Pár tipů a triků pro Safari - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Pár tipů a triků pro Safari

1. září 2003, 00.00 | Zdá se, že tah na bránu se Apple více než podařil a Safari velmi rychle převzalo roli nejpoužívanějšího prohlížeče pro Mac OS X, u nás body získává i díky lokalizaci. Podívejme se tedy na několik tipů pro tento prohlížeč, které ho mohou ještě zlepšit - například nástroj pro filtrování internetové reklamy.

Zdá se, že tah na bránu se Apple více než podařil a Safari velmi rychle převzalo roli nejpoužívanějšího prohlížeče pro Mac OS X. Podívejme se tedy na několik tipů pro tento prohlížeč, které ho mohou ještě zlepšit - například nástroj pro filtrování internetové reklamy.

Safari česky

Pokud Safari používáte, tak velmi pravděpodobně v české verzi, ovšem pro jistotu to zopakujeme - k dispozici je již nějaký pátek plná lokalizace programu do češtiny, která je dostupná zdarma na webu Apple.cz. Lokalizované Safari můžete používat (stejně jako jiné lokalizované programy) i když nepoužíváte lokalizovaný Mac OS X, resp. nemáte češtinu na prvním místě. Stačí pouze po instalaci lokalizace vybrat Safari ve složce Applications a v panelu informací v sekci jazyky vypnout všechny jazyky kromě češtiny (cs). Po dalším startu už bude Safari s českým rozhraním.

Padající Safari

I někteří z našich čtenářů si stěžují, že Safari jim občas padá. Ač neexistuje jednoduchá rada, Apple dal dohromady seznam několika základních vodítek, kde uživatel může hledat problém. Originální dokument naleznete zde, Apple upozorňuje například na problémy s QuickTime obsahem, jiným dynamickým obsahem (Flash) a také na problémy svázané s obsahem domovské složky. Kromě toho také může neplechu tropit font Times RO, který si instalují některé aplikace, a podle Apple může způsobovat nenačtení stránky (buď úplné, nebo jen částečné). Podle jedné z diskusí na internetu se odstraněním tohoto písma omezily problémy s padáním, obecně nekorektní font může způsobit nemalé problémy. Pokud jste během používání přišli na to, čím jsou pády v některých případech způsobené, napište do diskuse.

PithHelmet

Velmi pěkným a propracovaným doplňkem Safari je PithHelmet - je potřeba ho nainstalovat spolu s doplňkem SIMBL, který obecně podporuje podobné modifikace aplikací. PithHelmet je velmi propracovaný filtr pro internetovou reklamu - pokud jste používali například iCab či Mozillu, víte o čem je řeč. V obvyklých případech stačí pouze doplněk nainstalovat a spustit znovu Safari, PithHelmet obsahuje již řadu nadefinovaných pravidel pro odfiltrování obsahu reklamního charakteru, jak obrázky, tak flashové animace. Na mnoha webových serverech (jako jsou třeba Novinky.cz) se hned dýchá svobodněji.

K tomu je možné poměrně bohaté "ruční" nastavení - snadno lze přidávat servery do seznamu povolených nebo zakázaných serverů (přes kontextové menu), ovšem pro podrobnější nastavení je nutné použít regulérní výrazy z Perlu v panelu předvoleb. Kromě toho lze z předvoleb snadno zapnout také debug menu Safari. PighHelmet je zdarma a rozhodně ho lze všem uživatelům doporučit.

Saft

Dalším zajímavým rozšířením možnosti Safari je doplněk Saft. Instaluje se podobně jako PithHelmet a také má svou záložku v menu. Samostatnou funkcí, kterou však můžeme doporučit, i pokud jinak Saft nebudete využívat, je nastavení otevírání nových oken do nové záložky - jedná se o odkazy, které by jinak otevřely nové okno (například odkaz na domovskou stránku Saftu v tomto odstavci). Ovšem Saft má umět především prohlížení přes celou obrazovku a také tzv. kiosk. mód. Pokud aktivujete prohlížení přes celou obrazovku (v menu Safari), budete mít webové stránky opravdu od kraje ke kraji obrazovky, k tomu je možné i schovat menu a případně atributy oken Safari - prostě celá plocha obrazovky jenom pro webové stránky.

Velmi příjemnou funkcí je kiosk mód - aneb jak snadno zamezit nenechavcům, aby surfovali, tam kde nemají a případně se z prohlížeče dostali k jiným aplikacím - po aktivací (restartu Safari) není možné ze Safari přejít do jiné aplikace, vynutit konec a pokud budou skryté ovládací prvky tak ani opustit daný web (samozřejmě, správce počítače to všechno může :). Saft je také pro osobní a nekomerční použití zdarma.

Jaký prohlížeč používáte? A jaké jsou vaše tipy a triky pro ostatní uživatele Safari?

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: