Patent naznačuje další plány Applu s trackpadem pro Macy. (21.2.08) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Patent naznačuje další plány Applu s trackpadem pro Macy. (21.2.08)

21. února 2008, 08.00 | Zveřejněná patentová žádost Applu prozrazuje, že chystá pro budoucí trackpady další rozšíření podpory gest prováděných více prsty, což by mohlo výrazně proměnit ovládání Maců.

Na veřejnost se dostala další patentová žádost Applu, podaná v lednu 2007, jež naznačuje jeho další plány v oblasti trackpadů pro Macy.

Apple zavedl technologii multi-touch ovládání (dotykového ovládání více prsty současně) s iPhonem, letos v lednu do MacBooku Air také začlenil trackpad podporující gesta vykonávaná více prsty. A reportáž z rozebrání MacBooku Air odhalila, že Apple pro nový trackpad používá stejný čip (od firmy Broadcom), jakým ovládá dotykovou obrazovku iPhonu, což naznačuje, že by trackpad mohl dělat ještě mnohem víc.

Právě toho se týká výše zmíněná patentová žádost, nazvaná „Gesturing with a multipoint sensing device“, tedy “Ovládání gesty pomocí vícebodově snímajícího zařízení“. Mezi autory žádosti se nachází Wayne Westerman z Fingerworks, firmy před několika lety pohlcené Applem, když připravoval iPhone a novou generaci vstupních zařízení.

Ovládací panel pro gesta

Na patentové žádosti především zaujalo několik kreseb a popisů nového ovládacího panelu Mac OS X pro gesta, zasutých v žádosti čítající celkem 72 stran. Panel je rozdělen na tři části, v nichž nabízí samostatné volby pro standardní („Standard“), základní („Basic“) a pokročilé („Advanced“) operace.

V rámci oblasti pokročilých operací se popisuje řada gest, jež zatím nepodporují ani iPhone či iPod touch, ani MacBook Air. Patří k nim gesta pro operace se soubory, pro editační operace a pro ovládání webového prohlížeče.

Například pomocí palce a dvou dalších prstů by uživatelé pokročilých gest měli být schopni vyvolat příkazy pro kopírování, vložení, vyjmutí, odvolání operace a výběr všeho. Podobně kombinace palce a jednoho prstu dovoluje vytvářet nové soubory a otevírat, ukládat a zavírat ty stávající.

Apple dále probírá možnosti využití malíčku, protože umožňuje poměrně hodně dlouhé přejetí po snímacím zařízení, navrhuje gesta malíčku pro operace typu zesílení a zeslabení hlasitosti. Navíc by to bylo ergonomické, protože při dotyku malíčkem palec směřuje vzhůru do vzduchu, což nejméně zatěžuje zápěstí.

MacBook Air v současnosti podporuje gesta, jež patent shrnuje do kategorie základních („Basic“). Předpokládá se, že se trackpad s multi-touch možnostmi brzy objeví i v dalších noteboocích Applu, první na řadu by měl přijít modernizovaný MacBook Pro nyní očekávaný již každým dnem. Zatím nevíme, jaký rozsah gest bude nový MacBook Pro podporovat, možná se zatím omezí na to, co nabízí MacBook Air. Čip Broadcomu ovšem zvládá mnohem víc, teoreticky by neměl být velký problém doplnit podporu výše zmíněných pokročilých gest softwarovou aktualizací. Stávající MacBooky a MacBooky Pro však tento hardware postrádají, takže ty podporu složitějších gest už nejspíš nezískají.

Návrhy pokročilých gest

Článek AppleInsideru ve svém závěru nabízí ilustrace ukazující, jak by měla pokročilá gesta pro jednotlivé operace vypadat (prsty s „vodnickými“ kuličkami znázorňují ty, jež se gesta účastní). Gest se nabízí spousta, pro Exposé a Dashboard, pro přetahování, pro práce se soubory, pro editaci a pro ovládání webového prohlížeče. Jde ovšem o gesta značně složitá, k palci přidávají až všechny čtyři ostatní prsty. Jednotlivé kategorie gest se liší právě v tom, kolik prstů se k palci přidává, všech pět prstů Apple navrhuje pro práci s Exposé.

V příslušném ovládacím panelu by mělo být možné si všechna tato gesta uzpůsobit, Apple v patentové žádosti předkládá návrhy jejich výchozího nastavení.

Možná využití složitějších gest

Zdaleka ne všechno, co Apple patentuje, také realizuje, ale tato záležitost je natolik konkrétní, že vypadá jako skutečný plán do budoucnosti.

Výše zmiňovaná gesta zřejmě naplno využívají možnosti čipu Broadcom, užívaného pro ovládání dotykových obrazovek a multi-touch trackpadů.

iPhone (a iPod touch) zatím nepodporují editační operace typu kopírování a vkládání, právě tento nedostatek představuje jednu z hlavních výtek vůči němu. Apple oficiálně nepřítomnost těchto operací zdůvodňuje tím, že nepřišel na to, jak je jednoduše realizovat. Patentová žádost popisuje návrhy v tomto směru, lze se však ptát, zda gesta prováděná třemi prsty jsou skutečně jednoduchá. Teoreticky by se něco takového mohlo časem v iPhonu objevit.

Patent samotný se ovšem zaměřuje na Macy, Apple zřejmě hodlá podstatně rozšířit operace, jež půjde ovládat trackpadem. Protože se však stejný čip používá jak pro dotykové obrazovky, tak pro trackpady, v podstatě by mohla fungovat stejná gesta pro obě zařízení. Už hodně dlouho se spekuluje o macovském tabletu, na něm by tato gesta rozhodně dávala smysl a jistě by bylo výhodné, kdyby se shodovala s tím, co umožňuje trackpad.

Dají se vymyslet mnohá další využití rozšířeného ovládání gesty, vidím zde však jeden problém: Pokud bude systém nabízet desítky různých gest, bude docela obtížné zapamatovat si je všechna, ne každému musí takové ovládání vyhovovat, zde ovšem bude hodně záviset na zvyklostech jednotlivých uživatelů, těžko to nějak generalizovat.

Patentová žádost byla podána před rokem, od té doby nejspíš Apple na celé věci dále usilovně pracuje, konkrétní realizace může nakonec vypadat poněkud jinak. Jak se však ukazuje, Apple hodlá dotykové ovládání více prsty dál prohlubovat a prosazovat na většině svého hardwaru. Nejspíš se v tomto směru ještě dočkáme zajímavých překvapení.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: