Předběžná zpráva o středeční akci Applu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Předběžná zpráva o středeční akci Applu

3. března 2011, 00.00 | Za přítomnosti Steva Jobse byly představeny nový iPad 2, iOS 4.3 a iMovie a GarageBand pro iPad. Všechny tyto novinky se začnou prodávat 11. března (u nás od 25. března).

Včera v San Franciscu proběhla mediální akce Applu, jež již podle pozvánky měla souviset s iPadem. Objevily se ovšem další pověsti o tom, co by tam Apple mohl představit, nakonec se však skutečně jednalo pouze o hardware a software spojený s iPadem a s iOS obecně.

Tento článek je jen stručnou předběžnou zprávou, podrobnější informace z akce Applu přineseme koncem týdne. Zápis z průběhu akce nabízí například Macworld, chcete-li reportáž doprovázenou mnoha fotografiemi, podívejte se na zápis Engadgetu.

Steve Jobs představil iPad 2

Prvním velkým překvapením bylo už to, že tam opravdu vystoupil Steve Jobs, iPad je zjevně jeho nejoblíbenějším projektem a nemohl si nechat ujít příležitost představit nový model.

Ten se skutečně jmenuje iPad 2 (Apple k němu vydal tuhle tiskovou zprávu) a jeho vlastnosti do značné míry odpovídají dřívějším pověstem (technické specifikace iPadu 2 najdete tady).

Jak se čekalo, dostal iPad 2 nový SoC čip Apple A5, obsahující dvoujádrový hlavní procesor (pravděpodobně ARM Cortex-A9) a novou grafiku, údajně 9krát výkonnější proti původnímu iPadu. Obrazovka zůstala stejná, pořád jde o 9,7“ IPS panel s rozlišením 1 024 x 768, stejný je i půdorys pouzdra, avšak to bylo výrazně ztenčeno, ze 13,4 na 8,8 milimetru (iPad 2 je tenčí než iPhone 4).

Přístroj je také lehčí, váží nyní jen málo přes 600 gramů. Přesto výdrž na baterii zůstala stejná. iPad 2 nově obsahuje též gyroskop a získal jak čelní, tak zadní fotoaparát (oba mohou fungovat i jako videokamery).

Opět se budou nabízet jednak WiFi, jednak 3G modely, 3G modely iPadu 2 však budou existovat ve dvou variantách, pro GSM/UMTS sítě a pro CDMA sítě (CDMA varianta se bude zatím nabízet pouze v USA). A od počátku se bude přístroj dodávat ve dvou barevných provedeních, v černém a v bílém (náznaky z Číny se potvrdily).

Jednotlivé modely iPadu 2 budou mít stejné kapacity flash paměti jako původní iPad (16, 32 a 64 GB) a stejné budou i jejich ceny v USA (od 499 USD za 16GB WiFi model po 829 USD za 64GB 3G model).

Nový iPad bude dostupný již brzy, v USA se začne prodávat 11. března a 25. března se dostane do dalších 26 zemí včetně České republiky.

Nové příslušenství – HDMI adaptér a kryty Smart Cover

Představeny byly také dvě nové položky příslušenství iPadu 2. Tu první tvořil nový Digital AV Adapter, HDMI adaptér pro dokový konektor, který může zrcadlit videovýstup iPadu a podporuje rozlišení až 1080p. S tímto kabelem (za 39 USD) půjde k iPadu 2 připojovat zařízení s HDMI vstupem (třeba HD televizory).

Druhou novinku v oblasti příslušenství iPadu 2 představují nové ochranné kryty Smart Cover, jež se na iPad snadno přichycují pomocí magnetů. Nabízejí se v několika různých barvách a bude možné si vybrat mezi polyuretanovými (za 39 USD) a koženými (69 USD) typy.

S iPadem 2 přijde též iOS 4.3

iPad 2 bude používat iOS 4.3, který bude pro ostatní podporované přístroje uvolněn jako aktualizace firmwaru rovněž 11. března (i k němu Apple vydal tiskovou zprávu), jeho hlavní novinky popisuje tahle stránka.

iOS 4.3 přináší výkonné javascriptové jádro Nitro do Mobile Safari a funkce iTunes Home Sharing dovolí přehrávání mediálního obsahu z knihovny iTunes na osobním počítači přes WiFi. Vylepšena byla funkce AirPlay a dále nová verze iOS podporuje funkci osobního WiFi bodu (Personal Hotspot).

A v souvislosti s doplněním fotoaparátů k iPadu 2 zahrnuje iOS 4.3 pro iPad dvě nové aplikace - Photo Booth pro úpravy fotografií a FaceTime pro videohovory.

Aplikace iMovie a GarageBand pro iPad 2

A nakonec Apple předvedl ještě dvě nové aplikace pro iPad 2 – novou verzi střihového programu iMovie pro iOS, fungující také na iPadu 2 (je to univerzální aplikace) a hudební program GarageBand (dosud dostupný jenom na Macích, ten byl pod iOS přenesen nově). Obě aplikace se začnou prodávat v App Store 11. března za 4,99 USD každá.

Tím se novinky vyčerpaly, nic jiného Apple nepředvedl, pověsti o nové verzi služby MobileMe či o představení beta verze iOS 5 se nepotvrdily, všechny výše zmíněné novinky probereme podrobněji v následných článcích.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: