Práce s DMG podruhé: další možnosti - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Práce s DMG podruhé: další možnosti

dmg perex

26. března 2009, 00.00 | Aplikací ulehčující práci s obrazy disku DMG je více, než jsme si představili v minulém díle. Proto se podíváme ještě na několik dalších, které umožňují konverzi, tvorbu či jen prosté připojení obrazu disku.

Crea DMG
ke stažení
freeware

Jednoduchá aplikace na tvorbu obrazů disků DMG ze souborů a složek. Ač se to dle okna aplikace nezdá, program má vcelku bohaté možnosti kontroly vytváření DMG. Vybírat lze z šesti typů obrazů disku, včetně ISO/CDR. Volit lze také případnou kompresi obrazu disku a to GNU gzip, GNU tar či zip.V Mac OS X 10.4 lze vynechat nečitelné soubory (u tohoto nastavení netuším, co přesně má znamenat a zda je tato funkce použitelná i v systému OS X 10.5). Příjemná je však možnost šifrovat obrazy disku a ochránit je tak heslem, navíc s využitím systémové funkce s kontrolou bezpečnosti hesla. Tato systémová funkce umožňuje nechat si vygenerovat bezpečné heslo.
Ovládání je jednoduché. Zvolíte si zdrojová data, stačí jen složku přetáhnete je na první řádek okna aplikace. Dále zvolíte cestu (umístění) výsledného souboru, včetně jeho jména. Nakonec si zvolíte jméno virtuálního souboru a jeho typ tlačítkem "Options", včetně volby typu komprese a zapnutí šifrování. Následně jen zvolíte "Create Disk Image" a počkejte na vytvoření. V případě aktivní volby šifrování budete vyzváni v průběhu tvorby k zadání hesla.


Na konci tvorby je zobrazen log soubor se záznamem provedených úkolů. Jednoduché, efektivní, přehledné a navíc zdarma. Škoda jen, že není program aktualizován od roku 2006.

DMG Converter
ke stažení
freeware

I přes obsah názvu není tento program jen DMG konvertorem, disponuje širokou škálou užitečných nastavení. A co vše vlastně umí?


Zaprvé dokáže vytvořit z adresáře obraz disku, včetně podrobného nastavení. Z programů, které jsem vám již představil, má nejširší možnosti podporovaných výstupních typů disků. Krom DMG read-only, read/write, komprimovaných obrazů disků, CDR (ISO), IMG (NDIF Mac OS) či samonafukovacích DMG, umí ještě například multiplatformní obrazy disků či ISO9660.


Další možností je volba formátu virtuálního disku, kde mimo Mac OS formátů nalezneme také FAT 16 a 32, UFS (Unix) či UDF. Toto se hodí především pokud má obraz disku sloužit jako master pro vypalování na média.

Další možností utility DMG Converter je – jak jinak – konvertování. Zde v nastavení naleznete "jen" výběr typu cílového obrazu disku a případně typ komprese (pokud to typ obrazu disku umožňuje). Vše funguje metodou drag&drop.


Třetí funkcí této utility je možnost vytvoření DMG rozděleného na segmenty. Nastavit je možno velikost segmentu v KB, MB a GB, nebo lze využít nastavení počtu segmentů (v tomto případě program automaticky rozdělí zdroj do zvoleného počtu segmentů a jejich velikost určí sám).


K dispozici jsou i předvolby, ve kterých lze určit výchozí nastavení programu. Tato nastavení jsou o něco podrobnější, nabízejí něco málo navíc. Například možnost vytvoření složky při dělení na segmenty, kam se tyto uloží (tato funkce má problém s interpunkcí v názvu souboru, a díky tomu končí chybovou hláškou). Nebo zde lze nastavit ochranu heslem či nastavit výchozí složku. Je škoda, že se tyto rozšířené volby ukrývají v předvolbách a nejsou přímo v hlavním okně aplikace.

Je až neuvěřitelné, že tak šikovný a hezky udělaný program je zdarma. Pokud potřebujete pracovat s obrazy disku, navíc mezi platformami, pak je toto opravdu dobrý nástroj.

Co dělat když obraz disku zlobí?

Mount
ke stažení
freeware


Občas se může stát, že DMG nelze připojit. Systém se pokusí takovýto obraz disku připojit, ale tato akce skončí chybovou hláškou. Stalo se mi to například s DMG vytvořenými z disků Mac OS 9, při použití programu Carbon Copy Cloner. V takovém to případě skvěle poslouží aplikace Mount. Její nastavení je jednoduché. V předvolbách lze nastavit, aby program zůstal spuštěn i po připojení DMG, ukrytí alikace po připojení DMG a automatické odsouhlasení licenčních podmínek. Funkce aplikace Moun je ještě jednodušší. Zvolíte obraz disku a aplikace jej připojí.


Tuto utilitu používám k velké spokojenosti již několik let, bohužel již není dlouho (od roku 2003) aktualizována a v poslední verzi Leopardu není zcela stabilní. Občas se z neznámého důvodu ukončí. Ovšem je zdarma a daří se mi s ní otevírat všechny problematické obrazy disku.

Možná budete potřebovat obraz disku DMG použít například na Windows. V tom případě je vhodné provést konverzi DMG na ISO (také obraz disku).

dmg2iso
ke stažení
freeware


Konvertování DMG souboru na ISO soubor. ISO je také obraz disku, používaný například na systémech Windows. Tento program funguje stylem drag&drop, tedy přetáhnutí DMG na okno aplikace a vyčkání na zkonvertování. Je to jednoúčelová aplikace bez možnosti jakéhokoliv nastavení.

V dalším článku vám představím aplikace na tvorbu DMG souborů, kterými dosáhnete profesionálního vzhledu, s nimž se můžete setkávat v instalacích software.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Začínáme s  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: