Ostrá verze Safari 4 přinesla drobné úpravy uživatelského rozhraní - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Ostrá verze Safari 4 přinesla drobné úpravy uživatelského rozhraní

12. června 2009, 00.00 | Safari 4 ve své definitivní verzi přemístilo ouška panelů opět nahoru, pod Snow Leopardem navíc poskytne vyšší výkon a stabilitu.

Veřejnou beta verzi webového prohlížeče Safari 4 Apple uvolnil již koncem února, a tak nebylo velkým překvapením, když Bertrand Serlet během zahajovacího projevu konference WWDC 2009, v rámci představování novinek Snow Leoparda, oznámil okamžitou dostupnost ostré verze pro Mac OS X a Windows (stáhnout se dá odsud, česká verze by se měla časem objevit zde).

Drobné změny uživatelského rozhraní

Oproti beta verzi došlo k několika drobným změnám, ty blíže popisuje Ars Technica.

Beta verze přinesla řadu výrazných změn uživatelského rozhraní, z nichž se však některé setkaly se značně rozpornou odezvou. To se týkalo zejména oušek (tabs) pro výběr panelů, jež beta verze přemístila na horní okraj okna prohlížeče. Apple to nazval „Tabs on Top“ a tvrdil, že díky tomu bude více místa pro čtené stránky. Velké nadšení nevyvolalo ani odstranění ukazatele postupu nahrávání stránky pod lištou URL adresy (modrého „teploměru“). To, že si těmito změnami není zcela jistý ani Apple, dokazovala existence skrytých předvoleb, jimiž se daly tyhle a další vlastnosti beta verze změnit.

A v ostré verzi Safari 4 Apple svá rozhodnutí skutečně změnil, nakonec užil kompromisní řešení. Ouška panelů vrátil na jejich původní místo pod lištu záložek, jenom mírně změnil jejich vzhled. To hodně uživatelů uvítalo, ale jak dokazují i diskuse na MůjMacu, některým to naopak vadí, kroky Applu ovšem napovídají, že většina dala přednost původnímu umístění oušek.

A změnilo se též umístění volby dovolující nechat trvale zobrazovat lištu oušek panelů, ta se nyní nachází v menu „View“ (volba „Show/Hide Tab Bar“).

Druhou významnou změnu uživatelského rozhraní představují ukazatele postupu nahrávání stránky. V beta verzi zmizel „teploměr“ a nahradil ho otáčející se ukazatel v oušcích panelů. V ostré verzi se to zase změnilo, vpravo vedle adresového řádku teď postup signalizuje animovaný widget. Nový ukazatel je sice viditelnější než předchozí řešení, avšak pořád postrádá přesnost původní postupové lišty, z níž bylo jasně vidět, jaká část stránky se už nahrála.

Znovu se také objevilo tlačítko Stop, které v beta verzi chybělo. Před Safari 4 se nabízelo kombinované tlačítko pro zastavení a obnovení stránky, jež měnilo svou funkci podle stavu prohlížeče. Beta verze Safari 4 to odstranila a poskytovala pouze tlačítko obnovení, avšak na nepříliš vhodném místě, navíc nekonfigurovatelné. Ostrá verze však zobrazuje v ukazateli postupu též malé tlačítko „X“, jímž se dá nahrávání stránky zastavit.

Pod Snow Leopardem bude Safari 4 stabilnější a výkonnější

Některých novinek Safari 4 si ovšem užijeme až pod Mac OS X 10.6 Snow Leopard, dozvěděli jsme se v pondělí v San Franciscu.

Především bude stabilnější, díky vlastnosti nazvané „Crash Resistance“ (odolnost vůči pádům). Ta zajistí, že zhroucení zásuvného modulu (v případě Safari pod Mac OS X se jedná hlavně o Flash) s sebou nestrhne celý prohlížeč. Něco podobného už nyní nabízí prohlížeč Google Chrome, který spouští zásuvné moduly jako samostatné procesy.

A pod Snow Leopardem tomu tak bude též se Safari 4, havárie zásuvného modulu neshodí celý prohlížeč, projeví se to pouze na příslušném místě webové stránky, daná oblast zbělá a zobrazí ikonu dotyčného modulu.

To by mělo pomoci dále zvýšit stabilitu Maců, protože jak podotkl Bertrand Serlet, právě zásuvné moduly webového prohlížeče tvoří nejčastější příčinu pádů v Mac OS X.

A Safari dodávané se Snow Leopardem přinese také další zvýšení výkonu, Apple sice již teď Safari 4 nazývá nejrychlejším prohlížečem pro všechny platformy (viz tato tisková zpráva), ale pod Mac OS X 10.6 poběží v plně 64bitovém režimu, což dovolí pracovat s větším objemem paměti a určité typy operací umožní vykonávat mnohem rychleji. To by se mělo týkat zejména zpracování JavaScriptu (v němž Safari 4 vyniká už nyní), benchmarkový test SunSpider v 64bitovém režimu pod Snow Leopardem zvládne o 50 procent rychleji.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: