Obchodní zprávy týkající se Applu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Obchodní zprávy týkající se Applu

28. května 2010, 00.00 | Tržní kapitalizace Applu překonala kapitalizaci Microsoftu, Apple se tak stal největší technologickou firmou světa. A podíl iTunes Store na prodeji veškeré hudby v USA vzrostl na 28 procent.

Vzhledem k zaměření MůjMacu obchodním zprávám týkajícím se Applu věnujeme pozornost jenom okrajově, ale teď se objevily dvě, jež si zmínku skutečně zaslouží:

Tržní kapitalizace Applu překonala Microsoft

Ve středu tržní kapitalizace Applu dosáhla 222 miliard USD, čímž překonal Microsoft a stal se největší veřejně obchodovanou technologickou firmou na světě.

A nejen to, zároveň se stal druhou největší americkou firmou, před ním stojí už jen ropný gigant Exxon-Mobil s tržní kapitalizací téměř 280 miliard USD.

Tato zpráva pochopitelně oblétla svět, ale je třeba si uvědomit, co to vlastně znamená. Tržní kapitalizace udává, kolik peněz by bylo potřeba k vykoupení všech akcií firmy za jejich aktuální tržní cenu. Jde tedy o do značné míry fiktivní veličinu, protože každá větší transakce by kurs akcií změnila, vlastně tak spíše udává, jak danou firmu vnímají finanční trhy.

A vzhledem k tomu, jaký mediální obraz si Apple vytváří a jak silný je jeho marketing, není divu, že ho trhy vnímají tak pozitivně. Na druhou stranu akciové kursy dnes hodně kolísají, takže si Apple a Microsoft v poslední době přehazují postavení technologické firmy s nejvyšší tržní kapitalizací mezi sebou. (Mimochodem podle jiné metodiky překonal Apple svou tržní kapitalizací Microsoft již v dubnu, podle hodnocení S&P 500).

Apple se ovšem nachází v opravdu skvělé finanční kondici, jak ukazují jeho výsledky za první čtvrtletí letošního roku, má značné tržby, ale především velice vysoké zisky (ačkoli jeho tržní podíly ve většině oborů nepatří k největším) a hromadí pořád větší zásobu hotovosti, přičemž nemá žádné úvěry. A navíc průzkumy trhu ukazují, že jak poptávka po Macích, tak po iPhonech a iPadech zůstává stále vysoká.

Historie Applu přitom dokazuje, že dlouhodobě se nedá v tomto ohledu mnoho předpovědět, stačí si vzpomenout na dobu, kdy se do vedení vrátil Steve Jobs, tehdy mnozí Apple už odepisovali. A je nepochybně hlavně Jobsovou zásluhou, že za oněch 12 let, co je generálním ředitelem, vzrostla tržní kapitalizace firmy o závratných 150 miliard USD.

Prorokovat dnes zkázu Applu by bylo přinejmenším hloupé, ale v dlouhodobém výhledu se může ledacos změnit, zvlášť když si uvědomíte, že první iPhone vstoupil na trh v roce 2007 a Macy přešly na procesory Intel v roce 2006, některé základy současné hlavní nabídky firmy jsou tak staré jen několik let. Co bude třeba za deset let dnes ve skutečnosti nedokáže předpovědět nikdo, lze však přece jen předpokládat, že Apple bude nadále prospívat a díky svému „finančnímu polštáři“ bude úspěšně proplouvat zrádnými vodami trhu.

iTunes Store prodává v USA 28 procent veškeré hudby

Applu se ovšem nevede jenom na trhu hardwaru a softwaru, přinejmenším v USA je také nejvýznamnějším prodejcem hudby. Tím se stal již v roce 2008 a toto postavení si nejenom drží, ale jak plyne z nejnovějších průzkumů, ještě ho posiluje (tomu napovídalo i to, že už v únoru překročil celkový počet stažených hudebních skladeb z iTunes Store 10 miliard).

Ve středu zveřejněné údaje firmy NPD zabývající se průzkumy trhu totiž ukázaly, že podíl iTunes Store na celkovém prodeji hudby v USA vzrostl na 28 procent, přičemž před rokem to bylo 24 procent, jde tak o s velkým náskokem největší jednotlivý zdroj hudby v zemi.

Podíl Applu na stahované hudbě sice zůstává v podstatě stejný, činí vysokých 70 procent, jenže jak se stále více zákazníků přiklání ke stahování hudby namísto nákupu fyzických médií, podíl Applu dále roste (podíl stahování nyní v USA tvoří 40 procent celkového prodeje hudby, před rokem to bylo 35 procent).

V prodeji stahované hudby si nejvíce polepšil Amazon, jeho podíl meziročně stoupl z 8 na 12 procent veškeré stahované hudby, avšak to bylo na úkor jiných menších internetových obchodů, nikoli Applu. Když se připočtou ještě prodeje CD, činil podíl Amazonu 12 procent celkového amerického hudebního trhu, stejného podílu dosáhl obchodní řetězec Walmart (jenž ale prodává hlavně CD).

Trendy na americkém trhu, který stále zřetelněji přechází od fyzických nosičů ke stahování, tak očividně nahrávají Applu. Ten sice tvrdí, že na iTunes Store téměř nic nevydělává, avšak při tak velkém podílu se to možná již změnilo a i kdyby tomu tak skutečně bylo, různé vedlejší efekty, jako třeba posílení prodeje souvisejícího hardwaru, mají rozhodně nezanedbatelný finanční přínos. A jak ukazují nová čísla, postavení Applu v téhle oblasti nadále sílí a zatím se nezdá, že by se na tom v nejbližší budoucnosti mělo něco výrazně měnit.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: