené konfigurace, nižší klientský model má jen 2 GB RAM, vyšší už 4 GB a oba jsou osazeny 500GB diskem. Serverový model poskytuje 4 GB RAM a dva 500GB disky. (Technické specifikace jednotlivých modelů najdete tady.) Ceny opět zůstaly stejné.

Bílý MacBook se nabízí již pouze vzdělávacím institucím

Pokud jde o bílý MacBook, zde se zprvu zdálo, že Apple jeho prodej opravdu ukončil, protože ve webovém obchodu se už nenabízí a zmizel také ze stránek Maců na webu Applu, ale později se ukázalo, že pro vzdělávací instituce se bude nabízet i nadále za sníženou cenu 899 USD (v USA). Dodávat se však bude jenom těmto organizacím, pro běžné zákazníky jeho prodej skutečně skončil.

Monitor Apple Thunderbolt Display se začne prodávat až později

A konečně včera Apple ještě ohlásil nový monitor Apple Thunderbolt Display (jehož technické specifikace se popisují zde).

Jde vlastně o inovovaný 27“ monitor LED Cinema Display. Zobrazovací panel a zvukový subsystém zůstaly stejné, nově přibylo rozhraní Thunderbolt a vedle dosavadních tří portů USB 2.0 monitor bude nabízet též porty pro FireWire 800 a pro gigabitový Ethernet. Modernizována bude také integrovaná kamera, monitor bude vybaven kamerou FaceTime HD.

Tento monitor bude moci fungovat jako dokovací stanice pro Macy s rozhraním Thunderbolt a k letošním MacBookům Pro a iMacům půjde připojit dva monitory Apple Thunderbolt Display současně na jeden Thunderbolt port. Nový monitor bude dostupný do 60 dní, prodávat se bude za 999 USD.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: