Předběžná zpráva z akce při NAB 2007 (16.4.07) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Předběžná zpráva z akce při NAB 2007 (16.4.07)

16. dubna 2007, 01.00 | Podle očekávání předvedl Apple na akci při výstavě NAB 2007 aktualizace svých profesionálních programů pro zpracování videa, žádná jiná překvapení se však nekonala.

Poměrně netrpělivě se čekalo, co Apple představí na akci pořádané včera při výstavě NAB 2007 v Las Vegas. Tento článek předkládá pouze předběžné zprávy, na zítřek chystám podrobnější informace, až se objeví více zpráv a komentářů na dalších serverech.

Dosti podrobný (a fotografiemi z akce doplněný) přepis dění z akce Applu přináší Engadget. Stručné shrnutí se již objevilo na MacRumors a informuje také Macworld.

Zklamáni budou všichni ti, kdo očekávali nový macovský hardware, novinky se téměř výlučně týkaly nástrojů pro profesionální zpracování videa a zvuku.

Základní novinky jsou následující: Do programové rodiny Final Cut přibyl Final Cut Server, který přenáší zpracování videa (kódování, správu mediálních prvků) z klienta na server, přičemž jako jeho klienti mohou sloužit jak Macy, tak PC. Server nabízí vylepšené pracovní postupy, revizní nástroje a automatické kódování a publikování. Apple se pro server rozhodl nastavit agresivní cenovou politiku, takže pro 10 současných uživatelů bude licence stát 999 USD, a nebude-li vám to stačit, můžete si za 1999 USD pořídit licenci pro neomezený počet uživatelů.

Další novinku tvoří Final Cut Studio 2. To zahrnuje Final Cut Pro 6 pro střih grafiky a filmů, Motion 3 pro 3D grafiku a animace, Soundtrack Pro 2 pro profesionální postprodukční zpracování zvuku, Color – novou aplikaci pro profesionální gradování a dopilovávání barev a Compressor 3 a DVD Studio Pro 4 pro digitální dodávku obsahu na všechny možné platformy – disk, Web, Apple TV, iPod či mobilní telefon.

Final Cut Studio 2 se dostane na trh v květnu, plná verze bude stát 1299 USD, upgrade z Final Cut Studia pořídíte za 499 USD a z libovolné verze Final Cutu Pro za 699 USD.

Jednu z hlavních novinek Final Cutu Pro 6 představuje nový formát Apple ProRes 422. Podle Applu se jedná o postprodukční formát nové generace, který poskytuje kvalitu nekomprimovaného HD videa při velikostech souborů obvyklých pro SD video. Údajně dokáže zmenšit 1TB video v plné HD kvalitě na 170 GB, aniž by to ovlivnilo výslednou kvalitu. ProRes 422 je plnorastrový 10bitový formát typu 4:2:2 s variabilním datovým tokem. Zřejmě i díky tomuto formátu lze v novém Final Cutu Pro 6 zpracovávat soubory ve formátu 4k, určeném pro profesionální digitální kina.

Navíc dostanou uživatelé Final Cutu novou hardwarovou pomůcku pro využití tohoto formátu. Jmenuje se IO-HD a měla by zajišťovat v reálném času převod do ProRes 422. Na trhu se objeví v červenci a bude stát 3495 USD (podle Applu pětinu ceny současných obdobných zařízení, právě díky formátu ProRes 422).

Jednotlivé součásti Final Cut Studia samozřejmě přinášejí spoustu dalších novinek – Final Cut Pro 6 např. nabízí časovou osu s otevřeným formátem, v níž lze směšovat různé formáty, rozlišení a dokonce i snímkové rychlosti, a zahrnuje funkci SmoothCam pro odstranění vlivu otřesů kamery. Řadu novinek pochopitelně obsahují též ostatní výše vyjmenované programy.

Vzhledem k tomu, že v této oblasti nejsem nijak zvlášť zběhlý, nebudu se pouštět do dalších podrobností, brzy se jistě objeví další informace, zasvěcenější komentáře pravděpodobně přinesou kolegové z Grafiky.

Zmíním už jen nový Compressor 3, který mimo jiné dokáže účinně využít stroje s více procesorovými jádry a proti verzi 2 pracuje mnohem rychleji. Účinnost Compressoru 3 se pochopitelně předváděla na novém osmijádrovém Macu Pro, takže přece jenom se najde aplikace, jež ho skutečně plně využije.

Jak vidíte, veškeré novinky z NAB se zaměřují na profesionální oblast, což se ovšem dalo celkem čekat, nakonec podobné pověsti kolovaly již dávno. Mnohé asi zklame, že se neobjevil žádný nový hardware na podporu těchto softwarových nástrojů (nepočítáme-li IO-HD), ovšem vzhledem k současnému dění v jiných oblastech to zase tolik nepřekvapuje.

Brzy se určitě objeví zasvěcenější komentáře, na mě tato oznámení působí dojmem, že se Apple snaží proniknout do všech oblastí profesionálního zpracování videa a filmu, včetně těch nejvyšších příček, a nabídnout řešení podstatně levnější než ta stávající. Podaří-li se mu to, pevně zakotví v další velice lukrativní a perspektivní oblasti.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: