Předběžná zpráva o finančních výsledcích Applu za minulé čtvrtletí - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Předběžná zpráva o finančních výsledcích Applu za minulé čtvrtletí

20. července 2011, 00.00 | Za druhé kalendářní čtvrtletí 2011 Apple utržil 28,57 miliardy USD a dosáhl zisku 7,31 miliardy USD. Prodal 3,95 milionu Maců, 20,34 milionu iPhonů, 9,25 milionu iPadů a 7,54 milionu iPodů.

Včera Apple oznámil své finanční výsledky za minulé čtvrtletí (druhé kalendářní čtvrtletí 2011 a třetí čtvrtletí fiskálního roku 2011). Jako obvykle k tomu vydal oficiální tiskovou zprávu shrnující hlavní ukazatele, poté uspořádal tiskovou konferenci, na níž své výsledky představil blíže.

Podrobný přehled oznámených výsledků a dodatečné informace z tiskové konference přineseme v obsáhlejším článku koncem týdne, zde shrneme jen ty nedůležitější údaje. (Podrobný přehled výsledků za předchozí čtvrtletí najdete tady.)

Opět rekordní tržby a zisk

Za období končící 25. června 2011 Apple dosáhl tržeb 28,57 miliardy USD a zisku 7,31 miliardy USD, neboli 7,79 USD na akci. Před rokem přitom tržby činily 15,7 miliardy USD a zisk 3,25 miliardy USD (3,51 USD na akci). A v předešlém čtvrtletí Apple utržil 24,67 miliardy USD a vydělal 5,99 miliardy USD (6,40 USD na akcii).

Pokračuje tak v tradici rekordních tržeb a zisku oznamovaných v podstatě každé čtvrtletí, meziročně jeho tržby vzrostly o 82 procent a zisk dokonce o 125 procent. Hrubá marže firmy byla 41,7 procenta (před rokem 39,1 procenta) a prodeje mimo USA se zasloužily o 62 procent celkových tržeb. A hotovostní zásoba se zvětšila o dalších 11,1 miliardy USD a dosáhla již 76,2 miliardy USD.

Pokud jde o výhled na příští čtvrtletí, Apple předpokládá tržby ve výši okolo 25 miliard USD a zisk na akcii asi 4,50 USD (tohle ovšem bývají záměrně konzervativní odhady, skutečné výsledky zatím byly vždy vyšší a stejně jako nyní ustavily nové rekordy).

Mohutné nárůsty prodeje iPhonů a iPadů

Rekordní byly také prodeje Maců a dalších přístrojů, s výjimkou iPodů. Maců se za dané čtvrtletí prodalo 3,95 milionu kusů, v meziročním srovnání to znamená nárůst o 14 procent.

Ještě mnohem lépe si však vedly přístroje s iOS. iPhonů se odbylo 20,34 milionu, což představuje meziroční nárůst o 142 procent a iPadů se prodalo 9,25 milionu, o plných 183 procent víc než před rokem. Apple tak již překonal potíže s omezenými dodávkami iPadu 2, které způsobily, že v předchozím čtvrtletí prodal jen 4,69 milion kusů.

O zlepšených dodávkách iPadu 2 svědčí i to, že už o minulém víkendu se dodací lhůta iPadu 2 ve webovém obchodu Applu zkrátila jen na 1 až 3 pracovní dny, přitom záhy po jeho uvedení na trh činila 4 až 5 týdnů, teprve počátkem července se smrštila na 3 až 5 dnů.

Jedinou kategorií, jež zaznamenala pokles odbytu, tak byly iPody, 7,54 milionu prodaných kusů znamená meziroční pokles prodeje o 20 procent. To se ovšem dalo čekat, prostě pokračuje nastoupený trend odklonu zákazníků od „obyčených“ iPodů (z uvedeného počtu kusů navíc tvoří zhruba polovinu iPody touch).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: