Předběžná zpráva o zahajovacím proslovu WWDC 2011 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Předběžná zpráva o zahajovacím proslovu WWDC 2011

7. června 2011, 00.00 | Apple podle očekávání představil Mac OS X Lion, iOS 5 a službu iCloud, upřesnil jejich vlastnosti a cenové podmínky, žádné hardwarové novinky se nekonaly.

Včera Steve Jobs a jeho spolupracovníci přednesli zahajovací proslov na vývojářské konferenci WWDC 2011 a přesně podle oznámení z minulého týdne skutečně představil pouze tři ohlášené softwarové novinky, k nimž zároveň vyšly také oficiální tiskové zprávy – Mac OS X Lion, iOS 5 a službu iCloud.

Podrobný zápis z proslovu nabízejí například Macworld nebo CNET News a Apple již uvolnil též jeho videozáznam. Stručný souhrn všech představených novinek přináší tento článek Macworldu. Zde ovšem předkládáme pouze předběžnou zprávu, v níž zmiňujeme jen hlavní novinky, podrobnou reportáž přineseme v příštích dnech.

Mac OS X Lion se bude nabízet jen přes Mac App Store

Apple představil nové vlastnosti Lionu, avšak většinou už byly známé z předběžných vývojářských verzí, konkrétně zdůraznil multi-touch gesta, celoobrazovkové aplikace, Mission Control, vylepšenou aplikaci Photo Booth, Mac App Store, Launchpad, funkce Resume a AirDrop a přepracovaného poštovního klienta Mail.

Skutečnou novinkou tak bylo asi jenom to, že Mac App Store Lionu bude podporovat rozdílové aktualizace aplikací, takže již nebude třeba opakovaně stahovat celé nové verze. Nové aplikace navíc budou moci využívat takových funkcí jako jsou nákupy z aplikací a „push“ oznamování (podobně jako aplikace iOS).

Především však byly upřesněny datum vydání a cenu Lionu. Pověsti o 14. červnu se nepotvrdily, Mac OS X Lion přijde v červenci, bude však dostupný výlučně prostřednictvím Mac App Store, krabicová verze nebude existovat.

Lion se bude nabízet jako upgrade Snow Leoparda za 29,99 (v USA), cenová politika se tedy podobá té při přechodu z Leoparda na Snow Leoparda. A Lion Server opravdu bude placeným doplňkem ke klientské verzi Lionu, z Mac App Store si ho bude možné pořídit za 49,99 USD (proti současným 499 USD za Snow Leopard Server citelné zlevnění).

iOS 5 skutečně podporuje bezdrátové aktualizace bez počítače

Dále zástupci Applu představili iOS 5. Přináší řadu vlastností, o nichž mluvily kolující pověsti. Opravdu dostal vylepšený oznamovací systém, oznámení nově shromažďuje prvek Notification Center přístupný ze stavové lišty na obrazovce. Nová oznámení se budou objevovat v hořejšku obrazovky a nebudou zdaleka tak vtíravá.

iOS 5 však především bude „nezávislý na PC“, aktivace nových zařízení a získávání aktualizací skutečně budou možné přes bezdrátové připojení bez prostřednického počítače. A synchronizaci s knihovnou iTunes půjde provádět i přes WiFi. Funkce AirPlay Mirroring pak bude bezdrátově zrcadlit obrazovku iPadu 2 na televizor připojený k Apple TV druhé generace.

Potvrdily se též pověsti o těsné integraci Twitteru, příspěvky se budou moci posílat z aplikací Camera, Photos, Maps a Safari jedním klepnutím. Nová API rozhraní totéž dovolí i aplikacím třetích stran a také kontakty jde aktualizovat přes Twitter.

Nová služba iMessage umožní přes WiFi nebo 3G sítě posílat na všechna zařízení uživatele s iOS 5 textové zprávy, fotografie, videa či kontaktní údaje a bude poskytovat informace o doručení a o přijetí těchto zpráv.

Další nová aplikace Newsstand (novinový stánek) bude po způsobu aplikace iBooks zobrazovat všechna pořízená předplatná novin a časopisů, pro něž byl v App Store zřízen samostatný oddíl. Nová čísla předplacených publikací se budou automaticky objevovat v této aplikaci.

Aplikace Reminders (připomínky) umožní sledování úkolů, kromě času bude sledovat též polohu uživatele pomocí geolokačních funkcí. Připomínky půjde zobrazovat i v kalendáři iCal a v Outlooku.

Aplikace fotoaparátu bude přístupná přímo z obrazovky uzamčení a bude poskytovat nové funkce jako třeba ořezávání snímků a odstraňování červených očí. A tlačítko hlasitosti bude fungovat jako spoušť fotoaparátu.

Mobile Safari získá některé prvky „velkého“ Safari z Lionu, bude podporovat prohlížení v panelech, zobrazení Safari Reader a funkci Reading List, tu navíc půjde synchronizovat mezi více zařízeními s iOS. Vylepšený bude také poštovní klient Mail, dostane bohaté formátování textu, označování zpráv a přetahovatelné adresy.

Vylepšená herní síť Game Center umožní připojovat fotografie k profilu uživatele, nakupovat hry z aplikace Game Center a usnadní vyhledávání přátel a nových her. Novinek je samozřejmě ještě mnohem víc, kupříkladu slovník přístupný ze všech aplikací a vylepšená virtuální klávesnice pro iPad.

iOS 5 bude dostupný na podzim (přesnější datum Apple nesdělil), bude fungovat na iPhonu 3GS a iPhonu 4, iPodech touch třetí a čtvrté generace a na iPadech obou generací (nepotvrdily se tak pověsti o ukončení podpory iPhonu 3GS). A již včera Apple uvolnil pro vývojáře první beta verzi iOS 5 a odpovídající vývojářskou sadu.

Bezplatná služba iCloud nahradí MobileMe

Své vystoupení Steve Jobs zakončil představením služby iCloud. Tato nová služba pro bezdrátovou synchronizaci dat zcela nahradí stávající službu MobileMe, tak jako ona bude zajišťovat synchronizaci mezi Macy, PC s Windows a přístroji s iOS. Služba bude nabízena zdarma, stejně jako MobileMe bude synchronizovat mezi podporovanými klienty kontakty, kalendáře a poštu.

iCloud toho ale bude umět mnohem víc, aplikace z App Store a elektronické knihy z iBookstore dovolí stahovat na všechna zařízení uživatele s iOS a půjde si z nich prohlížet historii nákupů. Dále nabídne funkci automatického zálohování přístrojů s iOS přes WiFi během jejich dobíjení.

Služba iCloud rovněž podporuje práci s dokumenty, aplikace balíku iWork na Macu již umí své dokumenty ukládat do úložiště iCloud Storage, odkud budou dostupné ostatním klientským zařízením. Všechny provedené změny takovýchto dokumentů se ihned promítnou do všech synchronizovaných zařízení.

V iCloud Storage každý uživatel zdarma dostane 5 GB úložného prostoru pro svá data, dokumenty a zálohy, přičemž prostor pro uložení zakoupené hudby, aplikací a elektronických knih se do toho nezapočítává. Později navíc bude možné si další prostor přikoupit.

¨

Součást služby iCloud bude tvořit též služba Photo Stream zajišťující ukládání fotografií do iCloud Storage a jejich synchronizaci, ani ona se nezapočítává do oněch 5 GB. Podpora funkcí služby Photo Stream je zabudována do příslušných aplikací, na Macu ji podporuje iPhoto a pracovat s ní umí také nová Apple TV. Na zařízení s iOS stáhne jen 1 000 nejnovějších fotografií, na osobních počítačích takové omezení není, bude však ukládat jenom snímky z posledních 30 dní.

Apple samozřejmě nezapomněl ani na hudbu, o níž se tolik mluvilo, nejde však o streaming. Služba iTunes in the Cloud dovolí uživateli zdarma si stáhnout skladby již zakoupené v iTunes Store na všechna jeho zařízení.

A pro hudbu nepořízenou přes iTunes Apple nabídne novou službu iTunes Match, jež za poplatek 24,99 USD ročně prohledá knihovnu iTunes uživatele a pokusí se ji porovnat s více než 18 miliony hudebních skladeb, které nyní Apple prodává. Když najde v iTunes Store odpovídající skladbu, nahradí ji na zařízeních uživatele AAC souborem kódovaným na 256 kb/s.

S beta verzí služby iCloud a API rozhraním pro iCloud Storage mohou už teď pracovat vývojáři aplikací Mac OS X a iOS, pro běžné uživatele bude iCloud zpřístupněna na podzim současně s vydáním ostré verze iOS 5. Služba bude zdarma dostupná na Macích s Lionem, na PC s Windows Vista či Windows 7 a na přístrojích s iOS 5, služba iTunes Match bude zatím nabízena pouze v USA.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: